Screenatorium - 2011 - - Flyentists.....

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Πόσο οικεία μπορεί να ακουστεί η μελωδία, όταν βρίσκεσαι υπο "κατοχή"....Όταν οι σταγόνες της, βρίσκουν τα "υπόγεια" ρεύματα μέσα σου και ξάφνου μπροστά σου αναδύεται "εκείνη"....

Εκέινη που δεν την βλέπεις αλλά την "μυρίζεσαι". Την ακούς αλλά δεν καταλαβαίνεις απο που σε "χτυπά". Την "γνωρίζεις" αλλά δεν θυμάσαι απο πού....

Έτσι ένιωσα στο πρώτο άκουσμα της μουσικής των Screenatorium. Το κάθε κομμάτι χαστούκι, αλλά όχι με την βίαιη έννοια της "εικόνας". Χαστούκι που σε στέλνει στην αγκαλιά της "ονείρωξης" του υποσυνειδήτου.... Όταν τις "άγιες" μέρες, άλλοι την βρίσκουν με χαρούμενα κομμάτια εγώ αναπολώ την μουσική που σε "ταξιδεύει". Και αυτό είναι κάτι που το κάνουν καλά οι Screenatorium.

Ταξιδιάρικα riffs, low beat, trip ρυθμοί, jazz εναλλαγές τοπίων, αλλά όλα αυτά κάτω απο μία υποβόσκουσα κατανυκτική ατμόσφαιρα.... Άλλοι θα την βιώσουν σαν νανούρισμα, άλλοι κάπως αλλιώς....Εγώ θα ήθελα να την ακούω όταν θα περνάω για να συναντήσω τον "Δημιουργό" μου....Άλλο αν θα συναντήσω πάλι εμένα.....Η προσμονή όμως που θα έχω στο ταξίδι, θα δεθεί με το soundtrack των Screenatorium.....

Επειδή δεν τα πάω και καλά με τα πολλά λόγια....

Κυρίες και κύριοι οι Screenatorium....

Flyentists-front.jpg


Στο blog τους έχουν ολόκληρο το cd για κατέβασμα δωρεάν....
http://www.screenatorium.com/?cat=11
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Το δειγματακι που έβαλες στα βίντεο πολύ σπέσιαλ...

Θα του κάνω γενική εξέταση αίματος και..εδώ είμαστε..
Thanx εμιλ...