Titanic

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    11

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Titanic.jpg





Τιτανικός
Titanic



» Σκηνοθέτης: Τζέιμς Κάμερον
» Παίζουν: Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Κέιτ Γουίνσλετ, Μπίλι Ζέιν

» Διάρκεια: 194' λεπτά
» Κατηγορία: Δραματικό

» Eπανέκδοση: 2012
» Παραγωγής: 1997

» Πρεμιέρα στην Ελλάδα: 5 Απριλίου 2012







» Υπόθεση:
84 χρόνια μετά το ιστορικό ναυάγιο, η εκατοντάχρονη Ρόουζ διηγείται την συγκλονιστική ιστορία που ξεκίνησε
στις 10 Απριλίου 1912, όταν επιβιβάστηκε στον Τιτανικό μαζί με τους υπόλοιπους επιβάτες της πρώτης θέσης,
την μητέρα της και τον αρραβωνιαστικό της. Καθώς εκείνη επιβιβάζεται, ο Τζακ, ένας νεαρός τυχοδιώκτης,
κερδίζει στα χαρτιά ένα εισιτήριο τρίτης θέσης. Οι ζωές τους διασταυρώνονται πάνω στο πλοίο κι ένας
παθιασμένος έρωτας γεννιέται.









 
Last edited:

poromenos

Established Member
9 May 2011
226
Είναι λίγο αργή η ταινία για τα σημερινά δεδομένα και τις απαιτήσεις των θεατών.
 

pitbull

AVClub Enthusiast
19 June 2011
728
Είναι λίγο αργή η ταινία για τα σημερινά δεδομένα και τις απαιτήσεις των θεατών.

Δεν υπάρχουν "σημερινά δεδομένα" όσον αφορά τον κινηματογράφο. Οι καλύτερες ταινίες όλων των εποχών είναι "παλιές". Νονός, Φωλια του Κουκου, Scarface, Pulp Fiction, Καζαμπλανκα. Σου προτείννω να δεις το "12 Angry Men" του 57'. Είναι μεσα στις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων και γυριστηκε ουσιαστικά σε ένα δωμάτιο! ;) enjoy
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Δεν υπάρχουν "σημερινά δεδομένα" όσον αφορά τον κινηματογράφο. Οι καλύτερες ταινίες όλων των εποχών είναι "παλιές". Νονός, Φωλια του Κουκου, Scarface, Pulp Fiction, Καζαμπλανκα. Σου προτείννω να δεις το "12 Angry Men" του 57'. Είναι μεσα στις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων και γυριστηκε ουσιαστικά σε ένα δωμάτιο! ;) enjoy

+10000
 
Συμφωνώ κι εγώ με τον προλαλήσαντα, τα δεδομένα για την ποιότητα ενός έργου είναι πάντα κοινά. Οι λεπτομέρειες είναι αυτές που αλλάζουν με τις εποχές.

Για την ιστορία πάντως εμένα η συγκεκριμένη ταινία δε μου άρεσε ούτε στην εποχή της... Και ποτέ δεν κατάλαβα τον όλο ντόρο. Ήταν απλά μια εξαιρετικά καλοφτιαγμένη ταινία, σε επίπεδο αναπαράστασης της εποχής, με απλά καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία. Τίποτα κακό μεν, τίποτα ιδιαίτερο δε.
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Συμφωνώ κι εγώ με τον προλαλήσαντα, τα δεδομένα για την ποιότητα ενός έργου είναι πάντα κοινά. Οι λεπτομέρειες είναι αυτές που αλλάζουν με τις εποχές.

Για την ιστορία πάντως εμένα η συγκεκριμένη ταινία δε μου άρεσε ούτε στην εποχή της... Και ποτέ δεν κατάλαβα τον όλο ντόρο. Ήταν απλά μια εξαιρετικά καλοφτιαγμένη ταινία, σε επίπεδο αναπαράστασης της εποχής, με απλά καλές ερμηνείες και σκηνοθεσία. Τίποτα κακό μεν, τίποτα ιδιαίτερο δε.

Άσε που 200' δε περνάνε και εύκολα με ροζ συνεφακια και έναν απατημένο billy Zane να περιφέρεται
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφερον ειναι πως ο Cameron δεν μετατρέπει απλως το εργο σε 3D αλλα του δινει και την διάσταση που πρεπει για να εχει οσο το δυνατόν καλυτερη αισθηση το αποτελεσμα.
Αυτο το πετυχαινει αφήνοντας στην ακρη το αρχικο καδρο της ταινιας που ηταν 2:35 και ξαναβγάζει τον Τιτανικο σε καδρο 1:78 οπως ακριβως εκανε και με το Avatar.

Νομιζω πως ο τυπος το εχει πιασει καλα το θεμα και με βρισκει απολυτα σύμφωνο πως οι τρισδιάστατες ταινιες απαιτούν ψηλότερο καδρο
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το νοίκιασα από Video club της γειτονιάς μου.

ΠΡΟΣΟΧΗ σε όσους την αγοράσουν.

Η συγκεκριμένη που πήρα (νοίκιασα) η 2D εκδοσή δεν περιείχε ελληνικά παρά μόνο η 3D εκδοσή.

Η υπότιτλοι είναι μικροσκοπική, κίτρινη, και μισή δηλαδή δεν έχουν υποτιτλίσει όλη την ταινία σε σύγκριση με την εκδοσή του DVD (Special Edition)
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,155
Χίος
Είδα αποσπασματικά ένα μεγάλο μέρος της ταινίας.
Δεδομένου των τεχνικών δυσκολιών και καταστάσεων -έχεις να επέμβεις σε ταινία 15ετίας- το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Θυμίζει πολύ το avatar σε πολλά σημεία στα εφέ του.

"Πολύ καλή" απο εμένα.
 

paplomatothiki

Senior Member
26 April 2011
404
Ενδιαφερον ειναι πως ο Cameron δεν μετατρέπει απλως το εργο σε 3D αλλα του δινει και την διάσταση που πρεπει για να εχει οσο το δυνατόν καλυτερη αισθηση το αποτελεσμα.
Αυτο το πετυχαινει αφήνοντας στην ακρη το αρχικο καδρο της ταινιας που ηταν 2:35 και ξαναβγάζει τον Τιτανικο σε καδρο 1:78 οπως ακριβως εκανε και με το Avatar.

Νομιζω πως ο τυπος το εχει πιασει καλα το θεμα και με βρισκει απολυτα σύμφωνο πως οι τρισδιάστατες ταινιες απαιτούν ψηλότερο καδρο

Είναι απαραίτητο να το κάνει,έτσι ώστε να μπορέσει να αποδώσει τα διαφορετικά οπτικά πεδία των δύο καμερών που απαιτούνται στο 3D (και προσομοιάζουν στα ανθρώπινα μάτια),έτσι ώστε να δημιουργηθεί σωστά η αίσθηση της τρίτης διάστασης
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Μονο που στην περιπτωση αυτη δεν υπαρχουν δυο καμερες αφου πρόκειται για μετατροπη σε 3D.
Το υψος του καδρου εχει να κανει με την καλυτερη 3D αισθηση αφου μεγαλωνει το οπτικο πεδιο και στο υψος πραγμα που βαζει τον θεατη πιο μεσα στην εικονα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,121
και σε 4d και σε 5d κια σε 6d να βγει παλι μονο τη σκηνη που βυθιζεται το καραβι θα εβλεπα...
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Ποιός ο λόγος που ξαναβγαίνει;....Για να δούμε το παγόβουνο σε 3D;!!

Την έχω δεί όταν είχε βγεί τέλη δεκαετίας 90'.....Εντάξει,11 όσκαρ δεν αξίζει,(Όπως άλλες) αλλά ας είναι καλά ο κάμερον!!

Και απο ερμηνίες μέτρια πράγματα. Ο μονδικός λόγος που την είδα ήταν το καράβι...(Σαν αγοράκι που ήμουν).Αν ρωτήσεις καμία πιτσιρίκα 15 χρονών θα σου πεί για το ειδύλλιο.
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Νομίζω πως για 3D μετατροπή ήταν υποδειγματική.
Σαν ταινία, δεν με είχε ενθουσιάσει, εξακολουθώ το ίδιο να πιστεύω. Ε όχι και 11 όσκαρ. :p
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Αν δεις σε ποιες πήρε Όσκαρ και σε ποιες όχι τότε μάλλον θα δικαιολογήσης τον αριθμό.
Σε αυτές τις κατηγορίες το επίπεδο της ήταν πολύ υψηλό.
Ναι, έχεις δίκιο. Δεν πήρε τα "βαριά" και δύσκολα βραβεία. Αλλά όπως και να'χει, έχει μείνει στην ιστορία ως η δεύτερη ταινία με τα περισσότερα όσκαρ! Τρελό, έτσι; Μας αρέσουν οι αριθμοί και τα ρεκόρ! :)