Ακόμα και η Βροχή — Even the Rain

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1eventherain.png









ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΒΡΟΧΗ
Even the Rain







» Παίζουν: Κάρα Ελεχάλντε, Γκαέλ Γκαρσία Μπερνάλ, Λουίς Τοσάρ, Χουάν Κάρλος Αντουβίρι
» Σκηνοθέτης: Ισιάρ Μπολέιν
» Διάρκεια: 99' λεπτά

» Κατηγορία: Περιπέτεια
» Διανομή: Audo Visual
» Ημ. Κυκλοφορίας: 11 Νοεμβρίου 2011
» Έτος Παραγωγής: 2010

» Γλώσσα: Ισπανικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: DVD







» Υπόθεση:
Ένας σκηνοθέτης, ο Σεμπάστιαν, πηγαίνει στην Βολιβία για να γυρίσει μια ταινία για τον Χριστόφορο Κολόμβο,
πέρα από τον μύθο, για τον εξερευνητή των θαλασσών που δεν ήθελε απλά να εκχριστιανίσει τους ινδιάνους
αλλά είχε εμμονή με τον χρυσό και έκανε σκλάβους τους Ιθαγενείς που του αντιστάθηκαν. Στην πόλη όπου
πραγματοποιούνται τα γυρίσματα τα αποθέματα νερού πωλούνται σε μια πολυεθνική και οι ιθαγενείς καλούνται
500 χρόνια μετά από την έλευση του Κολόμβου να παλέψουν όχι για το χρυσάφι αυτή τη φορά αλλά για το πιο
απλό αλλά και πολύτιμο αγαθό… το νερό!










 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Αυτή είναι μια ταινία...καρδιάς! :love:
Που έρχεται και κουμπώνει τέλεια με τη συγκυρία που βιώνουμε.
Αν το ψάξω αυστηρά τεχνοκρατικά κάποιο ελάττωμα θα βρω, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις αρνούμαι να το κάνω.
Έξοχη συμπύκνωση στο σενάριο από τον σπουδαίο Paul Laverty, στιβαρή σκηνοθεσία, άψογες ερμηνείες.
Και επειδή οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες, είναι καλύτερη από το τελευταίο πόνημα του Loach.
 
Απόψε έγινε η προβολή στον "Παράδεισο"...

Είναι ίσως τόσα πολλά που θέλω να γράψω γιά αυτη την ταινία ,που αδυνατώ.....θα αρκεστώ μόνο στα εξής...

Εξαιρετική .....ανθρώπινη όσο λίγες....έξυπνη όσο δύσκολα συναντάς τελευταία....ακούραστη όσο δεν γίνεται.....επίκαιρη όσο ποτέ...ο καλός ευρωπαικός κινηματογράφος είναι ακόμη εδω!!!
 
Last edited:

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Ακόμα και η Βροχή — Even the Rain

Απόψε έγινε η προβολή στον "Παράδεισο"...

Είναι ίσως τόσα πολλά που θέλω να γράψω γιά αυτη την ταινία ,που αδυνατώ.....θα αρκεστώ μόνο στα εξής...

Εξαιρετική .....ανθρώπινη όσο λίγες....έξυπνη όσο δύσκολα συναντάς τελευταία....ακούραστη όσο δεν γίνεται.....επίκαιρη όσο ποτέ...ο καλός ευρωπαικός κινηματογράφος είναι ακόμη εδω!!!

Έτσι ακριβώς! :a0210:
Ένα ερώτημα όμως μου τριβελίζει το μυαλό: τι παραπάνω θα βλέπαν τα ματάκια μας αν πίσω από την καρέκλα καθόταν ο Loach; Ποτέ δε θα μάθουμε.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ακόμα και η Βροχή — Even the Rain

Έτσι ακριβώς! :a0210:
Ένα ερώτημα όμως μου τριβελίζει το μυαλό: τι παραπάνω θα βλέπαν τα ματάκια μας αν πίσω από την καρέκλα καθόταν ο Loach; Ποτέ δε θα μάθουμε.
Ετσι...και κρίμα που δεν υπάρχει, η τουλάχιστον εγω δεν την βρήκα σε BR
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Δυνατες ερμηνείες και εκπληκτικα διαχρονικα μυνηματα, σε ενα εξαιρετικο μετακινηματογραφικο έπος.
Ψηφισα αυστηρα "πολυ καλή".
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Σε μια καταιγιδα απο μετριοτητες και απλα καλες,μια εξαιρετικη βροχη συναισθηματων και ερμηνειων.Εξαιρετικη!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Την είχα δει πριν κανά δυο μήνες, αλλά δεν είχα βρει το παρόν θέμα.

(τουλάχιστον) Πολύ καλή. Με καλές ερμηνείες, ο Gael Garcia Bernal είναι από αυτούς που συμπαθώ (ίσως από τo "Ημερολόγια Μοτοσυκλέτας"), παρέα με τον "Μαλαμάντρε" από το Κελί 211, και τον χρονοταξιδευτή του Los cronocrimenes...
Ανθρώπινη και άκρως επίκαιρη.