Αγορά 3D HDTV : Samsung 55D8000 ή Sony 55HX920 ή άλλη...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Γειά σας!

Προσανατολίζομαι στην αγορά νέας 3D τηλεόρασης!Πριν κάνω κάποια ποιο εξειδικευμένα σχόλια,ας αναφέρω τα βασικά χαρακτηριστικά του χώρου μου καθώς και των απαιτήσεων μου:

-Θέση που θα τοποθετηθεί η τηλεόραση: Δεν έχει ξεκαθαριστεί πλήρως ακόμα το που ακριβώς στο σπίτι θα τοποθετηθεί η τηλεόραση.Το σίγουρο είναι πως πρόκειται να τοποθετηθεί ή στο υπνοδωμάτιο ή σε χώρο του σαλονιού.Επίσης είναι σχεδόν σίγουρο ότι και στις δυο περιπτώσεις η τηλεόραση θα κρεμαστεί σε τοίχο με τη βοήθεια ειδικής επιτοίχιας βάσης.
Θα ήθελα τη γνώμη σας,αν προτείνεται το κρέμασμα της τηλεόρασης σε τοίχο ή αν αυτό είναι απλά θέμα προσωπικού γούστου καθώς και χώρου.Το κρέμασμα της τηλεόρασης σε τοίχο επηρεάζει την καλύτερη ποιότητα θέασης;

-Απόσταση θέασης:Αναφορικά με την απόσταση θέασης έχουμε:

Τοίχος σαλονιού - καναπές : οριζόντια απόσταση 3,50 μέτρα.
Τοίχος υπνοδωμάτιου - άκρη κρεβατιού :οριζόντια απόσταση 2,50 - 2,70 μέτρα.

Χρήση: Η κύρια χρήση της τηλεόρασης θα είναι:

-Παρακολούθηση ταινιών Blu-ray 3D και Blu-ray 2D και κάποιες φορές και DVD.
-Παρακολούθηση κυρίως ταινιών από nova,κυρίως από το novacinema HD και κανάλια novacinema.
-Παρακολούθηση δορυφορικών καναλιών 3D καθώς και HD στην συντριπτική τους πλειοψηφία.Έχω κινητό πιάτο οπότε σκοπεύω να το εκμεταλλευτώ.

Να σημειώσω ότι σύνδεση με το desktop pc μου μπορεί να γίνεται κάποιες φορές,ειδικά μέχρι να πάρω home cinema για αναπαραγωγή ταινιών Blu-ray 3D από το desktop μου.Επίσης να σημειώσω ότι παρόλο που το θέμα με τα δισκάκια Blu-ray 3D είναι μια πονεμένη ιστορία, (αφού πραγματικές ταινίες σε Blu-ray 3D και όχι animation αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόλις κάπου 8-10 !) με ενδιαφέρει το καλό 3D.Επίσης με ενδιαφέρει το ενεργό (active) 3D και όχι το παθητικό,λόγω της μειωμένης ανάλυσης που έχει το παθητικό 3D.

Λοιπόν με βάση τα όσα διαβάζω εδώ και στο περιοδικό Hitech οι πολύ καλές επιλογές αυτή τη στιγμή είναι:
Samsung 55D8000,Sony 55HX920, Panasonic 50 ή 55 VT30.

Λοιπόν ξέρω ότι πολλοί υποστηρίζουν πως η Panasonic VT30 είναι από τις πολύ καλές επιλογές, όμως δυστυχώς έχω μια κακή εμπειρία με την plasma Panasonic που αυτή τη στιγμή έχω!Αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι το μοντέλο της,μπορώ να το κοιτάξω και να σας πω.Τη συγκεκριμένη τηλεόραση την πήρα το 2007, είναι δηλαδή τηλεόραση πενταετίας τώρα.Το θέμα με τη συγκεκριμένη τηλεόραση είναι ότι μέσα στους πρώτους 2-3 μήνες από την αγορά της,έβγαλε μια κάθετη γραμμή στην οθόνη της!! Σε μια δυο βδομάδες η μια κάθετη γραμμή έγιναν πάνω από 10-15 κάθετη σε όλη την οθόνη...!Την πήγα στο service τότε (φυσικά ήταν εντός εγγύησης),δεν θυμάμαι τι ακριβώς άλλαξε,αλλά θυμάμαι ότι μου είχαν πει πως αν ήταν εκτός εγγύησης,ουσιαστικά δεν άξιζε να την φτιάξω,αφού το ανταλλακτικό κόστιζε τότε κάπου 500 ευρώ!Εξαιτίας της παραπάνω εμπειρίας και παρόλο που ακούω πολύ καλά λόγια για την VT30 θα ήθελα να πάω σε κάτι άλλο...

Λοιπόν αναφορικά με τις Samsung 55D8000 και Sony 55HX920 να πω τα εξής:Την Samsung 55D8000 δεν έχω καταφέρει να τη δω από κοντά να παίζει!Στο πλαίσιο και στον Κωτσόβολο που έχω πάει είχαν στημένες μόνο τις 40D7000 και 46D7000.Επίσης στο πλαίσιο έχω δει να παίζει σε 2D την Sony 46HX920.Αυτό που παρατήρησα είναι τα πολύ ζωηρά και έντονα χρώματα στις samsung και την blurred (αν το λέω καλά) εικόνα της Sony 46HX920.Στην Sony 46HX920 μου φαινόταν σαν να τόνιζε τον κινηματογραφικό μαύρο κόκκο...Είδα και λέγατε σε κάποιο thread εδώ πως οι samsung είναι ρυθμισμένες να δείχνουν έτσι έντονα τα χρώματα...Είναι θετικό που η Sony 55HX920 έχει αυτή την blurred εικόνα?

Ομολογώ ότι είμαι σε μεγάλο δίλημμα ανάμεσα στις Samsung 55D8000 και Sony 55HX920:Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε πως περίπου συμπεριφέρεται καθεμιά στο 3D και στο 2D?Επίσης κάτι ακούω για clouding στη Samsung.Επειδή δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι θα μπορούσατε να μου πείτε δυο λόγια σχετικά?

Γενικά για καλό 3D κυρίως από Blu-ray 3D δισκάκια, και Blu-ray (2D) δισκάκια και HD κανάλια κυρίως,δηλαδή γενικά για Full HD υλικό καθώς και για Full HD 3D υλικό έχετε κάποιες άλλες καλές προτάσεις σε τηλεοράσεις?Αυτά για αρχή,να ακούσω μερικές σκέψεις και γνώμες και στη συνέχεια παραθέτω ότι άλλη λεπτομέρεια χρειαστεί!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω!!
 
Last edited:

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Δεν ανεφερες καθολου το μπατζετ σου........Γιατι υπαρχει μια διαφορα τιμης αναμεσα σε samsung και sony.
Αν η τιμη δεν ειναι προβλημα τοτε καθαρα πας προς sony που εχει καλυτερο local dimming απο τη samsung,ενω η δευτερη ειναι και edge led.......
Απο ιντερνετικες υπηρεσιες και αλλα τετοια εξτρα,που δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν,ειναι πανω κατω ιδιες.Απλα η samsung εχει λιγο καλυτερο media player.......
Ενω σε 3D παλι υπερτερει η sony.
Αυτα,ελπιζω να βοηθησα ......
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Αναφορικά με το μπατζετ μου μέχρι περίπου 2300,ίσως και λίγο πιο πάνω αν κάτι αξίζει.
Τώρα αναφορικά με τις Samsung 55D8000 και Sony 55HX920 οι τιμές τους απ'ότι βλέπω
δεν διαφέρουν και πολύ: από 2150 για τη Samsung μέχρι 2250 για τη Sony ίσως με τις
προσφορές τώρα να αλλάζει αυτό.

Βασικά αυτό το έντονο χρώμα που έχουν οι Samsung και η εντελώς διαφορετική blurred
εικόνα της HX920 που νομίζω ότι τονίζει τον κινηματογραφικό κόκκο,με προβληματίζει
πολύ και δεν ξέρω τι να επιλέξω!

Επίσης αναφορικά με το 3D που με ενδιαφέρει αναφέρεις ότι υπερτερεί η Sony!Δεν έχω
καταφέρει να δω την HX920 σε 3D αφού εδώ στο πλαίσιο την έχουν σε 2D και παίζει!!
Τι να πει κανείς! Βέβαια και σε Hitech αλλά και εδώ διάβαζα ότι η Samsung D8000 έχει
πολύ καλό 3D απαλλαγμένη πλήρως από crosstalk,flickering κλπ...
Γνωρίζει κανείς σε τι υπερτερεί στο 3D η Sony έναντι της Samsung ή ανάποδα?

Τώρα αυτό με το local dimming είναι που με τρώει και δεν ξέρω αν πρέπει γι αυτό να
επιλέξω τη Sony.Για την εικόνα με τον τονισμένο μαύρο κινηματογραφικό κόκκο της
Sony ευθύνεται το local dimming ?

Επίσης το κακό είναι ότι σαν εμφάνιση μου αρέσει περισσότερο η Samsung παρά η Sony!
Δεν ξέρω!Ευχαριστώ φίλε PARASOL για τα εύστοχα σχόλια σου,θα περιμένω να ακούσω
κι άλλες γνώμες σχετικά, ή και άλλα μοντέλα ενδεχομένως σε αυτό το επίπεδο.
 

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Απο οτι ξερω η SONY διαθετει το καλυτερο 3D στην κατηγορια των LED LCD TV........
Μονο σε plasma θα βρεις καλυτερο 3D(που λογω τεχνολογιας της παραδοσιακα τα καταφερνει καλυτερα στο 3D χωρις καθολου cross talk) απο την ΗΧ920 και μαλλον μονο στην panasonic VT30.
Τωρα για το '' τονισμένο μαύρο κινηματογραφικό κόκκο'' που αναφερεις επεσες σε ταινια/demo που απλα ειχε παραπανω κοκκο απο τα νορμαλ επιπεδα δεν φταιει η TV......
Οπως και τα εντονα χρωματα που ειδες στη samsung ειναι προιον ρυθμισεων για να τραβανε προφανως το βλεμα και τη προσοχη του υποψηφιου πελατη.Αν και η samsung γενικα εχει πιο ''πουσαρισμενα''/εντονα χρωματα απο τη sony που κραταει ενα πιο ισσοροπημενο στιλ στα χρωματα της......
Οσο για το local dimming αμα θελεις οσο το δυνατον καλυτερο μαυρο σε επιπεδα LED για να βλεπεις και περισσοτερες λεπτομερειες σε σκοτεινες σκηνες και διαβαθμισεις που σε μια συμβατικη LCD απλα θα χανοταν επιλεγεις με local dimming......Και αυτο στη καλυτερη δυνατη του μορφη,δηλαδη σε full LED tv και οχι σε edge LED tv και με οσες περισσοτερες ζωνες ελεγχου γινεται........
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
οσον αφορά αυτό που είδες ίσως είναι αποτέλεσμα υλικού και ρυθμίσεων. καλό θα είναι να πας να την ξαναδείς και να παίξεις λίγο με αυτές. αν την είδες στο πλαίσιο τα σήματα τους δεν είναι από τα καλύτερα. κάνε και μια βόλτα από τους γερμανούς που την έχουν στημένη και παίζει από bluray.

κατά τα άλλα συμφωνώ με τον parasol. η sony είναι καλύτερη και μια από τις καλύτερες lcd για φέτος. η σειρά d8000 της samsung φαίνεται να υποφέρει από clouding. είναι λίγο λαχείο σε τι πανελ θα πέσεις. και στις 55 ίντσες τα πράγματα γίνονται χειρότερα από τις 46.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Εγω ειχα samsung led προηγουμενη γενια βεβαια πριν αλλα με την sony το μαυρο απλα τα σπαει...
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Ομολογώ ότι δεν το είχα στο μυαλό μου ότι γενικά ή Sony έχει καλύτερο 3D
από τη Samsung!Τώρα σε plasma...δεν ξέρω όπως έγραψα και παραπάνω είμαι
κάπως αρνητικά προκατειλημμένος και μάλλον θα ήθελα μια αλλαγή!

Τώρα αυτό με τα ρυθμισμένα χρώματα για της Samsung,το έχω ξανακούσει
αναρωτιέμαι όμως μπορεί κανείς αν θέλει να ρυθμίσει έτσι και την Sony HX920
να δείχνει τόσο έντονα και τονισμένα τα χρώματα??


Φίλε vas_papavas εμείς εδώ στην Κρήτη που είμαι δεν έχουμε την ποικιλία
που απολαμβάνετε εσείς στην πρωτεύουσα! (media Markt και Saturn κλπ)
Στον Κωτσόβολο πήγα να δω που υποτίθεται έχει πολλές
και δεν είχαν καλά καλά βάλει κάποια να παίζει 3D! Είχαν τα γυαλιά μπροστά και κάθονταν...
Στο πλαίσιο μια από τα ίδια,βρήκα στημένη την 46HX920 και παρατήρησα αυτό με τον κόκκο..
Λογικά δεν πρέπει να έπαιζε καλό υλικό,αφού είναι συνδεδεμένες όλες να παίζουν το ίδιο υλικό
και δεν ήταν από Blu-ray...Ζήτησα αν μπορώ να τη δω να παίζει 3D και μου είπε ο υπάλληλος
πως δεν την έχουν συνδεδεμένη για να παίξει 3D! Τα συμπεράσματα δικά σας!!

Τώρα αναφορικά με τις περισσότερες λεπτομέρειες που θα διακρίνω σε σκοτεινές
σκηνές αυτό θα μπορούσα να το διαπιστώσω αν έβαζα μια ταινία όπως το Blu-ray
του Dark Knight ??Αυτό το θέμα του local dimming είναι που με στρέφει περισσότερο
προς τη Sony.Εμφανισιακά όμως κάπως με απωθεί η Sony...δεν ξέρω!
 

aekman21

New member
31 August 2010
70
Πάντως αν και πολλοί κατηγορούν τις samsung για τα έντονα πουσαρισμένα χρώματά τους,εγώ πιστεύω ότι αυτό προσδίδει περισσότερη μαγεία στην εικόνα τους και σε καθηλώνουν περισσότερο απο τα αληθοφανή; Άτονα χρώματα των Sony.Πιστεύω ότι και 100 ανθρώπους να βάλεις να παρακολουθήσουν την ίδια εικόνα και στις 2 οι περισσότεροι,αν όχι όλοι θα προτιμήσουν τη Samsung.Συκριτικά με τις 2 παραπάνω η εικόνα της Samsung συνολικά θεωρώ ότι υπερτερεί,απλά είναι ρίσκο το πάνελ που θα πετύχει κανείς λόγω των προβλημάτων των edge led.Θεωρητικά με την hx920 ελαχιστοποιείς την πιθανότητα να έχεις ενοχλητικό clouding(λόγω του local dimming),ρισκάρεις όμως να πετύχεις πάνελ με crease και να τρέχεις.Πάντως όσες ρυθμίσεις και να κάνεις στη Soνυ δεν πρόκειται ποτέ να την κάνεις να δείχνει σαν Samsung.Και τέλος,μου φαίνεται ότι η d8000 αποδίδει καλύτερη ανάλυση απο την hx920.Στην δεύτερη είδα μερικά πιξελάκια εκτός απο τον κόκκο
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν μια ταινια έχει κόκκο τότε μια τηλεοραση πρέπει να την δείχνει με κόκκο , αλλίως αυτό που βλέπεις ειναι "κουτσουρεμενο" απο την επεξεργασία εικόνας.

Στο ερώτημα μας τώρα , 55" και edge LED είναι σίγουρο το clouding , μόνο και μόνο για αυτό εγώ θα αγόραζα την HX920.
 

aekman21

New member
31 August 2010
70
Απο τη στιγμή που ο κόκκος ακόμα και να είναι native είναι μια μορφή θορύβου γιατι να μην έχω μια εικόνα που τον επεξεργάζεται και τον αφαιρεί;Η τηλεόραση(γνώμη μου πάντα) δεν πρέπει να είναι προσομοιωτής...αν πχ το σακκάκι που φοράει κάποιος είναι καφέ,το οποίο καφέ σαν χρώμα έχει 10 αποχρώσεις ,Γιατί πρέπει να με ενοχλεί αν η Samsung αποδίδει άλλη απόχρωση άλλα πιο όμορφη απο τη Sony?Αν μου το έδινε κίτρινο πχ θα με ενοχλούσε φυσικά
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Ξεχασα να αναφερω οτι και εμενα πραγματι μου αρεσαν τα πουσαρισμενα χρωματα της samsung led pου ειχα πριν αλλα πηγα στην 920 για πολλους λογους (full led, οτι μου εδιναν 5 χρονια εγγυηση με καποια χρηματα παραπανω,δεν με ενδιεφερε ο media player γιατι διπλα ακριβως εχω ps3+htpc)
 

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Εγω προτιμαω τα χρωματα της sony γιατι ειναι καπου στο ενδιαμεσο απο μια πλασμα και απο τα πολυ εντονα/πουσαρισμενα χρωματα των LCD.......
Κραταει μια μεση οδο αποφευγωντας τα δυο ακρα και εμενα προσωπικα μου αρεσει.....Βεβαια γουστα ειναι αυτα!
Αν και με τοσες ρυθμισεις που εχουν σημερα οι τηλεορασεις και μπορεις να επεμβεις δεν νομιζω οτι δεν μπορεις να πετυχεις τα εντονα χρωματα της samsung.
Απλα ειναι θεμα πως του αρεσει του καθενα.Εγω οταν επαιζα με τις ρυθμισεις τη πρωτη βδομαδα που πηρα την tv εβαλα να δειχνει και εντονα χρωματα και δεν μου αρεσε και
κατεληξα σε κατι πιο ''συμβατικο'' οσο αναφορα τις ταινιες παντα.......για θεαση καναλιων εχω βαλει λιγο πιο εντονο αλλα και αυτο σε νορμαλ επιπεδα οχι πολυ πουσαρισμενο........
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Απο τη στιγμή που ο κόκκος ακόμα και να είναι native είναι μια μορφή θορύβου γιατι να μην έχω μια εικόνα που τον επεξεργάζεται και τον αφαιρεί;

Δεν είναι θόρυβος ο κόκκος , είναι στοιχειό που υπάρχει στην εικόνα σε πολλές ταινίες.

Αφαιρώντας τον κόκκο αφαιρούμε και την λεπτομέρεια από την εικόνα.

Πχ. κανονική εικόνα...

luke.jpg


Επεξεργασμένη εικόνα...

dnrluke.jpg


Πρόσεξε πόση λεπτομέρεια έχει χαθεί από τα μαλλιά και το πρόσωπο.
 

aekman21

New member
31 August 2010
70
Και πάλι πιστεύω ότι όλα έχουν να κάνουν με το τι αρέσει στον καθένα να βλέπει ή τι έχει συνηθίσει να βλέπει.Έχω μια Sony 32 kdlv4000 του 2008,με αμέτρητες ώρες λειτουργίας μέσα στη 3 ετία και δε με έχει προδώσει ποτέ και σε τίποτα.Άψογη σε sd nova και hd,Bly ray Kai παιχνίδια ps3 με
Ένα μαύρο αξιοζήλευτο κι απο τις πιο ακριβές led του σήμερα.Η εικόνα της είναι εντελώς κινηματογραφική και μεταξύ μας αν και αγόρασα την d8000 θα έδινα τα πάντα να έβρισκα αυτή την τηλεόραση στις 46".Έχω συνηθίσει τόσο την εικόνα της που δύσκολα με εντυπωσιάζει κάτι στις σημερινές led.Μπορεί να σας φαίνεται αστείο αυτό,όμως στα μάτια μου ισχύει.Γενικά θεωρώ ότι καλό είναι να ακούμε και να διαβάζουμε τα διάφορα reviews,άλλα στο τέλος το μάτι του καθενός είναι αυτό που θα μετρήσει.Για αυτό και δεν υπάρχει και τέλεια τηλεόραση
 

aekman21

New member
31 August 2010
70
Κανένα απολύτως φίλε!Το μόνο μείον της είναι ότι σε Blu Ray λόγω των 50hz κάνει μερικά σπασίματα στην κίνηση,χωρίς όμως να ενοχλεί ιδιαίτερα.Μακάρι να μπορούσα να κλωνοποιήσω την τηλεόραση αυτή.Η hx800 που είχα πέρυσι εκτός απο ατελείωτο banding ,όταν έπαιζα στο ps3 πρό ή φίφα ,όταν έτρεχε ο παίχτης άφηνε πίσω του περίγραμμα και ειλικρινά με τρέλλαινε.Είχε και λίγο clouding και πολλές φορές κυρίως σε σήμα sd απο νόβα η εικόνα μπούκωνε και έχανες κάθε λεπτομέρεια.Τελικά μου φαίνεται ότι όσο προχωράμε τεχνολογικά με αυτό το ρυθμό στις τηλεοράσεις,για κάθε καινούρια λειτουργεία που φτιάχνουνε χαλάνε 5 παλιές,οπότε θα φτάσουμε σε λίγο στο σημείο να αναζητούμε μια τηλεόραση η οποία θα ανταποκρίνεται σωστά και ισορροπημένα στις βασικές λειτουργίες
 

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Και πάλι πιστεύω ότι όλα έχουν να κάνουν με το τι αρέσει στον καθένα να βλέπει ή τι έχει συνηθίσει να βλέπει.Έχω μια Sony 32 kdlv4000 του 2008,με αμέτρητες ώρες λειτουργίας μέσα στη 3 ετία και δε με έχει προδώσει ποτέ και σε τίποτα.Άψογη σε sd nova και hd,Bly ray Kai παιχνίδια ps3 με
Ένα μαύρο αξιοζήλευτο κι απο τις πιο ακριβές led του σήμερα.Η εικόνα της είναι εντελώς κινηματογραφική και μεταξύ μας αν και αγόρασα την d8000 θα έδινα τα πάντα να έβρισκα αυτή την τηλεόραση στις 46".Έχω συνηθίσει τόσο την εικόνα της που δύσκολα με εντυπωσιάζει κάτι στις σημερινές led.Μπορεί να σας φαίνεται αστείο αυτό,όμως στα μάτια μου ισχύει.Γενικά θεωρώ ότι καλό είναι να ακούμε και να διαβάζουμε τα διάφορα reviews,άλλα στο τέλος το μάτι του καθενός είναι αυτό που θα μετρήσει.Για αυτό και δεν υπάρχει και τέλεια τηλεόραση

παιζει ρολο που ειναι και 32αρα.........Στις 46 και 55 ιντσες φαινονται τα προβληματα των LCD.