Samsung HT- D6750W Blu-ray 3D home cinema

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Γειά σας!

Σκέφτομαι τώρα τις γιορτές να προχωρήσω στην αγορά 3D τηλεόρασης και θα ήθελα και ένα καλό
home cinema με δυνατότητα αναπαραγωγής Blu-ray 3D και φυσικά και Blu-ray,DVD.
Μέχρι τώρα δυστυχώς απλά έβλεπα τις ταινίες μου από το DVD player στην τηλεόραση,
με τον stereo ήχο που μπορεί να έχει μια τηλεόραση...

Χρήση:Ως προς τη χρήση,θέλω ένα home cinema κυρίως για να βλέπω ταινίες Blu-ray 3D,
Blu-ray (2D) και DVD κάποιες φορές.Επίσης με ενδιαφέρει, όποτε επιθυμώ,να ακούω
τον stereo ήχο των τηλεοπτικών καναλιών μέσω των ηχείων του home cinema καθώς
και τον 5.1 ήχο από το κανάλι ταινιών Novacinema HD της nova.Επειδή βλέπω και το
αναφέρουν κάποιοι να τονίσω ότι δεν με ενδιαφέρει να ακούω μουσική μέσω του home cinema.
Ο σκοπός που θέλω το home cinema είναι κατά κύριο λόγο για ταινίες,όπως ανέφερα και παραπάνω.

Πριν προχωρήσω να ρωτήσω για το συγκεκριμένο μοντέλο θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς για ένα
θέμα που με απασχολεί και δεν το γνωρίζω καλά:
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια ταινία Blu-ray ή Blu-ray 3D και έχει ήχο DTS HD Master Audio 7.1
ή Dolby True HD 7.1 .

Ερώτηση 1:Στην περίπτωση αυτή για να ακούσει κάποιος τον ασυμπίεστο πολυκάναλο
ήχο "σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια" θα πρέπει απαραίτητα να έχει ένα home cinema 7.1 ??
Με ένα home cinema 5.1 τα 2 extra κανάλια απλά θα ενσωματώνονται στα back ηχεία ??
Αν το παραπάνω ισχύει τότε γιατί γενικά δεν βλέπω να κυκλοφορούν αρκετά ολοκληρωμένα έτοιμα
home cinema εκτός από το Samsung HT- D6750W ??

Ο παραπάνω λόγος είναι που με κάνει να πηγαίνω προς ένα 7.1 σύστημα.

Ερώτηση 2 : Το Samsung HT- D6750W ενσωματώνει όλους τους απαραίτητους decoders για την αποκωδικοποίηση
των μη απωλεστικών φορμά ήχου του Blu-ray (Dolby True HD,DTS HD Master Audio) ??
Επίσης έχει decoders για τα απωλεστικά αδέλφια των παραπάνω, Dolby Digital plus,
DTS HD High Resolution Audio ??
Περιττό ίσως αλλά ας το ρωτήσω για να είμαι πλήρης: Έχει decoders και για απλό DTS ή Dolby Digital
για τα DVD κυρίως ??

Είδα ότι το συγκεκριμένο home cinema έχει και 2 HDMI in οπότε θα είναι χρήσιμο και για τη σύνδεση
του δέκτη NovaBox HD 831 της nova καθώς και του άλλου μου δορυφορικού δέκτη.

Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος αν όντως θα είμαι απόλυτα πλήρης με ένα home cinema 7.1,
όπως ρώτησα παραπάνω,τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο και αν ενδεχομένως έχετε να μου
προτείνεται κάποιο παρόμοιο σύστημα.Τονίζω ότι με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή Blu-ray 3D οπότε
μάλλον μιλάμε για τέτοιου είδους home cinema.

Περιμένω με αγωνία τη γνώμη των ειδικών και θα συμπληρώσω ότι άλλη λετομέρεια ενδεχομένως
έχω παραλείψει να αναφέρω παραπάνω!

Ευχαριστώ και αναμένω!
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια ταινία Blu-ray ή Blu-ray 3D και έχει ήχο DTS HD Master Audio 7.1
ή Dolby True HD 7.1 .

Ερώτηση 1:Στην περίπτωση αυτή για να ακούσει κάποιος τον ασυμπίεστο πολυκάναλο
ήχο "σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια" θα πρέπει απαραίτητα να έχει ένα home cinema 7.1 ??
Με ένα home cinema 5.1 τα 2 extra κανάλια απλά θα ενσωματώνονται στα back ηχεία ??
Αν το παραπάνω ισχύει τότε γιατί γενικά δεν βλέπω να κυκλοφορούν αρκετά ολοκληρωμένα έτοιμα
home cinema εκτός από το Samsung HT- D6750W ??

Ο παραπάνω λόγος είναι που με κάνει να πηγαίνω προς ένα 7.1 σύστημα.

Πρώτον, θα πρέπει να βρεις ταινία με ήχο dts-HD MA 7.1 καναλιών. Ξέρεις πόσες κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά; Ελάχιστες.
Η συντριπτική πλειοψηφία των δίσκων Blu ray είναι 5.1 καναλιών.
Aν λοιπόν υποθέσουμε ότι βρίσκεις τέτοια ταινία, όταν δηλώσεις στο σύστημά σου ότι δεν έχεις surround back ηχεία, τότε η πληροφορία αυτών των καναλιών αναπαράγεται απ' τα surround. Μην σε ανησυχεί λοιπόν αυτό.



Ερώτηση 2 : Το Samsung HT- D6750W ενσωματώνει όλους τους απαραίτητους decoders για την αποκωδικοποίηση
των μη απωλεστικών φορμά ήχου του Blu-ray (Dolby True HD,DTS HD Master Audio) ??
Επίσης έχει decoders για τα απωλεστικά αδέλφια των παραπάνω, Dolby Digital plus, DTS HD High Resolution Audio ??
Περιττό ίσως αλλά ας το ρωτήσω για να είμαι πλήρης: Έχει decoders και για απλό DTS ή Dolby Digital
για τα DVD κυρίως ??

Ναι.....
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Ευχαριστώ πολύ φίλε kblachos!

Το γνωρίζω πως δυστυχώς υπάρχουν μετρημένοι στα δάχτυλα τίτλοι με ήχο 7.1
Ωστόσο έχω δει κάποιους όπως για παράδειγμα το SEVEN.

Όπως κατάλαβα σωστά το φανταζόμουν,ο ήχος των 2 επιπλέον καναλιών,διοχετεύεται
στα surround.Ωστόσο απ'ότι καταλαβαίνω με ένα σύστημα 7.1 όπως το παραπάνω είμαι απολύτως
καλυμμένος ακόμα και για τα ελάχιστα Blu-ray που έχουν π.χ. DTS HD Master Audio 7.1.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο kblachos ή όποιον άλλο γνώστη του θέματος αν έχετε υπόψιν
σας να προτείνετε και κάποιο άλλο home cinema με τις παραπάνω προδιαγραφές.
Ειδικά σε 7.1 δεν έχω βρει κάτι άλλο εκτός από ένα σύστημα της LG αλλά δεν θυμάμαι αυτή
τη στιγμή το μοντέλο...

Ευχαριστώ και αναμένω προτάσεις!
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Re: Samsung HT- D6750W Blu-ray και LG HX906TX 3D home cinema

Να σημειώσω ότι έπεσαν στην αντίληψη μου και τα παρακάτω νέα συστήματα της LG:

LG HX906TX
LG HX906PX
LG HX906SX

και ειδικά το LG906TX το οποίο αν κατάλαβα καλά έχει το στήσιμο ενός 5.1 συστήματος
αλλά οι 4 κολώνες "δίνουν επιπλέον κανάλια ήχου προς τα πάνω" οπότε πάμε σε 9.1 σύστημα είδα.

Τι γνώμη έχουν οι ειδικοί αναφορικά με τα Samsung HT- D6750W και LG HX906TX ?Τι είναι
καλύτερο?Σε μια ταινία με π.χ. DTS HD Master Audio 7.1 πως θα συμπεριφερθεί το 9.1 σύστημα
LG HX906TX ??

Γνωρίζει κάποιος πόσα HDMI in (για να συνδέσω πάνω του δορυφορικό δέκτη,κι άλλες πηγές)
έχει το LG HX906TX ?

Επίσης ως προς την ποιότητα της εικόνας που βγάζει το Samsung HT-D6750W σε σχέση με το
LG HX906TX τι γίνεται??
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Re: Samsung HT- D6750W Blu-ray και LG HX906TX 3D home cinema

Να σημειώσω ότι έπεσαν στην αντίληψη μου και τα παρακάτω νέα συστήματα της LG:

LG HX906TX
LG HX906PX
LG HX906SX

και ειδικά το LG906TX το οποίο αν κατάλαβα καλά έχει το στήσιμο ενός 5.1 συστήματος
αλλά οι 4 κολώνες "δίνουν επιπλέον κανάλια ήχου προς τα πάνω" οπότε πάμε σε 9.1 σύστημα είδα.

Τι γνώμη έχουν οι ειδικοί αναφορικά με τα Samsung HT- D6750W και LG HX906TX ?Τι είναι
καλύτερο?Σε μια ταινία με π.χ. DTS HD Master Audio 7.1 πως θα συμπεριφερθεί το 9.1 σύστημα
LG HX906TX ??

Γνωρίζει κάποιος πόσα HDMI in (για να συνδέσω πάνω του δορυφορικό δέκτη,κι άλλες πηγές)
έχει το LG HX906TX ?

Επίσης ως προς την ποιότητα της εικόνας που βγάζει το Samsung HT-D6750W σε σχέση με το
LG HX906TX τι γίνεται??


Τόσο καιρό περιμένω..κανείς ειδικός να μου δώσει το φώτα του???Έρχονται και Χριστούγεννα
και θα ήθελα να απολαύσω κάποιες ταινίες με το σωστό lossless ήχο!
Kάποιος ειδικός να μου αναφέρει γνώμες ειδικά για τα συστήματα:

1.Samsung HT- D6750W
2.LG HX906TX

Τι θα προτείνατε από τα δύο? Το Samsung HT- D6750W που είναι 7.1 σύστημα ή το
LG HX906TX που αν έχω καταλάβει καλά έχει το στήσιμο ενός 5.1 συστήματος
αλλά οι 4 κολώνες "δίνουν επιπλέον κανάλια ήχου προς τα πάνω" οπότε πάμε σε 9.1 σύστημα

Με ποιό από τα δύο θα είμαι πιο πλήρης?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω:

Σε μια ταινία με ήχο 7.1,για παράδειγμα DTS HD Master Audio 7.1 ή Dolby True HD 7.1
πως θα συμπεριφερθεί το σύστημα LG HX906TX που είναι 9.1 όπως περιέγραψα πιο πάνω??

Σημείωση:Ταινίες Blu-ray με 7.1 ήχο έχω εντοπίσει κάποιες (όπως π.χ. το Jurassic park
με DTS HD Master Audio 7.1 που βγήκε τώρα σε Blu-ray) και θα ήθελα ένα σύστημα με
το οποίο θα είμαι πλήρης ακόμα και σε αυτές!

Θα εκτιμούσα πολύ αν είχα σύντομα κάποιες απαντήσεις,αφού θα ήθελα να προχωρήσω
σε αγορά αν ήξερα ότι κάποιο σύστημα θα με ικανοποιούσε πλήρως!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Samsung HT- D6750W Blu-ray και LG HX906TX 3D home cinema

Τόσο καιρό περιμένω..κανείς ειδικός να μου δώσει το φώτα του???Έρχονται και Χριστούγεννα
και θα ήθελα να απολαύσω κάποιες ταινίες με το σωστό lossless ήχο!
Kάποιος ειδικός να μου αναφέρει γνώμες ειδικά για τα συστήματα:

1.Samsung HT- D6750W
2.LG HX906TX

Τι θα προτείνατε από τα δύο? Το Samsung HT- D6750W που είναι 7.1 σύστημα ή το
LG HX906TX που αν έχω καταλάβει καλά έχει το στήσιμο ενός 5.1 συστήματος
αλλά οι 4 κολώνες "δίνουν επιπλέον κανάλια ήχου προς τα πάνω" οπότε πάμε σε 9.1 σύστημα

Με ποιό από τα δύο θα είμαι πιο πλήρης?

Να σε βοηθήσω στην αγορά δεν μπορώ, μιας και είμαι κατά των all in one συστημάτων. Πάντα προτείνω ξεχωριστό A/V ενισχυτή -Player - ηχεία.



Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω:

Σε μια ταινία με ήχο 7.1,για παράδειγμα DTS HD Master Audio 7.1 ή Dolby True HD 7.1
πως θα συμπεριφερθεί το σύστημα LG HX906TX που είναι 9.1 όπως περιέγραψα πιο πάνω??

Σημείωση:Ταινίες Blu-ray με 7.1 ήχο έχω εντοπίσει κάποιες (όπως π.χ. το Jurassic park
με DTS HD Master Audio 7.1 που βγήκε τώρα σε Blu-ray) και θα ήθελα ένα σύστημα με
το οποίο θα είμαι πλήρης ακόμα και σε αυτές!

Θα εκτιμούσα πολύ αν είχα σύντομα κάποιες απαντήσεις,αφού θα ήθελα να προχωρήσω
σε αγορά αν ήξερα ότι κάποιο σύστημα θα με ικανοποιούσε πλήρως!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ταινίες 7.1 όπως σου έχω ξαναπεί, θα βρεις ελάχιστες. Για 9.1 ή 11.1 ούτε λόγος.

Πολλοί ενισχυτές πλέον χρησιμοποιούν ειδικούς αλγόριθμους π.χ. Audyssey DX ή dts Neo:Χ για μετατροπή του 5.1 ή 7.1 πολυκάναλου ήχου σε 9.1 ή 11.1 με προσθήκη εμπρός καναλιών ύψους και επιπλέον περιφερειακών καναλιών. Δεν είναι δηλαδή ηχητική πληροφορία ξεχωριστών καναλιών αποθηκευμένη στον δίσκο, αλλά εικονικός ήχος που δημιουργούν αυτοί οι αλγόριθμοι για να τροφοδοτήσουν τα επιπλέον κανάλια. Αυτό προφανώς χρησιμοποιεί και το LG που αναφέρεις πιο πάνω.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Re: Samsung HT- D6750W Blu-ray και LG HX906TX 3D home cinema

Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε Κώστα!

Βασικά από λίγες προτάσεις που έχω δει σε παρόμοια thread εδώ βλέπω ότι αν πάω σε ξεχωριστό
ενισχυτή A/V,Blu-ray 3D player και ηχεία,τότε για να φτιάξω ένα 5.1 σύστημα μπορεί να θέλω πάνω από
500 ευρώ μόνο για τα ηχεία...και ίσως λέω και λίγα.

Αν σου είναι εύκολο και έχεις κάποιες προτάσεις προτείνε μου κάποιο ενισχυτή συμβατό με 3D φυσικά και
με προοπτική να υποστηρίζει 7.1,κάποιο Blu-ray 3D player και κάποιο set ηχείων.

Από Blu-ray 3D player βέβαια,έχω ακούσει καλά λόγια για το Panasonic ΒDT 310 καθώς και το παλιό
με τις 2 HDMI Panasonic ΒDT 300 καθώς και για το καινούργιο Oppo 930 νομίζω?

Βασικά από ηχεία δεν ξέρω καθόλου οπότε πρότεινε μου να δω στο σύνολο:

1.Blu-ray 3D player
2.Ενισχυτής A/V 3D δυνατότητα για 7.1
3.set ηχείων,ας πούμε για αρχή 5.1

ώστε να δω στο σύνολο για πόσα περίπου χρήματα μιλάμε αν και υποψιάζομαι για περίπου
300 ευρώ για Blu-ray 3D player,400 ευρώ για ενισχυτής A/V 3D δυνατότητα για 7.1 και 500
ευρώ για το σετ 5.1 άρα πάμε 1200 ευρώ σύνολο και ίσως να έχω βάλει και λίγα...

Ωστόσο πρότεινε μου για να δω κι επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν με το όχι all in one σύστημα
που μου προτείνεις θα έχω πολύ καλύτερη απόδοση σε σχέση με κάποιο από τα συστήματα που
σου ανάφερα!Να τονίσω επίσης ότι το home cinema με ενδιαφέρει για ταινίες κυρίως Blu-ray και
Blu-ray 3D.Δεν με ενδιαφέρει να ακούω μουσική από το home cinema.

Ευχαριστώ κι ελπίζω να βρω κάτι που θα με ικανοποιήσει...Για να καταλάβεις,ως τώρα βλέπω τις
ταινίες μου απλά συνδέοντας το DVD ή Blu-ray player στην τηλεόραση με τον stereo ήχο των ηχείων
της τηλεόρασης,οπότε θέλω να ξεκινήσω να βλέπω τις ταινίες σωστά,όπως πρέπει κάποιος να τις βλέπει!!

Όποιος έχει κάποια γνώμη και ειδικά για τα δυο all in one συστήματα Samsung HT- D6750W και
LG HX906TX αν έχει την καλοσύνη ας μου δώσει κάποια γνώμη!

Θα εκτιμούσα αν είχα και απόψε ακόμα απαντήσεις,αφού επείγομαι κάπως...

Ευχαριστώ και πάλι και αναμένω!
 
Last edited:

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Τη σχετική συζήτηση την ξεκινάω εκ νέου στο παρακάτω καινούργιο thread εδώ:


http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/90027-3D-7.1-Home-cinema?p=1056317622#post1056317622


,αφού μετά και την πρόταση του συνάδελφου και συντονιστή μας Κώστα (kblachos) μάλλον θα πάω
σε λύση ξεχωριστού ενισχυτή A/V,Blu-ray 3D player και ηχείων.

Σας περιμένω στο παραπάνω thread να μου δώσετε τις γνώμες σας,ειδικά οι έμπειροι συνάδελφοι μας!

Σας ευχαριστώ και τα λέμε στο παραπάνω thread!