Yamaha RX-V771 (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Εδώ και μια εβδομάδα είμαι ευτυχής κάτοχος του 771. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες εντυπώσεις μου.
Η 1η εντύπωση ήταν απογοητευτική, ο λόγος το βάρος του, είχα συνηθήσει πιο "βαριές" καταστάσεις rx-v1400 & rx-v2500.
Όταν άνοιξα το κουτί συνέχισε η απογοήτευση με το fix καλώδιο ρεύματος:bigcry:,με την μη ύπαρξη τυπωμένου manual (cd pdf) & με το διάφανο σακουλάκι που βάζουν το mic από το YPAO.

Κάπου εκεί ευτυχώς γύρισε το σκηνικό και ασχολήθηκα με την εγκατάσταση του η οποία λόγω προηγούμενης εμπειρίας ήταν πάναπλη.
Καταρχήν επιτέλους οι μπόρνες των ηχείων έχουν τάπες οι οποίες αφαιρούνται χωρίς να σπάσουν έτσι ώστε να συνδεθούν ηχεία με μεγάλες μπανάνες.
Οι επόμενες κίνησεις ήταν δοκιμή του usb σε mp3 & flac και η εγκατάσταση του δικτύου βέβαια. Δεν απαιτούνται ειδικές γνώσεις, πρακτικά τα κάνει όλα μόνο του και το internet radio παίζει πλέον και στο σπίτι μου.
Για να υποστηρίξει δικτυακά αρχεία από pc/nas χρειάζεται στην 1η περίπτωση ο media player 11 & στην 2η η ενεργοποίηση του dlna. Μόλις το ενεργοποίησα στο NAS μου (Dlink 323) κράτησε τις ρυθμίσεις και όλα οκ.

Η σύνδεση των συσκευών που έχουμε είτε ψηφιακές είτε αναλογικές είναι απλή και σε αυτό βοηθάει και το πολύ καλό/λιττό remote control που τουλάχιστον για μένα είναι αναβάθμιση. Μέχρι στιγμής έχω συνδέσει πάνω του το wd tv live hub, ένα απλό dvd player lg με hdmi, την tv μου 40w4000 με οπτική & hdmi control on και το παλαίμαχο μου ps2 με το γνωστό component καλώδιο του.
Ενεργοποίησα και το hdmi switching στο stand by το οποίο είναι εντυπωσιακό και θα ήταν ακόμα καλύτερο αν η τιβι μου είχε arc έτσι ώστε να ακούω και ήχο από τα ηχεία της. Μοναδική του χρησιμότητα τουλάχιστον με το setup μου είναι η προβολή φωτογραφιών από το media player.

Πρώτες εντυπώσεις θετικές τελικά. Αν κάποιος συνφορουμίστας θέλει να προχωρήσει στην αγορά του και έχει απορίες θα χαρώ να βοηθήσω.
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Κατ'αρχην καλοριζικος,
απο ευκολιες πιστευω οτι εχει αρκετες για τα χρηματα του πες μας κατι για τον ηχο του,
πως σου φανηκε απο δυναμη,αναλυση, αν και τα παλαιοτερα μοντελα που αναφερεις ηταν αλλη κατηγορια.
Το ypao το χρησημοποιησες ή τον ρυθμισες χειροκινητα...
 

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Καλημέρα & ευχαριστώ.
Την αρχική παραμετροποίηση των ηχείων την έκανα χειροκίνητα και το επόμενο πρωί απλά επιβεβαίωσα τις ρυθμίσεις με το ypao.
Θα ξαναδουλέψω βέβαια το ypao σε πολλαπλές ρυθμίσεις και όχι στην κεντρική θέση πιο πολύ από περιέργεια.
Υψηλές στάθμες δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά το αξιοπερίεργο είναι ότι τα ηχεία μου ξαφνικά γίνανε πιο αναλυτικά.
Τα ηχεία μου είναι της σειράς prisma από την Crystal Audio.
Ταινίες δεν έχω προλάβει να τεστάρω ακόμα γιατί έχω μπλέξει με κάτι επισκευές στο σπίτι και λείπαμε το τριήμερο,αλλά τα πιτσιρίκια μου που βλέπουν τα δικά τους δηλώνουν ευχαριστημένα. Θα επανέλθω...
Στα dsp
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Σημερα τον απεκτησα και εγω, αντικατεστησε εναν 12χρονο RX-V595a στο home cimena ρολο.

Η μεγαλυτερη θετικη εκπληξη ειναι το οτι το μπροστινο panel ειναι αλουμινενιο, οπως ΚΑΙ τα μεγαλα περιστροφικα κουμπια! Δεν τον ειχα δει απο κοντα οσο κι αν εψαξα και πουθενα δεν ειχα διαβασει οτι διαφερει σε αυτο απο τους μικροτερους αδερφους του. Σε φορουμς, βιντεο πχ της ιδιας της yamaha που υπαρχουν στο youtube απο την IFA2011 , σε reviews, πουθενα! Ισως να μου ξεφυγε, αλλα εφαγα πολλες ωρες ψαχνοντας πληροφοριες για τον 771 και οχι μονο!
Μονο σε Αμερικανικο φορουμ ειχα διαβασει οτι αλουμινενια προσοψη εχει ο 871 που κυκλοφορει εκει και ο οποιος ειναι για αυτους το "επομενο μοντελο" του 671. Ο 771 Αμερικη δεν υπαρχει. Ο 871 εχει 8/2 HDMI, RS232, αποσπωμενο καλωδιο τροφοδοσιας κλπ σαν τον Α-810, οποτε δεν ειχα και πολλες ελπιδες να ειναι ετσι και ο 771.

Το αναφερω γιατι για μενα ηταν ενας ανασταλτικος παραγοντας για την αποκτηση του η πλαστικη του προσοψη που τελικα οπως σας ειπα δεν ειναι πλαστικη! :grinning-smiley-043

Μονο θετικες εντυπωσεις εχω τις 6-7 ωρες που του χαρισα αυτη την πρωτη μερα! :eek:perator::a0210::award:

Οταν τον ξεσκονισω σε ολες του τις ρυθμισεις - λειτουργιες κλπ θα ειμαι στη διαθεση οποιου θελει να ρωτησει κατι!
 
Last edited:

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Σημερα τον πεταξα στο δικτυο. Μια χαρα το player του, μονο που ενα flac που ηταν το μονο που ειχα ευκαιρο και δοκιμασα ΔΕΝ το επαιξε απο το δικτυο (ενω απο το usb το ιδιο αρχειο το παιζει!). MP3 κανονικοτατα.

Μετα απο λιγη ωρα μου εβγαλε και μηνυμα οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση. 15 λεπτα ζητησε, 10 εκανε, δεν μπορεσα να δω τι αλλαξε, παρα μονο οτι οταν περιπλανιεσαι μεσα στους φακελους των μουσικων αρχειων απο ethernet, εχει τωρα ενα οπτικο εφε, σαν να ανοιγει παραθυρακι. Κατι το οποιο δεν το ειχα προσεξει να υπηρχε πριν. Αυτο του δινει και ενα ελαχιστο lag, ενα μικρο delay στην εισοδο-εξοδο απο καποιον φακελο, πριν ηταν ελαχιστα πιο γρηγορο.
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Δεν παιζει κανενα flac απο δικτυο. Να ο λογος:
"• To play back FLAC files, you need to install server software that supports sharing of FLAC files via DLNA on your PC or use a NAS that supports FLAC files."
 

Thanos75

New member
4 November 2011
7
Καλησπέρα. Αρχικά θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους συντελεστές του Forum.Είμαι νέος στο forum! Πήρα και εγώ τον RX-V771 πριν από μία εβδομάδα και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την μέχρι τώρα συμπεριφορά του σε όλους τους τομείς. Όσον αφορά τα Flac αρχεία πρέπει να περάσεις κάποιο player codec. Είχα και εγώ το ίδιο θέμα αλλά πλέων αναπαράγω τα Flac αρχεία από το δίκτυο το ίδιο καλά με τα MP3s. Ψάξτε στο Google για το opencodecs_0.85.17777 κατέβασε το, κάνε το εγκατάσταση και όλα θα είναι μια χαρά. Καλή Τύχη!
 

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Καλά ακούσματα σε όλους μας λοιπόν :guitarist:
Έβαλα χθες στα πιτσιρίκια μου το up και ήταν συγκλονιστική η εμπειρία.
Μέσα στο Σ/Κ ελπίζω να προλάβω να δω και καμιά δυο βαριές ταινίες με παρέα, έτσι ώστε να έχω ακόμα καλύτερη κρίση.
Firmware δεν έχω κάνει ακόμα παρόλο που μου έχει βγάλει, γιατί θέλω να μπορέσω να καταλάβω τυχόν διαφορές.
Σε flac μέσω δικτύου δεν είχα πρόβλημα λόγω σερβιρίσματος με NAS.

Προς κατόχους και μη...
Βγήκε και το cars 2 σε br με dts-hd
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Καλες ακροασεις και απο μενα σε ολους!

Parist, και εγω την πρωτη φορα πατησα ακυρο στο update, αλλα επειδη δεν μου επαιζε ουτε flac ουτε mpc απο το δικτυο του PC, πιστεψα οτι ειναι κατι που θα καλυπτε το νεο FW οποτε το περασα (χωρις βεβαια τυχη). Μεσω NAS παιζουν αφου προφανως το NAS σου εχει DLNA με flac support. ;) (καλα παιδια καποια emoticons της νεας πλατφορμας ειναι λιγο "πειραγμενα" :flipout:)

O WMP12 ομως δεν εχει υποστηριξη. Υπαρχουν καποια plugins (πχ http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=75123) , αλλα ειναι πολυ πισω σαν DLNA server ετσι και αλλιως οποτε δεν υπαρχει λογος να γυρισω πισω και να "παιδευτω" μαζι του: Βρηκα χθες λιγο μετα το ποστ μου εδω, εναν καταπληκτικο DLNA server για τα windows, με τον οποιο πλεον το browsing σε μουσικα αρχεια του pc μεσω του yammi ειναι ταχυτατο και αμεσα αποκρινομενο (κατι που δεν ισχυε με τον WMP ουτε για αστειο - μερα με τη νυχτα). Παιζει πλεον τα παντα, flac, mpc και τα υπολοιπα "ευκολα" βεβαια mp3, wma κλπ.

Thanos75 καλωσηρθες στην παρεα μας! Με τον DLNA server που εβαλα οταν παιζω μουσικα αρχεια (μεσω δικτυου λεμε παντα) βλεπω στο display του yammi τον codec. Flac, mp3, wma κλπ. Με τον τροπο που εκανες εσυ το βλεπεις ετσι ή μηπως κανει μετατροπη και τα στελνει σαν κατι αλλο που μπορει να ειναι κατωτερης ποιοτητας; Επισης παιζει να τα κανει και ασυμπιεστα wav οποτε δεν θα εχεις προβλημα ισως ποιοτητας. Για κοιτα το αυτο. (με το κουμπακι info στο remote, μεχρι να δεις "audio decoder". Στριμαρε ενα flac και αν σου λεει "flac" εισαι οκ.
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
blaroko πές μας κι εμάς ποιός dlna server είναι να τον δοκιμάσουμε!!!

και μία ερώτηση για τους νέους κατόχους yamaha - οι ενισχυτές σας όταν τους ξεπακετάρατε είχαν κολλημένο μπροστά κάποιο αυτοκόλλητο όπως στην παρακάτω φωτό του thankin?
Ρωτάω επειδή σε εμένα δεν είχε ούτε αυτοκόλλητο ούτε κάποιου είδους ζελατίνα, μόνο το πλαστικό που τύλιγε τον ενισχυτή - πήρα στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω (μήν τυχόν και είναι απο καμιά επιστροφή) και μου είπαν ότι το αυτοκόλλητο είναι θέμα μάρκετινγκ και ότι αλλού έχει και αλλού όχι....

picture.php
 

Thanos75

New member
4 November 2011
7
Re: Απάντηση: Yamaha RX-V771 (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

blaroko πές μας κι εμάς ποιός dlna server είναι να τον δοκιμάσουμε!!!

και μία ερώτηση για τους νέους κατόχους yamaha - οι ενισχυτές σας όταν τους ξεπακετάρατε είχαν κολλημένο μπροστά κάποιο αυτοκόλλητο όπως στην παρακάτω φωτό του thankin?
Ρωτάω επειδή σε εμένα δεν είχε ούτε αυτοκόλλητο ούτε κάποιου είδους ζελατίνα, μόνο το πλαστικό που τύλιγε τον ενισχυτή - πήρα στην αντιπροσωπεία να ρωτήσω (μήν τυχόν και είναι απο καμιά επιστροφή) και μου είπαν ότι το αυτοκόλλητο είναι θέμα μάρκετινγκ και ότι αλλού έχει και αλλού όχι....

picture.php

Καλησπέρα Samniotis. Ποιόν ενισχυτή έχεις ? Ο δικός μου, RX-V771 που τον παρέλαβα την περασμένη εβδομάδα ΔΕΝ είχε αυτοκόλητα στην προσοψή του.
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
και γω την Τετάρτη παρέλαβα τον 671 και δεν είχε - όπως ανέφερα και πιο πάνω, στον Νάκα μου είπαν ότι είναι θέμα μάρκετινγκ και ότι άλλες φορές βάζουν και άλλες όχι - απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω!
 

parist

Senior Member
18 July 2007
363
Ούτε ο δικός μου είχε και είναι σίγουρο ότι ήταν σφραγισμένος.
 

Thanos75

New member
4 November 2011
7
Καλες ακροασεις και απο μενα σε ολους!

Parist, και εγω την πρωτη φορα πατησα ακυρο στο update, αλλα επειδη δεν μου επαιζε ουτε flac ουτε mpc απο το δικτυο του PC, πιστεψα οτι ειναι κατι που θα καλυπτε το νεο FW οποτε το περασα (χωρις βεβαια τυχη). Μεσω NAS παιζουν αφου προφανως το NAS σου εχει DLNA με flac support. ;) (καλα παιδια καποια emoticons της νεας πλατφορμας ειναι λιγο "πειραγμενα" :flipout:)

O WMP12 ομως δεν εχει υποστηριξη. Υπαρχουν καποια plugins (πχ http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=75123) , αλλα ειναι πολυ πισω σαν DLNA server ετσι και αλλιως οποτε δεν υπαρχει λογος να γυρισω πισω και να "παιδευτω" μαζι του: Βρηκα χθες λιγο μετα το ποστ μου εδω, εναν καταπληκτικο DLNA server για τα windows, με τον οποιο πλεον το browsing σε μουσικα αρχεια του pc μεσω του yammi ειναι ταχυτατο και αμεσα αποκρινομενο (κατι που δεν ισχυε με τον WMP ουτε για αστειο - μερα με τη νυχτα). Παιζει πλεον τα παντα, flac, mpc και τα υπολοιπα "ευκολα" βεβαια mp3, wma κλπ.

Thanos75 καλωσηρθες στην παρεα μας! Με τον DLNA server που εβαλα οταν παιζω μουσικα αρχεια (μεσω δικτυου λεμε παντα) βλεπω στο display του yammi τον codec. Flac, mp3, wma κλπ. Με τον τροπο που εκανες εσυ το βλεπεις ετσι ή μηπως κανει μετατροπη και τα στελνει σαν κατι αλλο που μπορει να ειναι κατωτερης ποιοτητας; Επισης παιζει να τα κανει και ασυμπιεστα wav οποτε δεν θα εχεις προβλημα ισως ποιοτητας. Για κοιτα το αυτο. (με το κουμπακι info στο remote, μεχρι να δεις "audio decoder". Στριμαρε ενα flac και αν σου λεει "flac" εισαι οκ.

Καλώς σας βρήκα! Blaroko μήπως θα μπορούσες να με ενημερώσεις ποιόν DLNA Server εγκατέστησες, ποια έκδοση, (και είσαι ενθουσιασμένος), έτσι ώστε να τον εγκαταστήσω και να τον δοκιμάσω & εγώ?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Καλώς σας βρήκα! Blaroko μήπως θα μπορούσες να με ενημερώσεις ποιόν DLNA Server εγκατέστησες, ποια έκδοση, (και είσαι ενθουσιασμένος), έτσι ώστε να τον εγκαταστήσω και να τον δοκιμάσω & εγώ?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βεβαιως, ειναι ο Asset:
http://www.dbpoweramp.com/asset-upnp-dlna.htm

o οποιος "παιζει" και ape που δοκιμασα σημερα. Το μονο που δεν εχει παιξει ειναι flac 24bit/192Khz. Φοβαμαι ομως οτι δεν το παιζει ο ενισχυτης και οχι ο asset. Εχει καταφερει κανεις με NAS πχ να παιξει 24bit/192KHz flac; (16bit + 24bit/96Khz παιζουν μια χαρα, μονο στα 24/192Khz αρνειται).
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Το μονο που δεν εχει παιξει ειναι flac 24bit/192Khz. Φοβαμαι ομως οτι δεν το παιζει ο ενισχυτης και οχι ο asset. Εχει καταφερει κανεις με NAS πχ να παιξει 24bit/192KHz flac; (16bit + 24bit/96Khz παιζουν μια χαρα, μονο στα 24/192Khz αρνειται).
Λοιπον, φταιει ο ενισχυτης. Ουτε απο usb παιζει 24b/192KHz, παροτι στο manual λεει οτι υποστηριζει. Αρα ειμαστε σε αναμονη νεου FW απο την Yamaha, το οποιο ελπιζουμε να εχει και FF/REW στα αρχεια, καθως και ελεγχο σε one file flac + cue file (να μπορει δηλαδη να πηγαινει next/previous κομματι στα flac που ειναι ενα αρχειο για ολοκληρο album)
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Μετα απο 2η αναγνωση του manual, διορθωνω:

Απο HDMI αποκωδικοποιει μεχρι 24bit/192KHz, αλλα η υποστηριξη για flac + wav ειναι μεχρι τα 96KHz sampling freq. (οχι 192KHz) και 48ΚΗz για τα υπολοιπα φορματς. Ελπιζω σε νεο FW αφου ο DAC του 771 μπορει μεχρι 24/192: "192 kHz/24-bit Burr Brown DACs for all channels"
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
φιλε lykman το εχω βαλει εγω στο sgs και εχει πολυ πλακα!

μιλωντας για τον 671 παντα, μου αρεσει παρα πολυ που μπορει και να ανοιξει και να κλεισει απο το app οταν εχει περαστει η σχετικη ρυθμιση. μπορω να πω οτι για πρωτη φορα μου δωθηκε η αισθηση του ψηφιακου σπιτιου αφου οπως ειναι κατανοητο μπορουμε να χειρηστουμε τον ενισχυτη απο οπουδηποτε μεσα συο σπιτι εντος της εμβελειας του wifi μας! αυτο σε συνδιασμο με την δυνατοτητα υπαρξης zone 2 ισως ειναι χρησιμο για καποιους. περισοτερα εν καιρο γιατι θελει λιγο ψαξιμο, θελω να κατσω να οργανοσω λιγο το θεμα dlna και να δω αν υπαρχει καποιος server που να υποστηριζετε στο maximum και απο τη samy και απο τον yamy για να μπουνε ολε σε μια ταξη. παντως και μονο το γεγονος οτι πλεον εχω βαλει switch στο rack (εκλεισα τα wifi) αφου 4 συσκευες (samy 46c650, htpc, ps3, yamy 671) συνδεονται στο inyernet με τρελαινει!