Xoro HRT 7520

getav10

New member
14 June 2011
14
υπάρχει στο site της e-shop αυτός ο δέκτης. είναι καινούργιος,είναι καλός? γνωρίζει κανείς κάτι.
 

stefka

New member
7 December 2011
6
Απάντηση: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Έχει κανένας άποψη από τον δέκτη?
Αναφέρθηκε ότι είναι κλώνος του F&U DTR 2301 HDPVR, όπου δεν βλέπω κανένα σχόλιο για ποιότητα εικόνας, κολλήματα, αξιοπιστία κτλ.
Στα 1080p, με Time Shift, ένα σωρό υποστηριζόμενα formats στον media player, μικρός σε μέγεθος και χαμηλή τιμή, δείχνει να είναι καλή επιλογή.
 

konsniper

New member
29 May 2008
50
Re: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Τον πήρα σημερα αλλα δεν τον έχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι ειναι για σπίτι σε επαρχια..Ειναι πολυ μικρος και κομψος παντως...
 

lagman

New member
8 May 2010
42
Re: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Μικρός και κομψός είναι και της ca ο micro sd αλλα είναι τελείως μάπα :p
 

soulfunkdjx

New member
13 September 2010
95
Απάντηση: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Ας μας πει κάποιος αν ο XORO HRT 7520 DVB-T HD έχει ελληνικό μενού,υποστηρίζει ελληνικό EPG και αν παίζει αρχεία avi με ξεχωριστούς υποτιτλους srt.
 

stefka

New member
7 December 2011
6
Απάντηση: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Από φίλο που τον πήρε, είδα ότι έχει πολύ καλή ποιότητα, χωρίς κολλήματα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), εύχριστο μενού σε πολλές γλώσσες -και ελληνικά, με ελληνικό EPG, παίζει avi, mpg, mkv με χωριστούς υπότιτλους. Οι εντυπώσεις μου ήταν πολύ θετικές και βέβαια η τιμή εξαιρετική.
Από το eshop του έδωσαν σε usb το upgrade του firmware.
 

opro827

New member
13 December 2011
4
Re: XORO HRT 7520 DVB-T HD

ελληνικό update http://www.megaupload.com/?d=NL0BPM1C

Έχοντας τους Crystal Audio micro HD, F&U 2301 & XORO 7520 μπορώ να πώ οτι ο δυο τελευταίοι είναι ολόιδιοι μετά το update, ενώ ο micro HD ι είναι πιο ποιότικός από πλευράς υλοποιήσης (επιχρυσωμένες έξοδοι, μεγαλύτεροι πυκνωτές....) με ότι συνεπάγεται αυτό...(ίσως μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, λίγο καλύτερη απεικόνιση στα χρώματα και στα είδωλα, 20ε παραπάνω....)
 

opro827

New member
13 December 2011
4
Re: XORO HRT 7520 DVB-T HD

η μόνη διαφορά είναι οτι o XORO δεν είχε στο μενού του (το οποίο κατά τα άλλα ήταν πανομοιότυπο...) ως επιλογή τα Ελληνικά είτε σαν γλώσσα του μενού , είτε σαν γλώσσα υποτίτλων,EPG....
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Το ίδιο είχε κάνει το eshop με έναν παλιότερο δέκτη που είχα πάρει από εκεί. Τον XORO HRT 7600. Το αρχικό λογισμικό δεν είχε ελληνικά και έβγαλαν αναβάθμιση που προσέθετε τα ελληνικά. Μόνο που τότε την είχαν ανεβάσει στο site. Ήταν η μία και μοναδική αναβάθμιση που προσέφεραν και δεν ήταν και η καλύτερη που υπήρξε. Ο δέκτης απογειώθηκε με άλλα λογισμικά από άλλους δέκτες που βρήκα εδώ στο forum αργότερα. Μάλλον πρέπει να αρχίσετε να ψάχνετε για αναβαθμίσεις, γιατί δεν βλέπω να βγάζει άλλη το eshop. Ευτυχώς που το τσιπάκι που χρησιμοποιεί μάλλον θα είναι πολύ διαδεδομένο στο μέλλον και σίγουρα κάποιο άλλο λογισμικό θα ταιριάζει.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Το ίδιο είχε κάνει το eshop με έναν παλιότερο δέκτη που είχα πάρει από εκεί. Τον XORO HRT 7600. Το αρχικό λογισμικό δεν είχε ελληνικά και έβγαλαν αναβάθμιση που προσέθετε τα ελληνικά. Μόνο που τότε την είχαν ανεβάσει στο site. Ήταν η μία και μοναδική αναβάθμιση που προσέφεραν και δεν ήταν και η καλύτερη που υπήρξε. Ο δέκτης απογειώθηκε με άλλα λογισμικά από άλλους δέκτες που βρήκα εδώ στο forum αργότερα. Μάλλον πρέπει να αρχίσετε να ψάχνετε για αναβαθμίσεις, γιατί δεν βλέπω να βγάζει άλλη το eshop. Ευτυχώς που το τσιπάκι που χρησιμοποιεί μάλλον θα είναι πολύ διαδεδομένο στο μέλλον και σίγουρα κάποιο άλλο λογισμικό θα ταιριάζει.
Άκυρη όλη αυτή η επισήμανση γιατί δεν θέλω να είμαι άδικος. Είχα ξεχάσει οτι ο XORO 7600 δεν υπήρχε καθόλου στο επίσημο γερμανικό site της XORO ,το xoro.de, στο site δηλαδή που υπάρχουν οι αναβαθμίσεις λογισμικών της XORO. Η μόνη αναβάθμιση που περιμέναμε ήταν από το eshop. Και στον 7520 υπάρχει αναβάθμιση από το eshop για προσθήκη ελληνικών, αλλά ο δέκτης υπάρχει και στο site της XORO, άρα θα υπάρξει από εκεί αναβάθμιση. Η XORO βγάζει καλές αναβαθμίσεις, και με ελληνική γλώσσα στον δέκτη. Πηγαίνετε πάνω από το TRANSLATE και πατήστε το 36 more languages για ελληνική μετάφραση (!) του site.
http://www.xoro.de/downloads/digital-receiver/downloads-fur-xoro-hrt-7520/
 
Last edited:

lias_atimos

New member
14 December 2011
8
Re: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Οφείλω να ομολογήσω ότι παρότι τον αγόρασα με επιφύλαξη είναι ευχάριστη έκπληξη μέχρι τώρα (δεν τον έχω πολύ καιρό πάντως) αφού πάιζει άνετα αρχεία .avi, διαβάζει υπότιτλους και με επιλογές ώστε να διαβάζονται άνετα, υποστηρίζει αρχεία AC3 που πολύ πιο διαφημισμένα μοντέλα και πιο ακριβά δεν το κάνουν. Πρόβλημα έχει στο EPG, αφού σε μερικά κανάλια δεν εμφανίζονται οι επόμενες ημέρες, παρά μόνο η τρέχουσα και η γλώσσα που από ότι διάβασα εδώ λύνεται με firmware. Δεν έχω δοκιμάσει εγγραφή, αλλά σκληρό δίσκο διαβάζει κανονικά. Το EPG σε μερικά κανάλια είναι ελληνικά σε άλλα σε αγγλικά. Αλλαγές καναλιών απροβλημάτιστα και σχετικά γρήγορα.Πιστεύω να βοήθησα, αν και επαναλαμβάνω δεν τον έχω αρκετό καιρό. Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι εταιρείες που πραγματικά προσπαθούν να βγάζουν καινούρια και διαφημισμένα μοντέλα χωρίς AC3
 

thomasg24

New member
8 December 2011
16
Re: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Τον πήρα και εγώ πολύ καλός απο θέμα κολλημάτων...δεν ανεβάζει με τίποτα θερμοκρασία όπως άλλοι...παίζει καλά τα αρχεία μόνο που σε mkv δεν μου διαβάζει εξωτερικούς υπότιλους και με ενσωματωμένους που δοκίμασα στα matroska τους δείχνει με ιερογλυφικά!πώς μπορώ να το διορθώσω ξέρετε?να περάσω την παραπάνω αναβάθμιση?το μηχάνημα εμένα έχει την 11122.43058 αν βοηθάει...είναι η παλιά?στο site της xoro δεν υπάρχει ακόμη η αναβάθμιση!
 

Sorath

Senior Member
29 September 2010
648
Athens, Greece
Re: XORO HRT 7520 DVB-T HD

Κάποιος, που να έχει καταφέρει να δει ταινία σε mkv format και ελληνικούς υπότιτλους;