Ακουστικά Superlux HD 681... το hi-end του φτωχού??

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Εδώ και λίγο καιρό παρακολουθώ ένα thread στο Rock Grotto που αφορά αυτά τα ακουστικά, και διάφορες μοντίφες οι οποίες τα μεταμορφώνουν σε... κάτι πολύ κοντινό στα Sennheiser HD800... ναι καλά ακούσατε.

http://rockgrotto.proboards.com/index.cgi?board=review&action=display&thread=4769

Οι βασικές μοντίφες:

http://www.rock-grotto.co.uk/HD681.pdf


http://www.rock-grotto.co.uk/HD6812.pdf


Μπήκα στον πειρασμό εγώ και ένας φίλος και τα παραγγείλαμε από Thomann...μόνο 19,30 ευρώ συν τα μεταφορικά.

http://www.thomann.de/gb/superlux_hd681.htm

Ε λοιπόν έχουμε πάθει πλάκα.

Είμαστε στην διαδικασία των φίλτρων και αλλαγών καλωδίων, και πράγματι έχουμε μείνει έκθαμβοι με την ηχητική ποιότητα τόσο φτηνών (και φτηνιάρικων) ακουστικών.

Επειδή αφορά και DIY παρακαλώ τους mods να μείνει το thread εδώ ως αναφορά την ηχητική ποιότητα, και θα ανοίξω και thread στο DIY σύντομα.

Ευχαριστώ θερμά όλα τα παιδιά στο Rock Grotto και ιδιαίτερα τον Frans (solderdude) o οποίος ήταν εκείνος που τα μοντίφιασε αρχικά.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Πριν τις τροποποιησεις,αρχικα,πως παιζουν περιπου?
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Πριν τις τροποποιήσεις έχουν πολύ υπερτονισμένα υψηλά, τόσο που είναι ενοχλητικά.

Η λεπτομέρεια όμως είναι σε επίπεδο χειρουργικού λέιζερ.

Τα μεσαία είναι γλυκύτατα με λεπτομέρεια.

Τα μπάσα είναι αλλού τόσο από παρουσία όσο και ένταση.

Οι αρχικές ακροάσεις έγιναν χρησιμοποιώντας το equalizer του foobar και ήταν ιδιαίτερα θετικές... δεν έχω ξανακούσει τόσο μπάσο... οι ηχογραφήσεις είναι σαν να τις ακούω πρώτη φορά...

Δεν έχω βάλει τα HD 650 στα αφτιά μου έκτοτε.

Τώρα που τα έχω μοντιφιάσει... δεν ξέρω εάν είναι ενθουσιασμός ή αποβλακομάρα που με πιάνει που και που... απλά είναι αλλού.

Το φίλτρο κόβει απλά τις ψηλές, αν δεις στο γράφημα που είναι στο Rock Grotto, θα δεις ότι είναι σχεδόν ισότιμο με τα Sennheisser HD800 από συχνότητες (από ήχο δεν ξέρω) απλά υπερτερούν στα μπάσα.

Δεν έχω ακούσει ποτέ τα HD800, ούτε θεωρώ ότι ετούτα είναι ανώτερα, απλά θεωρώ ότι μια τίμια λύση καθότι μιλάμε για αστεία ποσά.

Θα ανοίξω και ένα thread στο DIY... και θα δείτε ότι είναι απλούστατη η μοντίφα.

Επίσης χαρίζω ένα φιλτράκι εξωτερικό για να τεστάρετε όποιοι θέλετε και από μόνοι σας, αρκεί στην παραγγελία να βάλετε και εμένα για άλλα δύο HD681:2thumb22sup:.

Θα ήθελα δε όποιος έχει HD800 να τα ακούσουμε πλάι πλάι...
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα.Βεβαια δε μου φαινεται και πολυ περιεργο καθοτι εχω και'γω καποιες εμπειριες με φτηνα ακουστικα που παιζουν καλα.

Τωρα με εβαλες στο τρυπακι :slapface:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Για τις τροποποιήσεις εδώ

Για την ηχητική ποιότητα συνεχίζουμε στο παρών thread...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Τους παρακολουθούσα από πέρυσι, αλλά δεν έπαιρνα την απόφαση... τώρα που το έκανα δεν το μετανιώνω καθόλου...

Το ποσό είναι αστείο...

αν κάποιοι ξέρουν περισσότερα από ηλεκτρονικά θα μπορέσουν να φτιάξουν φιλτράκια για όλα τα γούστα...το ηχείο μέσα είναι καλό και κατά την άποψη μου ικανό να παίξει πολύ καλά...



Uploaded with ImageShack.us

Τα τελειωμένα ακουστικά με φίλτρα και καλώδιο/βύσμα
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
απ'οτι βλεπω εβαλες και τα υφασματινα μαξιλαρακια απο τα akg,σωστα?
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,809
Αθηνα !!!!
Chris1967 αφού τις έχεις βγάλει τις φωτό (έχω δει και σε άλλα threads) δεν κάνεις και μία συνολική παρουσίαση του συστήματός σου (που είναι πολύ ενδιαφέρον) στην κατηγορία παρουσιάσεων :grinning-smiley-043
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ευχαριστώ για την πρόταση! απλά δεν θεώρησα ότι το σύστημα μου είναι άξιο λόγου, διότι έχει παλαιά μηχανήματα, και δεν το έχω αναβαθμίσει/στήσει σωστά στο καινούργιο χώρο που το έχω τοποθετήσει...

Όταν βγάλω άκρη θα το παρουσιάσω... και θα χαιρόμουν αν ερχόσασταν όποιοι φίλοι θέλετε να ακούσουμε παρεούλα... (Ο Δημήτρης Δημητρακούδης με μπρίζωσε... και ιδού τα αποτελέσματα...:2thumb22sup:)...
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,809
Αθηνα !!!!
Ευχαριστούμε για την πρόσκληση την οποία και θα τιμήσουμε !!!

Sorry για το off topic αλλά άξιζε !! :a0210:
 

dionysis11

Established Member
10 February 2007
275
βλεπω οτι υπαρχουν και τα 681F flat οπως λενε ειναι καλυτερα απο τα απλα 681;
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Τα παρήγγειλε (HD681) ο κουμπάρος από Amazon και αναμένονται...

To σκέφτομαι και για τις προτεινόμενες μετατροπές... ας φτάσουν και βλέπουμε...
 
26 June 2006
14,830
Athens
Δεν αμφιβάλλω ότι τα συγκεκριμένα ακουστικά ακούγονται πολύ καλά.

Όμως επειδή είμαι κάτοχος των Senn HD650 (φαντάζομαι σε αυτά αναφέρεσαι), σε βεβαιώνω ότι ανάλογα με την οδήγησή τους, η απόδοση κυμαίνεται από αδιάφορη έως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.

Τι αντίσταση έχουν τα συγκεκριμένα ακουστικά?
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,911
Rotterdam
Τα 681 σε σχέση με τα 662 και τα 668 τι λένε; Τα έχει δοκιμάσει κάποιος;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Τα HD681 είναι πολύ καλά ακουστικά αν τους γίνει η μετατροπή με τα φίλτρα.

Ο λόγος που προτιμήθηκαν τα HD681 είναι ότι έχουν την μεγαλύτερη έκταση στα χαμηλά, και τα ενοχλητικά ενισχυμένα πρίμα τακτοποιούνται με τα φίλτρα.

Οπότε εάν έχετε σκοπό να αποκομίσετε τα μέγιστα από την φτηνή σειρά ακουστικών της Superlux αυτή είναι η προτεινόμενη οδός.

Εάν φοβάστε λίγο τις κολλήσεις κλπ κοντά στα ηχεία, τότε μπορείτε να το κάνετε σε εξωτερικό φίλτρο, μόνιμο ή σε κουτάκι με βυσματάκια in/out...

Αν παρά ταύτα δεν θέλετε θα σας πρότεινα τα HD668b τα οποία όμως δεν έχω ακούσει προσωπικά αλλά απ ότι διαβάζω στα ξένα φόρουμ είναι τα πιο εξισορροπημένα ακουστικά της εταιρίας.

Δεν φτάνουν όμως το ηχητικό εύρος των μοντιφιασμένων 681.

Όλα τα υπόλοιπα πάσχουν αρκετά από τα υπερτονισμένα πρίμα, και δεν θα πρότεινα κάποια από τα "άλλα" HD681... τα F είναι flat στα μπάσα και όχι στα πρίμα που είναι το μειονέκτημα τους... οπότε και ενοχλητικά πρίμα έχεις και δεν έχεις τα βαθιά μπάσα.

Πολύ σωστά τα Sennheiser HD650 τα οποία έχω και εγώ είναι εκλεκτικά ως προς την ποιότητα της ενίσχυσης, όπως άλλωστε κάθε καλό ακουστικό, τα πιο δυσκολοδήγητα προφανώς πιο εκλεκτικά.

Τα Superlux (2χ32ohm) βελτιώνουν την συμπεριφορά τους με ενισχυτές, αλλά έχουν πολύ πιο αξιοπρεπή απόδοση σε φορητά/laptop απ ότι τα Sennheiser... και εδώ είναι το κλου της υπόθεσης.

Επίσης είναι ο παράγοντας του ότι δεν τα λυπάμαι... να τα πάρω μαζί μου στον σάκο, να τα ψιλοζορίσω, να κάτσω επάνω τους κατά λάθος κλπ,...διότι το κόστος είναι αστείο...

Φυσικά παρά το γεγονός ότι κυματομορφή τους (με φίλτρα) μοιάζει με Sennheiser HD800 δεν υπάρχει σύγκριση, απλά να το έχουμε υπόψιν ότι ο "χαρακτήρας" είναι παρόμοιος...

Ακούγοντας αρκετούς μήνες από τα μοντιφιασμένα HD681 (συνήθως Musical Fidelity M1 HPA, Aune mini DAC 2xopa2107, αλλά και κατευθέιαν από ipod/iphone4) είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Επίσης είναι ο παράγοντας του ότι δεν τα λυπάμαι... να τα πάρω μαζί μου στον σάκο, να τα ψιλοζορίσω, να κάτσω επάνω τους κατά λάθος κλπ,...διότι το κόστος είναι αστείο...
.

αν και τα Κ240 είναι σαφώς ακριβότερα, διανύουν ήδη το 34 έτος της ζωής τους και μέχρι στιγμής μόνο ο σκύλος δεν τα έφαγε.
Μακάρι τα 681 να ζήσουν 10 χρόνια...
-bye-