Philips 58PFL9956H 21:9 3D CINEMA TV: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Καλημερα σε ολα τα παιδια,
Ξεκινω το νημα με την νεα Cinema η οποια θα ειναι κοντά μας σε πολυ λιγο,
Με ταχύτερο panel υποσχεται ακομα καλυτερη ροη εικονας,
Δεν διαθετει moth eye filter οπως η 46PFL9706H αν και ερχεται εξοπλισμενη με antireflective fllter οπως η περισινη
ΔΕΝ διαθετει ambilight XL
Δεν θα λειτουργει και φετος το local dimming σε 3D
αλλα θα ειναι πληρως λειτουργησιμο το EPG και στη χωρα μας,
Το usb recording θα λειτουργει μονο με δισκους πανω απο 250gb ενω οσον αφορα τα usb sticks θα χρειαζεται πανω απο 32gb και ικανο ρυθμο διαμεταγωγης δεδεομενων.
Αυτα προς το παρων
Νικος
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: 58PFL9956H 21:9 3D CINEMA TV (2011)

Στην παρούσα κατηγορία υπάρχουν νήματα κατόχων, κάτοχος υπάρχει?

Νίκο την έχεις παραγγείλει και την περιμένεις?
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ναι την εχω παραγγείλει,
Δεν θα αφησω τελικα καμμια 16:9 στο σπιτι μου φαινεται
Νικος
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Με το καλό να την παραλάβεις, οπότε ό,τι πληροφορία, review κ.λ.π. βρίσκουμε για το συγκεκριμένο μοντέλο μπορούμε πλέον να την "βάζουμε" εδώ.

Υ.Γ.: Συμπληρώθηκε το link και στο Ευρετήριο νημάτων τηλεοράσεων.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Με γεια!!!
Ελπίζω μόνο να μην έχεις μεγάλες προσδοκίες για την εγγραφή, γιατί μάλλον δεν θα δουλεύει. Ελπίζω να παίζει το EPG όμως...
(Γιατί εμείς με την σειρά του ***5 μείναμε στις υποσχέσεις...)

Θα έχει ενδιαφέρον η σύγκριση με την περσινή, για να δούμε τι άλλαξε (αν άλλαξε), και αν δουλεύει το καλιμπράρισμα κατά ISF...
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ευχαριστω Γιωργο,
Πολυ βλακωδες αν τελικα δεν δουλεψει το Ip-EPG.
Δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη να ειναι η τηλεοραση γμνη απο μια δυνατοτητα που δεν ειναι και το δυνατο της χαρτι αλλα μπορει να συνεισφερει στον ανταγωνισμο.
Τελικα απο οτι μαθαινω απο μεσα δεν εχουν πεσει οι υπογραφες με τους Κινεζους μαλλον εχουμε θεματακιια. Η σουπα μαλλον χαλαει στην διαχειριση του ονοματος στην πενταετια αλλα και σε καποια αλλα minor για τους Κινεζους αλλα οπως φαινεται ειναι κοκκινη γραμμη για τους Ολλανδους.
Στο μεταξυ κανεις δεν ξερει τι θα γινει με το sevice. Εδω λεγεται οτι ειναι το αλλο κομματι τριβης καθως οι Κινεζοι θελουν δικο τους παικτη ενω οι Ολλανδοι ουτε να το ακουσουν....
Νικος
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ευχαριστω Γιωργο,
Πολυ βλακωδες αν τελικα δεν δουλεψει το Ip-EPG.
Δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη να ειναι η τηλεοραση γμνη απο μια δυνατοτητα που δεν ειναι και το δυνατο της χαρτι αλλα μπορει να συνεισφερει στον ανταγωνισμο.
Τελικα απο οτι μαθαινω απο μεσα δεν εχουν πεσει οι υπογραφες με τους Κινεζους μαλλον εχουμε θεματακιια. Η σουπα μαλλον χαλαει στην διαχειριση του ονοματος στην πενταετια αλλα και σε καποια αλλα minor για τους Κινεζους αλλα οπως φαινεται ειναι κοκκινη γραμμη για τους Ολλανδους.
Στο μεταξυ κανεις δεν ξερει τι θα γινει με το sevice. Εδω λεγεται οτι ειναι το αλλο κομματι τριβης καθως οι Κινεζοι θελουν δικο τους παικτη ενω οι Ολλανδοι ουτε να το ακουσουν....
Νικος

Το IP-EPG δεν εξαρτάται από την φίλιπς, αλλά από την εταιρία που έχει το tvtv...
Αλήθεια για τις υπογραφές; Γιατί εγώ άλλα άκουσα, ότι έχουν αναλάβει ήδη οι Κινέζοι...
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Και λες οτι σε μας εδω δεν θα δουλευει? Για να δουμε,
Οχι δεν εχουν αναλαβει ακομα οι Κινεζοι, μιλουσα προχτες με το Νο 1 στο service Αθηνας - Θεσσαλονικης της Philips που γνωριζει πολυ καλα τι παιζεται. Υπαρχουν τριβες αρκετες ακομα με πολυ δυνατο σημειο τριβης την εξυπηρετηση του service.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Και λες οτι σε μας εδω δεν θα δουλευει? Για να δουμε,
Οχι δεν εχουν αναλαβει ακομα οι Κινεζοι, μιλουσα προχτες με το Νο 1 στο service Αθηνας - Θεσσαλονικης της Philips που γνωριζει πολυ καλα τι παιζεται. Υπαρχουν τριβες αρκετες ακομα με πολυ δυνατο σημειο τριβης την εξυπηρετηση του service.

Α, οκ. Εγώ τα έμαθα από τον υπάλληλο που μου στέλνει τις beta εκδόσεις για την 9705, μπας και λύσουν τα soundrops, κάπου στο Βέλγιο...
Μου έλεγε διάφορα για τις αλλαγές που έγιναν (ή δεν έγιναν), αλλά δεν μπορώ να τα πω εδώ, γιατί δεν ξέρω πόσο έγκυρα είναι...

Πάντως θα έχει πραγματικά ενδιαφέρον μια σύγκριση του φετινού με το περσινό μοντέλο. Πότε παραλαμβάνεις;
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
12 του αλλου μηνα γιατι στο μεταξυ θα λειπω.
Απο αλλαγες αλλο τιποτα. Τα κεντρικα τα εχουν ρημαξει. Φυγανε σχεδον ολοι.
απο θεμα αναβαθμισρων κρατω μικρο καλαθι. Ακομα περιμενω το λογισμικο για την 9703 που θα την κανει να βλεπει την Ελλαδα σαν mpeg4 compliant. Ο ενσωματωμενος δεκτης της δουλευει αλλα με χωτα εγκαταστασης την Ισπανια. Mpeg2 δεν βλεπει και κατα περιεργο τροπο ουτε τα ψηφιακα της ΕΡΤ που ειναι mpeg4.
Νικος
 
Last edited:

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ευχαριστω πολυ Γιαννη,
Μολις ερθει περιμενω τις ερωτησεις σας,
Νικος
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
12 του αλλου μηνα γιατι στο μεταξυ θα λειπω.
Απο αλλαγες αλλο τιποτα. Τα κεντρικα τα εχουν ρημαξει. Φυγανε σχεδον ολοι.
απο θεμα αναβαθμισρων κρατω μικρο καλαθι. Ακομα περιμενω το λογισμικο για την 9703 που θα την κανει να βλεπει την Ελλαδα σαν mpeg4 compliant. Ο ενσωματωμενος δεκτης της δουλευει αλλα με χωτα εγκαταστασης την Ισπανια. Mpeg2 δεν βλεπει και κατα περιεργο τροπο ουτε τα ψηφιακα της ΕΡΤ που ειναι mpeg4.
Νικος

Άκουσα ότι οι μηχανικοί (τουλάχιστον στα υψηλά κλιμάκια) είναι ακόμα εκεί πάντως.
Γιατί έκανα ερωτήσεις για την ποιότητα της νέας πλατφόρμας, που θα δούμε το 2012 (το οποίο δεν θα είναι τσιπάκια NXP...), και για την αναμενόμενη ποιότητα εικόνας...
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Οι μηχανικοι ειναι στη θεση τους. Μιλαω για τα κεντρικα στις πωλησεις. Εκει εγινε χαμος. Απο τα 5 κεφαλια ζητημα να εμεινε 1.
Δεν ξερω ρε Γιωργο τι σκατα μπορει να βελτιωσουν ακομα. Βεβαια το ξαναειπαμε εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.
Στιλε μου οτι θελεις αρκει να μου δωσεις οδηγιες.
Νικος
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Καλησπερα σε ολο τον κοσμο,
Μου ηρθε σημερα το θηριακι,
Δεν την εβγαλα απο την κουτα γιατι δεν μπορω μονοις μου αλλα θα το κανω μαλλον αυριο με τη βοηθεια του ...κοινου,
Μολις ανοιξα την κουτα βρεθηκα προ μιας αναπαντηχης εκπληξης,
Υπηρχαν δυο ζευγαρια γυαλια 3D max ενω ειχα την εντυπωση οτι αυτα ηταν διαθεσιμα μονο στην αγγλικη version τηε τηλεορασης.
Στο μεταξυ ειχα ηδη δυο ακομα , να δω τι θα τα κανω 4 ζευγαρια που μαζευτηκανε,
Περιμενω μεχρι την Τεταρτη και τα νεα Xpand X104 για να εχουμε να κανουμε καμμια συγκριση,
Αυτα τα ολιγα , θα σας μεταφερω εντυπωσεις.
Νικος
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μέγεια...
Αν δεν κάνω λάθος είσαι ο πρώτος κάτοχος σειράς 9000 από τα μοντέλα του 2011 στο φόρουμ;
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Δεν ξερω Γιιωργο αλλα αν ειμαι αντε να δω τι ποδαρικο θα κανω,
Λοιπον τελικα την εστησα με τη βοηθεια ενος φιλου δεν την εβαλα στο ρευμα αλλα εκανα τις συνδεσεις που δεν ηταν και τιποτα χρονοβορο αφου υπηρχαν ετοιμες απο την προηγουμενη.
Εντοπισα καποιες διαφορες και σα τις μεταφερω,
1. Σχεδιαστικα ειναι λιγο διαφορετικη στη μασκα στο κεντρο της οθονης κατα τα αλλα ιδια με την προηγουμενη τουλαχιστο με μια πρωτη ματια,
2. Εχει αντικατασταθει το spdif απο coaxial σε optical,
3. Εξακολουθει να εχει 3 HDMI (εκτος του πλαινου) αλλα σε αλλη διαταξη. Τα δυο οπως και περισι διπλα διπλα αλλα το τριτο σε 90 μοιρες σε σχεση με τα αλλα δυο ενω φιλοξενειται στην ιδια θεση με τα component (ηχος και εικονα)
4. Εδω ειναι η εκπληξη, Αν και υπαρχει scart δεν ειναι οπως περισι κλασικη υποδοχη αλλα με ανταπτορα οπως στη samsung οποιοσ καταληγει σε θυληκο scart στο οποιο συνδεουμε αυτο που συνδεαμε περισι κατευθειαν.
Ειναι εμφανες οτι λειπει χωρος και τα πραγματα ειναι καπως στριμωγμενα απο πισω, δεν μπορω να εξηγησω αλλιως την σχεδιαστικη παρεμβαση στο κομματι του scart.
5. Αλλαγη στη θεση του ρευματιληπτη απο την εξω και οχι απο την μ εσα μερια ενω δεν εψαξα για να ειμαι ειλικρινης αν υπαρχει το μηχανικο switch off.
Επανερχομαι μολις την βαλω στο ρευμα.
6. Εχω την εντυπωση οτι η βαση ειναι λιγο μικροτερη απο την περισινη ενω διατηρειται ο διπλος ρολος της για τραπεζακι η αναρτηση.
Νικος
 
Last edited:

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλησπερα σε ολο τον κοσμο,
Μου ηρθε σημερα το θηριακι,
Δεν την εβγαλα απο την κουτα γιατι δεν μπορω μονοις μου αλλα θα το κανω μαλλον αυριο με τη βοηθεια του ...κοινου,
Μολις ανοιξα την κουτα βρεθηκα προ μιας αναπαντηχης εκπληξης,
Υπηρχαν δυο ζευγαρια γυαλια 3D max ενω ειχα την εντυπωση οτι αυτα ηταν διαθεσιμα μονο στην αγγλικη version τηε τηλεορασης.
Στο μεταξυ ειχα ηδη δυο ακομα , να δω τι θα τα κανω 4 ζευγαρια που μαζευτηκανε,
Περιμενω μεχρι την Τεταρτη και τα νεα Xpand X104 για να εχουμε να κανουμε καμμια συγκριση,
Αυτα τα ολιγα , θα σας μεταφερω εντυπωσεις.
Νικος
Με γειά και καλοθέατη, και χωρίς ποτέ προβλήματα, τουλάχιστον όχι τίποτα σπουδαίο.
Να τη χαρείς!!!!