Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Θεωρούμε δεδομένο οτι έχουμε MIA τουλάχιστον μετατροπή YCbCr -->RGB μέσα στο PC μιας και το PC δεν μπορεί να βγάλει τίποτα άλλο.
Τις περισσότερες φορές θα πρέπει να αλλάξουμε και τα black levels.

Που είναι όμως καλύτερο να κάνουμε αυτές τις μετατροπές?


Σύμφωνα με τους πιο πρόσφατους οδηγούς προτείνεται ο Video Decoder να μην κάνει καμία επεξεργασία στην εικόνα (μόνο αποκωδικοποίηση του video stream) και όλη την δουλειά να την κάνει ο Renderer (Στη Συγκεκριμένη περίπτωση ο MAdVr o oποίος έχει σαφές προβάδισμα πάνω στον ΕVR).


Η επόμενη εναλλακτική είναι να κάνουμε όλη την δουλειά στον Video Decoder και μετά να στείλουμε την εικόνα έτοιμη στον ΕVR , ο οποίος από κατασκευής δεν θα πειράξει τίποτα. (Τα custom shaders από οσο ξέρω δουλεύουν μόνο με το εσωτερικό φίλτρο του MPC). O MAdVR στην πράξη δεν δέχεται RGB . Θεωρητικά πλέον δέχεται αλλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε αυτό.​

Όταν λέμε όλη τη δουλειά εννοούμε την αλλαγή του ColorSpace , την επεξεργασία σε μεγάλυτερο bitrate, τη χρήση dithering αν μας το επιτρέπει το πρόγραμα και την εναλλαγή των Luminance Levels αναλόγως το μέσο που θα γίνει η αναπαραγωγή.
Στο συγκεκριμένο πείραμα θέλω να δουμε τι γίνεται με τo banding όταν την επεξεργασία την κάνουμε στον Decoder ή στον Renderer.

Για να το πετύχω αυτό και να έχω αντικειμενική εικόνα χρησιμοποίησα τους 3 πιο γνωστούς video decoders του forum και πήρα δυο περιπτώσεις:
  • Στην πρώτη περίπτωση έβαλα και τους 3 decoders έτσι ώστε να στέλνουν στον
    renderer ΥV12 χωρίς καμία άλλη παρέμβαση στο video και όλη την επεξεργασία να την κάνει ο MAdVR και πήρα screenshots πρώτα ρυθμίζοντας τον MAdVr να βγάζει την εικόνα σε PC Levels και μετά σε ΤV Levels.
  • Στην δεύτερη περίπτωση ρύθμισα και τους 3 decoders να στέλνουν έτοιμο το βίντεο στον ΕVR, με όλες τις επιλογές ενεργοποιημένες να στέλνουν RGB, με ενεργοποιημένο το dithering, HQ Conversions και άλλαξα τα Luminance Levels μέσα από τις ρυθμίσεις των decoders.

Για να είναι αντικειμενική η σύγκριση και στους δυο renderers & MAdVr EVR τα scaling ήταν και στις δυο περιπτώσεις στο Bilinear.

To video που χρησιμοποίησα: (download)

Έκδοσεις:

MPC-HC | 1.5.3.3742
LAV Video | 0.36
FFdshow ( libavcodec )| tryouts rev3978
CoreAVC| 3.0.1 Build 8441
MAdVR | 0.74

Οι ρυθμίσεις στους Video Decoders :

  • LAV Video:

  • FFdshow:

  • CoreAVC:

ScreenShots:
Oι φωτογραφίες είναι με την σειρά (i) LAV Video, (ii) FFdshow, (iii) CoreAVC

Περίπτωση 1α : Oλοι Video Decoders [YV12] + MadVR [PC Levels]




Περίπτωση 1β : Oλοι Video Decoders [YV12] + MadVR [TV Levels]

 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Περίπτωση 2α : Όλοι οι Video Decoders [RGB] + EVR [PC LEVELS]



Περίπτωση 2β : Όλοι οι Video Decoders [RGB] + EVR [TV LEVELS]



Συμπεράσματα:
  • Περίπτωση 1:
    Oλόιδια συμπεριφορά από όλους τους Decoders όταν είναι ρυθμισμένει να στέλνουν YV12 κάτι θεωρητικά αναμενόμενο.
    Λίγο περισσότερο banding στα PC levels του MAdVr άπο τα TV LEVELS. Προφανώς λόγο μεγαλύτερης έκτασης (range).
  • Περίπτωση 2:
    Στην δεύτερη περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα χειρότερο από την πρώτη περίπτωση.Ο FFdshow φαίνεται να υπερτερεί λίγο έναντι του LAV Video , ο CoreAVC είναι αισθητά χειρότερος. Δευτερο μέγαλο πρόβλημα τουλάχιστον στην έκδοση που χρησιμοποίησα εγώ, φαίνεται δεν λειτουργεί η επιλογή για το Output Range του CoreAVC. Και στις δυο περιπτώσεις φαίνεται να στέλνει PC LEVELS.



Επειδή κακά τα ψέματα το banding δεν είναι τόσο έντονο σε στατικές εικόνες και τα screenshots μπορεί να σας φανούν άχρηστα.
Στείστε διάφορα setup σε όποιον player θέλετε (ΜPC-HC,PotPlayer,KMplayer,Jriver)
και βάλτε να παίξουν τα test patterns του ΜadVR[*] ή του AVSforum ή ό,τι άλλα samples έχετε.
Τα αποτελέσματά σας, στα δικά σας setup, με τα δικά σας μάτια θα είναι ακόμα πιο διαφωτιστικά.



[*]Mέσα στο φάκελο madTestPatternSource υπάρχουν δυο αρχεία
το colors.ytp & grayramp.ytp. Απλά σύρτε τα πάνω στον Player που παίζετε.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

και ένα σχόλιο πολύ πρόσφατο γιατί δεν δοκίμασα καν [YV12] + EVR [link]


Some comments:

(1) Personally, for me, when no scaling is involved, the image quality difference between madVR and an optimized and perfectly working EVR/VMR is rather small, sometimes even invisible, in most screenshots. Other people say they see a big difference, so maybe it's a subjective thing. However, getting EVR/VMR to work perfectly is sometimes hard to achieve. You need to carefully turn off all the video manipulation algorithms, color settings etc. And even if you do that, they sometimes are still turned on for some reason. Once you have it all working, it may break with the next driver release. madVR behaves like a game, so many of those ugly video manipulation algorithms are automatically turned off when using madVR. Also madVR doesn't use any of the GPU algorithms for color conversion and chroma upscaling. That all means that there's less that can go wrong when using madVR.

(2) The madVR scaling algorithms should be superior to what is normally used with EVR/VMR, so if scaling is involved, the image quality difference should be bigger. The bigger the scaling factor, the bigger the difference should be.

(3) There are certain scenes where the image quality difference is bigger. E.g. red stuff on black background, especially with ATI cards. You can work around the issue with ATI cards by using MPC-HC with the chroma smoothing shader. But that only works with media players that have custom pixel shaders support (mostly only MPC-HC, I think). If you use a different media player, at least with ATI cards you may eventually have to live with bad chroma upscaling, when not using madVR.

(4) There's one big advantage of madVR, and that is its internal high-bitdepth processing pipeline with a final dithering step. This all means that madVR produces more accurate results and avoids adding banding artifacts. EVR/VMR tend to work in rounded 8bit. The problem is that DVDs are natively YCbCr 4:2:0 content and after conversion to RGB you have floating point values. So if you round the RGB floating point data down to 8bit, you do introduce some minor banding artifacts. This is once more visible only in specific scenes (e.g. very foggy scenes, generally scenes with a lot of smooth gradiants). This type of banding is more visible in motion than it is in screenshots, because the eye more easily detects if the banding "patterns" change from one frame to the next, so this may be hard to capture with a screenshot. This may also explain why many people claim that madVR produces a more "film-like" image, without being able to show it in screenshots. If you want to see this effect with your own eyes, give madVR a try, and then try the madVR test patterns (see madTestPatternSource directory). Try "colors.ytp". That one should show an easily visible difference between madVR and standard EVR/VMR implementations. The difference is caused solely by the high-bitdepth processing + dithering, used by madVR.

(5) madVR has a couple of benefits over EVR/VMR that don't have to do with frame-by-frame image quality. One advantage is that madVR has a monitor management built in, so you can use different settings (e.g. black level settings) per monitor. Also you can let madVR automatically switch refresh rates, again per monitor. More features like that are planned for future versions.

(6) One important aspect of madVR is the "presentation", which means the exact timing of showing the frames on screen. This is purely a timing thing, the video frames themselves are not modified, so this cannot be captured by screenshots. On my HTPC, I'm not able to get smooth motion when playing back 25fps content on 50Hz, with any other renderer than madVR. Only madVR displays this smoothly without stuttering. With a more capable GPU, maybe EVR/VMR can get nearer to madVR's smoothness, but overall I've invested a lot time and effort to make sure that there are not *ever* any frame drops/repeats. Of course this only works if the video refresh rate is spot on (or if you're using Reclock). With EVR/VMR this can be hit-and-miss. It might be possible to achieve perfect motion smoothness with VMR/EVR, too, but it's more difficult and less reliable, compared to madVR, at least according to my personal experience, and also confirmed by many madVR users.

(7) Seeking works best for me with madVR compared to any other renderer. With VMR/EVR, sometimes if I seek, the video stutters for many seconds afterwards, and sometimes audio/video get out of sync and I have to re-seek to fix that. This depends on the video clip and container format, though. madVR has a different seeking logic compared to EVR/VMR and for me it works much better.

Let me end with saying that madVR has still not reached version 1.0, so it's still a work in progress. More improvements are planned for future versions.

οποιος θέλει να δει τις φωτογραφίες ποιο προσεκτικά μία μία τις ανέβασα εδώ
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Συμπεράσματα:
  • Περίπτωση 1:
    Λίγο περισσότερο banding στα PC levels του MAdVr άπο τα TV LEVELS.
  • Περίπτωση 2:
    Στην δεύτερη περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα χειρότερο από την πρώτη περίπτωση.Ο FFdshow φαίνεται να υπερτερεί λίγο έναντι του LAV Video ,
Χαιρεται, αν και δεν θα επρεπε να ειμαι ο πρωτος σχολιαστης λογω...απειριας.
Αν καταλαβα καλα στην παραπανω διατυπωση, το τελικο αποτελεσμα της δευτερης περιπτωσης, ειναι χειροτερο του πρωτου, αλλα αν προτιμησουμε την επεξεργασια μεσω ffdshow αυτος τα παει λιγο καλυτερα απο τον lav.

Δηλαδη, αν προτιμησουμε την επεξεργασια απο τον madvr (ακομη κι αν το banding ειναι αυξημενο στο pc levels) εχει ή οχι υπεροχή εναντι της περιπτωσης επεξεργασιας με ffdshow. ?

Στην περιπτωση επεξεργασιας απο τους decoders εχουμε: lav vs ffdshow=2

Σε αντιπαραθεση ομως madvr vs ffdshow τι εχουμε. ?

Συγνωμη αν ακουγεται λιγο γελοια η απορια μου, αλλα δεν βρισκομαι στο επιπεδο κατανοησης (δικης σου και αλλων φιλων) -bye-


Y.Γ.1
Να υποθεσω οτι εκτος του τεστ για το banding θα ακολουθησουν κι αλλα για color conversions, luminance levels ? (απληστια :proud: )

Υ.Γ.2
Δεν ξυπνησε ο Χατζηγεωργιου για το πρωτο post ? Περιμενε πως και πως το πειραμα. :itsme:
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Επειδή όλως τυχαίως κάνουμε με τον Portioli τα ίδια πειράματα....:award:

Χτες το βράδυ δοκίμαζα αυτά που ανέβασε με τα levels. Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

Η διαφορά που κάνει (ως προς το καλύτερο) ο lav+mad σε σχέση με τον coreavc+evr, όσον αφορά το banding, είναι αξιοπρόσεκτη και εντυπωσιακή. Από 'κει και πέρα, δεν εντόπισα άλλες τρανταχτές διαφορές αλλάζοντας τα levels. Στα μάτια μου η εικόνα είτε με 16-235 είτε με 0-255 και ρυθμίζοντας, φυσικά, ανάλογα το contrast και το brightness έχουν αμελητέα διαφορά. Τελικά, προτίμησα το 16-235 λόγω καλύτερου gamma. Και στα screenshots που παρέθεσε ο Portioli αυτό φαίνεται καθαρά. Αν οι καρτέλες 0-255 είναι ρυθμισμένες σε φωτεινότητα και κόντραστ, είναι σαφές ότι το gamma είναι αλλού γι' αλλού, κυρίως καίγοντας τα λευκά. Επομένως, για να έλθει ισορροπία πρέπει να πειράξουμε το gamma. Έχω την εντύπωση ότι πειράζοντάς το, το οπτικό αποτέλεσμα που θα πάρουμε θα είναι μία η άλλη με το 16-235.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

[/LIST]

Υ.Γ.2
Δεν ξυπνησε ο Χατζηγεωργιου για το πρωτο post ? Περιμενε πως και πως το πειραμα. :itsme:

Ο Βασίλης (vas_papavas) το περίμενε πως και πως!! Εγώ ξύπνιος είμαι από νωρίς και στέλνω πιμιά στον Portioli!!!:flipout::flipout::flipout:
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

κοίτα ουσιαστικά κάνουμε ένα μινι-συγκριτικό,
για να δούμε που είναι καλύτερα να πειράζουμε την εικόνα πρώτον και δευτερον τα levels.
Στους video decoders ή στην προκειμένη περίπτωση στον MAdvr.
Ουσιαστικά συγκρίνουμε δυο διαφορετικές μεθοδολογίες.

Από ότι φαίνεται αμα δεν κάνεις καμία επεξεργασία δηλαδή στείλεις το YV12 απείραχτο ό,τι και να βάλλεις δεν βλέπεις καμία διαφορά.

Αν βλέπαμε ότι αυτά τα χαρακτηριστικά που λέμε για τον MAdvr είναι παραμύθια , θα μπορούσαμε να κάνουμε την ίδια - εν μέρη - επεξεργασία στον video decoder και να στείλεις το RGb έτοιμο στον EVR.

Mε τον CoreAVC αν και έχεις dithering και καλή επεξεργασία δεν μπορείς να αλλάξεις τα levels.

Ο ffdshow μου φαίνεται βγάζει λίγο καλύτερο RGB από τους άλλους.


Ο lav video (με το decoder performance του GraphStudio) είναι λίγο πιο γρήγορος και σε αφήνει να χρησιμοποιείς τον LAVCUVID άμα έχεις nvidia. Για αυτό και μου αρέσει λίγο περισσότερο και τον προτιμώ απο τον ffdshow για να στέλνει YV12.

Από την άλλη άμα δεν χρησιμοποιείς nvidia ή θες κάποιες έξτρα λειτουργίες όπως το deband,avisynth,de-interlace δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις.

Άλλα screenshots δεν θα ανεβάσω γιατί και αυτό που κάνω εδώ μπορείς να το χαρακτηρίσεις ήδη λίγο "αδέξιο".


για color banding βάλε το αρχειάκι color.ytp που είναι στον φάκελο madTestPatternSource και παίξε πρώτα με ffdshow (αν έχεις ηδη αυτόν) και οutput yv12 και madvr(με bilinear) και μετά βάλε το ιδιο βιντεο με ffdshow να βγαζει RGB και ΕVR.

Σκεψου επίσης ότι, όσο θα ανεβάζεις τα settings στο ΜΑdvr η διαφορά θα είναι χαώδης.
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Διαβάζοντας τους οδηγούς σου, έχω αρχίσει να αισθάνομαι εντελώς άσχετος! :laugh:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

κοιταζοντας τα screenshots ειδα οτι εχει δικιο ο portioli οτι αν την επεξεργασια την κανει o madvr και οχι οι video decoders το banding ειναι λιγοτερο.

Επισης ομως και ο Γιαννης εχει δικιο σε σχολιο του οτι σε tv levels το gamma ειναι καλυτερο χωρις να αλλαζει φυσικα κατι στο banding. (αναφερομαι παντα με επεξεργασια του madvr, οχι των lav,ffdshow, coreavc)

Για επεξεργασια απο τους decoders ναι, ο ffdshow υπερτερει ελαχιστα στο banding απο τον lav αλλα μονο σε pc levels. Σε tv levels ειναι ιδιοι οσον αφορα banding αλλα και gamma.
Ο core avc ειναι υποδεεστερος σε banding τοσο σε pc οσο και tv levels.

Oποτε μεχρι τωσα θεωρω οτι το καλυτερο ειναι την επεξεργασια να την αναλαβει ο madvr (καλυτερο banding) και με tv levels (καλυτερο gamma, χωρις να επηρεαζεται αισθητα το banding).

Αν αλλαξω το pc levels και το κανω tv levels,(στον madvr) πρεπει να αλλαξω και την εξοδο καρτας γραφικων σε tv level. ?
 
Last edited:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,900
Dystopia
Όχι.
Δεν είναι ανάγκη να κανείς αλλη μια μετατροπή στην κάρτα η οποία ενδεχωμενος θα χαλάσει την ποιότητα.
Αυτο είναι το θέμα να γλυτώσεις όσο το δυνατόν περισσότερες μετατροπές.
Αν βαλλεις tv levels ο madvr θα στείλει το μαύρο στο 16 και το άσπρο στο 235 εκεί ακριβώς που το περιμένει η τηλεόραση
αν δεν μπορεί να δεχθεί pc levels.
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Επειδή κακά τα ψέματα το banding δεν είναι τόσο έντονο σε στατικές εικόνες και τα screenshots μπορεί να σας φανούν άχρηστα.

Να σου πω ότι στις 126 ίντσες που δοκίμασα, το banding φαινεται ακόμα πιο έντονα, γι' αυτό μην ταράζεσαι με τα screenshots....μια χαρά και πολύ καθαρά τα δείχνουν όλα!!!-bye-
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & ban

Ο Βασίλης (vas_papavas) το περίμενε πως και πως!! Εγώ ξύπνιος είμαι από νωρίς και στέλνω πιμιά στον Portioli!!!:flipout::flipout::flipout:

το περίμενα αλλά είμαι και απρόσεκτος όπως φαίνεται από τις ώρες των ποστ

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056238280&postcount=398

portioli πάω να πάρω μια σακούλα popcorn hour και να πλακωθώ. γράφεις κατά ριπάς και κατ εξακολούθηση.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Προεκυψε και ενα αλλο θεμα.

Αφου προσθεσα στα external filters τον ffdshow raw filter για να εχω F.I., ξεκινησα να παιζω test patterns για να ρυθμισω φωτεινοτητα/αντιθεση , μιας και γυρισα τον madvr σε tv levels. (Καλυτερο gamma)

To παραξενο συνεβηκε οταν επαιξα (απο το σκληρο) το avia ii για να ρυθμισω με τα pattern του thn φωτεινοτητα/ αντιθεση.

Ενω οταν εβλεπα τους παρουσιαστες το βιντεο επαιζε κανονικα, οταν αρχιζε το pattern ξαφνικα η οθονη μου γεμιζε οριζοντιες πρασινες γραμμες, οι οποιες στη συνεχεια παρεμεναν και ας μετακινουσα την seek bar.

Oταν δοκιμασα να κανω block τον ffdshow raw filter, το προβλημα εξαφανιστηκε. Αρα το προβλημα το προκαλει αυτος.

Αυτο σημαινει οτι παρεμβαινει καπου ? (νομιζα οτι ολη η επεξεργασια γινεται απο τον madvr πλεον)
Στις ρυθμισεις του ffdshow raw filter στο output, τα μονα τικαρισμενα ειναι: planar YUV : YV12 και set pixel aspect ratio in output media type.
Kαι στο RGB conversion: Ycbcr specification=auto, input level:standard, output levels: 16-235.
Δεν υπαρχει τιποτε αλλο τικαρισμενο στα output και RGB conversion.
To μονο επισης τικαρισμενο ειναι το avisynth για το F.I.

Γιατι γινεται αυτο ?:nounder:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Ερώτηση 1: Σου κάνει το ίδιο αν χρησιμοποιήσεις στην θέση του raw τον ffdshow video decoder?

Ερώτηση 2: Με ποια έκδοση του ffdshow παίζεις?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Ερώτηση 1: Σου κάνει το ίδιο αν χρησιμοποιήσεις στην θέση του raw τον ffdshow video decoder?

Ερώτηση 2: Με ποια έκδοση του ffdshow παίζεις?


1) o ffdshow ειναι ο : ffdshow tryouts revision 3516 (jul 26 2010).
Eιναι αυτος οπου ειχα κατεβασει οπου προτεινοταν στον οδηγο F.I.

2) Αν χρησιμοποιησω τον ffdshow video decoder (κανοντας block τον lav και αφαιρωντας τον ffdshow raw filter) δεν το κανει.

Το κανει ομως αν εχω κανει απλως block τον ffdshow raw filter και δεν τον αφαιρεσω απο τα external filters ,και βαλω ffdshow video decoder.

Σε αυτη την περιπτωση (block και οχι αφαιρεση του raw filter) οχι απλως εχω πρασινες γραμμες στα patterns αλλα και μπλε επιδερμιδα (avatar) στους παρουσιαστες.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

1) o ffdshow ειναι ο : ffdshow tryouts revision 3516 (jul 26 2010).
Eιναι αυτος οπου ειχα κατεβασει οπου προτεινοταν στον οδηγο F.I.

2) Αν χρησιμοποιησω τον ffdshow video decoder (κανοντας block τον lav και αφαιρωντας τον ffdshow raw filter) δεν το κανει.

Το κανει ομως αν εχω κανει απλως block τον ffdshow raw filter και δεν τον αφαιρεσω απο τα external filters ,και βαλω ffdshow video decoder.

Σε αυτη την περιπτωση (block και οχι αφαιρεση του raw filter) οχι απλως εχω πρασινες γραμμες στα patterns αλλα και μπλε επιδερμιδα (avatar) στους παρουσιαστες.


Είναι παλιά η έκδοση του ffdshow. Δοκίμασε να κατεβάσεις από τη σειρά 3802 και πέρα.

Μια τελευταία ερώτηση:

Αν δεν κάνεις block τον lav, αντί του raw στα external filters δηλώσεις τον ffdshow video decoder ως prefer ο οποίος θα κάνει μόνο το postprocessing δουλεύοντας με το avisynth το F.I., συνεχίζει να σου κάνει το ίδιο?

Νομίζω ότι είναι θέμα έκδοσης ffdshow τελικά, διότι μόλις δοκίμασα αρχείο 720 με συνδυασμό pot player+lav filters+lav splitter+madshi+ffdshow raw filter (με το avisynth στα 30 καρέ και το pel στα 2), βλέποντας την καλύτερη εικόνα που έχω δει ποτέ. Βέβαια, ο επεξεργαστής χτυπάει κάτι 85άρια, αλλά, τα....αγαθά κόποις κτώνται!!!;);)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Είναι παλιά η έκδοση του ffdshow. Δοκίμασε να κατεβάσεις από τη σειρά 3802 και πέρα.

Μια τελευταία ερώτηση:

Αν δεν κάνεις block τον lav, αντί του raw στα external filters δηλώσεις τον ffdshow video decoder ως prefer ο οποίος θα κάνει μόνο το postprocessing δουλεύοντας με το avisynth το F.I., συνεχίζει να σου κάνει το ίδιο?

Νομίζω ότι είναι θέμα έκδοσης ffdshow τελικά, διότι μόλις δοκίμασα αρχείο 720 με συνδυασμό pot player+lav filters+lav splitter+madshi+ffdshow raw filter (με το avisynth στα 30 καρέ και το pel στα 2), βλέποντας την καλύτερη εικόνα που έχω δει ποτέ. Βέβαια, ο επεξεργαστής χτυπάει κάτι 85άρια, αλλά, τα....αγαθά κόποις κτώνται!!!;);)

1) Aν κατεβασω νεα εκδοση, θα πρεπει μαλλον να ξαναπερασω καποιες ρυθμισεις για το F.I. για να δουλευει.
(Avisynth.dll,System dlls to stop ffdshow crashing,Framedoubling plugin)

Χρειαζεται να μπω στη διαδικασια αυτη αφου στις ταινιες δεν εχω προβλημα , αλλα μονο στα patterns του avia. ?

2) Με lav video decoder=prefer, ffdshow video decoder=set merit, ffdshow raw filter= αφαιρεθηκε απο τα externals filters, δεν εμφανιζει πρασινες γραμμες, αλλα το F.I δεν δουλευει (δεν τρεχει ο ffdshow video decoder)
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

1) Aν κατεβασω νεα εκδοση, θα πρεπει μαλλον να ξαναπερασω καποιες ρυθμισεις για το F.I. για να δουλευει.
(Avisynth.dll,System dlls to stop ffdshow crashing,Framedoubling plugin)

Χρειαζεται να μπω στη διαδικασια αυτη αφου στις ταινιες δεν εχω προβλημα , αλλα μονο στα patterns του avia. ?

2) Με lav video decoder=prefer, ffdshow video decoder=set merit, ffdshow raw filter= αφαιρεθηκε απο τα externals filters, δεν εμφανιζει πρασινες γραμμες, αλλα το F.I δεν δουλευει (δεν τρεχει ο ffdshow video decoder)

Το λέω γιατί έγραψες ότι μπλέδιζαν και οι φάτσες στο Άβαταρ (αν και στις περισσότερες σκηνές μπλέ είναι!!!:D)

Αν παίζουν καλά οι ταινίες, δοκίμασε τα πατερνάκια του avforums και αποχαιρέτα του avia...;)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Video Decoders & Renderers ...color conversions, luminance levels & banding

Το λέω γιατί έγραψες ότι μπλέδιζαν και οι φάτσες στο Άβαταρ (αν και στις περισσότερες σκηνές μπλέ είναι!!!:D)

Αν παίζουν καλά οι ταινίες, δοκίμασε τα πατερνάκια του avforums και αποχαιρέτα του avia...;)

οχι βρε, εννοουσα οτι και οι παρουσιαστες του avia ειχαν μπλε επιδερμιδα, και εμοιαζαν με avatar. :D:D:D

οι ταινιες παιζουν κανονικα, το ιδιο και τα patterns του avforums.
Δεν το σκαλιζω αλλο μιας και δουλευει.

(μεχρι την επομενη φορα που καποιος απο εσας με ενα νεο test/πειραμα, πει οτι καταφερε καποια βελτιωση και με βαλει στην πριζα. Τοτε θα του τα ξαναχωσω στο σκαλισμα.) :laugh:
 
Last edited: