Η μυρωδιά του βινυλίου - Απέραντα χωράφια

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Κώστας Τουρνάς – Απέραντα Χωράφια
Polydor (1973)
600pxaperantaxorafia.jpg





Αυτοβιογραφία σε στίχους, με τη συνοδεία της ορχήστρας της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και το ροκ συγκρότημα Ρούθ.
Το έργο αυτό του Κώστα Τουρνά, πρωτοπορεί και σκάβει τις ατραπούς της ελληνικής ροκ μουσικής στην δύσκολη εποχή του.
Τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του το 1973, αγόρασα το δίσκο, που με καθήλωσε από το πρώτο άκουσμα, και με κάθε
επανάλληψη, ανακάλυπτα όλο και καινούργια στοιχεία, που με μόρφωναν, αλλά ταυτοχρόνως με διασκέδαζαν.
Πιστεύοντας σήμερα, ότι πολύς κόσμος αγνοεί την ύπαρξή του, θεώρησα κάτι σαν καθήκον μου να τον παρουσιάσω
ή άν θέλετε, να τον ξεθάψω! Και τι έχουμε εδώ; Πολύ απλά, ο ανύσηχος Τουρνάς, μετά τη διάλυση των Poll, γράφει
σε στίχους τη ζωή του και συνθέτει μία ροκ όπερα, πολύ πιό μπροστά από την εποχή του.Παίρνει την ορχήστρα της
Λυρικής στο στούντιο και τους Ρούθ για rhythm section. (3 χρόνια μετά οι Queen, θα χρησιμοποιήσουν συμφωνική
ορχήστρα στο περίφημο Bohemian Rhapsody). Ο ίδιος, στίς κιθάρες και το τραγούδι. Όλα ακούγονται στρωτά και με
σωστή σειρά, οι στίχοι, - γιά μένα πραγματικά υπέροχοι - δυναμώνουν την γενική εικόνα, αφού πρόκειται γιά ολοκληρωμένο,
ενιαίο και συμπαγές έργο. Ένα προοδευτικοψυχεδελικό αριστούργημα και μάλιστα ελληνικό, που μαζί με το 666 πάνε χέρι χέρι.
Θεωρήθηκε τότε και θεωρείται ακόμα, ένα από τα 10 σημαντικότερα άλμπουμς της ελληνικής ποπ-ροκ σκηνής.

Οι Ρουθ είναι:
ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ – οργανο
ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ – μπασσο
ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ - ντραμς

1000796f.jpg


Αποσπάσματα

Τούτον τον κόσμο μικρός τον ενόμιζα αλλιώς,
τούτον τον κόσμο μικρός τον φαντάστηκα αλλιώς.
Και συ που στο στόμα φέρνεις το τσιγάρο μ’ ηδονή
κάπως έτσι έχεις ζήσει μιαν ολόκληρη ζωή.
Και νομίζεις πως θ’ αλλάξει αν μ’ αυτήν συμβιβαστείς
ψευδαισθήσεις όμως θα ‛χεις, ψευδαισθήσεις θα γευτείς.
Γιατί αν έβλεπες για λίγο τι συμβαίνει γύρω μου,
θα πνιγόσουν απ’ το άγχος που γεννιέται μέσα μου.
Γέρος είμαι από τώρα που ‛μαι 23 χρονών
και συ ανάβεις άλλο ένα εις υγείαν των κουτών.

Πόσες φορές πριν φτάσω εδώ δεν κάθισα να γράψω
λέξεις που, μα την πίστη μου, θ’ αλλάζαν το μυαλό.
Και τότε κάποιος έξυπνος του Τύπου και των Μέσων
μού ‛λεγε «αυτό είναι ποίηση, δεν είν’ εμπορικό».

Και συ που στο στόμα φέρνεις το τσιγάρο μ’ ηδονή
κάπως έτσι έχεις ζήσει μιαν ολόκληρη ζωή.
Και νομίζεις πως θ’ αλλάξει αν μ’ αυτήν συμβιβαστείς
ψευδαισθήσεις όμως θα ‛χεις, ψευδαισθήσεις θα γευτείς.
Γιατί αν έβλεπες για λίγο τι συμβαίνει γύρω μου,
θα πνιγόσουν απ’ το άγχος που γεννιέται μέσα μου.
Γέρος είμαι από τώρα που ‛μαι 23 χρονών
και συ ανάβεις άλλο ένα εις υγείαν των κουτών.
 
Last edited:

jan41

Senior Member
24 July 2006
330
Οντως ενα θαυμασιο βινυλιο ,,ενα υπεροχο πρωτοποριακο εργο, του Τουρνα,,το ειχα σε βινύλιο απο τοτε αλλα χαθηκε ,,δεν ξερω αν επανεκδοθηκε σε CD...
 

padee

Established Member
7 January 2009
246
Αθήνα
Θά ήθελα πολύ να το ακούσω απο την αυθεντική κόπια του.. Βγήκε σε δίσκο κάποια χρονια μετά σε remaster και σε cd υπάρχει.. το βρίσκεις.. αλλα το πρώτο δύσκολα!
Σίγουρα πολυ μπροστά απο την εποχή του... κρίμα που ο Τουρνάς χάθηκε σε ακυρα πράγματα σε μεταγεννέστερα lp του ( autobianchi....:) ). Απο ηχογράφηση τι λέει Κε Νότη;
Τα lp του Τουρνά δεν είναι και πολυ καλά στον ήχο η κάνω λάθος;
 

dio1977

Senior Member
19 July 2012
328
Θεσσαλονίκη
τον πρωτοάκουσα το δίσκο όταν βγήκε η τελευταία επανέκδοση και όντως εντυπωσιάστηκα.πολύ καλός.τον προτείνω
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
http://www.anazitisirecords.com/shop/product_info.php?products_id=1808

22<30

το θέμα με την ανάμειξή του με τα *&(^# είναι μια κηλίδα, βέβαια "οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει", όπως και οι σπουδαίοι δίσκοι . και εδώ μιλάμε για δισκάρα (ΕΙΔΙΚΑ για τα απέραντα χωράφια και για το "ταγάρι" βέβαια, to name but a few.)
 

padee

Established Member
7 January 2009
246
Αθήνα
http://www.anazitisirecords.com/shop/product_info.php?products_id=1808

22<30

το θέμα με την ανάμειξή του με τα *&(^# είναι μια κηλίδα, βέβαια "οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει", όπως και οι σπουδαίοι δίσκοι . και εδώ μιλάμε για δισκάρα (ΕΙΔΙΚΑ για τα απέραντα χωράφια και για το "ταγάρι" βέβαια, to name but a few.)
Ωωω ευχαριστω! να σαι καλα!
 
17 June 2006
14,350
το θέμα με την ανάμειξή του με τα *&(^# είναι μια κηλίδα, βέβαια "οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει", όπως και οι σπουδαίοι δίσκοι . και εδώ μιλάμε για δισκάρα (ΕΙΔΙΚΑ για τα απέραντα χωράφια και για το "ταγάρι" βέβαια, to name but a few.)


το θέμα μου Δεν είναι αν ο δίσκος είναι καλός ή όχι.
εγώ τον θεωρώ bubblegum ντυμένη με σοβαροφανή ρούχα.
το θέμα όμως (κατ εμέ πάντα) είναι πως δεν μπορεί οποιοσδήποτε να χαρακτηρίζεται Ροκ.
δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός μουσικός είναι.
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
"Ήταν υποψήφιος ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας το 2004." wiki

Καλά θεός, ο τύπος δε θα μπορούσε να είναι περισσότερο Ροκ, να φανταστείτε το 2001 ή 2002 έπαιξε σε εκδήλωση που οργάνωνε η ΠΑΣΠ στο ΤΕΙ Ηρακλείου, λίγο αργότερα κατέβαινε με τους γαλάζιους, ο ορισμός του Ροκ δηλαδή :music-smiley-005::bang:
 
17 June 2006
14,350
...και για να εξηγούμαι: την bubblegum την εκτιμώ πάρα πολύ: οι Kasenetz-Katz Super Circus, όπως και 2-3 άλλοι του είδους, έχουν δώσει διαμάντια, τα οποία κουβαλάνε εν σπέρματι ολόκληρο -και ακέραιο- το πνεύμα του ρ'ν'ρ.
αλλά όταν η bubblegum πάει να το παίξει 'Σοβαρή', το πράγμα αλλάζει: είναι σαν να περιμένω από τον Βουτσά να μου παίξει Αμλετ.
 

padee

Established Member
7 January 2009
246
Αθήνα
...και για να εξηγούμαι: την bubblegum την εκτιμώ πάρα πολύ: οι Kasenetz-Katz Super Circus, όπως και 2-3 άλλοι του είδους, έχουν δώσει διαμάντια, τα οποία κουβαλάνε εν σπέρματι ολόκληρο -και ακέραιο- το πνεύμα του ρ'ν'ρ.
αλλά όταν η bubblegum πάει να το παίξει 'Σοβαρή', το πράγμα αλλάζει: είναι σαν να περιμένω από τον Βουτσά να μου παίξει Αμλετ.

'Εχεις δίκιο αλλά το θέμα μας εδώ ήταν ο δίσκος αυτος καθαυτός, για το μουσικό - ηχητικό περιεχόμενο... Τουλαχιστο εγώ γι αυτο ρωτουσα δηλαδη αν η επανέκδοση
αξίζει τα χρηματά της.. Το τι έκανε ο Τουρνάς μετέπειτα στην καριέρα του είναι λίγο πολύ γνωστό, ομως αυτό δεν αναιρεί την ποιότητα του συγκεκριμένου έργου πραγμα για το οποιο ζητούσα γνώμη
Και προσωπικά όταν ακούω ενα δίσκο εστιάζω σε αυτόν και όχι και στα υπόλοιπα που έχει ο καθε καλλίτέχνης η και στις επιλογές της ζωής του...
Αλλοι έπαιρναν ναρκωτικά ας πουμε!!! Αρα τι έπρεπε να κανουμε εκει?
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
την προσωπική μου γνώμη για την ποιότητα του περιεχομένου την έγραψα.
επεκτάθηκα λίγο παραπάνω στο αν ο δίσκος αυτός μπορεί να χαρακτηρίζεται 'Ροκ'.
κατά την προσωπική μου άποψη, Δεν μπορεί.
τα ναρκωτικά, όπως και το ξεσάλωμα γενικώς, είναι μέρος του Ροκ.
τα βουλευτιλίκια όμως, Δεν είναι.
είναι θέμα γενικότερου attitude.
 
Last edited:
19 June 2006
8,661
Καλός δίσκος και ευχαριστούμε τον Νότη για την παρουσίαση.
Βέβαια ,είμαι φουλ με την άποψη του Λύμπε. Αν διαβάσετε και το οξύμωρο των στίχων που έβαλε ο Νότης με την μετέπειτα πορεία του ανδρός, βράστα Χαράλαμπε.
Άλλη μία απόδειξη σε αυτό που υποστηρίζω σαν θέση μουσικής ζωής.
Το ροκ ν ρολλ αφορά τα νειάτα. Και μάλιστα η έκθεση σε live κοινό θα πρέπει να έχει απαραίτητα και ηλικιακό κριτήριο. Εντάξει υπάρχουν ελαχιστότατες περιπτώσεις (Iggy Pop, Tom Waits) που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Οι παππούδες, άντε σε καμμιά Ολυμπιάδα το πολύ.