7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμά ακουω?

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Η απορια μου ειναι η εξης.
Εστω πως εχω ενα 3d bd player με μια εξοδο hdmi, μια οπτικη και διαθετει και εξοδους 7.1 αναλογικες.
Θα συνδεσω την hdmi στην 3d tv μου, και στον av μου ο οποιος δεν υποστιριζει 3d θα στειλω τον ηχο με οπτικη ή με τις αναλογικες???
Με ενδιαφερει το 5.1 και οχι το 7.1, και θελω να μου πειτε με ποιον τροπο θα εχω την καλυτερη δυνατη αποδοση στον ηχο.
Σας ρωταω γιατι εχω διαβασει αρκετες φορες στο forum να προτεινετε η αναλογικη συνδεση (5.1 ή 7.1) και οχι η οπτικη, σε παλιοτερους ενισχυτες που δε διαθετουν καθολου hdmi.
Και η τελευταια μου απορια ειναι και ο τιτλος. Συνδεοντας το player με τον av με τις αναλογικες εισοδους-εξοδους, τοτε τι φορμα ηχου θα ακουσω? HD, απλο dolby digital και dts ή τιποτα απο ολα αυτα? Απ'οσο γνωριζω hd ηχο (με αναμενο το μπλε λαμπακι του ενισχυτη) θα ακουσω μονο απο την hdmi σωστα?
Σας ευχαριστω πολυ!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: 7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμα ακουω?

Εξαρταται το br player.
Αν ο AV ενισχυτης σου δεν αποκωδικοποιει hd φορμα ηχου τοτε κοιτα το manual του br player αν μπορει να κανει την αποκωδικοποιηση αυτο.

Για να παρεις ομως τον hd ηχο θα πρεπει να τον στειλεις με τις αναλογικες εξοδους.

Αν παλι ο AV ενισχυτης σου υποστηριζει αποκωδικοποιηση hd ηχου, τοτε κοιτα απο τις ρυθμισεις του player να τον δωσει passtrough απο την hdmi στον ενισχυτη σου.

Αν μας ανεφερες στο πρωτο σου post το μοντελο ενισχυτη και player θα ηταν καλυτερα για να γνωριζουμε τις εισοδους/εξοδους, χαρακτηριστικα.

Ηχος dts και doldy digital περνούν και απο την οπτικη ινα (οχι ομως το hd)
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: 7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμα ακουω?

Και για να στο κανω πιο λιανα.

1η περιπτωση:

Ο ενισχυτης δεν υποστηριζει αποκωδικοποιηση hd φορμα ηχου

Σε αυτη την περιπτωση για να παρεις τον hd ηχο θα συνδεθεις απο τις 5.1 (7.1) αναλογικες εξοδους του player και στις ρυθμισεις του επιλεγεις να κανει αυτο την αποκωδικοποιηση του hd φορμα.

2η περιπτωση:

Ο ενισχυτης υποστηριζει αποκωδικοποιηση hd φορμα ηχου

Σε αυτη την περιπτωση ειναι ετοιμος να δεχτει το σημα passtrough απο το player απο την hdmi του. (μιας και το hd δεν περνά απο την οπτικη)
Αν ομως το player δεν εχει δευτερη hdmi (μιας και 1 παει στην tv) τοτε και παλι ζητας απο το player να κανει αυτο την αποκωδικοποιηση hd και την δινεις στον ενισχυτη παλι απο τις αναλογικες εξοδους.

Βεβαια υπαρχει η λυση αγορας br player με 2 εξοδους hdmi ωστε να στειλεις μια στην tv και μια στον ενισχυτη (αν αυτος υποστηριζει hd αποκωδικοποιηση) για να αποφυγεις τις αναλογικες εξοδους. (ή μπορεις να δοκιμασεις και ενα hdmi splitter ωστε να δωσεις και στον ενισχυτη ταυτοχρονα)

Οσον αφορα το απλο σημα dts/dolby digital, αυτο περνα και απο την οπτικη εξοδο του player στον ενισχυτη με οπτικη ινα.

-bye-
 
Last edited:

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Re: 7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμα ακουω?

Για ποιο player και ποιον ενισχυτή μιλάμε;
Κωστα ο ενισχυτης μου ειναι ο denon avr-1910.
Τωρα γιατι ρωταω..
Θελω να παρω ενα bd 3d player. Εχω βαλει σε αγγελια το ps3 μου για να το αντικαταστησω με ενα το οποιο θα εχει 2 εξοδους hdmi.
Σκεφτηκα ομως αν γινεται να μη το πουλησω (μια στο τοσο παιζω κανα buzz με την παρεα) και να παρω καποιο μεταχειρισμενο αφου δε με παιρνει οικονομικα για καινουριο σε αυτη την περιπτωση.
Εχω βρει 2 περιπτωσεις. Η μια ειναι ενα panasonic bdt-110 και η αλλη ενα samsung bd-c6900. Το samsung εχει και αναλογικες εξοδους 7.1.
Γι'αυτο και ρωταω. Γιατι θα ηθελα να ξερω σε αυτη την περιπτωση, με ποιο τροπο θα παρω το καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα. Απο το panasonic με οπτικη ή απο το samsung με τις αναλογικες?
Βεβαια υπαρχει και η λυση του splitter. Ποσο στοιχιζει ενα τετοιο ομως? Μην φτασω τελικα στην τιμη του καινουριου με 2 hdmi οπως το panasonic bdt-310...
Εσυ τι προτεινεις? Και πιο απο τα 2 player θα με συμβουλευες να προτιιμησω αν τελικα καταληξω στη λυση του μεταχειρισμενου?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: 7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμα ακουω?

Η μια ειναι ενα panasonic bdt-110 και η αλλη ενα samsung bd-c6900. Το samsung εχει και αναλογικες εξοδους 7.1.
Γι'αυτο και ρωταω. Γιατι θα ηθελα να ξερω σε αυτη την περιπτωση, με ποιο τροπο θα παρω το καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα. Απο το panasonic με οπτικη ή απο το samsung με τις αναλογικες?

Με οπτική το μειονέκτημα είναι ότι δεν θα μπορείς να έχεις HD Audio. Γι αυτό θα σου πρότεινα να πας στην λύση του BDT-310 με τις 2 HDMI out.

Οσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα, για να πάρεις καλό ήχο από αναλογικές εξόδους ενός player θα πρέπει αυτό να έχει ακριβά και ποιοτικά DAC, κάτι που δεν συμβαίνει με το Samsung. Θα πρέπει δηλαδή να κινηθείς σε player που κοστίζουν > 700-800 ευρώ.


Εσυ τι προτεινεις? Και πιο απο τα 2 player θα με συμβουλευες να προτιιμησω αν τελικα καταληξω στη λυση του μεταχειρισμενου?

Εγώ θα έπαιρνα το Panasonic...
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Προφανώς εννοείται το 310 (η το 110 με splitter.)

Γιατί το 110 μόνο του πάλι απο spdiff θα δίνει.
Ουσιαστικά δεν του προσφέρει τίποτα σε σχέση με το ps3 , εφόσον ουτε ο ενίσχυτης υποστηριζει 1.4a
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Απάντηση: 7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμα ακουω?

Επαναφερω το θεμα λιγους μηνες μετα, για να μην ανοιγω καινουριο, με νεες αποριες και δεδομενα.
Απο τοτε εχω γινει κατοχος του panasonic 310 με 2 εξοδους hdmi, με τη μια να πηγαινει στην tv για το 3d και την αλλη στον av (denon avr-1910, θυμιζω) για HD ηχο.
Σκεφτομαι λοιπον την αντικατασταση του με ενα player της oppo. Το 93 ή το 95. Εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα για τα dac τους, ειδικα για του 95. Ετσι θα αντικαταστησω και το bd player αλλα και το cd player της harman kardon (ΗD970) που εχω τωρα.
Αν τυχον και καταφερω οικονομικα να αποκτησω καποιο απο τα δύο, θα ηθελα να μαθω τα εξης. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος συνδεσης με τον av μου, σε πολυκαναλη ακροαση? Με HDMI και την αποκωδικοποιηση και μετατροπη να την αναλαβει ο denon, ή με τις αναλογικές εξοδους του oppo το οποιο θα αναλαβει το ιδιο να κανει την αποκωδικοποιηση και μετατροπη, λογω των πολυ καλων dac που διαθετει? Η απαντηση ειναι ιδια και για τις 2 περιπτωσεις (93 και 95) ή για το 95 θα προτεινατε αναλογικη συνδεση λογω καλυτερων dac και για το 93 συνδεση με hdmi?
Για δικαναλο ηχο, προς αντικατασταση του cd player, ποιο θα μου δωσει καλυτερο αποτελεσμα? Το 93 ή το 95? Ειμαι σιγουρος για την απαντηση (το 95) αλλα η απορια μου ειναι μηπως σε συνδιασμο με τον av μου και τα ηχεια μου (klipsch rb-61) δεν ειναι ακουστη η διαφορα αναμεσα στα 2.
Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν κουρασα με τις πολλες αποριες μου!!!
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Re: Απάντηση: 7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμα ακουω?

Επαναφερω το θεμα λιγους μηνες μετα, για να μην ανοιγω καινουριο, με νεες αποριες και δεδομενα.
Απο τοτε εχω γινει κατοχος του panasonic 310 με 2 εξοδους hdmi, με τη μια να πηγαινει στην tv για το 3d και την αλλη στον av (denon avr-1910, θυμιζω) για HD ηχο.
Σκεφτομαι λοιπον την αντικατασταση του με ενα player της oppo. Το 93 ή το 95. Εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα για τα dac τους, ειδικα για του 95. Ετσι θα αντικαταστησω και το bd player αλλα και το cd player της harman kardon (ΗD970) που εχω τωρα.
Αν τυχον και καταφερω οικονομικα να αποκτησω καποιο απο τα δύο, θα ηθελα να μαθω τα εξης. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος συνδεσης με τον av μου, σε πολυκαναλη ακροαση? Με HDMI και την αποκωδικοποιηση και μετατροπη να την αναλαβει ο denon, ή με τις αναλογικές εξοδους του oppo το οποιο θα αναλαβει το ιδιο να κανει την αποκωδικοποιηση και μετατροπη, λογω των πολυ καλων dac που διαθετει? Η απαντηση ειναι ιδια και για τις 2 περιπτωσεις (93 και 95) ή για το 95 θα προτεινατε αναλογικη συνδεση λογω καλυτερων dac και για το 93 συνδεση με hdmi?
Για δικαναλο ηχο, προς αντικατασταση του cd player, ποιο θα μου δωσει καλυτερο αποτελεσμα? Το 93 ή το 95? Ειμαι σιγουρος για την απαντηση (το 95) αλλα η απορια μου ειναι μηπως σε συνδιασμο με τον av μου και τα ηχεια μου (klipsch rb-61) δεν ειναι ακουστη η διαφορα αναμεσα στα 2.
Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν κουρασα με τις πολλες αποριες μου!!!

Φίλε ChrisV,

Βρισκόμαστε σε μια παρόμοια περίπτωση με τη διαφορά ότι εγώ είμαι προσφάτως κάτοχος ενός oppo 95 και κοιτάζω για αγορά ενισχυτή A/V που δεν έχω ακόμα...Θα παρακολουθώ το νήμα σου και θα παρεμβαίνω αν θεωρώ ότι μπορώ να βοηθήσω ή βοηθηθώ...
Θα σου πρότεινα να έριχνες και μια ματιά στο δικό μου σχετικό νήμα που έχω ανοίξει εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthre...-V-με-7-1-5-1-πολυκάναλες-αναλογικές-εισόδους

Όπως μπορείς να δεις,εγώ προσανατολίζομαι σε αγορά κάποιου ενισχυτή A/V ο οποίος να έχει πολυκάναλες αναλογικές εισόδους ώστε να έχω το πλεονέκτημα να μπορώ να τον συνδέσω με τις πολυκάναλες αναλογικές
εξόδους του oppo 95 και έτσι να εκμεταλλευτώ τα πολύ καλά DAC του.
Θα τα λέμε!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Σε κάθε περίπτωση (93ή95) μπορείς να κάνεις την αποκωδικοποίηση των hd audio formats στα oppo και να περάσεις αναλογικά το σήμα στον ΑV σου εφόσον διαθέτει διακριτές αναλογικές εισόδους.

Το 95 το συνδέεις μόνο έτσι γιατί είναι σαφώς ανώτερο από τον ενισχυτή σου χάρη στα sabre dacs αλλά και το προσεγμένο αναλογικό στάδιο.
Για δικάναλο επίσης είναι σαφώς ανώτερο απο το harman (το οποίο είναι πολύ καλό για τα λεφτά του) οπότε συνδέεις και τις dedicated stereo αναλογικές εξόδους και καθάρισες.

To 93 είναι μεν υποδεέστερο απο το 95 αλλά και πάλι καλύτερο απο τον ΑV σου, οπότε πάλι με αναλογικές εξόδους-εισόδους θα κάνεις τη δουλειά (imo).
Μόνο που το 93 δεν διαθέτει ξεχωριστές εξόδους stereo οπότε θα χρησιμοποιήσεις τις front L/R out (υπόψιν στο oppo83 που είχα το αποτέλεσμα των stereo out και front L/R out ήταν το ίδιο! ή τουλάχιστον μη διακριτές οι διαφορές τους στα δικά μου αυτιά και σύστημα...
Σε σχέση με το harman είναι imo τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο - απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και χώρου.

Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις θα κάνεις bass management απο το oppo9x και όχι απο τον ενισχυτή.

Η ευκολίες που θα βιώσεις με τo oppo9x (όποιο και να διαλέξεις) είναι απίστευτες... ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα νήματα για να καταλάβεις. Δεν θυμάμαι σε άλλη συσκευή αντίστοιχες δυνατότητες σε τέτοια τιμή απο αρχής ΗC χρόνου... όσο υπερβολικό και αν ακούγεται αυτό!!!

Τέλος, imo μεταξύ των δύο, για το δικό σου σύστημα (Denon-Klipsch-άγνωστος χώρος), θα προτιμούσα το 93 στα 650Ε αν θυμάμαι καλά μιας και η ηχητική ανωτερότητα του 95 είναι ευκόλως διακριτή μόνο με δικάναλο ενισχυτή ή ανώτερης κατηγορίας ΑV Receiver και πάντα με την προυπόθεση ότι θα βοηθάει ο χώρος του συστήματος.

ότι άλλο θες εδώ είμαστε (authorised oppoλόγος εδώ... λολ)

-bye-
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Από επεξεργασία surround πως τα πάει το Οppo;

Επίσης, το bass-management επιτρέπει περισσότερα του ενός σημεία διαχωρισμού συχνοτήτων;

Καλά για το DAC και το αναλογικό στάδιο εξόδου, δεν το συζητώ. Κλάσεις ανώτερο του Oppo.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
απ' ότι θυμάμαι γιατί δεν έχω παίξει ιδιαίτερα με τη συχνότητα διαχωρισμού έχει μία μόνο για όλα τα ηχεία.
θέλει ψάξιμο αυτό απο το manual και δεν έχω χρόνο τώρα.

Το bass management πάντως ειναι καλό και δεν θα τον προβληματίσει.
Τόσο με το 83 όσο και με το 93 έφερα τα db εκεί που ήθελα και σαφώς καλύτερα απο το αυτόματο τόσο του RXV661 όσο και του RXV1900 που διαθέτω.

Σαφώς οι δυνατότητες των AV είναι μεγαλύτερες αλλα συνολικά το αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις ήταν καλύτερο με τις αναλογικές του oppo.
Πιστεύω το ίδιο θα συμβεί και με τον 1910 του φίλου... αλλά σε κάθε περίπτωση το σωστό είναι να δοκιμάσει και να διαλέξει μόνος του.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Προφανώς σε καταστάσεις direct είναι πολύ καλύτερο το oppo. Απλά μένεις μόνο με τις δικές του ρυθμίσεις.
Χάνεις σε DSP (τα πάντα), αν έχεις καλό σύστημα ισοστάθμισης πάει κι αυτό, δεν μπορείς να προσθέσεις έξτρα κανάλια από 5.1 σε 7.1 σε παραπάνω. Σε περιορίζει το ένα σημείο διαχωρισμού (αν είναι ένα, δεν ξέρω).

Έχει τις ιδιαιτερότητές της μια τέτοια επιλογή, αλλά σε αποζημιώνει με τον καλό ήχο.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Re: Απάντηση: 7.1 αναλογικη εξοδος. Τι φορμά ακουω?

Σε κάθε περίπτωση (93ή95) μπορείς να κάνεις την αποκωδικοποίηση των hd audio formats στα oppo και να περάσεις αναλογικά το σήμα στον ΑV σου εφόσον διαθέτει διακριτές αναλογικές εισόδους.

Το 95 το συνδέεις μόνο έτσι γιατί είναι σαφώς ανώτερο από τον ενισχυτή σου χάρη στα sabre dacs αλλά και το προσεγμένο αναλογικό στάδιο.
Για δικάναλο επίσης είναι σαφώς ανώτερο απο το harman (το οποίο είναι πολύ καλό για τα λεφτά του) οπότε συνδέεις και τις dedicated stereo αναλογικές εξόδους και καθάρισες.

To 93 είναι μεν υποδεέστερο απο το 95 αλλά και πάλι καλύτερο απο τον ΑV σου, οπότε πάλι με αναλογικές εξόδους-εισόδους θα κάνεις τη δουλειά (imo).
Μόνο που το 93 δεν διαθέτει ξεχωριστές εξόδους stereo οπότε θα χρησιμοποιήσεις τις front L/R out (υπόψιν στο oppo83 που είχα το αποτέλεσμα των stereo out και front L/R out ήταν το ίδιο! ή τουλάχιστον μη διακριτές οι διαφορές τους στα δικά μου αυτιά και σύστημα...
Σε σχέση με το harman είναι imo τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο - απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και χώρου.

Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις θα κάνεις bass management απο το oppo9x και όχι απο τον ενισχυτή.

Η ευκολίες που θα βιώσεις με τo oppo9x (όποιο και να διαλέξεις) είναι απίστευτες... ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα νήματα για να καταλάβεις. Δεν θυμάμαι σε άλλη συσκευή αντίστοιχες δυνατότητες σε τέτοια τιμή απο αρχής ΗC χρόνου... όσο υπερβολικό και αν ακούγεται αυτό!!!

Τέλος, imo μεταξύ των δύο, για το δικό σου σύστημα (Denon-Klipsch-άγνωστος χώρος), θα προτιμούσα το 93 στα 650Ε αν θυμάμαι καλά μιας και η ηχητική ανωτερότητα του 95 είναι ευκόλως διακριτή μόνο με δικάναλο ενισχυτή ή ανώτερης κατηγορίας ΑV Receiver και πάντα με την προυπόθεση ότι θα βοηθάει ο χώρος του συστήματος.

ότι άλλο θες εδώ είμαστε (authorised oppoλόγος εδώ... λολ)

-bye-
Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.
Σε επιπεδο εικονας τα 93-95 πιστευεις θα ειναι καλυτερα απο το panasonic 310 που εχω τωρα? Και τα 2 λενε πως εχουν ακριβως την ιδια αποδοση στην εικονα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Σε 1080p θα είσαι στα ίδια. direct και παίζεις με τα ρυθμιστικά του προβολικού σου

Σε χαμηλότερης ποιότητας ταινίες θα είναι καλύτερα με το oppo9x (και τα δύο είναι ίδια στο τομέα εικόνα)
Αν έχεις και βλέπεις για παράδειγμα DVD θα εντυπωσιαστείς απο το upscaling...

@pleo
Για άλλη μια φορά εύστοχος και σωστός! :2thumb22sup:
 

vazelos

Senior Member
17 October 2010
650
ΨΑΧΝΑ
προσφατα αγορασα και εγω το oppo 93eu,εχω συνδεσει την 1 hdmi στον προβολεα και την 2 στον onkyo 875 για να μην χασω το σύστημα ισοστάθμισης,σε θεαση dvd επαθα πλακα και εγω με το upscaling που κανει το oppo,οσον αφορα τον ηχο εχω συνδεσει τις f-r απο τις αναλογικες του oppo στην εισοδο cd του onkyo και ειμαι ικανοποιημενος :guitarist: οταν ακουω μουσικη,γενικα ειναι απιστευτο το μηχανημα για τα λεφτα που ζηταει
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Σε σχέση με το harman είναι imo τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο - απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου και χώρου.

Σε 1080p θα είσαι στα ίδια. direct και παίζεις με τα ρυθμιστικά του προβολικού σου
Με βαση τα παραπανω, τελικα αξιζει η κινηση ή μενω σε αυτα που εχω? Στο μονο δηλαδη που ισως βγω κερδισμενος ειναι ο ηχος σε ταινιες λογω καλυτερων dac του oppo και συνδεση αναλογική? (για το 93 μιλαω)

μιας και η ηχητική ανωτερότητα του 95 είναι ευκόλως διακριτή μόνο με δικάναλο ενισχυτή ή ανώτερης κατηγορίας ΑV Receiver και πάντα με την προυπόθεση ότι θα βοηθάει ο χώρος του συστήματος.
Και συμφωνοντας απολυτα με αυτο, στην ουσια το να ξοδεψω 1 χιλιαρικο για το 95, του οποιου τις πραγματικες ικανοτητες δε θα ακουσω, ειναι κριμα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Το oppo93 ξεχωρίζει για τις ευκολίες στις συνδέσεις (2xHDMI, 7.1 analogue out, 2xUSB, 1e-sata) και δυνατότητες που έχει ως media player (αναπαραγωγή mp3, flac, mkv, bdmv, 2D/3D ISO)

Mόνο για καλυτέρευση του ήχου απο CD και της εικόνας των ΒRD, προσωπικά δεν θα το έπαιρνα.

Υπάρχουν οικονομικές λύσεις σαν το pany που έχεις ήδη, που είναι στο ίδιο επίπεδο πιστότητας στους συγκεκριμένους τομείς.
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Προφανώς σε καταστάσεις direct είναι πολύ καλύτερο το oppo. Απλά μένεις μόνο με τις δικές του ρυθμίσεις.
Χάνεις σε DSP (τα πάντα), αν έχεις καλό σύστημα ισοστάθμισης πάει κι αυτό, δεν μπορείς να προσθέσεις έξτρα κανάλια από 5.1 σε 7.1 σε παραπάνω. Σε περιορίζει το ένα σημείο διαχωρισμού (αν είναι ένα, δεν ξέρω).

Έχει τις ιδιαιτερότητές της μια τέτοια επιλογή, αλλά σε αποζημιώνει με τον καλό ήχο.

Εχω συνδεδεμένο το ΟΡΡΟ BD-95 στον SC-LX82 και με τους 3 διαθέσιμους τρόπους:

- Δικάναλη αναλογική έξοδος ΟΡΡΟ στην cd in του LX82 (για direct δικάναλη ακρόαση μουσικής)
- Πολυκάναλες αναλογικές έξοδοι ΟΡΡΟ στην multichannel in του LX82 (για SACD-DVD Audio με χρήση bass management του OPPO)
- ΗDMI out του OPPO σε HDMI in του LX82 (αποκλειστικά για θέαση ταινιών)

Δεν χρησιμοποιώ ποτέ τις αναλογικές του ΟΡΡΟ σε θέαση ταινιών. Η παραμετροποίηση που κάνει το MCACC (ισοστάθμιση, διόρθωση στάσιμων κυμάτων, κ.λ.π.) δεν επιτυγχάνεται με κανέναν τρόπο απ' το ΟΡΡΟ. Θέαση ταινιών με χρήση της πολυκάναλης αναλογικής του ΟΡΡΟ μόνο σε ενισχυτές που δεν διαθέτουν αποκωδικοποιητές HD Audio.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Προφανώς υπόκειται και στον τρόπο με τον οποίο έχει στηθεί η όλη εγκατάσταση. Αν έχει γίνει επιλογή ηχείων σωστού μεγέθους, έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές αποστάσεων και ο χώρος έχει στηθεί σωστά καθώς και η γεωμετρία του έχει τις προδιαγραφές για τοποθέτηση των ηχείων χωρίς να δημιουργούνται στάσιμα σε κρίσιμες συχνότητες... Άλλωστε από τα λίγα που έχω διαβάσει εδώ πέρα μέσα, όλα τα συστήματα ισοστάθμισης έχουν κάνει και τις χοντράδες τους.