Καλώδιο Ηχείων... Ποσότητα ή "Ποιότητα" ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δεν ειχα σκοπο να ανοιξω τετοιο θεμα ξανα,αλλα τελειωνοντας πριν λιγες μερες ενα τυπικο σερβις στο πικαπ μου(αλλαγη λαδιου,ιμαντα κλπ......) προσεξα η μαλλον καλυτερα, θυμηθηκα οτι τα ηχεια μου ειναι συνδεδεμενα με ενα ηλεκτρολογικο καλωδιο 10 sq.mm το οποιο εβαλα πριν 6-7 μηνες προσωρινα μεχρι να φτιαξω ενα "καλυτερο" διοτι λογω αλλαγης θεσεως των ηχειων,το προηγουμενο μου καλωδιο δεν εφτανε.

Το γεγονος οτι μετα απο 6-7 μηνες το ηλεκτρολογικο καλωδιο σχεδον επαληθευσε το "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" κατι μου λεει για μερικες αιωνιες συζητησεις περι καλωδιων και πιθανον να κρουει τον κωδωνα της αναθεωρησης καποιων αποψεων περι του θεματος;

Εκτοτε δεν βρηκα καιρο να φτιαξω μακρυτερο καλωδιο ηχειων,αλλα,βλεποντας οτι τα ηχεια μου ακομη ειχαν το ηλεκτρολογικο καλωδιο,ειπα να το αλλαξω με ενα αλλο κατα πολυ ακριβοτερο,αλλα 4 sq mm,που ειχα ετοιμο.

Nα σημειωσω εδω,οτι το συστημα μου,το εχω πολυ προσεκτικα "tuned" για το γουστο μου,οποτε πιστευω οτι μπορω να αντιληφθω αν κατι δεν μου αρεσει αν κανω μια αλλαγη η δοκιμη.Το γεγονος οτι τοσους μηνες δεν με ειχε πιασει "φαγουρα" ειναι πολυ θετικο για μενα οσον αφορα το συγκεκριμενο ηλεκτρολογικο καλωδιο,η,αν θελετε,γενικοτερα το θεμα περι καλωδιων ηχειων.

Επειδη πιο πανω αναφερα το γουστο μου,παρακαλω ας μη θεωρηθει οπως μερικες φορες γινεται,οτι εχω κανενα περιεργο γουστο που με αναγκαζει να χρησιμοποιω "λανθασμενα" μηχανηματα η αξεσουαρ,αλλα οπως ολοι μας,εχω τις προτιμισεις μου επι διαφορων περι ηχου.

Στην συγκριση λοιπον του φτηνου με το ακριβο καλωδιο,καθαρα ακουστικη και υποκειμενικη ασφαλως.

Δεν θα μπω σε επι μερους λεπτομερειες οσον αφορα τις διαφορες,για τον απλουστατο λογο οτι η ακουστικη διαφορα ηταν τετοια που αν ρωτουσαμε καποιον ποιο ειναι το ακριβο καλωδιο,δεν θα ειχε καμια αμφιβολια οτι ηταν το ηλεκτρολογικο.Δυο φιλοι που ακουσαν τα δυο καλωδια,συμφωνησαν οτι η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη υπερ του ηλεκτρολογικου καλωδιου.

Γιατι το αναφερω;Οχι διοτι δεν θα υπαρχει καπου ενα αλλο "καλυτερο" και ακριβοτερο η αν θελετε επωνυμο καλωδιο 10 sq.mm ,αλλα για να πω οτι οι πιθανοτητες ενα φτηνο καλωδιο των 4-5 ευρω/μετρο μπορει λογω "τεχνικων χαρακτηριστικων" να διαλυσει στην κυριολεξια ενα κατα 10-20 φορες ακριβοτερο καλωδιο σε πολλα συστηματα.

Εδω ειναι και η ουσια του θεματος.Οτι δηλαδη,καποιος που εχει την "φαγουρα" για ενα επωνυμο καλωδιο ηχειων και προσπαθει να παρει το καλυτερο που μπορει,σιγουρα μπορει να πειραματιστει προηγουμενως με κατι κατα πολυ φτηνοτερο με περισσοτερο μεταλλο,κατι που δεν ειναι και καθολου ασχετο με το παντρεμα ενισχυτη/ηχειων σε καμια περιπτωση.

Βαζω το κρανος μου,και αναμενω σχολια............ :builder::laugh:
 

jijim

Established Member
26 March 2011
200
Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

από μένα βγάλε το κράνος σου ...συμφωνώ
ο ήχος που λαμβάνει κάθε σύστημα από τα καλώδια δεν εξαρτάται από την τιμή τους
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Το ξερω,απλα οπως πολλοι απο μας το "εφαρμοζα" η το δεχομουν μεταξυ ενος ακριβου και ενος πιο ακριβου..........

Τα "τεχνικα" ακομη και ενος φτηνου,δεν πρεπει να παραγνωριζονται επ'ουδενι,για χαρη της επωνυμιας και αλλων σχετικων η ασχετων σημειων των high-end καλωδιων.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

απ'οτι καταλαβα,το ακριβοτερο που εβαλες,ηταν σημαντικα πιο λεπτο απ'το ηλεκτρολογικο,αυτο απο μονο του,ειναι φαουλ.
Δοκιμασε πρωτα να εχουν την ιδια διαμετρο,μπορεις για παραδειγμα να παρεις ηλεκτρολογικο πιο λεπτο,ωστε να μη ξοδευτεις ασκοπα και μετα να κανεις τις δοκιμες σου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

απ'οτι καταλαβα,το ακριβοτερο που εβαλες,ηταν σημαντικα πιο λεπτο απ'το ηλεκτρολογικο,αυτο απο μονο του,ειναι φαουλ.
Δοκιμασε πρωτα να εχουν την ιδια διαμετρο,μπορεις για παραδειγμα να παρεις ηλεκτρολογικο πιο λεπτο,ωστε να μη ξοδευτεις ασκοπα και μετα να κανεις τις δοκιμες σου.

Το "φαουλ" ειναι σχετικο.Ενα καλωδιο ηχειων 4 sq.mm με 6Ν χαλκο,air-polyethylene insulation κλπ......... δεν ειναι φαουλ για σχεδον κανενα ενισχυτη/ηχειο.

Εξ'αλλου το θεμα που θιγω δεν ειναι αυτο που λες.Το θεμα ειναι οτι αντι να πληρωσει καποιος 70-80/μετρο για καλωδιο ηχειων,μπορει να παρει καλυτερο ηχο απο ενα φτηνοτερο που τεχνικα υπερτερει σε καποια σημεια.Γι'αυτο ειπα στο αρχικο ποστ οτι ναι,θα υπαρχουν καλυτερα ακριβοτερα καλωδια 10 sq mm,αλλα ποσο θα κοστιζουν;

Αρα το να συγκρινεις δυο ιδιας διατομης καλωδια παλι δεν λεει τιποτα.Ας πουμε οτι το ακριβο κερδιζει το φτηνο της ιδιας διατομης και χανει απο το φτηνο της μεγαλυτερης διατομης.Τι κανουμε,παμε για 200+++++ ευρω/μετρο για να "κερδισουμε" το φτηνο των 10 sq.mm ;;;;;
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Το "φαουλ" ειναι σχετικο.Ενα καλωδιο ηχειων 4 sq.mm με 6Ν χαλκο,air-polyethylene insulation κλπ......... δεν ειναι φαουλ για σχεδον κανενα ενισχυτη/ηχειο.

Εξ'αλλου το θεμα που θιγω δεν ειναι αυτο που λες.Το θεμα ειναι οτι αντι να πληρωσει καποιος 70-80/μετρο για καλωδιο ηχειων,μπορει να παρει καλυτερο ηχο απο ενα φτηνοτερο που τεχνικα υπερτερει σε καποια σημεια.Γι'αυτο ειπα στο αρχικο ποστ οτι ναι,θα υπαρχουν καλυτερα ακριβοτερα καλωδια 10 sq mm,αλλα ποσο θα κοστιζουν;

Αρα το να συγκρινεις δυο ιδιας διατομης καλωδια παλι δεν λεει τιποτα.Ας πουμε οτι το ακριβο κερδιζει το φτηνο της ιδιας διατομης και χανει απο το φτηνο της μεγαλυτερης διατομης.Τι κανουμε,παμε για 200+++++ ευρω/μετρο για να "κερδισουμε" το φτηνο των 10 sq.mm ;;;;;

Ο λογισμός σου είναι εν μέρει λάθος (δεν ισχυρίζομαι ότι δεν τα ξέρεις αλοίμονο) διότι όσοι ασχολούνται λίγο βαθύτερα και ψάχνουν θα έχουν διαβάσει ή καταλάβει (με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως) ότι η διατομή του καλωδίου ηχείων είναι σημαίνων παράγοντας απόδοσης και ότι υπάρχουν σχετικοί πίνακες που προσδιορίζουν ανάλογα με το μήκος του καλωδίου πόσο πρέπει να είναι η ελάχιστη διατομή του. Οι θωρακίσεις όπως και η καθαρότητα του μετάλλου πα´]ιζουν ρόλο αλλά πολύ μικρότερο....

Συνεπώς πρώτα βάζουμε καλώδια ικανής διατομής και αργότερα τα υπόλοιπα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ο λογισμός σου είναι εν μέρει λάθος διότι όσοι ασχολούνται λίγο βαθύτερα και ψάχνουν θα έχουν διαβάσει ή καταλάβει (με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως) ότι η διατομή του καλωδίου ηχείων είναι σημαίνων παράγοντας απόδοσης και ότι υπάρχουν σχετικοί πίνακες που προσδιορίζουν ανάλογα με το μήκος του καλωδίου πόσο πρέπει να είναι η ελάχιστη διατομή του. Οι θωρακίσεις όπως και η καθαρότητα του μετάλλου πα´]ιζουν ρόλο αλλά πολύ μικρότερο....

Συνεπώς πρώτα βάζουμε καλώδια ικανής διατομής και αργότερα τα υπόλοιπα.

Δεν λεω οτι διαφωνω μαζι σου.Και γω 30 χρονια το ψαχνω........30 χρονια φαγουρας που λεμε.....χαχαχα

Ομως καπου πρεπει οπως λες πολυ σωστα να ξεκινουμε απο την αρχη και απο τα βασικα.

Προσωπικα γνωριζω τι θα κοστισει ενα καλωδιο αυτης της διατομης με καθαροτερο μεταλλο,καλυτερο insulation και ας μου επιτραπει,...."καταλληλου" ονοματος........:ernaehrung004: (εκει να δεις διαφορα στην τιμη)

Αν λυσουμε τα βασικα και η φαγουρα επιμενει,δοκιμαζουμε και στα πιο βαθια.

To κυριο που θελω να πω εδω ειναι οτι αν εχω 100-200 ευρω να διαθεσω για καλωδιο ηχειων τι παιρνω;Ενα σαν αυτο που δοκιμασα,η,ενα επωνυμο 200 ευρω;
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν λεω οτι διαφωνω μαζι σου.Και γω 30 χρονια το ψαχνω........30 χρονια φαγουρας που λεμε.....χαχαχα

Ομως καπου πρεπει οπως λες πολυ σωστα να ξεκινουμε απο την αρχη και απο τα βασικα.

Προσωπικα γνωριζω τι θα κοστισει ενα καλωδιο αυτης της διατομης με καθαροτερο μεταλλο,καλυτερο insulation και ας μου επιτραπει,...."καταλληλου" ονοματος........:ernaehrung004: (εκει να δεις διαφορα στην τιμη)

Αν λυσουμε τα βασικα και η φαγουρα επιμενει,δοκιμαζουμε και στα πιο βαθια.

To κυριο που θελω να πω εδω ειναι οτι αν εχω 100-200 ευρω να διαθεσω για καλωδιο ηχειων τι παιρνω;Ενα σαν αυτο που δοκιμασα,η,ενα επωνυμο 200 ευρω;

Εξαρτάται :

Α.) Το θές για να ακούς μουσική? Επιλέγεις διατομή->θωράκιση->τερματισμός
Β.) Το θές για την μούρη : Επιλέγεις όνομα (τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται αφού.........παίζει χαχα!)

Αν είσαι συνηδητοποιημένος θα πάς στην πρώτη επιλογή ΙΜΗΟ
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν είσαι συνηδητοποιημένος θα πάς στην πρώτη επιλογή ΙΜΗΟ

Μ'αρεσει ο ευγενικος τροπος που το θετεις.......... :flipout:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εξαρτάται :

Α.) Το θές για να ακούς μουσική? Επιλέγεις διατομή->θωράκιση->τερματισμός

Αυτά τα έχουν και τα επώνυμα καλώδια..


Β.) Το θές για την μούρη : Επιλέγεις όνομα (τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται αφού.........παίζει χαχα!)

Σιγά μην πάρεις καλώδια για να πουλάς μούρη!...Ούτε είναι ανάγκη να το ξέρει
η μισή Ελλάδα, ούτε θα τα βάλεις στο λαιμό να πας σε δεξίωση!
 
Last edited:

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μ'αρεσει ο ευγενικος τροπος που το θετεις.......... :flipout:

Αν μπορεί ας κάνει κι αλλιώς...Τα αμπάρια είναι γεμάτα σόγια
και περιμένουν ξεφόρτωμα!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κάπου κάπως κάποτε
Με κάτι καλώδια γκουμουτσες (στμ. Ικανής Διατομής) ασημένια

Συνειδητοποίησα ότι ποτέ δε θα αγόραζα τόσο ασήμι σε γυναίκα :D
Αλλά σε αυτό το άτιμο το χόμπι… όλα γίνονται

Το καλό με τα οικονομικά καλώδια είναι ότι όλοι μπορούμε να τα δοκιμάσουμε, αποκτήσουμε, χρησιμοποιήσουμε

Υπάρχει κανείς που να μην έχει χρησιμοποιήσει ποτέ οικονομικό καλώδιο?
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Το "φαουλ" ειναι σχετικο.Ενα καλωδιο ηχειων 4 sq.mm με 6Ν χαλκο,air-polyethylene insulation κλπ......... δεν ειναι φαουλ για σχεδον κανενα ενισχυτη/ηχειο.

Εξ'αλλου το θεμα που θιγω δεν ειναι αυτο που λες.Το θεμα ειναι οτι αντι να πληρωσει καποιος 70-80/μετρο για καλωδιο ηχειων,μπορει να παρει καλυτερο ηχο απο ενα φτηνοτερο που τεχνικα υπερτερει σε καποια σημεια.Γι'αυτο ειπα στο αρχικο ποστ οτι ναι,θα υπαρχουν καλυτερα ακριβοτερα καλωδια 10 sq mm,αλλα ποσο θα κοστιζουν;

Αρα το να συγκρινεις δυο ιδιας διατομης καλωδια παλι δεν λεει τιποτα.Ας πουμε οτι το ακριβο κερδιζει το φτηνο της ιδιας διατομης και χανει απο το φτηνο της μεγαλυτερης διατομης.Τι κανουμε,παμε για 200+++++ ευρω/μετρο για να "κερδισουμε" το φτηνο των 10 sq.mm ;;;;;

Δεν λεω οτι διαφωνω μαζι σου.Και γω 30 χρονια το ψαχνω........30 χρονια φαγουρας που λεμε.....χαχαχα

Ομως καπου πρεπει οπως λες πολυ σωστα να ξεκινουμε απο την αρχη και απο τα βασικα.

Προσωπικα γνωριζω τι θα κοστισει ενα καλωδιο αυτης της διατομης με καθαροτερο μεταλλο,καλυτερο insulation και ας μου επιτραπει,...."καταλληλου" ονοματος........:ernaehrung004: (εκει να δεις διαφορα στην τιμη)

Αν λυσουμε τα βασικα και η φαγουρα επιμενει,δοκιμαζουμε και στα πιο βαθια.

To κυριο που θελω να πω εδω ειναι οτι αν εχω 100-200 ευρω να διαθεσω για καλωδιο ηχειων τι παιρνω;Ενα σαν αυτο που δοκιμασα,η,ενα επωνυμο 200 ευρω;



κατ'αρχην συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια,αφου λοιπον κανεις συγκριση μεταξυ ομοειδων αντικειμενων,τοτε και μονο τοτε αποφασιζεις αν τα παραπανω χρηματα που απαιτουν τα ακριβοτερα καλωδια (με τη προυποθεση βεβαια να παιζουν καλυτερα) αξιζουν το κοπο να τα διαθεσεις.
Εγω σου εδωσα μια ευκολη λυση ωστε δοκιμαζοντας πιο λεπτο φτηνο καλωδιο με το ηδη υπαρχον ακριβο,να βγαλεις καποιο καλο συμπερασμα,κατα προσεγγιση βεβαια και να δεις αν αξιζει το κοπο να δωσεις μετα λεφτα στο χονδρο και ακριβο καλωδιο.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αυτά τα έχουν και τα επώνυμα καλώδια..

Δεν αρνήθηκε κανείς ότι δεν τα έχουν καπετάνιε ! !


..........ούτε θα τα βάλεις στο λαιμό να πας σε δεξίωση!

Μόνο αυτό δεν έχουμε δεί !
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;

κατ'αρχην συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια,αφου λοιπον κανεις συγκριση μεταξυ ομοειδων αντικειμενων,τοτε και μονο τοτε αποφασιζεις αν τα παραπανω χρηματα που απαιτουν τα ακριβοτερα καλωδια (με τη προυποθεση βεβαια να παιζουν καλυτερα) αξιζουν το κοπο να τα διαθεσεις.
Εγω σου εδωσα μια ευκολη λυση ωστε δοκιμαζοντας πιο λεπτο φτηνο καλωδιο με το ηδη υπαρχον ακριβο,να βγαλεις καποιο καλο συμπερασμα,κατα προσεγγιση βεβαια και να δεις αν αξιζει το κοπο να δωσεις μετα λεφτα στο χονδρο και ακριβο καλωδιο.

Πιστεψε με οτι στα καλωδια δοκιμασα οτι μπορεις να φανταστεις και ισως οτι δεν μπορεις να φανταστεις:ernaehrung004:

Αν θελεις ειμαι και ενας εξ'αυτων που παραδεχομαι οτι ειμαι "κοροιδο" επιλεκτικα.

Υπηρξα αντιπροσωπος τουλαχιστον 6-7 επωνυμων κατασκευαστων καλωδιων και ακομη ασχολουμαι.

Παραδεκτηκα σε αλλο νημα οτι αν ελθει καποιος να αγορασει πανακριβο καλωδιο καλωδιο απο μενα,θα προσπαθησω δυο φορες να τον πεισω για το αντιθετο αν διαφωνω,ακομη και για δικα μου καλωδια),αλλα την τριτη φορα,αν επιμενει,θα παρω τα λεφτα του,διοτι αν δεν τα παρω εγω,θα τα παρει αλλος...........

Οταν συγκρινεις καλωδια διοτι χρειαζεσαι καλωδια,συγκρινεις καλωδια με καλωδια,οχι μηλα με πορτοκαλια.Το ζητουμενο ειναι ο καλυτερος υποκειμενικα ηχος για τα λεφτα που διαθετεις και η προκληση ανηκει στο ακριβο να πεισει οτι ειναι και καθ'ολα καλυτερο.Αν το αδικει η διατομη του για να ανταγωνιστει την τιμη ενος φτηνοτερου,τοτε.....tough luck............και μην ξεχναμε οτι ενα συστημα εχει και ενα κοστος,μην παρουμε και ενα καλωδιο στην τιμη που ισως αλλαζαμε και παιρναμε ενα σιγουρα καλυτερο μηχανημα.

Aν τωρα μιλαμε για τεχνικη υπεροχη,επετρεψε μου να πω μετα απο 30 χρονια φαγουρας οτι ακομη προσωπικα δεν εχω αδιασειστες αποδειξεις,μονο ενδειξεις και υποθεσεις.Και εχω δοκιμασει χιλιαδες καλωδια.......ναι τοσο φαγουρα:clown:

Βρισκω "λογικη" την αποψη οτι για να "εκτιμηθει η ποιοτητα" ενος καλωδιου πρεπει να εχεις και το αναλογο συστημα,αλλα, οσο περνα ο καιρος περισσοτερο λογικη και πειστικη βρισκω την αποψη που λεει οτι ενα καλο συστημα δεν παιζει καλα λογω των ακριβων καλωδιων,αλλα παιζει καλα διοτι απλα ειναι καλο.Αλλωστε,τι να κανεις τα καλωδια αν το συστημα δεν παιζει;Και δεν πιστευω κανεις μας να επιμενει οτι ενα μετριο συστημα θα παιξει υπεροχα με πανακριβα καλωδια.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μόνο αυτό δεν έχουμε δεί !

Εισαι 100% σιγουρος;

Ενα τριπλο πλεκτο ασημενιο ιντερκοννεκτ στον λαιμο δεν θα περασει απαρατηρητο,οχι μονο απο γυναικες................
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τελος παντων,αλλο λεω εγω,αλλο εσυ.
Δεν ειμαι υπερ των ακριβων καλωδιων,αλλωστε τα περισσοτερα καλωδια μου τα εχω φτιαξει εγω,απλα λεω οτι το σκεπτικο σου κατα τη συγκριση που εκανες,δεν ειναι σωστο και αδικεις το ακριβοτερο.
Τωρα αν εγω ειχα συγκεκριμενο μπατζετ και δεν μπορουσα να το ξεπερασω με τιποτα και το πιο χονδρο ηλεκτρολογικο,επαιζε καλυτερα απο το πιο λεπτο ''χαιενταδικο'',θα προτιμουσα το πρωτο.
 
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τελος παντων,αλλο λεω εγω,αλλο εσυ.
Δεν ειμαι υπερ των ακριβων καλωδιων,αλλωστε τα περισσοτερα καλωδια μου τα εχω φτιαξει εγω,απλα λεω οτι το σκεπτικο σου κατα τη συγκριση που εκανες,δεν ειναι σωστο και αδικεις το ακριβοτερο.
Τωρα αν εγω ειχα συγκεκριμενο μπατζετ και δεν μπορουσα να το ξεπερασω με τιποτα και το πιο χονδρο ηλεκτρολογικο,επαιζε καλυτερα απο το πιο λεπτο ''χαιενταδικο'',θα προτιμουσα το πρωτο.

Η κουβέντα μας είναι ουσιαστικά το value for money στα καλώδια.

Πως αδικείται το ακριβότερο στην προκειμένη περίπτωση;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τελος παντων,αλλο λεω εγω,αλλο εσυ.
Δεν ειμαι υπερ των ακριβων καλωδιων,αλλωστε τα περισσοτερα καλωδια μου τα εχω φτιαξει εγω,απλα λεω οτι το σκεπτικο σου κατα τη συγκριση που εκανες,δεν ειναι σωστο και αδικεις το ακριβοτερο.
Τωρα αν εγω ειχα συγκεκριμενο μπατζετ και δεν μπορουσα να το ξεπερασω με τιποτα και το πιο χονδρο ηλεκτρολογικο,επαιζε καλυτερα απο το πιο λεπτο ''χαιενταδικο'',θα προτιμουσα το πρωτο.

Το ιδιο πραγμα λεμε.:ernaehrung004:

Μπατζετ,εννοω ολα τα μπατζετ..................και αυτα δεν πιστευω οτι καθοριζονται παντα απο το κοστος του συστηματος.........
 
Last edited:

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΚΑΛΩΔΙΟ ΗΧΕΙΩΝ....ΠΟΣΟΤΗΤΑ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Το "φαουλ" ειναι σχετικο.Ενα καλωδιο ηχειων 4 sq.mm με 6Ν χαλκο,air-polyethylene insulation κλπ......... δεν ειναι φαουλ για σχεδον κανενα ενισχυτη/ηχειο.

Εξ'αλλου το θεμα που θιγω δεν ειναι αυτο που λες.Το θεμα ειναι οτι αντι να πληρωσει καποιος 70-80/μετρο για καλωδιο ηχειων,μπορει να παρει καλυτερο ηχο απο ενα φτηνοτερο που τεχνικα υπερτερει σε καποια σημεια.Γι'αυτο ειπα στο αρχικο ποστ οτι ναι,θα υπαρχουν καλυτερα ακριβοτερα καλωδια 10 sq mm,αλλα ποσο θα κοστιζουν;

Αρα το να συγκρινεις δυο ιδιας διατομης καλωδια παλι δεν λεει τιποτα.Ας πουμε οτι το ακριβο κερδιζει το φτηνο της ιδιας διατομης και χανει απο το φτηνο της μεγαλυτερης διατομης.Τι κανουμε,παμε για 200+++++ ευρω/μετρο για να "κερδισουμε" το φτηνο των 10 sq.mm ;;;;;

Η κουβέντα μας είναι ουσιαστικά το value for money στα καλώδια.

Πως αδικείται το ακριβότερο στην προκειμένη περίπτωση;


οταν ειναι ιδιες οι παραμετροι,εγω ετσι το εκλαμβανω.
Πως μπορεις να χαρακτηρισεις ενα καλωδιο ως χειροτερο,αφου δεν πληροι τις προυποθεσεις της συνδεσης?
Γιατι αυτο προκυπτει απ'τη συγκεκριμενη δοκιμη,οτι το ακριβοτερο δεν κανει ''σωστα'' τη δουλεια του,επειδη δεν εχει μια παραμετρο στη σωστη της διασταση.