Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Πρόσφατα αγόρασα αυτή την TV σε 42" και είπα να ανοίξω εδώ το "owner's thread", μιας και δεν βλέπω να υπάρχει.
Η ΤV είναι το entry level 3D μοντέλο της Panasonic, αντικαθιστώντας (ως τέτοιο) την ST30 και βγαίνει προς το παρών σε 42 και 50".
Εδώ είναι τα χαρακτηριστικά της απ'την σελίδα της Panasonic.

Integrated Tuners: PAL -B/G/H, -I, -D/K: SECAM -B/G, -D/K, L/L', DVB-T, DVB-T (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-C (MPEG4-AVC [H.264])
Teletext Reception:
1000P
Panel:
G14 Progressive Full-HD Plasma Display Panel with Tough Panel
Contrast:
Superb Contrast
Moving Picture Resolution:
1080 lines
Motion Technology:
600 Hz Sub Field Drive Intelligent Frame Creation Pro
Picture Mode:
Dynamic / Normal / Cinema / True Cinema / Game / Photo
Vreal:
Vreal 3D
Speakers:
2 x 10 watt 2 Speakers
Sound Mode:
Music / Speech / User
Virtual Surround:
V-Audio Surround
Dolby Digital/dts/CoNEQ:
Dolby Digital Plus / DolbyPulse / dts2.0 / dts Digital Out
CI (Common Interface):
Y
VIERA Image Viewer:
Y (AVCHD / SD-VIDEO / Motion JPEG [Lumix] / MP4 [Xacti] / DivXPlusHD / MKV / WMV / JPEG / MPO / MP3 / AAC / WMA playback)
USB:
2 (2 side); Mass Storage / Keyboard / WiFi / SK Camera
USB HDD / SD Card Recording:
-
HDMI Input:
3 (1 side, 2 rear)
Support Feature:
TX-P50UT30E: Audio Return Channel (Input 2)
TX-P42UT30E: Audio Return Channel (Input 2) / 3D Input (Input 2)
Composite Video Input:
AV2: CVBS x 1 (side)
Component Video Input:
RCA phono type x 1 set (rear)
Audio Input (for HDMI, Composite, Component):
RCA phono type x 2 sets (1 side, 1 rear)
21-Pin Input/Output:
AV1: AV In/Out, RGB In, Q-Link (rear)
LAN Port:
Y
Analogue Audio Out:
RCA phono type x 1 set (rear)
Digital Audio Output (Optical):
Y
Headphone Jack:
1 (side)
Service Port:
-
Power Save Mode:
Y
Power Supply:
AC 220 - 240 V, 50/60Hz
Energy Efficiency Class:
C
On mode Average Power Consumption:
TX-P50UT30E: 167 W
TX-P42UT30E: 121 W
Annual Energy Consumption:
TX-P50UT30E: 244 kWh
TX-P42UT30E: 177 kWh
Rated Power Consumption:
TX-P50UT30E: 315 W
TX-P42UT30E: 270 W
Standby Power Consumption:
0.40 W
Off mode Power Consumption:
0.30 W
Display Resolution:
1,920 (W) x 1,080 (H)
Dimensions (W x H x D) (w/o stand):
TX-P50UT30E: 1,212 x 747 x 93 mm
TX-P42UT30E: 1,023 x 637 x 93 mm
Dimensions (W x H x D) (with stand):
TX-P50UT30E: 1,212 x 782 x 335 mm
TX-P42UT30E: 1,023 x 671 x 320 mm
Weight (w/o stand):
TX-P50UT30E: 31.0 kg
TX-P42UT30E: 24.0 kg
Weight (with stand):
TX-P50UT30E: 35.0 kg
TX-P42UT30E: 27.5 kg
Swivel Angle:
TX-P50UT30E: ±10°
TX-P42UT30E: ±15°
One-Sheet-of-Glass Design:
-
Wall Bracket:
TY-WK4P1RW

Συνοπτικά η UT30 σε σχέση με την "απλή" U30 έχει επιπλέον (πέρα απ'το 3D) IFC Pro, 1080 lines moving picture resolution, USB (2), LAN και την πλατφόρμα Viera Connect και δεν έχει σε σχέση με την ST30 Infinite Black Pro, αντιανακλαστικό φίλτρο και το NeoPlasma panel.
Oπότε καταλαβαίνουμε ότι η τιμολόγησή της στην Ελλάδα είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.
Προσωπικά την πήρα από εδώ με κουπόνι στα 599 και νομίζω ότι σε αυτήν την τιμή αξίζει.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
καλορίζικη. επιτέλους ξανά μια u με ifc!!!!!!!!!!!!!!

συμφωνώ με την τιμολήγηση της. το ίδιο συμβαίνει και με την s30 vs g30 αν και αυτή ήρθε και αυτή σε προσφορά από την ίδια αλυσίδα.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Δυστυχώς η προηγούμενη TV μου ήταν crt οπότε δεν μπορώ να την αξιολογήσω κατάλληλα (πάντως αυτό που βλέπουν τα μάτια μου δεν το πιστεύουν!).
Στο avclub-motion-test μπορώ να διαβάσω άνετα την 2η γραμμή, και την 3η με δυσκολία (δεν ξέρω αν είναι λόγω ταχύτητας, αλλά κάνει και είδωλο) με το IFC στο high.
Λίγα λόγια για τον media player.
Κατάφερα να παίξω mkv και avi με εξωτερικούς υπότιτλους srt κωδικοποιώντας τους με notepad++ κωδικοποίηση γλώσσας->ελληνικά->ISO 8859-7 και μετατροπή σε UTF χωρίς bom και επιλογή τους απ´το μενού των υποτίτλων στην TV σαν unicode.
Εντύπωση μου έκανε επίσης η ποιότητα στα κλασικά dvdrips των 700mB. Σε mkv υψηλού bitrate ψιλοκολλάει.
Επίσης κάτι που δεν είδα να έχει αναφερθεί, σύνδεσα εξωτερικό σκληρό 1tB ntfs με εξωτερική τροφοδοσία και χωρισμένο σε 3 partitions και μου τον αναγνώρισε σαν 3 διαφορετικές συσκευές, οπότε το browsing ήταν πιο εύκολο.

Οτιδήποτε άλλο ρωτήστε και ευχαρίστως θα τσεκάρω και θα απαντήσω.
 
Last edited:

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
λογικά στο μοτιον τεστ πρέπει με ifc off να διαβάζεις 1-2 και 3 με είδωλο - 4 γιοκ και με ifc μεσαίο 1-2-3 οκ και από την 4η λέξεις και με πολύ προσπάθεια αρκετές λέξεις. λιγο καλύτερα η 4η με ifc high. το έχεις σε 576i??? πχ dvd από σκαρτ.

για το media player δες και εδώ

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=83699
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Kαλόστρωτη και καλοθέατη, φίλε host505 !!! :ernaehrung004:

Στο avclub-motion-test μπορώ να διαβάσω άνετα την 2η γραμμή, και την 3η με δυσκολία (δεν ξέρω αν είναι λόγω ταχύτητας, αλλά κάνει και είδωλο) με το IFC στο high.

Με τί player και τί ρυθμίσεις κάνεις την αναπαραγωγή του motion test;



Για τους υπότιτλους, ρίξε μια ματιά κι εδώ.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Kαλόστρωτη και καλοθέατη, φίλε host505 !!! :ernaehrung004:



Με τί player και τί ρυθμίσεις κάνεις την αναπαραγωγή του motion test;



Για τους υπότιτλους, ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Ευχαριστώ και τους 2! :music-smiley-005:
Το motion test το έτρεξα από laptop με σύνδεση hdmi και με το mpc-hc χωρίς dxva, λες να παίζει ρόλο? Δυστυχώς προς το παρών δεν διατίθετε κάποιο dvd player.
Το εργαλείο για τους υπότιτλους το δοκίμασα αλλά δεν...
 
Last edited:

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
παίζει ναι λογικά εισαι σε μεγαλύτερη ανάλυση και σε progressive οχι interlaced.
 
Last edited:

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
E άκυρο τότε το αποτέλεσμα, θα προσπαθήσω να τρέξω σωστά το τεστ και θα επανέλθω. Γίνετε να τρέξει κάπως σωστά μέσω pc ή του player της TV ή χρειάζεται οπωσδήποτε dvdplayer?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ :music-smiley-005:
Το motion test το έτρεξα από laptop με σύνδεση hdmi και με το mpc-hc χωρίς dxva, λες να παίζει ρόλο?

Kαι πολλές είδες τότε... :flipout:

Συνήθως, ο mpc-hc, by default, χρησιμοποιεί απόπλεξη για φιλμ σε υλικό DVD, οπότε βλέπεις κάτι σαν το ακόλουθο screencap:

cap042.jpg
 

predatorGR

Established Member
20 June 2011
290
και δεν έχει σε σχέση με την ST30 Infinite Black Pro, αντιανακλαστικό φίλτρο και το NeoPlasma panel.

συγγνωμη πως γινεται, ενω ειναι μεταγενεστερη της ST30 να εχει λιγοτερα features?
αναμεσα στις 2 αυτες (st30,ut30) ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη?
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Μα δεν είναι μεταγενέστερη, απλώς Ευρώπη κυκλοφόρησε λίγο αργότερα. Η "σειρά" είναι: UT<ST<GT<VT. Με τις σημερινές τιμές συμφέρει σίγουρα η ST.
 

piterakos

New member
20 June 2010
21
Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δυστυχώς η προηγούμενη TV μου ήταν crt οπότε δεν μπορώ να την αξιολογήσω κατάλληλα (πάντως αυτό που βλέπουν τα μάτια μου δεν το πιστεύουν!).
Στο avclub-motion-test μπορώ να διαβάσω άνετα την 2η γραμμή, και την 3η με δυσκολία (δεν ξέρω αν είναι λόγω ταχύτητας, αλλά κάνει και είδωλο) με το IFC στο high.
Λίγα λόγια για τον media player.
Κατάφερα να παίξω mkv και avi με εξωτερικούς υπότιτλους srt κωδικοποιώντας τους με notepad++ κωδικοποίηση γλώσσας->ελληνικά->ISO 8859-7 και μετατροπή σε UTF χωρίς bom και επιλογή τους απ´το μενού των υποτίτλων στην TV σαν unicode.
Εντύπωση μου έκανε επίσης η ποιότητα στα κλασικά dvdrips των 700mB. Σε mkv υψηλού bitrate ψιλοκολλάει.
Επίσης κάτι που δεν είδα να έχει αναφερθεί, σύνδεσα εξωτερικό σκληρό 1tB ntfs με εξωτερική τροφοδοσία και χωρισμένο σε 3 partitions και μου τον αναγνώρισε σαν 3 διαφορετικές συσκευές, οπότε το browsing ήταν πιο εύκολο.

Οτιδήποτε άλλο ρωτήστε και ευχαρίστως θα τσεκάρω και θα απαντήσω.

Καλησπερα αδελφε.. περιμενω και γω μια τετοια τηλεωραση σε καμμια δυο μερες.. μηπως έχεις βρει απο πουθενα κανα καλο site για να την ρυθμισω σωστά ta settings τις.. Και κατι αλλο αδελφε.. το 3D side by side to έχεις δοκιμάσει ? με τα active γυαλιά είναι ωραιο ? Εννοώ βάθος βλέπεις ή ειναι όπως κάτι ψέυτικα 3d που στην ουσία δεν ειναι 3d
 

theos0o

Established Member
4 August 2011
195
Σητεία
Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπερα αδελφε.. περιμενω και γω μια τετοια τηλεωραση σε καμμια δυο μερες.. μηπως έχεις βρει απο πουθενα κανα καλο site για να την ρυθμισω σωστά ta settings τις.. Και κατι αλλο αδελφε.. το 3D side by side to έχεις δοκιμάσει ? με τα active γυαλιά είναι ωραιο ? Εννοώ βάθος βλέπεις ή ειναι όπως κάτι ψέυτικα 3d που στην ουσία δεν ειναι 3d

Κανονικό 3D είναι το side-by-side, απλά χάνει πολύ λίγο σε ανάλυση.
 

piterakos

New member
20 June 2010
21
Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Nαι ναι το γνωρίζω ότι ειναι κανονικο 3d . απλα παραδειγμα εχω ενα λαπτοπ με 3d οθονη και τα 3d τις ταινιες μονο 3d δεν ειναι.. απο οτι εχω καταλαβει υπαρχουν λογιων και λογιων engines 3d. Γιαυτό ρωταω ειναι ωραιο το 3d στην συγκεκριμενη ?
Π.χ το 3d τις samsung 5xxx με τις 8xxx είναι η μερα με την νύχτα.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπερα αδελφε.. περιμενω και γω μια τετοια τηλεωραση σε καμμια δυο μερες.. μηπως έχεις βρει απο πουθενα κανα καλο site για να την ρυθμισω σωστά ta settings τις.. Και κατι αλλο αδελφε.. το 3D side by side to έχεις δοκιμάσει ? με τα active γυαλιά είναι ωραιο ? Εννοώ βάθος βλέπεις ή ειναι όπως κάτι ψέυτικα 3d που στην ουσία δεν ειναι 3d

Καλησπέρα, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω πάρει ακόμα τα 3D γυαλιά, περιμένω να βγει η νέα γενιά γιατί λίγο που είχα δει με αυτά που βγαίνουν τώρα σκοτείνιαζε λίγο την εικόνα και δεν λέει...
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Με την TV είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν κ όπως είπα δεν έχω και καμιά ιδιαίτερη εμπειρία, αλλά διάφορα προβλήμματα που διαβάζω απο δω κι από κει όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει... Χωρίς ιδιαίτερο στρώσιμο η ντάντεμα γενικά δεν έχω παρατηρήσει κανένα φαινόμενο IR, φαίνεται αρκετά ανθεκτική σε αυτό. Αντανακλάσεις αρκετές, αναμενόμενο μιας και δεν έχει κανένα φίλτρο, αλλά σε σκοτεινό χώρο είναι προγματικά απόλαυση, σχεδόν κινηματογραφική εμπειρία. Κίνηση πολύ καλή, πρώτη φορά είδα σε F1 το αναπήδημα της ρόδας... Toν player τον έχω καταφέρει να μου παίζει όλα τα mkv και avi με υπότιτλους (με ταρζανιές βέβαια...).

Offtopic: γιατί δεν παίρνεις από εδώ τα γυαλιά, στην ίδια τιμή 2 ζευγάρια??
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Ωραία, θα μας πεις και εντυπώσεις απ'το 3D. Σχετικά καλά την πήρες, αν υπολογίσεις και το κόστος των γυαλιών (και εξαιρέσεις την προσφορά του public για τα γυαλιά, γιατί υπάρχει και η ST30 στα 679 ).
Για τους υπότιτλους είχα γράψει στο νήμα της G30:

Κατεβάζεις το notepad++ από εδώ. Ανοίγεις το srt με το notepad++. Πας Κωδικοποίηση -> Κωδικοποίηση γλώσσας -> Ελληνική -> Windows-1253 -> Μετατροπή σε UTF-8 χωρίς BOM -> αποθήκευση. Εννοείται πως το όνομα του srt είναι ακριβώς ίδιο με της ταινίας. Στον player της TV επιλέγεις τους υπότιτλους και στην κωδικοποίηση τους επιλέγεις σαν Unicode. ΑΥΤΑ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ .AVI ΑΡΧΕΙΑ.
Για τα .mkv: Kατευάζεις το mkvtoolnix από εδώ, τρίτο αρχείο από το τέλος. Το εγκαθιστάς, ανοίγεις το mkvmerge, πας File -> Options, τικάρεις το disable header removal compression. Αυτό την πρώτη φορά που θα το ανοίξεις, μια για πάντα. Μετά με drag n' drop ρίχνεις το .mkv και τους υπότιτλους (σε εμένα δεν έχει σημασία σε τι format είναι οι υπότιτλοι - τους παίζει όλους) στο κουτί κάτω απ'το input files. (Eννοείται κ εδώ τα αρχεία έχουν το ίδιο όνομα). Επιλέγεις το .mkv και απ'το κάτω παράθυρο αποεπιλέγεις τα streams audio και υποτίτλων που πιθανών να υπάρχουν σε αυτό και που δεν θέλεις. Επιλέγεις τους υπότιτλους και ορίζεις την γλώσσα τους. Είσαι έτοιμος. Πατας start muxing. Όταν τελειώσει σβήνεις τα αρχικά αρχεία.

Πάντως θέλω να πω μπράβο στην Panasonic που και στα χαμηλής κατηγορίας μοντέλα κρατάει μια ποιότητα, κατασκευής καί εικόνας, όχι σαν κάτι άλλες μάρκες , που αν δεν τα σκάσεις χοντρά, ΔΕΝ παίρνεις τηλεόραση.
Και κάτι άλλο. Επειδή είδα και την ST30. Τελικά αυτό το αντιανακλαστικό φίλτρο που δεν έχει η UT και έχει η ST, μάλλον θετικό είναι που δεν το έχει. Ούτε δραματικά μειώνονται οι αντανακλάσεις (στην ST), αλλά έχω την εντύπωση πως της μειώνει λίγο και την γωνία θέασης. Ανάλογα με το πως πέφτει το φως, της δημιουργεί ένα LCD-effect, γκριζάρει την εικόνα και είναι λίγο άσχημο... Επίσης δεν έχει και ανεμιστήρες, όπως η ST.
 
Last edited:

piterakos

New member
20 June 2010
21
Re: Απάντηση: Panasonic Plasma UT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ναι καλα την πήρα .
Αν σκεφτείς οτι τελικα μου την δώσαν στα 699 ευρω . Λόγω ενός γνωστού.