Χαλαρή ακρόαση SACD/CD players... με μια πινελιά από "σαύρα"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ο χειμώνας μπήκε, τα προβλήματα περισσεύουν... τι το καλύτερο για μάζωξη... να ξεφύγουμε και λιγάκι!

Η αφορμή βρέθηκε... Καιρό τώρα μερικές συσκευές συζητιούνται λίγο πιο έντονα απο άλλες ως μέσα αναπαραγωγής SACD, ενώ είναι υπαρκτή και η αμφισβήτησή του σε σχέση με τα υψηλής ανάλυσης αρχεία μουσικής... ακόμα και αν η απόστασή του από το red book (CD) είναι τόσο μεγάλη...

Eμείς δεν ξέρουμε τίποτα, οπότε είπαμε να γίνουμε λίγο πιο σοφοί, αλλά πάνω απ´όλα να κάνουμε το κέφι μας.

Χάρις τους αξιότιμους συμφορουμίτες Σωτήρη (Παπακωνσταντίνου), Tάκη (Τakisspanos) και Αλέξανδρο (exp4nder), αλλά πάνω απ' όλα τον Σπύρο (Δημοκηδής) που διαθέτει το σπίτι του και το σύστημά του για την ακρόαση θα έχουμε τη χαρά μιας χαλαρής ακρόασης και ανταλλαγής απόψεων πάνω στο χόμπι μας (και όχι μόνον!)

Τα "υλικά" της ακρόασης είναι τα εξής:

- Sony XA-5400ES - Δημοκηδής

XA5400ES.jpg


- Yamaha CD S2000 - Takisspanos

CD-S2000.jpg


- OPPO BDP 95 - Σωτήρης Παπακωνσταντίνου

BDP-95.jpg


- Οικονομικό τρανσπορτ + ESS Sabre DAC (ES9018), γνωστό και ως βουβάλι......

Το σύστημα που θα κουμπώσουν:
- Ηχεία: Chario Ursa Mazor
- Τελικοί: Δύο Μονομπλοκ Xindak PA -1
- Προενισχυτής by Nίκος Πετραλιάς

Θα γίνει μια προσπάθεια για εύρεση ενός άλλου προενισχυτή και ίδιων καλωδίων i/c, ώστε να αποφύγουμε τα βγάλε-βάλε στις συσκευές....
Εφόσον βρεθεί κάτι θα γίνει νέα ενημέρωση για το σύστημα, αλλά πιστεύω ότι ακόμα και έτσι είμαστε μια χαρά.
Για καλώδια ρεύματος δεν θα το συζητήσουμε........

Ημερομηνία δεν έχει επισημοποιηθεί, αλλά πιστεύω ότι ένα από τα επόμενα Σάββατα (26/11 ή 3/12) θα το καταφέρουμε....
Σήμερα θα έχω επικοινωνία με τα παιδιά και σύντομα θα υπάρξει ενημέρωση για την ακριβή ημερομηνία.

Η παρέα θα είναι ολιγομελής, ελπίζω να γίνεται σεβαστή η επιθυμία του οικοδεσπότη, μιας και μιλάμε για νορμάλ σπίτι οικογένειας, οπότε αν θα είμαστε περισσότεροι και πρόβλημα θα δημιουργούσαμε στον άνθρωπο και οι περισσότεροι δεν θα καταφέρναμε να έχουμε μια σωστή θέση ακρόασης...
Ελπίζω να δείξετε κατανόηση... θα υπάρξουν και άλλες ευκαιρίες να βρεθούμε και να ακούσουμε, όρεξη να υπάρχει και όλα γίνονται!

Τέλος,
1. Όποιος φέρει οποιαδήποτε αντίρρηση ή ένσταση θα χρεωθεί τον όρο γκαντέμης, για οτιδήποτε πάει στραβά στην ακρόαση...
2. Θα έπρεπε να νοιώθετε πολύ τυχεροί που τα χρυσά αυτιά μας θα σας διαφωτίσουν για τις δυνατότητες των players...
3. Ιδέες, προτάσεις, χαβαλές... απολύτως επιθυμητά και ζητούμενα!

:ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Παίδες, να διευκρινήσω ότι από την πρότερη εμπειρία μου, για να υπάρξει μία μίνιμουμ άνεση αλλά και δυνατότητα να βγάλει κάποιος λίγα συμπεράσματα από την όποια διαδικασία, ένας λογικός αριθμός ατόμων που μπορεί να συγκεντρωθούν είναι το 6-7. Λυπάμαι που δεν είναι δυνατή, με τα δικά μου πάντα δεδομένα, η συγκέντρωση και άλλων φίλων, αν και πολύ θα το ήθελα ...
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Σεβαστοί οι περιορισμοί, καλά να περάσετε και να μας μεταφέρετε γλαφυρώς αυτά που θα ακούσετε!

Μπράβο Νίκο για την πρωτοβουλία, Σπύρο για τη φιλοξενία, και στους υπόλοιπους για τις προσφορές των μηχανών.

Περιμένουμε με αγωνία (κι ένα Marantz SA-KI Pearl Lite θα έλεγε)...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Tου Σπύρου ήταν η πρωτοβουλία Δημήτρη και χωρίς τη προσφορά των κατόχων θα πίναμε ξύδια με το Σπύρο... και ως γνωστόν με ξύδια όλα καλά ακούγονται...:ADFADF1:

Προσωπικά δεν έχω άλλο τρόπο να τους το ανταποδώσω παρά να βοηθήσω όπως μπορώ...

Θα περάσουμε σίγουρα καλά, αν καταφέρουμε να σας δώσουμε και μια ιδέα για τα μηχανάκια θα είναι ακόμα καλύτερα!

-bye-
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Λοιπόν πρόγραμμα : Εκτός από τα αρκετά sacd κλασσικής και λίγα τζαζ που έχω, [τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να κλωνοποιήσω] , θα φτιάξω και 4 ίδια δισκάκια cd με μια ποικιλία πραγματικής μουσικής (όχι τσίκι τσίκι και μπαμ μπουμ ) όλων των ειδών [εννοείται ριπάρισμα με eac- χαμηλή ταχύτητα εγγραφής] ώστε αν βρεθεί προ με αρκετές εισόδους να παίζουν ταυτόχρονα τα πλέυερς και απλά να αλλάζουμε πηγή με το τηλεκοντρολ του προ ... αλλιώς θα βασιστούμε στην όποια ακουστική μνήμη μας ...
Ο Νίκος έχει 4 ίδια ζευγάρια I/Cs της Oelbach τα οποία θεωρώ ότι κάνουν μία χαρά την δουλειά μας ....
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Να σας παραχωρησω κ ενα Pioneer PD-D6 να ξεκουραζει τα δικα σας στα διαλειμματα για τσιγαρο? :bigcry:

Εξαιρετικα μηχανηματα, πολυ ενδιαφερον συγκριτικο. Καλα να περασετε παιδια :ernaehrung004:

Αν στο περιθωριο των ακροασεων γινει και κανενα μινι συγκριτικο μπυρων, γραψτε εντυπωσεις και γιαυτο :ADFADF1:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Και φωτογραφίες βρε!..Είμαστε του ήχου βεβαίως βεβαίως, αλλά και η εικόνα
παίζει μεγάλο ρόλο!
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: Απάντηση: Χαλαρή ακρόαση SACD/CD players... με μια πινελιά από "σαύρα"

Tου Σπύρου ήταν η πρωτοβουλία Δημήτρη και χωρίς τη προσφορά των κατόχων θα πίναμε ξύδια με το Σπύρο... και ως γνωστόν με ξύδια όλα καλά ακούγονται...:ADFADF1:

Χαχαχα... ΟΚ, διάβασα λίγο ένα άλλο νήμα από το οποίο μου φάνηκε ότι εσύ το είχες ψάξει να οργανωθεί κάτι τέτοιο. Όπως και να 'χει, μπράβο σας και με το καλό!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Χαλαρή ακρόαση SACD/CD players... με μια πινελιά από "σαύρα"

Λοιπόν πρόγραμμα : Εκτός από τα αρκετά sacd κλασσικής και λίγα τζαζ που έχω, [τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να κλωνοποιήσω] , θα φτιάξω και 4 ίδια δισκάκια cd με μια ποικιλία πραγματικής μουσικής (όχι τσίκι τσίκι και μπαμ μπουμ ) όλων των ειδών [εννοείται ριπάρισμα με eac- χαμηλή ταχύτητα εγγραφής] ώστε αν βρεθεί προ με αρκετές εισόδους να παίζουν ταυτόχρονα τα πλέυερς και απλά να αλλάζουμε πηγή με το τηλεκοντρολ του προ ... αλλιώς θα βασιστούμε στην όποια ακουστική μνήμη μας ...
Ο Νίκος έχει 4 ίδια ζευγάρια I/Cs της Oelbach τα οποία θεωρώ ότι κάνουν μία χαρά την δουλειά μας ....

Τα Oelbach είναι φυσικά διαθέσιμα αν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο (αν και συμφωνούμε Σπύρο ότι οι διαφορές, αν μη τι άλλο, δεν θα είναι σημαντικές)
Τώρα όμως που το σκέφτομαι το βουβάλι παίζει καλύτερα με xlr... μήπως το αδικήσουμε?

Για τα δείγματα, ας μαζέψουμε ότι μπορούμε και αποφασίζουμε επι τόπου.
Ήδη και ο Σωτήρης έχει διαθέσει κάποια αξιόλογα, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Καλό θα ήταν βέβαια να βρίσκαμε τα ίδια και σε CD, έστω και σε αντίγραφα ασφαλείας, αλλά και σε hi-resolution να δούμε τι θα γίνει και με το βουβάλι...

Δύο θεματάκια προς συζήτηση...
1) Το βουβάλι πως θα το συνδέσουμε? Ο υπάρχον pro έχει xlr Σπύρο?
2) Μπορώ να φέρω τον Densen B110, να παίξει σαν pro... έχει αρκετές line in (αλλά δεν έχει xlr, ούτε διαθέτω το rc του)!
Δεν ξέρω επίσης το κατά πόσον θα ταιριάξει με τα ρεύματα των τελικών...

Κάθε τεχνική βοήθεια δεκτή!
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Νίκο καταρχάς ευχαριστώ για την πρόσκλησή σου να φέρω το βουβάλι, επίσης σε ενημερώνω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να παίξει από se, κάνω εσωτερικά τη μετατροπή balanced-se με μετασχηματιστές της cinemag, οπότε ήμαστε οκ. Το μόνο κακό είναι πως έχει είσοδο bnc και θα χρειαστεί να βάλουμε πάλι ανταπτοράκι...αλλά ντάξει δε πειράζει...
Επίσης, έχω 4 σχεδόν ίδια υψηλής ποιότητας diy ic με υψηλής ποιότητας ofc πηνιόσυρμα από Αμερική και βύσματα neutrik που χρησιμοποιώ στο εξωτερικό κρος των orion, θεωρώ πως σίγουρα θα παίξουν καλύτερα από τα oehlbach, απλά είναι μικρά σε μήκος, δεν ξέρω αν θα φτάσουν για όλα τα μηχανήματα ταυτόχρονα...
Κι έχω και 4 ίδια diy καλώδια ρεύματος με καλό belden καλώδιο και καλά βύσματα kaiser, σε εμένα έκαναν μια διαφορά σε σχέση με τα απλά, μπορώ να φέρω κι αυτά αν θέλετε...
Τέλος έχω αρκετά αρχεία 24-88.2 και 24-96, πείτε μου τι σκέφτεστε μουσικά μήπως και το έχω...
 
Last edited:

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Απλά επειδή το Σάββατο το βράδυ παίζω μουσική, καλό θα ήταν να ξεκινάγαμε νωρίς για να προλάβω το απογευματάκι να ξεκουραστώ λιγάκι...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
καταγγέλω ότι το συγκριτικό είναι από τα αποδυτήρια στημένο.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ η φωτογραφία του βουβαλιού?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Έχεις δίκιο ρε Μήτσο και ξέχασα να βάλω και το όνομα του Αλέξανδρου (exp4nder) δίπλα...

Αν μπορείς βάλε και το βουβάλι...


ή μάλλον για να μην υπάρχει υπόνοια στημένου βάλε αυτή που έχει πολλά... :drummer:

boubalia.jpg
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Δε πειράζει Δημήτρη έχει παρουσιαστεί παλιότερα το δικό μου, μην το παρακάνουμε, δεν παρεξηγούμαι...:smash::twoguns::flipout:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Παιδιά από πρόγραμμα μην ανησυχείτε ... έχω και 200 γκίγκα αρχεία υψηλής ανάλυσης ... μερικά από αυτά τα έχω μετατρέψει με το audiogate της korg σε sacd δισκάκια που αναγνωρίζονται από το Σόνυ, οπότε μπορούμε να κάνουμε και μερικές τέτοιες συγκρίσεις ... σε κάθε περίπτωση, λογικό είναι τα πλέυερς να κριθούν κυρίως για την απόδοση τους στο παραδοσιακό κόκκινο φορμά ... αν υπάρξει δυνατότητα να έχουμε τουλάχιστον δύο ίδια δισκάκια sacd θα είναι ευχής έργο ... εγώ έχω αρκετά αλλά είναι στην συντριπτική τους πλειονότητα κλασσική και ιδιαίτερα Μάλερ ... ίσως ένα συνηθισμένο που έχουν αρκετοί φίλοι (και εγώ για χαιφιντελιστικούς λόγους) είναι το the girl in the other room ... αν το έχει κανείς από τους κατόχους των sacd players ας το προσκομίσει ... αλλιώς θα βασισθούμε σε ακουστική μνήμη ...

Το θέμα με τον προ με ''προ''-βληματίζει ... ελπίζω να υπάρξει μία καλή λύση με τουλάχιστον 3 εισόδους και τηλεχειρισμό για να διευκολύνει την κατάσταση και αν αποφύγουμε τα βάλε βγάλε καλωδίων ... θυμίζω ότι ο δικός μου έχει μόνον μία είσοδο... Θα στείλω κάποια ΠΜ σε εξέχοντες συνφορουμίστες και ελπίζω να λυθεί το θέμα ...
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Βρε Νίκο, τσίμπα ένα Logitech Harmony. To 515 (το φθηνότερο) είναι σούπερ, ελέγχει τον Densen μια χαρά και (πριν από κάτι μήνες, ομολογουμένως) το είχα δει στο Public, 35 ! Και μέχρι την ακρόαση, προλαβαίνεις!
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Με κινδυνο να χασω τη λιγοστη αξιοπιστια που μου απομεινει μετα απο αλλεπαλληλες δηλωσεις συμμετοχης σε events που δε καταφερα να παω, δηλωνω περηφανα συμμετοχη... :p
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Χαλαρή ακρόαση SACD/CD players... με μια πινελιά από "σαύρα"

Λοιπόν όλοι είμαστε σύμφωνοι για το Σάββατο 26/11 (πήρα και την τελευταία επιβεβαίωση).
Σπύρο αν γίνεται να έχουμε τελειώσει έως τις 1600 γιατί υπάρχουν βραδινές υποχρεώσεις...

Από flacs να φάνε και οι κότες, αλλά δεν είναι εκεί το ζητούμενο νομίζω. Αυτά θα χρειαστούν για να δούμε τα player σε σχέση με το buffalo
(φυσικά εννοείται ότι θα φέρουμε υλικό, για να ανταλλάξουμε)

Ένα ακόμα ευχάριστο είναι ότι βρέθηκε διπλό SACD.
Aπό το πρωί ο Σωτήρης έχει βάλει στα δείγματα την D. Krall (verve) το οποίο διαθέτω και εγώ σε flac.
Επιπλέον θα φέρει SACD Carmina Burana (Atlanta Sympony Orchestra & Chorus διεύθυνση Robert Shaw) TELARC, CD Swing is here (Dick Hyman) REFERENCE RECORDING και CD Remember Miles (Shirley Horn) VERVE...
Να μην το κουράζουμε με τα δείγματα, νομίζω ότι θα υπάρξουν πολλά να διαλέξουμε!

Για προ, τελευταία ελπίδα οι εξέχοντες συμφορουμίτες του Σπύρου. Αν όλα πάνε καλά και με αυτό, ίδια καλώδια έχουμε του Aλέξανδρου, θα φέρω και τα Oelbach (τελικά τρία βρίσκω... δεν ξέρω που τριγυρνάει το τέταρτο!)

Αυτά...

Βρε Νίκο, τσίμπα ένα Logitech Harmony. To 515 (το φθηνότερο) είναι σούπερ, ελέγχει τον Densen μια χαρά και (πριν από κάτι μήνες, ομολογουμένως) το είχα δει στο Public, 35 ! Και μέχρι την ακρόαση, προλαβαίνεις!

Δεν το πρόλαβα... Το έχω παραγγείλει όμως στο ξαδερφάκι στη Γερμανία (40Ε)... Λογικά ως τα Χριστούγεννα θα το έχω... να δούμε!
Προς το παρόν έχω ψηφιακό volume τόσο για τα CD (οppo83) όσο και για τα άυλα (med8er400)..... :bebored:

Να μου προσέχεις το μόνόλιθο :Banane0:
-bye-