Πρόβλημα με τα κανάλια της κρατικής (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΡΤ3) [DTV]

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλησπέρα παιδιά.
Ελπίζω να βάζω το topic στο σωστό forum... Αν όχι παρακαλώ μετακινήστε το :)

Πρόσφατα αγόρασα την LG 42LV4500.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν πιάνω το πακέτο που περιλαμβάνει ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΡΤ3.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, όταν πρωτοσύνδεσα την τηλεόραση την είχα με εσωτερική κεραία (αυτή με τις 2 κεραίες, κλπ). Με αυτή τη σύνδεση έπιανε τις συχνότητες, αλλά συνέβαινε το εξής: Είτε έπιανε τα κανάλια αυτά, αλλά χωρίς καλό σήμα, είτε μου έβγαζε No Signal.

Τώρα πλέον έχω την TV συνδεδεμένη με την εξωτερική κεραία της πολυκατοικίας, γιατί έτσι πιάνω συνολικά καλύτερα τα άλλα κανάλια (σε DTV mode πάντα).
Πλέον όμως δεν πιάνω καθόλου τα τρία κρατικά. Στο αυτόματο, σαν συχνότητα βρήκε κάποιο που το ονομάζει από μόνο της Ert αλλά πάλι με no signal.

Διάβασα σαν προτεινόμενη λύση το να ξαναβάλω την TV να κάνει εκ νέου αυτόματη ανίχνευση καναλιών, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Φαντάζομαι θα βοηθούσε αν ήξερα προς τα που κοιτάει η κεραία, καθότι νομίζω ότι την ψηφιακή λήψη των κρατικών καναλιών δεν την πιάνεις από παντού πλέον...

Δοκίμασα manual Tuning βάζοντας την συχνότητα 690 κι ενώ μου λέει ότι βρήκε 4 κανάλια, τελικά βλέπω μόνο το ΡΙΚ.
Διάβασα κι αυτό:

http://techblog.gr/homecinema/ert-hd-2992/

1ο Ψηφιακό Μπουκέτο:
- Βουλή Τηλεόραση
- σινε/σπορ+
- πρίσμα+
- ΡΙΚ Sat
2ο Ψηφιακό Μπουκέτο:
- ΝΕΤ
- ΕΤ1
- ΕΤ3
- ΕΡΤ HD

Εφόσον πιάνω όλα τα κανάλια του πρώτου πακέτου (συχνότητα 690) προφανώς σε κάποια άλλη συχνότητα βρίσκονται τα κανάλια του 2ου πακέτου.

Δοκιμάζοντας όλες τις υπόλοιπες συχνότητες μία - μία στο manual tuning υπήρξαν δύο περιπτώσεις

UHF 22 / Freq. 422
UHF 52 / Freq. 722

που προσπαθούσε να πιάσει κάτι αλλά δεν μπορούσε. Δηλαδή τα signal strength και signal quality ανεβοκατέβαιναν αλλά δεν έμεναν σταθερά, με αποτέλεσμα όταν πατούσα store, να μην αποθηκεύονται...

Έχει κανείς ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Το σημα δεν ειναι αρκετό. Σε ποια περιοχη βρισκεσαι και που κοιταει η εξωτερικη κεραια.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλησπέρα.
Βρίσκομαι Αγία Παρασκευή. Ακριβώς απέναντι από την ΕΡΤ (όχι ότι έχει σημασία αυτο για τη λήψη...).
Αν δεν κανω λάθος απο Υμηττό ή από Πεντέλη δεν θα παίρνω σήμα; Δεν είμαι σίγουρος.
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Εχει τεραστια σημασια το που βρισκεσαι.
Η πεντελη δεν εχει εκπομπη τηλεορασης.
Η παρνηθα δεν εκπεμπει ψηφιακα ακομα (ηλιθιο ειναι αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα)
Η αιγινα απο την Αγ. Παρασκευη ειναι δυσκολη γιατι ειναι μπροστα ο Υμηττος
Οποτε σου μενει ο Υμμητος. Επειδη ομως η Αγ. Παρασκευη ειναι κοντα και στο πλαι του Υμηττου η ληψη απο τον υμμητο ειναι σε αρκετα σημεια προβληματικη.
Τυπικα στην περιοχη η ληψη γινεται απο παρνηθα (που δεν εχει ψηφιακο ακομα).
Ανεβα στη ταρατσα και δες που κοιταει η κεραια.
Αν δεν κοιταει Υμηττο, βρηκες το προβλημα.
Αν κοιταει, υπαρχουν πολλες αλλες μικρες λεπτομεριες που πρεπει να τις δει καποιος με σχετικη εμπειρια επιτοπου.
Γενικα τα ψηφιακα της ΕΡΤ εκπεμπουν με λιγο χαμηλοτερο σημα, και το φαινομενο που περιγραφεις το εχουν και αλλοι. (και εγω επισης)
Επισης λογικα η lg εχει μοναδα μετρησης σηματος κρυμμενη στο κουμπι customer support (κοκκινο) στο βασικο μενου.
Εκει μεσα εχει signal test.
Για δες και εκει πως ειναι το σημα.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Παραθέτω link με screenshots από το signal test, το οποίο ουσιαστικά επιβεβαιώνει ότι τα κανάλια 22 και 52 έχουν πρόβλημα σήματος.

http://postimage.org/gallery/myr671k/

θα επιχειρήσω να ανέβω στην ταράτσα και θα επανέλθω στο θέμα.

p.s. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύσω τα κανάλια αυτά και να τα βλέπω στην αναλογική τους εκπομπή; Δεν εκπέμπουν ακόμα και αναλογικά; Ή έχει σταματήσει αυτό;
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Οκ ανέβηκα στην ταράτσα...

Στην παρακάτω photo φαίνεται η κεντρική κεραία. Δεν είμαι σχετικός με το σπορ, αλλά... την photo την τράβηξα έχοντας στην πλάτη μου τον Υμηττό. Αν βγάζω σωστό συμπέρασμα... η κεραία κοιτάει προς την αντίθετη μεριά του Υμηττού... κι όχι προς τον Υμηττό... σωστά;




Να σημειώσω ότι στην ταράτσα υπάρχουν ακόμα 3 μικρότερες κεραίες. 1 για Nova και άλλες δύο "κανονικές" που κοιτάνε Υμηττό...
Να φανταστώ ότι κάποιοι δεινοπάθησαν και εγκατέστησαν δικές τους κεραίες αυτόνομα για να χουν καλύτερο σήμα... (δηλαδή από Υμηττό);

p.s. Εδώ όλες οι σχετικές photos

http://postimage.org/gallery/18r0estk/8c0f87d1/
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Ναι , παρνηθα κοιταει, οποτε ειναι λογικα ολα αυτα που αναφερεις. Οταν μπει η Παρνηθα στην ψηφιακη εποχη τα προβληματα σου θα λυθουν
Δλδ σε 3 χρονια περιπου.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Τι επιλογές έχω;

- Να μιλήσω στους υπόλοιπους και να τους πω να γυρίσουμε την κεραία; (αντε να τους πείσεις τώρα...)
- Να βάλω στην ταράτσα ή στο μπαλκόνι μου κεραία δικιά μου; Αλλά αυτό δεν θα είναι ακριβό; (καλώδια, τρύπες στον τοίχο, αγορά κεραίας + το γεγονός ότι το διαμέρισμά μου, άρα και τα μπαλκόνια μου κοιτάνε περισσότερο προς Πάρνηθα...)
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Για αρχη, θα πρεπει καποιος με πεδιομετρο να μετρησει το σημα απο Υμηττο στην ταρατσα σου.
Στη συνεχεια υπαρχουν διαφορες επιλογες για το τι μπορει να γινει.
Το απλουστερο βεβαια θα ηταν αν αφηνατε την αναλογικη ληψη στην τυχη της, να γυρναγε η κεραια στον Υμηττο.
Εχει πολλες πιθανοτητες το σημα της ΕΡΤ να ανεβει λιγο και να σταματησουν τα σπασιματα.
Τωρα απο οτι φαινεται το σημα το πιανεις με ανακλασεις.

Αν θεωρεις το να βαλεις δικια σου κεραια ακριβο και οχι βαβουρα, τοτε δεν υπαρχει αντικειμενο συζητησης. Οτι και να κανεις, εχει κοστος.Περιμενε το 2015.
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Να προσθέσω ότι η λύση ήταν πιο απλή από ότι φαινόταν...

Εξωτερική κεραία, και όλα φαίνονται να πιάνουν μια χαρά!

Επίσης επειδή έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετές (στο παλιό μου σπίτι η εσωτερική της πολυκατοικίας ήταν σχεδόν νεκρή) προτείνω αυτή η οποία δεν χρειάζεται καν ρευμα, είναι φθηνή (γύρω στα 20 λιανική) και έχει την καλύτερη απόδοση από όσες έχω δοκιμάσει έως τώρα

http://www.dalakides.gr/default.asp?static=77&Category=&Id=95