Ac Ryan Veolo

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,486
Μεταμορφωση
imageview.php




To νεο media player απο την Ac Ryan.
Εξαιτιας αυτου ακυρωθηκε το πολυαναμενομενο Fluxx.
Mαλλον προκειται για το πρωτο dedicated android επωνυμο media player.
Kαι ενα review

Specifications
  • Internet TV web browser, with HTML5, Adobe Flash & Chrome V8 JavaScript support
  • Apps and Widgets via AndroidPIT
  • Full HD Network Media Streamer, with the most format support
  • VEOLO 3-in-1 Remote Control, incl. QWERTY keyboard and wireless pointer
  • Gigabit 10/100/1000Mbps wired LAN and Built-in wireless 802.11 b/g/n
  • 1GHz ARM Cortex-A9 with Floating Point Unit
  • JAVA Hardware Acceleration
  • 3D Graphics Hardware Acceleration Engine with OpenGL ES support
  • 512MB DDR3 Memory
  • 4GB NAND Flash Memory for OS and Apps installation
  • Android 2.2 (Froyo)
  • Video Output HDMI 1.3
  • USB 2x USB2.0 Host
  • Memory Cards SD/SDHC up to 32GB
  • Ethernet (Wired/Wireless)
    - Wired Gigabit LAN 10/100/1000Mbps
    - Built-in Wireless 802.11 b/g/n
  • Network Protocols SAMBA Client / SAMBA Server / NFS Client / FTP Client
  • Audio Codec/Formats
    - Dolby Digital downmix to stereo and 5.1 pass-through
    - DTS downmix to stereo and 5.1 pass-through
    - AAC / FLAC / MKA / MP3 / OGG / WAV / WMA / MPEG 1/2/4 / MP2 / M4A RA-COOK / RA-Lossless / DRA / RealAudio 4/5/6/8/9/10 / TTA / AC3 / APE
  • Video Codec
    - DivX3 / Xvid / H.263 / H.264 (MPEG4 P10, AVC, x264) / VC-1 (WMV9, WVC1)
    - VP6 / RealVideo 8/9/10 (RV30, RV40) / x264 / DIV2 / AVS / SVQ1 / SVQ3
    - RV10 / RV20 / MPEG 1/2/4 (DivX 4/5/6, Xvid, MPEG4Visual) / MSMPEG4V1
    - MSMPEG4V2 / WMV1(WMV7) / WMV2(WMV8)
  • Video Formats
    - ASF / AVI / DAT / FLV / M2T / M2TS / MKV / MOV / MP4 / MPG / MPEG / RM RMVB / TP / TRP / TS / VOD / WMV /


 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,486
Μεταμορφωση
Καλοριζικο!
Εσυ θα μας πεις τι του εχεις βαλει να παιξει.
Απο εφαρμογες πως παει?
Αν μπορεις, ανεβασε και καμμια φωτο απο τα μενου του κτλ...
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Καταρχην για το menu, αυτο το
δειχνει ολες τις λειτουργιες.

Το Veolo τρεχει 2.2 froyo. Απο οτι διαβασα δεν προβλεπεται αναβαθμιση σε 3.2 ή 4.0...Προς το παρον. Απο τιμη γυρω στα 199Ευρω. Νομιζω λιγακι ακριβο για το ολο πακετο. Ειδα βεβαια οτι με την ιδια πλακετα βγαινει και κινεζικο Player με 65$...

Το remote λειτουργει και σαν "mouse-keyboard" αν και εχω ενα προβλημα στο να καταφερω να το συνηθίσω. Σιγουρα δεχεται ασυρματα πληκτρολογια/ποντικια. Με το μαμισιο το remote δε μπορεις να κανεις zoom in/out οποτε εφαρμογες σαν το angry birds δεν ειναι και τοσο ευχαριστες...

Απο AV νομιζω παιζει σχεδον τα παντα. Δοκιμασα 1080p περιεχομενο οκ, νομιζω και με high profile 5. Απο το τεστ των bitrate, επαιξε χωρις skip μεχρι τα 80mbits (bird80.m2ts) και νομιζω στα 90mbits εχει ενα ελαφρο skipping. Απο ηχο επαιξε κανονικα DTS, κλπ και νομιζω μονο το DTS HD+ 7.1 οχι, θα επανελθω σε αυτο αφου ξανα το δοκιμασω.

Απο χρωματα νομιζω οτι ειναι ελαφρως "ξεπλυμενα" , δεν εχω κανει καμια ρυθμιση, ισως να φταιει και αυτο. Δεν εχει 1080p 24fps, που ειχε το ACRyan HD2 mini...

Market εχει κανονικα απο τη μανα του και δουλευει κανονικα. Γινεται και root με το z4root.apk. Οποτε εχει αρκετες δυνατοτητες νομιζω για τους γνωστες που θελουν το κατι παραπανω. Εγκατεστησα και την εφαρμογη του Youtube και παιζει και HD clips.

Στο Quadrant, δε βγαζει score, κολλαει στο 12ο τεστ (H264 Decoding?) και δε προχωραει...
 
Last edited:

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Update: Ειδα οτι ο ΜΧ Player τραβαει ζορια να παιξει το bird90.m2ts, ενω ο default Video Player το παιζει αερα...Συνεπως το Veolo παιζει αερας ακομα και τα high bitrate video files. Τωρα στον ηχο, δοκιμασα διαφορα σε Audio ρυθμισμενο σε PCM και ειδα οτι το DD_TrueHD.m2ts δεν επαιζε ηχο και στο DTS_MA.m2ts μπουκωνε. Απο ηχο επαιξε αρεα: DD+, DD-EX, DD, DTS ES PCM, DTS, DTS 94 24, DTS Vorbis. Σχετικα αργες δικτυακες ταχυτητες αντιγραφης, ιδιαιτερα στην εσωτερικη μνημη...Απο apps μερικα δειχνουν οτι εχει 0% battery και αρνουνται να παιξουν, ελαχιστα ομως...
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Μετα απο λιγο διάβασμα και ψάξιμο...
1) Δε φαίνεται να υποστηριζει 24p playback, μαλλον ουτε καν το chipset το υποστηριζει, λενε οτι θα το δουν το θεμα καποια στιγμη στο μελλον.
2) Δεν υποστηριζει High Profile H264 αρχεια, λενε οτι ειναι αρκετα demanding
3) Δεν υποστηριζει ISO playback (ειτε DVD ειτε BluRay)

Αυτα απο limitations. Δεν ειναι και τοσο ασχημο player οσο το χρησιμοποιεις τοσο βλεπεις τις χρησεις που εχει σαν android device. :award:
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ac Ryan Veolo

Εγω αυτο που βλεπω οτι γινεται μοδα, ειναι να βαζουν το "τυρακι",λεγε με android σε δορυφ. δεκτες και media player και τα αυτονοητα που πρεπει να κανουν σαν τετοιες συσκευες δεν τα κανουν ΑΛΛΑ εχουν android.....ελεος.Για android device εχουμε τα τηλεφωνα,tablet....
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
Έδω και λίγο καιρό έχω προμηθευτεί το συγκεκριμένο media player,αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια στο ασύρματο streaming των ταινιών από το pc(έχω ενσύρματα pc-router και ασύρματα το media player),μου κάνει κολληματάκια μικρά στο παίξιμο των ταινιών,τι μπορεί να φταίει? το σήμα μέσα από το media player δείχνει ότι είναι μια χαρά
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Να....κάτι τέτοια βγάζουν κάποιες εταιρείες και μας χαλάνε την πιάτσα....και μας την πέφτουν μετά οι HTPCάδες .....Ακούς εκεί να ακυρώσει το Fluxx για το Veolo. Αντί να βγάλουν όλες από ένα μοντέλλο με sigma 8910 να έχουμε να συζητάμε εδώ για τα επόμενα 2 χρόνια....Εχουμε μέλλον ακόμα μέχρι να δούμε σωστό android media player..
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
Τελικά κατάφερα και βελτίωσα το streaming,έριξα στο 1080p 50HZ και βελτιώθηκε,αλλά παρατηρώ ότι από πρόγραμμα σε πρόγραμμα για να δεις video διαφέρει,ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για να βλέπουμε βίντεο μέσα από το veolo? το vlc π.χ μου κάνει πολλά κολλήματα μέχρι στιγμής το video player μου φαίνεται καλύτερο
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,743
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Ac Ryan Veolo

Τελικά κατάφερα και βελτίωσα το streaming,έριξα στο 1080p 50HZ και βελτιώθηκε,αλλά παρατηρώ ότι από πρόγραμμα σε πρόγραμμα για να δεις video διαφέρει,ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για να βλέπουμε βίντεο μέσα από το veolo? το vlc π.χ μου κάνει πολλά κολλήματα μέχρι στιγμής το video player μου φαίνεται καλύτερο

εαν παω βαση android,στο galaxy sii το καλυτερο streaming μου το κανει το bsplayer.
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
Για καποιο λογο το bs player δεν μου ανοιγει κανενα αρχειο στο veolo,δεν ξερω γιατι,καποια αλλα προγραμματα video που δοκιμασα δεν δειχνουνε σε full screen το βιντεο