media player/DVB-T

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,864
Αθήνα
Καλησπέρα

Ψάχνω ενα DVB-T/mpeg4 HD tuner για την τηλεόραση που να πέρνει & ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ & να έχει RF out για τα αναλογικά κανάλια. Δεν με πολυενδιαφέρουν οι multimedia δυνατότητες.

Βρίσκω μόνο σε media player, τα HIMEDIA 560B-T & NOVATRON NTR90. Έχει κάποιος συμφορουμίτης να προτείνει κάτι άλλο;

Οικονομικό πάντα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,864
Αθήνα
Τελικά πήρα το LG MS450H και βγήκε αμέσως προβληματικό στο δέκτη. Επειδή δεν υπήρχε άλλο διαθέσιμο μου πρότειναν κάποιο DVD recorder με DVB-T της LG. Αγόρασα μια Panasonic και ησύχασα.
 

plin

Established Member
26 June 2006
272
Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ το LG MS450H, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις το πρόβλημα που παρουσιάστηκε και (αν γνωρίζεις) γιατί δεν υπήρχε άλλο διαθέσιμο; Στο scroutz βγαίνουν τουλάχιστον 2 μαγαζιά πωλήσεων που αναφέρουν ότι υπάρχει σαν απόθεμα.
Ποια η εμπειρία σου με αυτό (πέραν του προβλήματος στον δέκτη).
 

billpan

Established Member
3 October 2009
196
αθηνα
μη το παρεις με τιποτα..το ειχα παρει περσι,και εχανε τα καναλια απ τη μνημη στα καλα καθουμενα..σαν media player εκανε drop outs στον ηχο σε mkv dts...το αποτελεσμα ηταν να το δωσω 80ε απο 250 που το αγορασα.απ τις χειροτερες αγορες που εχω κανει ever!!
 

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,401
Northwest
Αγαπητέ ika1961 δεν βλέπω το λόγο να κλείσει το thread. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα τα media players με ενσωματωμένο DVB-T, λόγω και της ψηφιακής τηλεόρασης.
Και με την ευκαιρία ποιες είναι οι σημερινές προτάσεις των εταιριών σ' αυτό το θέμα;
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Αγαπητέ ika1961 δεν βλέπω το λόγο να κλείσει το thread. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα τα media players με ενσωματωμένο DVB-T, λόγω και της ψηφιακής τηλεόρασης.
Και με την ευκαιρία ποιες είναι οι σημερινές προτάσεις των εταιριών σ' αυτό το θέμα;

prodigy black
appstreamerTV
Himedia560B-T
Himedia600B-T
Dune 101/301 + dune DVBT stick

αυτά θυμάμαι...
 
13 June 2010
3,048
Εχω παρει εδω και δυο χρονια το NOVATRON NTR90, και δουλευει αψογα ειτε σαν Media Player ειτε σαν αποκωδικοποιητης.
Ειναι και αθορυβο,αν και ο ανεμιστηρας του ειναι μολις 4cm.
Του εχω κοτσαρει και ενα εσωτερικο δισκο 1,5 ΤΒ, και ησυχασα.
Το μονο του μειονεκτημα, ειναι το fast forward, που οι ταχυτητες του ειναι της πλακας.
Δεν του εχω κανει βεβαια καμμια αναβαθμιση μεχρι τωρα
Το ειχα παρει 190Ε, και νομιζω οτι τοσο κοστιζει και τωρα ..................
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,864
Αθήνα
Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ το LG MS450H, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις το πρόβλημα που παρουσιάστηκε και (αν γνωρίζεις) γιατί δεν υπήρχε άλλο διαθέσιμο; Στο scroutz βγαίνουν τουλάχιστον 2 μαγαζιά πωλήσεων που αναφέρουν ότι υπάρχει σαν απόθεμα.
Ποια η εμπειρία σου με αυτό (πέραν του προβλήματος στον δέκτη).

Εστω και καθυστερημένα, έκανε η εικόνα σπασίματα. Δεν μου είπαν τον λόγο που δεν το αλλάζουν, υποψιάζομαι οτι ήταν DEMO σε κάποιο κατάστημα της αλυσίδας που πρόσφατα έκλεισε και για αυτό δεν το άλλαζαν. Το περίεργο είναι οτι στο ισπανικό site της LG με τα ανταλλακτικά, είχε όλο τον δέκτη με 12Ε. Αν το είχα πάρει χαμπάρι νωρίτερα, ίσως το κράταγα και άλλαζα μόνος μου το δεκτη.

Δεν κρύβω οτι μου άρεσε σαν σύνολο, μάλλον έπεσα στην περίπτωση και μάλλον το κόλλημα ήταν στο μαγαζί και όχι στην LG.
 
Last edited: