ACER H5360BD

qweasdzxc

New member
17 September 2011
8
Παιδιά για σας, είμαι καινούριος στον χώρο της βιντεοπροβολείς και ενδιαφέρομαι για τον acer h5360bd γι' αυτό και θα ήθελα να μου πει κάποιος κάτοχος της εντυπώσεις του, για το 2d και για το 3d (φυσικά δεν περιμένω επιδώσεις 1080p), επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος αν με συμφέρει να γίνει η αγορά από Γερμανία (amazon.de) projector και glasses. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Έχω τον H5360 σκέτο (ουδι έτσ) .Πολύ καλός όσον αφορά την εικόνα σε 2d .Πολύ φωτεινός ,κορεσμένα χρώματα (έτσι μου αρέσει) ,αθόρυβος .
Στα μείον του το ψεύτικο τηλεκοντρόλ που δεν πιάνει εύκολα και ότι -τουλάχιστον στον δικό μου - δεν αποθηκεόνται οι ρυθμίσεις που κάνω π.χ. στην εικόνα. Επίσης λόγω έλλειψης κάποιου σοβαρού φίλτρου σκόνης ,μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας εμφανίζονται λευκές κυλίδες σε σκοτεινό backround. Ό δικός μου έχει γράψει περίπου 550 ώρες και οι κυλίδες είναι αρκετά έντονες στις σκοτεινές σκιές. Άπό φωτεινότητα όμως σκίζει -σαν καινούριος.
Εν κατακλείδι , αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις (εγώ έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να έχω) θα σε ικανοποιήσει η εικόνα του,αλλά όχι ή ποιότητά του!
Από 3d δεν μπορώ να σε βοηθήσω -δεν έχω ασχοληθεί.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Αν ειναι να μπαινουν σε dlp προβολεα (υποτιθεται εχει σφραγισμενο light path) σκονες τοσο νωρις ...
Καλυτερα να πας σε προβολεα απο εταιρεια με παραδοση (optoma,benq,epson)
 

qweasdzxc

New member
17 September 2011
8
Υπάρχει δηλαδή κάποιο άλλο ανάλογο μοντέλο από άλλη εταιρία του χώρου που να είναι 720p και να βγάζει και έξοδο 1.4 για σύνδεση με Blueray 3D???
 

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Μπα όσον αφορά το φαινόμενο που ανεφερα παραπάνω δεν νομίζω ο Optoma να είναι καλύτερος (κλώνος) .
Για να´το αποφύγεις αυτό θα πρέπει να πας σε κάποιον που να έχει φίλτρο σκόνης που να βγαίνει και να καθαρίζει.
 

Dikakom

Established Member
20 December 2007
173
Παιδιά για σας, είμαι καινούριος στον χώρο της βιντεοπροβολείς και ενδιαφέρομαι για τον acer h5360bd γι' αυτό και θα ήθελα να μου πει κάποιος κάτοχος της εντυπώσεις του, για το 2d και για το 3d (φυσικά δεν περιμένω επιδώσεις 1080p), επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος αν με συμφέρει να γίνει η αγορά από Γερμανία (amazon.de) projector και glasses. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.


Θα στα πω στα γρηγορα τωρα και καποια στιγμη αν εχω χρονο θα στα πω και αναλυτικοτερα.
Το 2D του δεν ειναι τελειο αλλα ειναι αξιοπρεπες, το 3D του για μενα ειναι εξαιρετικο, με τα σωστα γυαλιά.
Εγώ από amazon.de τον πήρα(τον acer h5360bd) και τα γυαλια επισης και δεν ειχα κανενα πρόβλημα.
 

qweasdzxc

New member
17 September 2011
8
DIKAKOM περιμένω με αγονία αναλυτικότερα ,γιατί είναι ένας προβολέας που με ενδιαφέρει εδώ και καιρό. θα ήθελα να μου πείς και αν σου κρατάει τα settings, αν θα με καλύπτει η εγγύηση αν γίνει η αγορά από εξωτερικό,αν έχει rainbow, και αν τον έχεις συνδέσει με xbox360.Αυτά...... Για την ώρα -bye-
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Θεωρώ λογικό να μην υπάρχει ετοιμοπαραδοτο πάντως.
Λογικά σε λίγες μέρες θα τον έχουν μιας και δεν είναι ...hot μοντέλο.
 

qweasdzxc

New member
17 September 2011
8
Εντάξει τόσο καιρό πως επιβιώναμε μακριά του? Πιστεύω 15 μέρες δεν είναι πρόβλημα:p Αν και θα σου έλεγα να μην βιαστείς και να ρήξεις και μια ματιά στον optoma GT750.
 

Dikakom

Established Member
20 December 2007
173
DIKAKOM περιμένω με αγονία αναλυτικότερα ,γιατί είναι ένας προβολέας που με ενδιαφέρει εδώ και καιρό. θα ήθελα να μου πείς και αν σου κρατάει τα settings, αν θα με καλύπτει η εγγύηση αν γίνει η αγορά από εξωτερικό,αν έχει rainbow, και αν τον έχεις συνδέσει με xbox360.Αυτά...... Για την ώρα -bye-

Ο προβολέας για μένα ειναι πάρα πολύ καλός, καταπληκτική 3D εικόνα, πολύ φωτεινός και όλα αυτα κατευθείαν απο την πηγή.
Τον εχω συνδεσει με PS3 για πολλά παιχνίδια 3D και Blu-Ray 3D.
Απο Amazon.de τον πηρα 599ευρώ συν κανα 25αρι τα μεραφορικά.Η εγγυηση μου ειπαν οτι ισχυει κανονικά.
Απο Ελλάδα ο Κατερελος τον φέρνει αλλα και αυτος παραγγελία κανει 3-4 μέρες και τον έχει γύρω στα 700 κάτι.
Τα settings τα κραταει μάλιστα.
Ειχα 1,5 χρόνο LCD προβολέα HD(Panasonic) και μπορώ να πω ότι με τον acer 5360BD DLP ειμαι πιο ευχαριστημενος.
Το μεγάλο ατού του ειναι το 3D, έχω παίξει και απο το PC SBS 1080p αλλα προτιμώ τα Blu-Ray 3D.
Επίσης μου άρεσε η μεγάλη φωτεινότητα του γιατί σε δωματιο με ανοιχτα παράθυρα και με κανα φωτάκι ανοιχτό παίζεις άνετα.
Απλά ο BD δεν ειναι γνωστός στην Ελλάδα αλλιώς θα γινόταν ανάρπαστος.Οσοι εχουν να που αρνητικά απλα δεν τον εχουν δει...οτι αλλο θελεις με ρωτας φιλε μου.
(ο optoma gt750 καλός μεν αλλα short throw προβολέας, για αλλους κακο αλλους καλο, εχει πολύ φως και ενω πλασαριζοταν οτι θα εχει 699ευρω τελικα ειδα οτι εχει 1000κάτι ευρώ, καλο μοντελο ομως με native hdmi 1.4)
 

qweasdzxc

New member
17 September 2011
8
Οπότε μάλλον με βλέπω και εμένα για τον Acer, αν δεν κάνω λάθος DIKAKOM ο τροχός του Acer είναι 6x ενώ του optoma gt750 είναι 2x ??
Αν δεν σου ήταν κόπος θα ήθελα να μου στήλης και τα setting σου που εσύ έχεις βάλει για καλύτερη εικόνα του Acer.Και κάτι τελευταίο, έχεις παρατήρηση κάποιο θέμα με την σκόνη που κολάει πάνω στον φακό όπως μας είπε ο sdrolito??
 

Dikakom

Established Member
20 December 2007
173
Οπότε μάλλον με βλέπω και εμένα για τον Acer, αν δεν κάνω λάθος DIKAKOM ο τροχός του Acer είναι 6x ενώ του optoma gt750 είναι 2x ??
Αν δεν σου ήταν κόπος θα ήθελα να μου στήλης και τα setting σου που εσύ έχεις βάλει για καλύτερη εικόνα του Acer.Και κάτι τελευταίο, έχεις παρατήρηση κάποιο θέμα με την σκόνη που κολάει πάνω στον φακό όπως μας είπε ο sdrolito??

Ο τροχος του νομίζω ειναι 3x και του optoma οντως 2x.
Settings εχω βάλει 1 απο τα 6-7 προκαθορισμενα που εχει και λεγεται "movie" καθως μου φαινεται ότι εχει το καλυτερο μαυρο και στο 3D το εχω αφησει ετσι αν και μπορεις να τα αλλαξεις λιγο αναλογα με τα γουστα σου.
Η αληθεια ειναι πως δεν εχω παρατηρησει κάτι μεχρι τώρα στο φακο απο την σκονη ούτε σε ενός κολλητου που εχουμε τον ιδιο, το καλυτερο ειναι να τον εχεις προστατευμενο απο σκονη οταν δεν τον χρησιμοποιεις αλλα αυτο ισχυει για ολους του προτζεκτορες.Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με την σκονη.

@adi32 ισχύει η τιμή αυτη της λάμπας, αν και στο ebay μη γνησιες βρίσκεις και φθηνοτερες καθως το μοντέλο στο εξωτερικο εχει μεγαλη επιτυχια.
 

SOLD OUT

Senior Member
5 June 2010
501
πατρα
παιδια τη γυαλια εχει ο συγκεκρημενος και συχρωνιζεται με τα 3ντη παιχνιδια του ρς3?ενδιαφερομαι για αγωρα
 

Dikakom

Established Member
20 December 2007
173
DLP γυαλιά εχει, οπου βρεις DLP Glasses οποιασδηποτε εταιριας κανουν με τον προτζέκτορα.
Εννοείται παιζει 3D παιχνιδια απο PS3!