Rushmore (1998, Wes Anderson)

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
rushmore_theatre.jpg


"Rushmore"...ελληνιστί, "Ο αρχάριος". Ή, πώς χωράς coming-of-age, middle-age-crisis, απελπισμένο έρωτα και κωμωδία σε μόλις 93 λεπτά! Η δεύτερη ταινία του Wes Anderson,
μετά το πρωτότυπο και λίγο περίεργο "Bottle Rocket" και πριν το "The Royal Tenenbaums". Ο ευφυής αλλα απροσάρμοστος Max Fischer είναι μαθητής σε σχολείο για "καλομαθημένα"
εντούτοις ασχολείται με τα πάντα εκτός από το να μελετά, ερωτεύεται την δασκάλα της Πρώτης, και προσκολλάται σ'εναν αυτοδημιούργητο, μεσήλικα εκκατομυριούχο. Τρυφερή και γεμάτη
κατανόηση η ματιά του Anderson στην εφηβεία, ο Bill Murray είναι μάλλον ταλαντούχος στο ρόλο του βαριεστημένου μεσήλικα ενώ άκρως γοητευτική ειναι η ερμηνεία της Olivia Williams
στο ρόλο της δασκάλας.

P.S. Δεν ξέρω αν ειναι σινεφίλ, αλλα εχω την εντύπωση οτι οι ταινίες του Anderson δεν ειναι ευρείας κατανάλωσης
 
Last edited by a moderator:

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Πολύ καλό το rushmore, κανονικός προθάλαμος για τους Royal Tenenbaums (την καλύτερή -μέχρι τώρα- στιγμή του Wes Anderson). Πολύ ιδιαίτερος σκηνοθέτης, στήνει τις σκηνές του αρχικά πολύ θεατρικά για να πάρει μετά την κάμερα και να την "απογειώσει". Και μου αρέσει που κρατάει πάντα μια late seventies αισθητική τόσο στην οπτική του όσο και στο production design των ταινιών του.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Rushmore (1998, Wes Anderson)

Πολύ καλό το rushmore, κανονικός προθάλαμος για τους Royal Tenenbaums (την καλύτερή -μέχρι τώρα- στιγμή του Wes Anderson). Πολύ ιδιαίτερος σκηνοθέτης, στήνει τις σκηνές του αρχικά πολύ θεατρικά για να πάρει μετά την κάμερα και να την "απογειώσει". Και μου αρέσει που κρατάει πάντα μια late seventies αισθητική τόσο στην οπτική του όσο και στο production design των ταινιών του.




πολυ σωστο αυτο

αλλα οι δυο τελευταιες του ταινιες δεν μου ειπαν τιποτε
( Life aquatic και The Darjeeling Limite )

.