τοποθετηση διπολων ηχειων

CptBill

Senior Member
13 July 2006
494
Πειραιάς
Τα τωρινα μου διπολα ηχεια ειναι τοποθετημενα στα πλαινα του σαλονιου μου, εκει που εχω σημειωσει με Χ. Ειναι σε λαθος υψος (στο Θεο...στα 2,5μ υψος) και η αισθηση του περιφερειακου ηχου ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να τα χαμηλωσω σε υψος γιατι στο αριστερο ηχειο υπαρχει η κεντρικη πορτα του σπιτιου.

Οποτε θα πρεπει να τους αλλαξω θεση.
Σκεφτομουν να τα βαλω στο σημειο πισω απο το γωνιακο καναπε, σε σωστο υψος φυσικα φυσικα, στο σημειο που εχω χρωματισει. Δεδομενου πως προκειται για διπολα, μηπως η πισω θεση ειναι λαθος?


homecinemadipole.jpg
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,132
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Και η τωρινή θέση, και αυτή που σκέφτεσαι, δεν ενδείκνυνται για δίπολα ηχεία. Για να ήταν σωστή η τοποθέτηση διπόλων στην τωρινή σου θέση, θα έπρεπε πίσω απ' τον καναπέ να μην υπήρχε τοίχος, ή αυτός να βρισκόταν αρκετά πίσω απ' τον καναπέ.

Επίσης, δίπολα ηχεία δεν τοποθετούνται πίσω απ' την θέση θέασης.
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
494
Πειραιάς
Ειχα την εντυπωση πως η τωρινη μου θεση (για διπολα) ηταν οκ, περα απο το λαθος υψος αλλα φανταζομαι πως επειδη δεν υπαρχει αρκετη αποσταση πισω απο το καναπε, δεν θα δουλευουν σωστα.

νεα θεση ισως αυτη? (εκει που ειναι το πρασινο)
Δηλαδη λιγο μπροστα απο τη θεση θεασης σε λογικο υψος φυσικα?
Εαν δεν κανει και αυτη, θα αναγκαστω να τα δωσω και να τα αλλαξω με απλα ηχεια.

homecinemadipole2.jpg
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
494
Πειραιάς
ξεχναω τα διπολα δηλαδη σε καθε περιπτωση :(

Στη περιπτωση αλλαγης αυτων με απλα bookshelf ηχεια, αυτα θα ειναι σωστο να τοποθετηθουν στη πισω θεση, πισω απο το καναπε? (βλεπε πρωτο σχεδιο, ροζ χρωμα) σε ενα υψος λιγο πανω απο το αυτι?
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
494
Πειραιάς
οποτε ποια ειναι η λυση?
Τα διπολα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε καμια περιπτωση στους πισω τοιχους?

Παραθετω δυο φωτος απο το χωρο μου

p1010691r.jpg


 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
_ Δοκιμασε τα στις "πρασινες" (του σχεδιου σου) θεσεις.
_ Δοκιμασε τα (αν δεν σε χαλαει η θεση), 1 μετρο πιο χαμηλα

Αν δεν σου δωσουν την περιφεριακη αισθηση που ζητας, αντικατεστησε τα με κανονικα ηχεια, τα οποια να τα βαλεις εκει που εχεις τωρα αυτα.

Προσωπικως, μιας και τα διπολα λειτουργουν σωστα στην σωστη θεση, θα εβαζα 2 κανονικα.
 

FABIAWRC

AVClub Enthusiast
10 October 2007
864
ανυπαρκτη τι ενοεις?δεν ακους σχεδον τιποτα η δεν σου δινει την αισθηση οτι ο ηχος ειναι απο πισω?με την ενταση των περιφερειακων επαιξες?
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
494
Πειραιάς
_ Δοκιμασε τα στις "πρασινες" (του σχεδιου σου) θεσεις.
_ Δοκιμασε τα (αν δεν σε χαλαει η θεση), 1 μετρο πιο χαμηλα

Αν δεν σου δωσουν την περιφεριακη αισθηση που ζητας, αντικατεστησε τα με κανονικα ηχεια, τα οποια να τα βαλεις εκει που εχεις τωρα αυτα.

Προσωπικως, μιας και τα διπολα λειτουργουν σωστα στην σωστη θεση, θα εβαζα 2 κανονικα.

εννοεις να τα μεταφερω προς τη πρασινη θεση και να τα χαμηλωσω σε υψος? Ναι φυσικα γινεται αλλα το ζητημα ειναι πως για τη παραμικρη δοκιμη θα πρεπει να κανω τρυπες.

Κατευθυντικα στη θεση των διπολων σε τετοιο υψος δεν θα ειναι προβλημα?

ανυπαρκτη τι ενοεις?δεν ακους σχεδον τιποτα η δεν σου δινει την αισθηση οτι ο ηχος ειναι απο πισω?με την ενταση των περιφερειακων επαιξες?

Ανυπαρκτη περιφερειακη αισθηση. Ναι μεν εχουν ρυθμιστει και αυτοματα μεσω του ενισχυτη αλλα και χειροκινητα, ο περιφερειακος ηχος ομως ειναι ανυπαρκτος. Δεν εχει να κανει με την ενταση του ηχου αλλα περισσοτερο με το πως διαχεεται ο ηχος.

Στο προηγουμενο μου setup οπου ειχα κατευθυντικα περιφερειακα λιγο πανω απο το υψος του αυτιου , η ψευδαισθηση ηταν αψεγαδιαστη.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
εννοεις να τα μεταφερω προς τη πρασινη θεση και να τα χαμηλωσω σε υψος? Ναι φυσικα γινεται αλλα το ζητημα ειναι πως για τη παραμικρη δοκιμη θα πρεπει να κανω τρυπες.

Αυτο εννοω. Στερεωσε τα καπως χωρις να ανοιξεις τρυπες μονο για να τα δοκιμασεις
Κατευθυντικα στη θεση των διπολων σε τετοιο υψος δεν θα ειναι προβλημα?

Οχι, απεναντιας


Τι μαρκα ειναι τα διπολα που εχεις, και τι τα LRC ?
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Γειτονα αλλο τα διπολα ηχεια αλλο τα αμφιπολα .
Πολλα αμφιπολα bipolar ηχεια αναφερονται σαν διπολα dipole.
τα αμφιπολα πανε σε πισω τοιχους ενω τα διπολα σε πλαινους .
Εχω την σειρα diamond 9 της wharfedale με τα αμφιπολα dfs και παιζουν πολυ καλα σε πισω τοιχο οσο και σε πλαινο .
διαβασε αυτο το pdfστην σελιδα 2 και θα καταλαβεις
hcr2lorme.free.fr/.../brochure_dfs.pdf
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
καλα με αυτα τα dipole-bipole εχουμε μπερδεμα.
Εγω εχω αγορασει τα m7ds της mission, τα εχω στο πλαι και δεν εχω καταλαβει ακομη τι ειναι.
Απο οσο εχω βρει, η mission τα ειχε σκοπο να τα κανει dipole δεν της βγηκε ομως και τα εκανε bipole.
Ολα αυτα απο φορουμ οπου κι αλλοι ψαχνονται. Σε μαγαζι στην Ελλαδα τα ονομαζουν dipole.
Στο site mission ταν ειχαν ονομασει (τελικα) bipole.


http://www.avland.co.uk/mission/m7ds/
http://stock.kinotechniki.gr/company/Mission

Tωρα εγω θα επρεπε να μην τα χρησιμοποιω τελικα στους πλαινους τοιχους. ? (πρωτη φορα το ακουω αυτο)
Απο οσο εχω καταλαβει τα dipole εχουν εκτος φασης τα ηχεια ωστε να μεγενθυνουντην αισθηση της διαχυσης και μη εντοπισμου.
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι πρεπει να τοποθετουνται μονο στους πισω τοιχους και οχι στους πλαινους.

copy-paste απο αλλου

BIPOLE :
A good bi-pole speaker will have two sets of drivers facing away from each other, firing sound out into the room. This sound will then cover a wider area, and bounce off the side and back walls, helping to create a bigger sound that allows more people in the room to "get surrounded".

DIPOLE :
The same as bi-pole , but the drivers on either side of the speaker will run out-of-phase with each other. THX recommend this. The advantage is that it's harder to tell exactly where the speaker is as it sounds more diffuse. It's also harder for you to get ear-bashed by one of the surround speakers if you're stuck sitting off to one side. So opens up the "sweet spot".

So here are some advantages...

1. A wider, bigger sound - much closer to the result you get from multiple surround speakers in a movie theatre.
2. A much wider listening sweet spot for everyone in the room.
3. They're easy to wall-mount.
4. They're often more compact than a regular bookshelf speaker, and a lot more wall-friendly.
 
Last edited:

CptBill

Senior Member
13 July 2006
494
Πειραιάς
Re: Απάντηση: τοποθετηση διπολων ηχειων

Τι μαρκα ειναι τα διπολα που εχεις, και τι τα LRC ?

διπολα τα kef iq8ds
LR kef iq5
κεντρικο yok λογο χωρου

Γειτονα αλλο τα διπολα ηχεια αλλο τα αμφιπολα .
Πολλα αμφιπολα bipolar ηχεια αναφερονται σαν διπολα dipole.
τα αμφιπολα πανε σε πισω τοιχους ενω τα διπολα σε πλαινους .
Εχω την σειρα diamond 9 της wharfedale με τα αμφιπολα dfs και παιζουν πολυ καλα σε πισω τοιχο οσο και σε πλαινο .
διαβασε αυτο το pdfστην σελιδα 2 και θα καταλαβεις
hcr2lorme.free.fr/.../brochure_dfs.pdf

αυτα εχω διαβασει και εγω και εχω καταληξει πως τα διπολα αποδιδουν οπως θα επρεπε μετα στα πλαγια και φυσικα σε ενα φυσιολογικο υψος.
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
προς γνωση και συμμορφωση πιο επιστημονικα δεν γινεται
http://forum.blu-ray.com/speakers/1...ating-monopole-surround-speakers-part-ii.html

Γειτονα τα δικα σου ειναι οντως διπολα
@ warewolf73 εσυ να πιστευεις αυτον που τα φτιαχνει τα ηχεια αυτος που τα πουλαει σπανια ξερει τι του γινεται
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,095
Φίλε μου βάλτα πίσω στο ύψος μεταξύ προβολέα και πίνακα και καλύτερα δεν γίνετε.
Η περιφερειακή αίσθηση δεν έχει να κάνει μόνο με την ποιότητα τον περιφερειακών ηχείων, αλλά κυρίως με την ποιότητα και το πόσο καλά ταιριασμένο είναι ηχητικά το κεντρικό σου με τα περιφερειακά. Από τέτοια ηχεία μην περιμένεις να ακούσης ιδιαίτερα κατευθυντικούς ήχους αλλά έναν ομοιογενή ήχο σε όλο το δωμάτιο.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,095
Re: Απάντηση: τοποθετηση διπολων ηχειων

διπολα τα kef iq8ds
LR kef iq5
κεντρικο yok λογο χωρου

Δίχως κεντρικό μην περιμένεις περιφερειακή αίσθηση, ούτε σωστή τοποθέτηση στον χώρο ακόμα και με συμβατικά ηχεία.