Tv 46

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Θα παρω αυτη τη βδομαδα τηλεοραση 46αρα. Ελεγα για την 46d7000, εφοσον ημουν ικανοποιημενος με την εικονα μιας Β6000. Αλλα διαβαζω εδω μεσα για απειρα προβληματα με clouding κτλ. Ειναι τοσο χαλια οι edge led? το 90% τετοιες ειναι... Μονο μια lg ειδα back led. Το 3d δεν με νοιαζει τοσο. Μονο η καλη εικονα κ χρωματα εφοσον παιζω ταινιες hd & games. Αντε κ λιγο η γρηγορη κινηση. Τι γνωμη εχετε; Ξερω θα μου πειτε plasma αλλα δεν τις θελω ιδιαιτερα...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,019
Μπορείς να δεις και μοντέλα σε Sony, όπως η EX720, που έχουν και χαμηλότερο lag από τις αντίστοιχες Samsung. :beatnik2:
 

DVRA

New member
8 November 2007
27
Επίσης μπορείς να δεις και την sharp LC-46LE830E, με πολυ καλή εικόνα και χρώματα.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Για τη sharp μεσα ειμαι κ την εχω σε εκτιμηση.εχει κανεις αλλος θετικη εμπειρια μαζι της; απο lag banding clouding κτλ πως ειναι; επισης επειδη δεν το βρηκα ειναι edge h backlit;

Απο κει κ περα κοιταγα για την υπερβαση με την philips 46pfl9706 την οποια ειδα πολυ καλη αλλα καποιος ελεγε οτι σε κινουμενη εικονα χανει... Γενικα δυσκολα θα επιλεξω βλεπω
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Για χρήση gaming ίσως θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις τις τηλεοράσεις με panel της Sharp, το sub-pixel adressing εν είδει κυψέλης που χρησιμοποιούν, μπορεί να σου φανεί ενοχλητικό...
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,847
Για χρήση gaming ίσως θα ήταν καλύτερα να αποφύγεις τις τηλεοράσεις με panel της Sharp, το sub-pixel adressing εν είδει κυψέλης που χρησιμοποιούν, μπορεί να σου φανεί ενοχλητικό...

γιατρέ μου μετά από κάθε σου ποστ τρέχω στο wikipedia (συνήθως). δεν το κάνεις πιο λιανά μπας και πάρουμε και το μεταπτυχιακό???? κάτι βρήκα εδώ http://dl.acm.org/citation.cfm?id=1024084 αλλά δεν είναι καιρός για έξοδα.

αυτό είναι τσαμπέ
http://www.ee.buffalo.edu/faculty/cartwright/teaching/ee494s99/presentations/LCD_Displays.PDF
αλλά δεν......
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
γιατρέ μου μετά από κάθε σου ποστ τρέχω στο wikipedia (συνήθως)

:flipout: :flipout: :flipout:

Σε όλα τα πάνελ LCD και Plasma, η διευθυνσιοδότηση των υπο-εικονοστοιχείων γίνεται κατά σειρές και στήλες, όπως τέτοια είναι και η φυσική διάταξή τους πάνω στο πάνελ. Π.χ.:

sub_pixel_antialiasing_5a.gif


Η Sharp, παρότι χρησιμοποιεί την ίδια φυσική διάταξη, έχει ένα κακό χούι να εφαρμόζει ένα διαφορετικό μοτίβο διευθυνσιοδότησης, το οποίο θυμίζει λίγο τη δομή κυψέλης που είχαν οι μάσκες των μη-trinitron crt. Π.χ.:

subpixel.jpg


To αποτέλεσμα είναι, να μην υφίσταται ουσιαστικά πλήρες 1:1 pixel mapping σε αυτά τα πάνελ και αν τα παρατηρήσεις απο κοντά, θα δεις ότι οι κάθετες και οριζόντιες γραμμές είναι κατσαρές, ενώ οι διαγώνιες εμφανίζουν μικρότερο σκαλοπάτι απ' ο,τι σε συμβατικά πάνελ...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Τελικα κατεληξα σε λιγο πιο ακριβα. Η την philips 9706 η την sony 920. Οι γνωμες μαλλον εκει διιστανται κ σιγουρα τις 920 τις εχουν πολλοι. Αν ισχυουν αυτα που βρηκα σε reviews πρεπει η πρωτη να ειναι εξισου καλη αν οχι καλυτερη. Για την sony απλα ειχα μπερδευτει στο νημα της επειδη εγραφαν καποιοι οτι ειχε σημαδια απο edge led αλλα τελικα δεν ειναι. Για την 9706 φοβαμαι μονο την κινηση που δεν την εχω δει κ επισης το βουισμα του τροφοδοτικου που ειχε η 9705. Καπου μου εγραψαν οτι εχει sharp panel που δεν ενδεικνυται για games. Ισχυει;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για εμένα αν θέλεις να πάρεις ότι καλύτερο υπάρχει σε LED LCD (πλην της πανάκριβης Toshiba 55ZL1) πας για την Sony HX920.

H 9705 είχε βγάλει πάρα πολλά προβλήματα (christmas tree bug , sound drop , buzzing , banding κτλ κτλ). Τα μισά να βγάλει η 9706 και θα κλαις τα λεφτά που έδωσες.

Δες και εδώ...

http://www.google.co.uk/search?hl=e...supportforum.philips.com+philips+9705+problem
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Αρα βλεπω 920. Κριμα γιατι πιστευα οτι η 9706 θα ηταν καλη κ γουσταρω κ το ambilight. Δεν την εχει κανεις να μας πει;
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
:flipout: :flipout: :flipout: Σε όλα τα πάνελ LCD και Plasma, η διευθυνσιοδότηση των υπο-εικονοστοιχείων γίνεται κατά σειρές και στήλες, όπως τέτοια είναι και η φυσική διάταξή τους πάνω στο πάνελ. Π.χ.:
sub_pixel_antialiasing_5a.gif
Η Sharp, παρότι χρησιμοποιεί την ίδια φυσική διάταξη, έχει ένα κακό χούι να εφαρμόζει ένα διαφορετικό μοτίβο διευθυνσιοδότησης, το οποίο θυμίζει λίγο τη δομή κυψέλης που είχαν οι μάσκες των μη-trinitron crt. Π.χ.:
subpixel.jpg
To αποτέλεσμα είναι, να μην υφίσταται ουσιαστικά πλήρες 1:1 pixel mapping σε αυτά τα πάνελ και αν τα παρατηρήσεις απο κοντά, θα δεις ότι οι κάθετες και οριζόντιες γραμμές είναι κατσαρές, ενώ οι διαγώνιες εμφανίζουν μικρότερο σκαλοπάτι απ' ο,τι σε συμβατικά πάνελ...
Αρα εδω εννοεις οτι το panel που φοραει η 9706 κανει αυτο. Το αποτελεσμα ειναι οτι θα βλεπω τα αντικειμενα με χειροτερη λεπτομερεια απο τα αλλα πανελ; Η παιζει κατι αλλο; Θα ειναι εμφανες μονο απο κοντα η φαινεται κ σε κανονικη θεαση;
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αρα βλεπω 920. Κριμα γιατι πιστευα οτι η 9706 θα ηταν καλη κ γουσταρω κ το ambilight. Δεν την εχει κανεις να μας πει;

Γράψου πριν την πάρεις στο support της Philips να είσαι έτοιμος και κανε προπόνηση στο να βάζεις νέα firmware. Για την 9705 πρέπει να έχουν βγει τουλάχιστον καμιά δεκαριά.
 

jpanou39

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,233
Athens - Greece
Sony KDL-46HX920 46" Οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτην την στιγμή στην κατηγορία της με αυτα που προσφέρει. . .
Πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Είμαι και λίγο Sονάκιας το παραδέχομαι !!!
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Δεν με ενοχλει το να αλλαζω firmware. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι καμμενος με τη λεπτομερεια κ ουτε θα κατσω να κοιταω την τηλεοραση απο ολες τις γωνιες αν θα εχει το ενα η το αλλο θεμα. Το θεμα ειναι να εχω καλη εικονα σε hd content με νορμαλ κινηση κ μα εχω μια τηλεοραση που θα κρατησω για καποια χρονια. Αυτο μονο ζηταω. Αν θεωρειτε ολοι πια οτι η philips βγαζει προβληματικα μοντελα τοτε πασο. Απλα εγω απο ολους ακουγα τα χειροτερα για τις sony τοσα χρονια κ ειδικα για το σερβις. 3-4 ατομα που ρωτησα μου ειπαν χωρις βεβαια να τους πω συγκεκριμενα μοντελα να παω 100% σε philips
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
icy20 τί πάει να πει θεωρούμε?
Μια απλή αναζήτηση να κάνεις στα ξένα και ελληνικά reviews θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου.
Δε νομίζω να έχουμε κάποιο λόγο να θάβουμε κάποια μάρκα.
Το ίδιο ισχύει και για τη Sony και οποιονδήποτε κατασκευαστή.
Απλά πράγματα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Το αποτελεσμα ειναι οτι θα βλεπω τα αντικειμενα με χειροτερη λεπτομερεια απο τα αλλα πανελ; Η παιζει κατι αλλο; Θα ειναι εμφανες μονο απο κοντα η φαινεται κ σε κανονικη θεαση;

Ουσιαστικά ναι. Η λογική της Sharp πίσω από αυτή την τεχνοτροπία, είναι να κάνει την εικόνα λιγότερο "σκληρή" όταν παρακολουθείς από απόσταση. Από κοντά, απλά θα συνειδητοποιήσεις πως σε αυτά τα πάνελ δεν υπάρχουν απολύτως ευθείες γραμμές σε κανέναν άξονα, αλλά παντού κάνουν δόντι. Σε ταινίες και τηλεοπτικό και εφόσον δεν παρακολουθείς από πολύ κοντά, μάλλον δεν θα σε ενοχλήσει. Σε γραφικά υπολογιστή ή παιχνιδομηχανής όμως και στις αποστάσεις που καθόμαστε συνήθως σε τέτοια χρήση, θα το παρατηρήσεις σίγουρα...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Ωραια. Με καλυψατε. Δεν ειπα οτι επιτηδες λενε καποιο αρνητικα σχολια. Εφοσον ισχυουν κ υπαρχουν δεδομενα ολα αποδεκτα ειναι. Για το σερβις της sony εχει κανεις αποψη;

Οσον αφορα τωρα τα πανελ της philips κ πιο μικρα μοντελα φορανε αυτα τα πανελ η μονο hi end; Ξερει κανεις; Ρωταω γιατι εχει ενας φιλος μια 47αρα κ παιζοντας pro εκει μου φαινοταν η εικονα pixelιασμενη σε σχεση με τη samsung led που εχω τωρα
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Τα μικρά μοντέλα της Philips, συνήθως φοράνε πάνελ S-IPS της LG ή MVA κινεζικής/ταϊβανέζικης προέλευσης...

Η 47άρα σίγουρα δεν θα φοράει πάνελ της Sharp, μιας και δεν κόβει σε αυτή τη διάσταση η εταιρεία...