Μedia players και συμβατοτητα με 3D τηλεορασεις

17 June 2006
3,031
Τον τελευταιο καιρό έχω παρατηρήσει ότι ορισμένοι players έχουν πρόβλημα lip sync με τις τηλεόρασεις.
Γνωρίζετε κάτι περί αυτού;
Τελευταίο παράδειγμα ειναι μια 40D6000 η οποία σε συνδιασμό με xtreamer είχε μεγαλη χρονική διαφορα αναμεσα στην εικονα και τον ήχο χρονικά ενω με την προηγηουμενη τηλεόραση του τεχνολογίας LCD και μάρκας Sony δεν είχε.
Αυτό, εαν αυτό βοηθά, το έχω συναντησει σχεδόν σε όλες τις 3D τεχνολογίας τηλεοράσεις.
Περιμένω τα σχόλια σας.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: media players και συμβατοτητα

Δεν μου εχει συμβει κατι.Στις 2 panasonic και σε μια sony lcd που εχω προσβαση, ολα τα μηχανακια που εχω δοκιμασει (και ειναι μπολικα) εχουν παιξει πολυ καλα.
Με τις 3d τηλεορασεις δεν γνωριζω κατι (μαζικο).
Πες στον κατοχο το xtreamer να δοκιμασει καποιο παλιοτερο fw (το ειχα καποτε και αυτο και επαιζε κανονικα).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: media players και συμβατοτητα

Το απλο xtreamer το ειχα δοκιμασει σε 2 τηλεορασεις και επαιζε οκ.
Ισως στις 3d να υπάρχει καποιο θεμα (αναλογα και με την μαρκα?)
Ειναι πολυ εντονο/ενοχλητικο το φαινομενο?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: media players και συμβατοτητα

Eίχαμε κάποιες αναφορές για θέμα lipsync με το Xtreamer και σε συνδυασμό με LG W4500...

Αναρωτιέμαι αν έχει να κάνει με κάποια ασυμβατότητα στο διάβασμα του EDID μέσω του διαύλου 1.4 των τηλεοράσεων από το Xtreamer, που να οδηγεί σε λανθασμένη μετάδοση πληροφορίας auto-audio-delay... :chinscratch:

To έχεις παρατηρήσει και σε άλλα players, Μανώλη;
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: media players και συμβατοτητα

Λοιπόν συμπληρώνω και εγώ, οτι Samsung 46c8000 ( άσχετο, αυτή που μου είχες ρυθμίσει εσύ Μανώλη αν θυμάσαι πριν απο 1 χρόνο περίπου) με Ellion MR 3100, έχει το ίδιο ακριβώς θέμα. Όσο και αν το έψαξα από πουθενά δε βρήκα άκρη. Με τις άλλες 2 τηλεοράσεις που έχω ( led Samsung τετραετίας & Philips crt ), όλα μια χαρά.
 

Pieros

New member
30 December 2009
30
Re: media players και συμβατοτητα

κ εγω με την
[h=2] SAMSUNG PS51D6900 + extremer εχω το ιδιο προβλημα ..
[/h]
 

Pieros

New member
30 December 2009
30
Re: media players και συμβατοτητα

αν παρω αλλον media player θα εχω πάλι προβλημα ?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Απάντηση: media players και συμβατοτητα

Λογικα αν παρεις ενα με realtek 1186 (xtreamer prodigy - himedia 900 ) δεν θα εχεις προβλημα.
 

aadvarl

New member
14 October 2007
23
Re: media players και συμβατοτητα

και εδω το ιδιο προβλημα με samsung 3d και ellion . Μηπως, λεμε τωρα, υπαρχει τροπος να παρουμε τον ηχο απο αλλου και οχι απο το HDMI κρατοντας μονο την εικονα ?
 

Pieros

New member
30 December 2009
30
Re: media players και συμβατοτητα

και εδω το ιδιο προβλημα με samsung 3d και ellion . Μηπως, λεμε τωρα, υπαρχει τροπος να παρουμε τον ηχο απο αλλου και οχι απο το HDMI κρατοντας μονο την εικονα ?

τελικα το προβλημα ειναι στον ηχο η στην εικόνα ?
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: media players και συμβατοτητα

τελικα το προβλημα ειναι στον ηχο η στην εικόνα ?
Το πρόβλημα είναι στο συγχρονισμό ήχου - εικόνας. Στο δικό μου Ellion η εικόνα ήταν λίγο πιο μπροστά από τον ήχο, δηλαδή π.χ. ο εικονιζόμενος έιχε τελειώσει τη φράση του ( το στόμα του κλειστό ) και μετά από λίγο σταματούσε ό ηχος της φωνής του.
 

aadvarl

New member
14 October 2007
23
Re: media players και συμβατοτητα

Το πρόβλημα είναι στο συγχρονισμό ήχου - εικόνας. Στο δικό μου Ellion η εικόνα ήταν λίγο πιο μπροστά από τον ήχο, δηλαδή π.χ. ο εικονιζόμενος έιχε τελειώσει τη φράση του ( το στόμα του κλειστό ) και μετά από λίγο σταματούσε ό ηχος της φωνής του.
ακριβως το ιδιο κανει και το δικο μου. Υποθετω οτι δεν εχεις βρει καποια λυση...Ζητησα βοηθεια απο την Ellion προχθες αλλα ακομα δεν εχω καποια απαντηση
 

apmos

New member
4 December 2006
44
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι'εγώ με xtreamer και LG LX9500. Η λύση ήταν η ρύθμιση της εικόνας σε 1080i και όχι 1080p (μέσα απο το μενού του xtreamer)

Σκέφτομαι την αγορά του Himedia 900A, ελπίζω να μην έχω κι'εκεί τα ίδια.
 

aadvarl

New member
14 October 2007
23
μαλιστα . στα 1080 ι δούλεψε σωστά και το ellion . ευχαριστω για τη βοήθεια . Θα προτιμούσα τα 1080 p αλλα απο το ολότελα.....
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,728
Αθηνα
Απάντηση: Re: Μedia players και συμβατοτητα με 3D τηλεορασεις

To ιδιο προβλημα με sony hx720 και himedia200b.
Eπιβεβαιωνω οτι η λυση 1080i δουλευει μια χαρα.
Βρηκε κανεις τροπο για απροβληματιστη αναπαραγωγη 1080p?
θα ψαξω λιγο και απο τις ρυθμισεις της τηλεορασης και θα επανελθω.
Να πω επισης για το φιλο που ρωτουσε οτι δυστυχως ακομα και απο οπτικη εξοδο ηχου
ο αποσυγχρονισμος στα 1080p υφιστατο κανονικα.
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Εγώ με Panasonic VT20 και Netgear 550 δεν έχω θέματα (παρα μόνο σε ελάχιστα mkv που είναι remux )
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εγω με την Panasonic 50GT30 και το Dune MAX δεν εχω κανενα προβλημα ουτε στις κανονικες ταινιες ουτε στις 3D SBS

Μηπως δεν κλειδωνει καλα το καλωδιο που εχετε; εμενα κλειδωνει ανετα στα 12bit
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,728
Αθηνα
Εγω με την Panasonic 50GT30 και το Dune MAX δεν εχω κανενα προβλημα ουτε στις κανονικες ταινιες ουτε στις 3D SBS

Μηπως δεν κλειδωνει καλα το καλωδιο που εχετε; εμενα κλειδωνει ανετα στα 12bit

Εχω αλλαξει 2 καλωδια. Πως το βλεπω αυτο που λες?