[Επίσημο] Samsung Galaxy Note

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
note2011-10-27600px-32.jpg

gsmarena_008.jpg

galaxynotereviewalt08.jpg


Samsung Galaxy Note at a glance


  • Form factor: phone/tablet crossbreed
  • Dimensions: 146.9 x 83 x 9.7 mm
  • Weight: 178g
  • Display: 16M-color 5.3” Super AMOLED capacitive touchscreen of WXGA resolution (1280 x 800 pixels)
  • OS: Android 2.3.5 Gingerbread, TouchWiz UI
  • Chipset: 1.4 GHz dual-core Cortex-A9 CPU, Mali-400MP GPU, 1GB of RAM, Exynos chipset
  • Camera: 8 MP autofocus camera, 1080p video recording, LED flash, 2 MP front-facing camera
  • Memory: 16/32 GB internal memory, expandable via a microSD card slot
  • Connectivity: quad-band GSM/GPRS/EDGE and quad-band (850/900/1900/2100 MHz) UMTS with 21 Mbps HSDPA and 5.76 Mbps HSUPA support, dual-band Wi-Fi a/b/g/n, Wi-Fi direct, Assisted GPS, Bluetooth 3.0, microUSB connector
  • Battery: 2,500mAh
  • Misc: S Pen, Gyro sensor, accelerometer sensor for auto rotation, ambient light sensor, Adobe Flash Player 10.3 support, DivX/XviD support, TV-out (adapter required), optional GLONASS, optional NFC

Pros


  • Excellent performance
  • Enormous, high-res Super AMOLED display
  • S Pen is a clever, no-compromise addition
Cons


  • May be too large for some
  • Awkward to use for voice calls
  • S Pen button rather small
Bottomline

Samsung's Galaxy Note is massively good but simply too massive for some.

Full Review
http://www.engadget.com/2011/10/28/samsung-galaxy-note-review/
 
Last edited:

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Re: Samsung Galaxy Note

Είναι 2 σε 1 για εμενα και δεν με ενοχλεί καθόλου το μέγεθος του.
Το Amazon.de το έχει στα 526 Euro.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Samsung Galaxy Note

Θέλω να πιστεύω οτι θα πάρει σύντομα το "παγωτό" κατα τα αλλα φαίνεται πολυ καλό... για όσους βολεύει το μέγεθος πάντα!
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: Samsung Galaxy Note

Λίγες μέρες μετά την παρουσίαση από κοινού του πρώτου smartphone εφοδιασμένου με την έκδοση Ice Cream Sandwich,
η Samsung Italia φέρνει στο φως την λίστα με τις επόμενες συσκευές που θα πάρουν την σημαντική αυτή αναβάθμιση.

Παρακάτω φαίνονται οι συσκευές που θα δεχτούν την αναβάθμιση:

Galaxy Nexus
Nexus S
Galaxy SII
Galaxy Note
Galaxy Tab 10.1
Galaxy Tab 8.9
Galaxy Tab 7.7
Galaxy Tab 7.0 Plus

πηγή

(Send from iPhone)
 
Last edited:
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy Note

Με εξιτάρει το μέγεθος αλλά κολλάω σε ένα πράγμα: αυτονομία !

Αν το S2 κρατάει με το ζόρι μια μέρα, αυτό θα θέλει 3 μπαταρίες στην τσέπη καβάντζα για να βγει η μέρα....
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Samsung Galaxy Note

Με εξιτάρει το μέγεθος αλλά κολλάω σε ένα πράγμα: αυτονομία !

Αν το S2 κρατάει με το ζόρι μια μέρα, αυτό θα θέλει 3 μπαταρίες στην τσέπη καβάντζα για να βγει η μέρα....
Ναι αλλά εσύ είμαι σίγουρος ότι θα βρεις λύση.
offtopic,Τάσο το νέο λευκό S2 με αρκετή ώρα πουλιά(φτου κι απ´την αρχή),ξεπερνάει τις 24 ώρες,όταν αυτό που έχασα με το ζόρι κρατούσε 10.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Note

Με εξιτάρει το μέγεθος αλλά κολλάω σε ένα πράγμα: αυτονομία !

Αν το S2 κρατάει με το ζόρι μια μέρα, αυτό θα θέλει 3 μπαταρίες στην τσέπη καβάντζα για να βγει η μέρα....

I got mine from germany and yes it can be set to full english although the first few menus are in German there is an option to change it. This although large in screen size the device is just a LITTLE thicker than the Galaxy s II and slimmer than the original Galaxy S which considering what it can do is Amazing. Your also getting a big 2500mah battery with this which is pretty damn impressive for media playback. Really a nice device and this time no shinny plastic at all feels like a quality device and solidly put together I highly recommend it. No need for my camera, archos and phone when im out now just have the one device and i haven't picked up my Tablet since i got this since its just always with me.
http://www.hotukdeals.com/deals/jus...-de-for-538-euros-1053555?page=2#post12711259



Πάντως το μηχανάκι έχει πολύ καλά reviews!
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy Note

Σιγά τα ωά με τα 2500mah..... Και την original την 2000mah που έχω πάρει μιά απ' τα ίδια. 500mah μόνο παραπάνω για οθόνη 5.3" και μεγαλύτερο επεξεργαστή;; NO WAY!


@Σωκράτη όπως έγραψα και στο άλλο θέμα βελτιώθηκε αισθητά η αυτονομία με την νέα rom XWKJ1
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,736
Clermont-Ferrand, France
Re: Samsung Galaxy Note

Αν και το περίμενα ανυπόμονα και δεδομένου ότι το Galaxy SII για εμένα είναι το κορυφαίο κινητό που είχα, το είδα στο public το Σάββατο και απογοητεύτηκα. Είναι απλά τεράστιο. Και δεν είναι όμορφα τεράστιο όπως ήταν το dell streak. Τα χαρακτηριστικά του και η οθόνη του είναι απλά απίστευτα και είναι και πολύ λεπτό. Αλλά το μέγεθος του δεν παλεύεται.
Θα μου πεις για αυτό τον λόγο το παίρνεις. Ναι ρε παιδιά, και πιστέψτε με όταν είχε βγει το HTC 9000 το είχα για πολύ καιρό, αλλά δεν είναι τηλέφωνο.
Και μην ξεχνάμε ότι η Samsung έχει βγάλει και το tablet σε 5'' , και εάν τα βάλεις δίπλα απλά το Note είναι λίγο πιο λεπτό και έχει τηλέφωνο.
Κρίμα, και το ήθελα πολύ.
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung Galaxy Note

Αν και το περίμενα ανυπόμονα και δεδομένου ότι το Galaxy SII για εμένα είναι το κορυφαίο κινητό που είχα, το είδα στο public το Σάββατο και απογοητεύτηκα. Είναι απλά τεράστιο. Και δεν είναι όμορφα τεράστιο όπως ήταν το dell streak. Τα χαρακτηριστικά του και η οθόνη του είναι απλά απίστευτα και είναι και πολύ λεπτό. Αλλά το μέγεθος του δεν παλεύεται.
Θα μου πεις για αυτό τον λόγο το παίρνεις. Ναι ρε παιδιά, και πιστέψτε με όταν είχε βγει το HTC 9000 το είχα για πολύ καιρό, αλλά δεν είναι τηλέφωνο.
Και μην ξεχνάμε ότι η Samsung έχει βγάλει και το tablet σε 5'' , και εάν τα βάλεις δίπλα απλά το Note είναι λίγο πιο λεπτό και έχει τηλέφωνο.
Κρίμα, και το ήθελα πολύ.

ωχ, ναι ε; :frown:
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Samsung Galaxy Note

Αν και το περίμενα ανυπόμονα και δεδομένου ότι το Galaxy SII για εμένα είναι το κορυφαίο κινητό που είχα, το είδα στο public το Σάββατο και απογοητεύτηκα. Είναι απλά τεράστιο. Και δεν είναι όμορφα τεράστιο όπως ήταν το dell streak. Τα χαρακτηριστικά του και η οθόνη του είναι απλά απίστευτα και είναι και πολύ λεπτό. Αλλά το μέγεθος του δεν παλεύεται.
Θα μου πεις για αυτό τον λόγο το παίρνεις. Ναι ρε παιδιά, και πιστέψτε με όταν είχε βγει το HTC 9000 το είχα για πολύ καιρό, αλλά δεν είναι τηλέφωνο.
Και μην ξεχνάμε ότι η Samsung έχει βγάλει και το tablet σε 5'' , και εάν τα βάλεις δίπλα απλά το Note είναι λίγο πιο λεπτό και έχει τηλέφωνο.
Κρίμα, και το ήθελα πολύ.
.
+1
Το κράταγε στο αυτί του ένας πελάτης σήμερα στην ουρά και το θέαμα ήταν τουλάχιστον...γελοίο.
Και αν φαινόταν γελοίο στα δικά μου μάτια,φανταστείτε πως φαίνεται αλλού.
Του ζήτησα να το δω από κοντά.
Πολύ καλή και εντυπωσιακή η οθόνη,αλλά...δεν.
Άβολο τόσο στο απλό κράτημα και στη μεταφορά,όσο και στη χρήση.
Ξεχνάς τη χρήση με το ένα χέρι ακόμα και στην πιο απλή λειτουργία.
 
17 June 2006
23,743
Αθήνα
Απάντηση: Samsung Galaxy Note

Δεν το εχω δει ακόμα προσωπικά, αλλά ακριβώς τα ίδια επιβεβαιώνει κι ένας φίλος μου που το είδε από κοντά (που είναι και φαν της μεγάλης οθόνης).

Ωραίο, εντυπωσιακή ανάλυση αλλά για κινητό δεν......
 

afilopou

New member
29 June 2006
86
Re: Απάντηση: Samsung Galaxy Note

.
+1
Το κράταγε στο αυτί του ένας πελάτης σήμερα στην ουρά και το θέαμα ήταν τουλάχιστον...γελοίο.
Και αν φαινόταν γελοίο στα δικά μου μάτια,φανταστείτε πως φαίνεται αλλού.
Του ζήτησα να το δω από κοντά.
Πολύ καλή και εντυπωσιακή η οθόνη,αλλά...δεν.
Άβολο τόσο στο απλό κράτημα και στη μεταφορά,όσο και στη χρήση.
Ξεχνάς τη χρήση με το ένα χέρι ακόμα και στην πιο απλή λειτουργία.

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα όταν το είδα στο Πλαίσιο..."Δηλαδή αν το βάλω στο αυτί μου να μιλήσω θα γελάει όλος ο κόσμος μαζί μου?"


Δεν το εχω δει ακόμα προσωπικά, αλλά ακριβώς τα ίδια επιβεβαιώνει κι ένας φίλος μου που το είδε από κοντά (που είναι και φαν της μεγάλης οθόνης).

Ωραίο, εντυπωσιακή ανάλυση αλλά για κινητό δεν......

Ακριβώς http://www.youtube.com/watch?v=_5bpyeY60r4 στο 1:15