Φωτογραφιες Νομισματων

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Αμα παρατηρησει κανεις, πολλα νομισματα ειναι πραγματικα μικρα εργα τεχνης, περα απο την ιστορια που κουβαλαει το καθενα ξεχωριστα.

Η σωστη φωτογραφιση νομισματος δεν ειναι ευκολη υποθεση μιας και οι λεπτομεριες και το αναγλυφο της εικονας πρεπει να φωτιστουν σωστα ωστε να αναδειχθει το θεμα. Και παλι καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

Εδω τα πρωτα Ρωσσικα νομισματα απο τη συλλογη μου.(Nikkor 40mm macro).

attachment.php
rublea.jpgrubleb.jpglenina.jpgleninb.jpgkopa.jpgkopb.jpg
1.jpg2.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Χαλκινο κοινο νομισμα του 1771 -5kopek, εποχης της Μεγαλης Αικατερινης, κομμενο στο Ekaterinburg (Екатеринбу́рг)της Αυτοκρατορικης Ρωσσιας. (Διακρινονται τα αρχικα ΕΜ -Ekaterinburg Mint με τον δικεφαλο απο την μια πλευρα και απο την αλλη το μονογραμμα της Αικατερινης και η χρονολογια). Ειναι τεραστιο νομισμα 56 γραμμαριων -see thumbnail!
attachment.php

attachment.php
 

Attachments

  • comp.jpg
    comp.jpg
    168.7 KB · Views: 53
  • 1771b.jpg
    1771b.jpg
    194.3 KB · Views: 225
  • 1771a.jpg
    1771a.jpg
    195.4 KB · Views: 225

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Παλαιστινιακο νομισμα του 1942 οταν η Παλαιστινη λεγοταν Παλαιστινη...

attachment.php
 

Attachments

  • pal1.jpg
    pal1.jpg
    180.2 KB · Views: 223
  • pal2.jpg
    pal2.jpg
    149.2 KB · Views: 38

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Πολυ ωραια. Πρεπει να βρεις ενα αλλο φοντο ομως, αυτο μπερδευει.

Και μια απλη κολλα χαρτι νομιζω θα εκανε.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Κρητικη Πολιτεια
attachment.php

attachment.php


η λεπτομερεια του 5δραχμου ..και της διαφημισης της vodafone..

attachment.php

attachment.php
 

Attachments

  • credetai.jpg
    credetai.jpg
    199.7 KB · Views: 244
  • cre1.jpg
    cre1.jpg
    194.7 KB · Views: 207
  • cre.jpg
    cre.jpg
    194.4 KB · Views: 205
  • cretan.jpg
    cretan.jpg
    174.4 KB · Views: 207

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Καποια ενδιαφεροντα links για φωτογραφιση νομισματων που πρεπει απαραιτητως να διαβασω...

http://www.tabletopstudio.com/documents/coin_photography.htm

http://www.mkdigitaldirect.com/tips/coin_photography_tips.html

http://www.forumancientcoins.com/moonmoth/photo_coins01.html

και ο σωστος τροπος να φωτογραφιζεις νομισματα, απο το τελευταιο λινκ, πανω σε καρφι!! :)))
camera.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Μαυρο η ασπρο background?
Ισως σε ασημενια νομισματα παει το μαυρο και σε χαλκινα (οπως αυτο) το ασπρο. Τα χρυσα μαλλον σε κοκκινο η σκουρο μπλε.
black.jpg

white.jpg
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,696
Πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος με το καρφί. Δε νομίζω ότι είναι δύσκολος για να τον δοκιμάσεις.
Πάντως, στα μάτια μου οι πρώτες σου προσπάθειες πάσχουν από φωτισμό. Εκτός από υποφωτισμένες (πράγμα που φαίνεται περισσότερο στα χάλκινα νομίσματα), ακόμα και αυτό το φως που έχουν είναι αρκετά "σκληρό".
Χρειάζεται οπωσδήποτε διάχυση και μεγαλύτερο/μακρινότερο φως, ενώ χρήσιμο θα σου φανεί να ξεφυλλίσεις το, γνωστό πλέον, "Light: Science and Magic" που έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ.
Ακόμα (παίρνω το θάρρος να προτείνω) να ζητήσεις από τον paulmarinis να ανεβάσει μία δική του προσπάθεια πάνω στο θέμα. Θα είναι, νομίζω, πολύ διδακτική (... για αρκετούς από εμάς!).
Επίσης, έχω την αίσθηση ότι δεν είναι απολύτως παράλληλο το νόμισμα με το focus plane, με αποτέλεσμα να μην είναι νεταρισμένο σε όλη του την επιφάνεια (φαίνεται στο χάλκινο της κρητικής πολιτείας στο ποστ #7). Βέβαια, δεδομένης της παλαιότητάς τους, μπορεί τα νομίσματα να είναι λίγο στραβά (και πολύ λίγο αρκεί με τόσο μικρό dof) και να προκαλείται αυτό το πρόβλημα. Αν κλείσεις λίγο ακόμα το διάφραγμα, πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος με το καρφί. Δε νομίζω ότι είναι δύσκολος για να τον δοκιμάσεις.
Πάντως, στα μάτια μου οι πρώτες σου προσπάθειες πάσχουν από φωτισμό. Εκτός από υποφωτισμένες (πράγμα που φαίνεται περισσότερο στα χάλκινα νομίσματα), ακόμα και αυτό το φως που έχουν είναι αρκετά "σκληρό".
Χρειάζεται οπωσδήποτε διάχυση και μεγαλύτερο/μακρινότερο φως, ενώ χρήσιμο θα σου φανεί να ξεφυλλίσεις το, γνωστό πλέον, "Light: Science and Magic" που έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ.
Ακόμα (παίρνω το θάρρος να προτείνω) να ζητήσεις από τον paulmarinis να ανεβάσει μία δική του προσπάθεια πάνω στο θέμα. Θα είναι, νομίζω, πολύ διδακτική (... για αρκετούς από εμάς!).
Επίσης, έχω την αίσθηση ότι δεν είναι απολύτως παράλληλο το νόμισμα με το focus plane, με αποτέλεσμα να μην είναι νεταρισμένο σε όλη του την επιφάνεια (φαίνεται στο χάλκινο της κρητικής πολιτείας στο ποστ #7). Βέβαια, δεδομένης της παλαιότητάς τους, μπορεί τα νομίσματα να είναι λίγο στραβά (και πολύ λίγο αρκεί με τόσο μικρό dof) και να προκαλείται αυτό το πρόβλημα. Αν κλείσεις λίγο ακόμα το διάφραγμα, πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα.

Σε ευχαριστω Νασο για τα πολυτιμα σχολια. Ειναι οπως τα λες τωρα που το βλεπω. Δυστυχως τις πρωτες προσπαθειες τις ανεβασα κατ'ευθειαν στο φορουμ. Κανονικα θα επρεπε να δοκιμασω πριν ανεβασω.

Το προβλημα με τον φωτισμο ειναι μεγαλο και αναλογο του χρωματος του νομισματος! Το διαφραγμα, για να βγει 'σωστα' ο φωτισμος (με φλας οι περισσοτερες!!) επαιζε απο 5 εως 22. Αυριο θα δοκιμασω με λαμπα. Στο δε νεταρισμα, επειδη τα περισσοτερα νομισματα ειναι λιγο πολυ φθαρμενα και καποια οντως στραβα, υπαρχει καποιο θεμα. Το διαφραγμα βοηθα αλλα οχι παντα. Αυτο που θα βοηθουσε ειναι το τριποδο γιατι ολες οι φωτο ειναι στο χερι... και ο 40ρης δεν εχει VR..

Ο Paul πιστευω να μας διαβαζει και να μας δωσει τη γνωση του! Το βιβλιο το εχω και νομιζω οτι εχει και ειδικο κεφαλαιο για νομισματα η κοσμηματα. Ηρθε η ωρα του μου φαινεται.. :))
 
Last edited:

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
τωρα το ειδα!:)
Αν ειναι για πωληση απλα, νομιζω οι τελευταιες με το χρυσο νομισμα ειναι μια χαρα. Απλα θελει λιγο παραπανω χωρο τριγυρω.
Θελει τριγηγω ασπρες επιθανεις για να μην εχεις ασχετες αντανακλασεις.
Αυτο με το καρφι μαλλον ειναι αρκετα χρησιμο.
Εγω θα δοκιμαζα να βγαλω με κανα ring-flash.
Τωρα αν θες arty υπαρχουν πολλες επιλογες
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,433
Βριλήσσια
Καλα, το καρφι ειναι αλλο πραγμα!!! Βεβαια προτιμησα ξυλοβιδα που εχει πιο πλατυ κεφαλι και στηριζονται τα νομισματα πολυ καλυτερα

Να'στε καλα Νασο και Paul που το προτεινατε γιατι δεν θα το δοκιμαζα. Οπως και για τις συμβουλες. (Τα νομισματα δεν τα φωτογραφιζω για πωληση, απλα ειναι ευκαιρια τωρα να τα αρχειοθετησω και ηλεκτρονικα.)

Αντι για κομματι ξυλου, προτιμησα ξυλινο κουτι γιατι χρησιμευει επισης για να αποθηκευεις μεσα τα διαφορα υφασματινα 'backgrounds' που δινουν πραγματι ξεχωριστο στυλ.

Τωρα πρεπει να ασχοληθω με το θεμα του φωτισμου και των αντανακλασεων και μαλλον το χειροποιητο soft box που ειχα φτιαξει θα φανει χρησιμο. Καποια νομισματα ειναι πιο δυσκολα απ'οτι αλλα.

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php
 

Attachments

  • setup.jpg
    setup.jpg
    44.9 KB · Views: 132
  • nailbox.jpg
    nailbox.jpg
    45.6 KB · Views: 131
  • box.jpg
    box.jpg
    76.3 KB · Views: 132
  • nail.jpg
    nail.jpg
    114.3 KB · Views: 134
  • nailblack.jpg
    nailblack.jpg
    99.1 KB · Views: 131
  • nailgreen.jpg
    nailgreen.jpg
    103.8 KB · Views: 130
  • nailred.jpg
    nailred.jpg
    84 KB · Views: 130