Μπορεί να βελτιωθεί το μαύρο στις LG Plasma;

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΥΡΟ ΣΤΙΣ LG PLASMA ;

Έχει κα'να χρόνο που "τρέχει" το θέμα στο γερμανικό φόρουμ, ο εμπνευστής της μεθόδου είναι ο ίδιος που είχε ανακαλύψει το hack για το ξεκλείδωμα λειτουργιών της Panasonic G10 στις S/U10... :D

Τα νούμερα που ανακοινώνει βέβαια, ίσως είναι λίγο υπερ-αισιόδοξα, μιας και κανένας άλλος δεν κατάφερε να τα πιάσει... :p

Aπ' ό,τι θυμάμαι, δημιουργεί ένα μικρό προβληματάκι στην οδήγηση των χαμηλών IRE η συγκεκριμένη μέθοδος, ενώ χρειάζεται και συχνές επαναρρυθμίσεις ανά κάποια διαστήματα, στη συνέχεια. Άγνωστο παραμένει επίσης το κατά πόσο μπορεί να επηρεάζεται η διάρκεια ζωής της συσκευής...

Όποιος επιθυμεί να το δοκιμάσει, καλό θα είναι να γνωρίζει, αφενός πως υπάρχουν γυμνές υψηλές τάσεις στις πλακέτες μιας Plasma, οπότε χρειάζεται η δέουσα προσοχή και αφετέρου πως υπάρχει ο κίνδυνος να καταστρέψει την τηλεόρασή του, με την ευθύνη να βαρύνει αποκλειστικά τον ίδιο...
 

_V&K_

New member
27 July 2010
14
Για τους κινδύνους, φυσικά και χρειάζεται η δέουσα προσοχή.
Η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά τον ίδιο. Ούτε το AVClub ούτε έμενα.-bye-

Επίσης, στις καινούργιες TV, πρέπει να ληφθεί υπόψη και το θέμα της εγγύησης.


Τώρα, στο συγκεκριμένο θέμα, εγώ τους βρίσκω όλους αισιόδοξους και πολύ ευχαριστημένους.
Από τους γνώστες, μέχρι και τους απλούς κατόχους που το επιχειρούν, όλοι γράφουν για γενικότερη βελτίωση στην ποιότητα της εικόνας (PQ)


Αν κατάλαβα καλά τα περισσότερα προβληματάκια έχουν να κάνουν από την έλλειψη γνώσης και του σωστού tweaking.

Από τους γνώστες (εφόσον έγινε καλό tweaking) το πρόβλημα υπάρχει σε ''κρύα πάνελ''.
Μετά από μερικά λεπτά εξαφανίζονται τα pixel misfires. ( Αν υπάρξουν)
Μερικοί προτιμούν να το ''υποστούν'' ώστε να έχουν το βαθύτερο μαύρο που επιθυμούν.


Οι επαναρρυθμίσεις που χρειάζονται, είναι μετά από χιλιάδες ώρες. Αυτό θυμάμαι να έχω διαβάσει από τον ίδιο τον ''εμπνευστή''.
Έτσι κι αλλιώς, η αύξηση του μαύρου συμβαίνει με τον καιρό σε όλες τις πλάσμα.
(Σε κάποιες εταιρείες, λύνεται με λογισμικό το θέμα, αν δεν κάνω λάθος)


Όσο για τη διάρκεια του πάνελ κάποιοι γράφουν και για πιθανή αύξηση της ζωής του πάνελ σε ορισμένες περιπτώσεις.


Δυστυχώς δεν είμαι επαγγελματίας, ούτε έχω ιδιαίτερες γνώσεις ώστε να έχω ασφαλή άποψη.

Πάντως, πριν από χρόνια που ''έπαιζα'' με τις CRT κατάφερνα σημαντικές βελτιώσεις με τα pots.
 

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
:idea: Είθε οι μέγιστοι μηχανικοί και "ιερείς-μύστες" των "Pioneer Kuro-μυστηρίων" μετά την​
Panasonic να κάνουν και μια στάση στην LG.
Αν μη τι άλλο, για πάψει ο κόσμος να σκαλίζει τις tv του και να παίζει με τα ρεύματα.
Dark, black darkness utopia.....!!!! :flipout::worshippy:
 
Last edited:

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
:idea: Είθε οι μέγιστοι μηχανικοί και "ιερείς-μύστες" των "Pioneer Kuro-μυστηρίων" μετά την​
Panasonic να κάνουν και μια στάση στην LG.
Αν μη τι άλλο, για πάψει ο κόσμος να σκαλίζει τις tv του και να παίζει με τα ρεύματα.
Dark, black darkness utopia.....!!!! :flipout::worshippy:


.....και αμέσως μετά άλλη μια στάση -Παγκράτι- να μου γιατρέψει και τη δική μου LX-9500, καταληφθείσα από το δαιμόνιο του banding..... :devil-smiley-029: