Ψηφιακό σήμα και εσωτερική κεραία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vierinia

New member
15 November 2011
90
Καλησπέρα παιδιά,

Άντικατέστησα τη τηλεόραση που έχω στο δωμάτιο μου με μια καινούργια με MPEG4 και δοκίμασα να συντονίσω τα ψηφιακά κανάλια με την εσωτερική κεραία που είχα και πριν.
Ενώ πιάνει καλά ANT1, MEGA κλπ, κάνει διακοπές στο πρώτο μπουκέτο της ΕΡΤ (prisma, spor+) δεν πιάνει καθόλου τα ψηφιακά απο το δεύτερο μπουκέτο της ΕΡΤ (EΤ1, NET κ.α.) και αυτά που εκπέμουν απο Αίγινα (MAD, MTV κ.α.). Επίσης τα αναλογικά τα πιάνει χειρότερα σε σχέση με τη προηγούμενη τηλεόραση.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Να πάρω μια καλύτερη εσωτερική κεραία ?

Μένω Νέο Κόσμο και είμαι στο δεύτερο όροφο
 

mourgos

New member
2 July 2008
47
Πρίν αγοράσεις οτιδήποτε, σου συνιστώ να δοκιμάσεις αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=huaNWZQL6Nw&feature=related

κατά προτίμηση στην γείωση από μία βολική πρίζα σούκο.(προσοχή, στην γείωση!!)

Σε κάποια σπίτια τα αποτελέσματα είναι εφάμιλλα εξωτερικής κεραίας.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Καλησπέρα παιδιά,

Άντικατέστησα τη τηλεόραση που έχω στο δωμάτιο μου με μια καινούργια με MPEG4 και δοκίμασα να συντονίσω τα ψηφιακά κανάλια με την εσωτερική κεραία που είχα και πριν.
Ενώ πιάνει καλά ANT1, MEGA κλπ, κάνει διακοπές στο πρώτο μπουκέτο της ΕΡΤ (prisma, spor+) δεν πιάνει καθόλου τα ψηφιακά απο το δεύτερο μπουκέτο της ΕΡΤ (EΤ1, NET κ.α.) και αυτά που εκπέμουν απο Αίγινα (MAD, MTV κ.α.). Επίσης τα αναλογικά τα πιάνει χειρότερα σε σχέση με τη προηγούμενη τηλεόραση.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Να πάρω μια καλύτερη εσωτερική κεραία ?

Μένω Νέο Κόσμο και είμαι στο δεύτερο όροφο
Δεν διευκρινίζεις τι ήταν η παλιά σου τηλεόραση. Αν κατάλαβα καλά η παλιά σου τηλεόραση έπιανε μόνο αναλογικά κανάλια. Άρα υπάρχει πιθανότητα η παλιά σου τηλεόραση να ήταν τεχνολογίας CRT. Αυτές οι παλιές τηλεοράσεις είχαν πολύ μικρότερες απαιτήσεις σε σήμα για να έχουν καλή εικόνα. Όταν πήρα την LCD τηλεόραση μου μετά από μία CRT που είχα, και την συνέδεσα στην παλιά κεραία που είχα, άρχισα να κλαίω τα λεφτά που έδωσα για την τηλεόραση. Αλλά κατάλαβα οτι δεν μπορεί να έχει τόσο χάλια εικόνα καινούρια τηλεόραση. Η λύση ήρθε με αντικατάσταση κεραίας, ενισχυτή κτλ. Αυτά για τα αναλογικά κανάλια. Τα ψηφιακά κανάλια χρειάζονται λιγότερο σήμα, αλλά το γεγονός οτι δεν πιάνεις κανάλια, και μάλιστα σε καθαρή συχνότητα χωρίς παρεμβολές κτλ όπως είναι της ΕΡΤ, σημαίνει οτι και εδώ σου λείπει σήμα. Η καλύτερη εσωτερική κεραία είναι ρίσκο. Δυναμώνεις το σήμα και μπορεί να πιάσεις, ιδίως αν σε βοηθήσουν και κάποιες αντανακλάσεις, αλλά δεν είναι και σίγουρο. Πολύ καλύτερο σήμα θα έχεις με μία εξωτερική κεραία που αν την στρέψεις προς την Αίγινα πιθανότατα θα πιάσεις όλα τα ψηφιακά κανάλια.
 

vierinia

New member
15 November 2011
90
Φίλε tolias έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Η παλιά τηλεόραση ήταν CRT και έπιανα μόνο αναλογικά. Το σήμα στα αναλογικά είναι εμφανώς χειρότερο σε σχέση με τη προηγούμενη τηλεόραση.

Το θέμα της εξωτερικής κεραίας δυστυχώς δεν είναι εφικτό. Μήπως μπορείς να προτείνεις κάποια δυνατή εσωτερική κεραία?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Ψηφιακό σήμα και εσωτερική κεραία

Το θέμα της εξωτερικής κεραίας δυστυχώς δεν είναι εφικτό. Μήπως μπορείς να προτείνεις κάποια δυνατή εσωτερική κεραία?
Με εσωτερική κεραία δεν είναι σίγουρο οτι θα πιάσεις Αίγινα. Εγώ έχω εσωτερική κεραία που την πήρα δοκιμαστικά λόγω της δυνατότητας περιστροφής αφού με την σταθερή δεν πιάνω Αίγινα λόγω κατεύθυνσης που είναι στραμένη. Η αλήθεια είναι οτι με αυτή πιάνω Αίγινα, αλλά πρέπει να την στρέψω προς την Πάρνηθα. Δηλαδή πιάνει Αίγινα μέσω αντανάκλασης. Αν την στρέψω προς την Αίγινα δεν πιάνει τίποτα λόγω τοίχων και πολυκατοικιών. Γιαυτό λέω οτι η εσωτερική κεραία είναι λαχείο. Και επειδή έχεις πρόβλημα σήματος μάλλον χρειάζεσαι την πιο δυνατή που θα βρεις και μπορείς να αγοράσεις. Εγώ είχα πάρει αυτή της TELE που ψιλοκάνει δουλειά.
http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=209
Την είχα πάρει από κατάστημα στην γειτονιά μου, όχι 16 αλλά 20 ευρώ. Η καλύτερη που είχε ήταν αυτή η TELEVES με 36db ενίσχυση που λόγω ονόματος έιναι πολύ καλύτερη, αφού είναι από τις καλύτερες εταιρίες στις κεραίες. Αλλά στα 40 ευρώ που την είχα βρει εκεί, τσιγγουνεύτηκα για εσωτερική κεραία.
http://www.shls.gr/product.asp?catid=1065
Αλλά η αγορά έχει πολλά μοντέλα και μάλλον καλύτερα. Και αυτό που γράφεις έχει πολύ δυνατές προδιαγραφές. Υπάρχουν όλα εδώ, αν βάλεις ως φίλτρο "εσωτερική"
http://www.skroutz.gr/c/967/tv_antennas.html
 
Last edited:

vierinia

New member
15 November 2011
90
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια tolias
Τελικά μετά τη πρόταση σου και μετά απο παρότρυνση και του πωλητη ενός καταστήματος πήρα αυτή.
Πρέπει η προηγούμενη που είχα να ήταν πολύ μέτρια διότι με τη συγκεκριμένη κεραία είδα αισθητή βελτίωση χωρίς να πρόκειται για καμία ακριβή κεραία.
Πλέον πιάνει άριστα τα 2 ψηφιακά μπουκέτα της ΕΡΤ ενώ και στα αναλογικά είδα τρομερή βελτίωση. Μόνο όσα ψηφιακά εκπέμπουν απο Αίγινα δεν πιάνω άλλα μάλλον για αυτό θα φταίει η τοποθεσία.
Αυτά για όσους γενικά ψάχνονται για αγορά εσωτερικής κεραίας και μπορεί να βοηθηθούν με μια επιπλέον άποψη.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Χαίρομαι που βοήθησα. Για την Αίγινα πειραματίσου μετακινώντας την κεραία σε διάφορα σημεία. Την συχνότητα 63 την πιάνω μετακινώντας 10 πόντους την κεραία. Για τις άλλες δύο συχνότητες, λόγω των αναλογικών παρεμβολών, πρέπει να στρέψω σε άλλο σημείο την κεραία, να γυρίσω πλάγια τις προεκτάσεις κτλ. Ίσως σε κάποιο σημείο να υπάρχει η χρυσή τομή για να πιάνεις τα πάντα. Εγώ βέβαια τώρα πια χρησιμοποιώ την σταθερή κεραία, αλλά χρησιμοποιώ την εσωτερική όταν κάνω εγκατάσταση καναλιών, για να πιάσω όλα τα κανάλια και να τα έχω στον δέκτη μου.
 

vierinia

New member
15 November 2011
90
Ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή αν και για να πώ την αλήθεια όσα κανάλια εκπέμπουν απο Αίγινα δεν με πολυενδιαφέρουν αν εξαιρέσεις MAD κ ΜTV τα οποία πάντως τα πιάνει πολύ καλά στο αναλογικό.
Thanx πάντως
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Υπάρχει μια τρελά αναπτυσσόμενη αγορά τώρα με την επέλαση της ψηφιακής τηλεόρασης όπου για να πιάσουμε το σήμα της δεν χρειαζόμαστε και καμιά ιδιαίτερη εγκατάσταση.
Πολλοί χρησιμοποιούμε πια εσωτερική κεραία, ένα μικρό δίπολο ακόμη και ένα σκέτο καλώδιο μικρού μήκους, για να πιάσουμε τη ψηφιακή τηλεόραση. Όλα αυτά όμως είναι οριακά… και λίγα.

Η εταιρία WallTenna έφτιαξέ μια επίπεδη κεραία που είναι «διάφανη» και πρακτικά μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε μέσα στο σπίτι.
Καλύπτει όλη τη περιοχή του UHF που είναι η ψηφιακή τηλεόραση και έχει απολαβή 72% όταν οι περισσότερες εσωτερικές δεν ξεπερνούν το 25-50%. Ο κατασκευαστής υποστηρίζει ότι έχει 40 φορές περισσότερο κέρδος (gain) από τις γνωστές κεραίες της αγοράς.

Κατά τα άλλα η κεραία είναι λεπτή, ελαφριά, εύκολη στην εγκατάσταση και μπορεί να κρεμαστεί στον τοίχο επειδή έχει crystal clear σχεδιασμό. Ακόμη και στο παράθυρο μπορούμε να τη βάλουμε. Λένε ότι είναι ότι το καλύτερο μετά την εξωτερική κεραία.

Για περισσότερα εδώ www.walltenna.com

Πηγή: fullhd.grl
 
Last edited by a moderator:

the_seller

New member
16 May 2012
2
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος μια καλή εσωτερική κεραία TV για λήψη αναλογικού και ψηφιακού σήματος, δεδομένης της απουσίας σύνδεσης της TV με πριζάκι προς εξωτερική κεντρική κεραία. Χωρίς να χρειάζονται όλα αυτα περί κατευθυντικότητας του σήματος κλπ και αρκετά κομψή. Ας πούμε μια τέτοια κάνει την δουλειά της; Βλέπω ότι έχει και εσωτερικό ενισχυτή που φθάνει στα 32db. Τι λέτε;
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Οι ψηφιακοί δέκτες δεν έχουν τόσο μεγάλη απαίτηση σε σήμα όσο οι αναλογικοί, αλλά και οι εσωτερικές κεραίες δεν είναι τόσο δυνατές σε λήψη όσο οι εξωτερικές. Λόγω ότι είναι σε εσωτερικό χώρο. Άρα παίρνεις όσο καλύτερη μπορείς, ανάλογα με τις δυνατότητες σου, για να είσαι σίγουρος. Καλύτερη εννοώ σε ενίσχυση σήματος και σε όνομα εταιρίας. Μία ματιά σε skroutz.gr και bestprice.gr βάζοντας στην αναζήτηση "εσωτερική dvb-t κεραία" θα σου δείξει ότι υπάρχει στην αγορά.
 
Last edited by a moderator:

the_seller

New member
16 May 2012
2
Τα γνώριζα αυτά περι απαίτησης στο σήμα για τους αναλογικούς και ψηφιακούς δέκτες, όσο και για τις λήψεις των εσωτερικών και εξωτερικών κεραιών. Άλλωστε η κεραία που πρότεινα πιο πάνω προήλθε από μια τέτοια αναζήτηση στα skroutz και bestprice όπως μου υποδεικνύεις. Απλώς ήθελα να μάθω αν κάποιος είχε δοκιμάσει κάποια συγκεκριμένη κεραία για να μου προτείνει, ωστέ να λειτουργεί σωστά. Εκτός αν για την σωστή λειτουργία της κεραίας υπάρχουν προϋποθέσεις: πχ. να μην υπάρχουν εμπόδια, να τοποθετηθεί σε μεγάλο ύψος από το έδαφος, να υπάρχει ορατότητα προς τους αναμεταδότες σήματος κλπ. Περισσότερο την θέλω για να πιάνω τα επιγεία ψηφιακά κανάλια, παρά τα αναλογικά!

Ωστόσο η πρόταση της walltenna δεν είναι κακή, αλλά σε σύγκριση με αυτή που προτείνω προφανώς υστερεί όσο αφορά το μέγεθος και την τοποθέτησή της!
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Η αρχική μου συμβουλή πριν την μεταφορά των μηνυμάτων σε αυτό το thread είναι διάβασε όλο το thread. Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο την TELE που γράφω νωρίτερα. Και με αυτήν πιάνω όλα τα κανάλια, αλλά με κόπο για τα κανάλια της Αίγινας που έχουν αναλογικές παρεμβολές. Με την εξωτερική δεν τα πιάνω καθόλου. Και υπάρχουν και καλύτερες κεραίες, όπως η TELEVES που επίσης γράφεται πριν. Καλή μάρκα και μεγαλύτερη ενίσχυση σήματος. Και η δική σου έχει καλές προδιαγραφές. Και υπάρχει και ακόμα καλύτερη, αλλά και ακριβότερη, όπως η MELICONI που επίσης γράφεται. Αυτό εννοούσα. Κρίνεις ανάλογα τις προδιαγραφές τους σε σχέση με τα λεφτά που μπορείς να δώσεις. Γιατί οι εσωτερικές κεραίες είναι λαχείο. Ανάλογα με ποιά περιοχή είσαι, τι εμπόδια υπάρχουν, κτλ. Εγώ ας πούμε τα πιάνω όλα αλλά σαφώς με αντανάκλαση γιατί πρέπει να κοιτάει προς Πάρνηθα που δεν υπάρχει σήμα. Και για κάθε συχνότητα πρέπει να γυρνάω λίγο την κεραία. Αν είχα μία δυνατότερη θα τα έπινα πιο εύκολα. Αλλά με την εξωτερική αρκετά δεν μπορώ να τα πιάσω καν. Γιαυτό λέω είναι λαχείο, και αν δεν είσαι σε άμεση οπτική επαφή με τον πομπό (δεν ξέρω σε ποιά περιοχή είσαι) πάρε απλά την καλύτερη που μπορείς σε σχέση με την ποιότητα και την φήμη της εταιρίας (TELEVES κορυφή, MELICONI και TELCO γνωστές εταιρίες στα ηλεκτρονικά αξεσουάρ), την δύναμη του ενισχυτή τους κτλ, σε σχέση με τα οικονομικά σου. Αυτήν που γράφεις δεν την έχω δοκιμάσει, φαίνεται αρκετά καλή, αλλά υπάρχουν και καλύτερες σύμφωνα με τις προδιαγραφές τους. Αλλά και ακριβότερες.
 

anagnoct

Established Member
31 January 2010
176
Παιδια μπορει να ακουστει αστειο... Επειδη εχω προτζεκτορα στο υπογειο οπου δεν υπαρχει μπριζα κεραιας και με αφορμη τη eurovision πηρα αυτη την κεραια http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10090251 που με λιγη προσπαθεια επιασε ολα τα καναλια (χωρις διακοπες) εκτος της αιγινας.
Την πηρα απο media markt 26
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Τα προιόντα της One For All τα είχα δει αρχικά στον Κωτσόβολο και επειδή ήμουν πελάτης και έπαιρνα διάφορα προιόντα με δόσεις είχα δοκιμάσει και δικά της προιόντα που τα έβαζα μαζί με τις άλλες μου αγορές. Τώρα πια δεν είμαι σίγουρος αν θα μου έδιναν κάτι με δόσεις. Πάντως τα προιόντα της One For All που δοκίμασα βγήκαν πολύ καλά. Ήταν το πρώτο τηλεκοντρόλ που βρήκα (εκτός από κάποια ακριβά) με λειτουργία εκμάθησης πλήκτρων, και έναν ενισχυτή γραμμής που πήρα είχε καλύτερη απόδοση από άλλον μεγαλύτερης θεωρητικά ενίσχυσης που είχα δοκιμάσει. Και είναι και ολλανδικής διεύθυνσης εταιρία. Επίσης η κεραία που λες βλέπω έχει 42db ενίσχυση που είναι καλό νούμερο.
 

aimar1987

New member
25 January 2012
8
Θελω να αγορασω μια εσωτερικη κεραια για τα ψηφιακα για την καρτα τν του ρc.
Μενω 15 λεπτα εξω απο το κεντρο της Πατρας.
Το ε-shop.gr exei kεραιες απλες αλλα κ με ενσωματομενο ενισχυτη.
Οι μαρκες που εχει ειναι greentek,nilox,hama.

Tι μου προτεινετε;
 
Last edited by a moderator:

aimar1987

New member
25 January 2012
8

Digital Screamer

Senior Member
29 August 2011
473
Δοκίμασα 4 εσωτερικές κεραίες εκ των οποίων οποίων η μία philips με ενίσχυτή 36 dΒ κι έκανε ένα 30άρι ευρώ, αλλά δυστυχώς είχα πολλά προβλήματα με σπασίματα στην εικόνα σε όλα τα κανάλια! Τελικά, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται βρήκα την λύση με μία τέτοια κεραία!!
ANT-1051.jpg