Fostex H/phones

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Διαβαζα και'γω με ενδιαφερον μια μερα,το review των TH - 7B στο headfonia (που εχεις και στον 2ο συνδεσμο)

Η λιστα των μοντελων που θα ηθελα να ακουσω παντως,ειναι και για μενα μεγαλη...(απο διαφορες εταιριες)
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
και εγω ολο λεω να χτηπησω τα T50-RP, αλλα απο αμερικη βλεπω οτι τα φερνουν μονο.....sto b&H τα εχει με 74$ αλλα εχει 50 $ παραδοση, ειμαστε για κανα Power buy?:)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
χμμ μέσα -μάλλον-... μπορείς να το οργανωσεις;
δεν θα ειναι αυξημενα τα μεταφορικά ομως λογω ογκου;
ο Τομαν αυτη την στιγμη εχει τα 40... ισως καποια στιγμη εχει και τα 50
ομολογουμενως απο Ευρωπη ειναι αρκετα πιο ακριβα..
για δωσε το link...
Ευχαριστώ!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ρε γμτ ο,τι γλυτωσουμε στην τιμή φοβάμαι οτι θα το πληρωσουμε μεταφορικά και τελωνείο... θα στειλω ενα mail στον Τομαν και θα ρωτησω... ισως τα φέρουν κάποια στιγμή... επίσης το link που έβαλα πιο πάνω ισως και να μην ειναι κακη περιπτωση... τα μεταφορικά του δεν ειναι πολλά.. αν θες τσεκαρε το κ εσυ... ισως αν πάρουμε και 2-3 ζευγη να μας κόψουν κ κάτι απο την τιμή... λέω γω τώρα!!
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
okz, αν ειναι και πας να τα παραγειλεις πες μου, και αν ειναι περνουμε μαζι
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Παιδιά από Αγγλία, θα έρθουν Ελλάδα συνολικά 130-140 Λίρες συστημένα... αυτό νομίζω είναι το πιο σίγουρο, το λινκ το έχω στο πισι στο σπίτι θα το ποστάρω το βράδυ.

Και εγώ μαζί για group buy μην με ξεχάσετε.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Όπως ήδη ξέρουν μερικοί εδώ, έχω ήδη τα Fostex T50RP στα χέρια μου...

Τα πήρα τελικά από εδώ http://www.amazon.co.uk/Fostex-FOSTEX-T50RP/dp/B0002MT6RY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1324412471&sr=8-1

120 λίρες μαζί με τα μεταφορικά... ακριβούτσικα σε σχέση με Αμερική, αλλά προτίμησα τον Juno για σίγουρο (έχω ξαναψωνίσει από αυτόν και είναι απόλυτα αξιόπιστος).

Σε μαμίσια κατάσταση πάσχουν από, ολίγη "κουτίλα", χαλαρά μπάσα χωρίς μεγάλη έκταση, και "κομμένα" πρίμα, και μια υψηλότερη ισοστάθμιση σε μια περιοχή στις υψηλομεσαίες.

Έχουν όμως γλυκύτατες μεσαίες και παντελή έλλειψη τραχύτητας.

Διαβάζοντας μερικές από τις 300 τόσες σελίδες στο headfi http://www.head-fi.org/t/452404/just-listened-to-some-fostex-t50rps-today-wow : , αποφάσισα να τα μοντιφάρω... και πράγματι διαπίστωσα μια μεγάλη καλυτέρευση...

Μοντίφες που έγιναν:

1. Πλαστελίνη στην μπάφλα.
2. Μονωτικό αφρολέξ στο εσωτερικό.
3. Αφαίρεση του χαρτιού του πίσω μέρους του driver, και τοποθέτηση τσόχας 3χιλ, και το κεντρικό "κουτάκι" του driver ανοικτό με παραθυράκι.
4. Αφαίρεση της τσόχας της εκτόνωσης "reflex" και κλείσιμο 3 από τις 4 οριζόντιες οπές με ηλεκτρολογική ταινία, και από πάνω τοποθέτηση μονωτικού αφρολέξ.

Δεν έχω κάνει ακόμα την μόντα:

5. Αλλαγή στα μαξιλαράκια με τοποθέτηση από Shure 840... τα περιμένω διότι δεν έχουν στην αντιπροσωπεία... ενδεχομένως να δοκιμάσω και με τα βελούδινα από τα καινούργια 940 (?)...


Διαφορές που άκουσα...

εξαφανίστηκε η "κουτίλα", ισοσταθμίστηκε η "ενοχλητική" μεσουψηλή, εμφανίστηκαν μπάσα, και εμφανίστηκαν και πρίμα...

Θεωρώ επιτυχημένη την παρέμβαση, αν αναλογιστεί κανείς το κόστος (μηδαμινό,... κάτω των 10 ευρώ, εκτός από τα μαξιλαράκια που δεν έχω παραλάβει ούτε ακούσει).

Τα ακουστικά αυτά δεν είναι για πιτσιρικάδες ή μεγαλύτερους πιτσιρικάδες που ακούνε νταπαντούπα,... για μένα που ακούω κλασσική, τζαζ και συναφή... είναι με μια λέξη...ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ...και μάλιστα σε ορισμένους τομείς καλύτερα από τα υπόλοιπα ακουστικά μου...(βλ. μεσαία περιοχή χωρίς απολύτως καμιά τραχύτητα...).
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Επιασες δουλειά βλέπω... :)
Ωραίος!!!!
Ειμαι πολύ περίεργος να ακουσω τις διαφορές....

Οπως είπαμε και απο κοντά τα ακουστικά αυτά έχουν "άποψη" δεν μπορεί να ειναι τυχαία τόση ενασχόληση παγκόσμια και τόσοι που τα μοντιφάρουν και τα πουλάνε καμια 500$...
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Όχι απαραίτητα, γιατί τα Superlux κάνουν και ένα 20άρικο, μην το ξεχνάμε.

Εγώ πχ, θα δυσκολευόμουν να σφάξω ακουστικά του κατοστάρικου έτσι ελαφρά τη καρδία.
Αν όμως βγάζουν αποτέλεσμα εφάμιλλο με τίποτα HD800, τότε... το συζητάμε. :a0210:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι αναλογικά το εννοώ... για αυτό λέω οτι θα τρέχουμε όλοι να πάρουμε fostex. Ε, τώρα και σαν 800 μην είμαστε και πλεονέκτες.. :)
Προσωπικά απο το λίγο που τα άκουσα θα τα ήθελα και μαμα (και μάλλον θα τα πάρω κάποια στιγμή)... για ιδιέταιρα ακουσματα... βασικά το κυριότερο που μου έλειπε ήταν υψηλές...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Όχι απαραίτητα, γιατί τα Superlux κάνουν και ένα 20άρικο, μην το ξεχνάμε.

Εγώ πχ, θα δυσκολευόμουν να σφάξω ακουστικά του κατοστάρικου έτσι ελαφρά τη καρδία.
Αν όμως βγάζουν αποτέλεσμα εφάμιλλο με τίποτα HD800, τότε... το συζητάμε. :a0210:

Ένα σφάλμα που γίνετε, είναι η αξία ή ποιότητα αν θέλετε, αναπαραγωγής, συνυφαίνεται κατ αναλογία κόστους,...

Για μένα αυτό δεν μου λέει απολύτως τίποτε, και στον δρόμο της μουσικής αναζήτησης, το μόνο που αναζητώ είναι η σωστή τονικότητα...

Τα K/Q/701/702... έχουν εντυπωσιακή τονικότητα, εύρος, αλλά δεν καταφέρνουν να με πείσουν σε όλα τα είδη της μουσικής... κάτι μου λείπει, και κάτι παραείναι...

Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, από άποψη τονικότητας τα μοντιφαρισμένα Superlux υπερέχουν σε όλα, πλην του εύρους από τα AKG που προανέφερα... εκεί που δεν τα καταφέρνουν είναι στα μπάσα, τα οποία είναι εκτός ελέγχου... και αυτή είναι η διαφορά ανάμεσα στα ακουστικά που σε πείθουν με την αληθοφάνεια τους (καλός έλεγχος αλλά μειωμένα μπάσα)...

Τα Fostex είναι σαν Sennheiser HD650, χωρίς τραχύτητα, και με πολύ πιο καλή μεσαία, επειδή είναι ηλεκτροδυναμικά έχουν αυτόν τον αέρινο χαρακτήρα... κάτι σαν Magnepan με μπάσα... Stax δεν έχω ακούσει, και γενικά αποφεύγω να μεταφέρω άλλων γνώμες παρά μόνο τις δικές μου, αλλά κάποιοι τα παρομοιάζουν με Stax.

Τα Panasonic ενός άλλου thread εδώ δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με αυτό που συζητάμε για τα Superlux και τα Fostex.

Δυστυχώς η αλλαγή και τοποθέτηση τσόχας πίσω από τα driver είναι μην αναστρέψιμη, αλλά δεν υπάρχει κανένα κίνδυνος γιατί είσαι πίσω από τον μαγνήτη.

Όποιος ενδιαφέρεται μετά χαράς να επικοινωνήσει μαζί μου για ακρόαση, και μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες αν θέλετε της δικής μου μοντιφιάς.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μα δεν το λέω από άποψη συνυφασμού αναλογίας/κόστους. Το ανέφερα καθαρά ως προς ότι αν κάτι πάει στραβά, κλαις τα λεφτά σου.
Πάντως θα εκτιμούσα φωτογραφίες από τη μοντίφα, μια και είμαι μακριά για ακρόαση.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Fostex H/phones

Όποιος ενδιαφέρεται μετά χαράς να επικοινωνήσει μαζί μου για ακρόαση, και μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες αν θέλετε της δικής μου μοντιφιάς.

Πάντα εκτιμούμε φωτογραφικό υλικό και λεπτομέρειες από μετατροπές !!!
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Απάντηση: Re: Fostex H/phones

Ναι,θα ηταν ενδιαφερον το φωτογραφικο υλικο απο τις τροποποιησεις!