Φορητοι εν/τες: cMoyBB V2.03 ή FiiO E11 ή ...

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Ετσι για να γινεται κουβεντα.. ποιον θα προτιμουσατε;
Απο οσο εχω ψάξει μάλλον ο cMoy υπερτερεί σε ήχο ενω ο Ε11 οδηγει, για φορητός, πολύ καλά δυσκολα ακουστικά (κατα τον headfonia ακομα και HifiMan HE500) και ειναι σαφως πιο εργονομικός!
O δε πρώτος μπορεί να σεταριστεί χωρις χρεωση για συγκεκριμένα ακουστικά (απο οτι λέει στο site) επίσης με πολύ λιγα χρηματα (3$) μπορεί να δεχτεί και 2ρη μπαταρια για καλύτερη τροφοδοσία και opp amp rolling (κάποιοι τελεστικοι θελουν πιο πολύ ρευμα απο τα 9V της στανταρ εκδοσης)!
Σκεφτομαι κάποια στιγμή να φτιαξω κ ενα φορητό σετακι που θα έχει ως πηγη προς ωρας το κινητό μου και αργότερα ίσως ενα iPhone!
Απο ακουστικά τωρα εχω τα Sen. CX300II (τιποτα το ιδιέταιρο) αλλά παιζει αναλογως προορισμου να παίρνω μαζι μου και τα Grado SR60 μου... στο μέλλον θα ψαχτω και για κάτι καλύτερο σε iem!
πριν μου πείτε οτι αυτά τα ακουστικά δεν χρειάζονται εν/τη θα πω οτι σαφως οφελούνται οταν τα συνδεσω στον Ε9 οπότε πιστευω ενας φορητος εν/τακος θα χρειαστεί...
Οποια άλλη πρόταση καλοδεχουμενη...
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Tο συγκεκριμενο κονσερβοκουτι το εχω εδω και κατι μηνες...
Ειναι πολυ επαγγελματικα φτιαγμενο και σε καμια περιπτωση δεν ειναι σαν κατι αλλα DIY cmoys που κυκλοφορουν στο ebay..
Το bass boost gain ειναι ιδιαιτερα χρησιμο ειδικα για ακουστικα τα οποια ειναι ελαφρια σε μπασο..
Απο εκει και περα εαν θες παιζεις και με τους τελεστικους για να βρεις την χροια του ηχου που σου ταιριαζει..
Απο θεμα ενισχυσης επειδη δεν μπορω να τον συγκρινω με τον Ε11 λογω οτι δεν εφτασε ποτε απο την Κορεα οταν τον παρηγγειλα θα σου πω οτι τον Ε7 τον γονατιζει πανηγυρικα...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ο JDSLabs είναι πολύ γλυκόηχος και λεπτομερής, και οδηγεί καλά όλα μου τα ακουστικά, ζορίζεται (και παραμορφώνει) αν βάλεις boost με τα Q701 όταν πας να ακούσεις λίγο δυνατά...με χαλάει το κουτάκι, θα προτιμούσα να πλήρωνα κάτι παραπάνω και να είχε ένα κουτί τις προκοπής...

Το να έχεις δυνατότητα επαναφόρτισης είναι πολύ καλό, εγώ δυστυχώς δεν τον είχα πάρει έτσι...και αν θα πάρεις παράγγειλε το με αυτή την δυνατότητα.

Άποψη δεν έχω για το Fiio...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Ενδιαφέρον αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα ...
Τον "μικρό" σκέφτομαι να τον πάρω με την διπλή μπαταρία!
Όσο για iems σκέφτομαι τα HifiMan RE0 ... Tι λέτε;
 
22 June 2006
34,791
NEO HRAKLEIO
Ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιεις το bass boost σε μια τετοια συσκευη, απο το να χρησιμοποιεις το ενσωματομενο eq του player (iphone - ipod ) ?
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Kοιτα να δεις Γιαννη,αυτο θα το καταλαβεις πειραζοντας την χαμηλη συχνοτητα απο το eq του δικου σου iphone - ipod και τεσταροντας το με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ αυτια...
Εαν εχει το iphone - ipod και καποιο bass boost feature οπως εχει το δικο μου player ενα αντιστοιχο Μach3Bass ενεργοποιησε το και αυτο και παιξε μεχρι να βρεις το μπασο της αρεσκειας σου..
Εγω εχω καταληξει μετα απο δοκιμη πολλων φορητων ενισχυτων με bass boost feature οτι το μπασο που μου δινει το eq του player μου δεν μου το εδωσε κανενας ενισχυτης...
Συγκεκριμενα εχω πειραξει την συχνοτητα των 80hz ετσι για να καταλαβεις που πρεπει να παιξεις μπαλα...
Κανε καποιες δοκιμες και θα καταλαβεις εαν σε καλυπτει το eq του player σου...