J. Edgar

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...

j. Edgar

(αντιγράφω από myfilm , lessthanzervo)

Ως ο εκπρόσωπος της επιβολής του νόμου στην Αμερική για περίπου 50 χρόνια, ο Τζέι Έντγκαρ Χούβερ
ενέπνεε τον φόβο και τον θαυμασμό, ενώ τις πράξεις του άλλοι τις καταδίκασαν και άλλοι τις εκθείασαν.
Πίσω όμως, από τις κλειστές πόρτες, υπήρχαν μυστικά που αν διέρρεαν θα κατέστρεφαν την εικόνα,
την καριέρα και τη ζωή του.

Ο υποψήφιος για Όσκαρ Λεονάρντο ΝτιΚάπριο (“Inception”, “Blood Diamond”) πρωταγωνιστεί στον ομώνυμο
ρόλο της ταινίας “J. Edgar”, ενός δράματος που διερευνά την δημόσια και προσωπική ζωή μιας εκ των πιο
ισχυρών, αντιφατικών και αινιγματικών προσωπικοτήτων του 20ού αιώνα.

jedgardicaprio%20(1).jpg


Με μια ενδεικτική φωτογραφία του σούπερ σταρ Leonardo Di Caprio, ξεκίνησε η προωθητική καμπάνια
της νέας φιλόδοξης δημιουργίας του μεγάλου Clint Eastwood, J. Edgar, που αποτελεί μια κινηματογραφική
βιογραφία του άντρα που συνέδεσε όσο κανείς το όνομα του με το Ομοσπονδιακό Γραφείο Ερευνών των
Ηνωμένων Πολιτειών, τον Τζέι Έντγκαρ Χούβερ. Το φιλμ θα καλύψει το μεγαλύτερο εύρος της ζωής του
σκοτεινού ηγέτη του FBI για περίπου πέντε δεκαετίες (από τις αρχές της δεκαετίας του 20' μέχρι τον
θάνατο του το 1972) δίνοντας ιδιαίτερη σημασία στην νεανική δράση του, ως μια ανερχόμενη και
φιλόδοξη προσωπικότητα των κύκλων της Ουάσιγκτον.

Ο Clint εντέχνως απέφυγε να δεχτεί τις προσκλήσεις των μεγάλων φιλμικών ραντεβού του φθινοπώρου,
μη δεχόμενος να συμμετάσχει το πόνημα του στα φεστιβάλ της Βενετίας, του Τορόντο και της Νέας Υόρκης,
ρίχνοντας την κατευθείαν στα βαθιά, στις 9 του Νοέμβρη, σε περιορισμένο κύκλωμα αιθουσών και δύο
ημέρες αργότερα σε ευρύτερη διανομή από την Warner Bros.

Πέραν του γοητευτικού Leo, που μέσω του εξελιγμένου μακιγιάζ, θα επιχειρήσει να υποδυθεί τον Χούβερ
σε μια τεράστια χρονική περίοδο ζωής, στο φιλμ ακόμη συμμετέχουν η Naomi Watts ως η Χέλεν Γκάντυ,
για πολλά χρόνια γραμματέας του, ο Ed Westwick ως ο Πράκτορας Σμιθ που κλήθηκε να συγγράψει
την βιογραφία του, o Josh Lucas ως ο θρυλικός αεροπόρος Τσαρλς Λίντμπεργκ, ο Damon Herriman
ως Μπρούνο Χάουπτμαν, ο άντρας που απήγαγε το παιδί του Λίντμπεργκ το 1932, σε μια υπόθεση που
εκτόξευσε την δημοτικότητα του Χούβερ, ο Ken Howard ως εισαγγελέας Χάρλαν Στόουν και ο Armie
Hammer ως ο Κλάιντ Τόλσον το νούμερο δύο της ιεραρχίας του Γραφείου. & Τζούντι Ντέντς στον ρόλο
της υπερπροστατευτικής μητέρας του.

19.01.2012 Ελλάδα





icon2.png
edit by airb:

avclub1edgar.jpg






J. EDGAR
J. Edgar




» Παίζουν: Λεονάρντο ΝτιΚάπριο, Ναόμι Γουότς, Τζος Λούκας, Τζούντι Ντεντς, Άρμι Χάμερ
» Σκηνοθέτης: Κλιντ Ίστγουντ
» Διάρκεια: 131' λεπτά

» Κατηγορία: Βιογραφική
» Διανομή: Audio Visual
» Ημ. Κυκλοφορίας: 19 Απριλίου 2012

» Έτος Παραγωγής: 2011
» imdb Rating: 6.9 /10

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DvD







» Υπόθεση:
Ως ο εκπρόσωπος της επιβολής του νόμου στην Αμερική για περίπου 50 χρόνια, ο Τζέι Έντγκαρ Χούβερ
ενέπνεε τον φόβο και τον θαυμασμό, ενώ τις πράξεις του άλλοι τις καταδίκασαν και άλλοι τις εκθείασαν.
Πίσω όμως, από τις κλειστές πόρτες, υπήρχαν μυστικά που αν διέρρεαν θα κατέστρεφαν την εικόνα, την
καριέρα και τη ζωή του.










 
Last edited by a moderator:

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
icon1.png







Από Πέμπτη 19 Ιανουαρίου στους κινηματογράφους!







Trailer με ελληνικούς υπότιτλους:​
 
Last edited:

Paul

New member
1 July 2008
73
Απάντηση: J. Edgar (2012)

Η ταινία πραγματεύεται την άνοδο και εξέλιξη του J. Edgar Hoover, από υπάλληλος του Υπ. Δικαιοσύνης των ΗΠΑ, σε ιδρυτής του FBI, εστιάζοντας παράλληλα στη σχέση που είχε ο τελευταίος με τη μητέρα του, αλλά και με το στενό συνεργάτη του Clyde Tolson. Σκηνοθετικά μου θύμισε αρκετά το Changeling του ιδίου σκηνοθέτη – το οποίο, σε περίπτωση που δεν έχετε δει, σας το προτείνω ανεπιφύλακτα – με κάπως «παγωμένα» χρώματα και διακριτική μουσική υπόκρουση. Η ερμηνείες, από όλο ανεξαιρέτως το καστ, είναι εξαιρετικές, με προεξέχουσα εκείνη του πρωταγωνιστή Leonardo Di Caprio, ο οποίος κατά την άποψη μου θα κερδίσει το αντίστοιχο βραβείο Όσκαρ. Μετά, λοιπόν, τη «Σιδηρά Κυρία», άλλη μία βιογραφική ταινία ενός αμφιλεγόμενου προσώπου, που σίγουρα αξίζει να δείτε τόσο για να ενημερωθείτε σχετικά με τα πρώτα βήματα του «Ομοσπονδιακού Γραφείου Ερευνών», όσο και για να συναισθανθείτε ότι ακόμα και οι μεγαλύτερες προσωπικότητες κατατρέχονται από τα δικά τους φαντάσματα.

Βαθμολογία 7/10

Είδα την ταινία στην Αίθουσα 4 των Village Cinemas @ The Mall με ήχο DOLBY DIGITAL.


Για περισσότερες κριτικές και εν γένει ότι αφορά στον κινηματογράφο επισκεφθείτε τη σελίδα μου στο facebook: www.facebook.com/sinefilos.
Ευχαριστώ!!!
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Απάντηση: J. Edgar (2012)

Εγκλωβισμένα συναισθήματα πάνω σε εξουσιαστικά πολιτικά παιχνίδια.. Ένας άνθρωπος που μισεί τους ανθρώπους, αλλά αγαπάει έναν ομόφυλο του...

Εκπληκτική η σκιαγράφηση του χαρακτήρα του Edgar...Απο τους πιο μισητούς ανθρώπους. Με τόσα κόμπλεξ, δεμένος με την μητέρα του και παράλληλα ραδιούργος και φαντασιομανής...Κυνηγώντας πάντα του "Κομμουνιστές".....

και όμως αγάπησε, παράφορα και δυνατά. Εξαιρετικός ο Ντι Κάπριο, πολύ καλός και ο φίλος του.

Μπράβο στον Κλιντ.
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Απάντηση: J. Edgar (2012)

Εγκλωβισμένα συναισθήματα πάνω σε εξουσιαστικά πολιτικά παιχνίδια.. Ένας άνθρωπος που μισεί τους ανθρώπους, αλλά αγαπάει έναν ομόφυλο του...

Εκπληκτική η σκιαγράφηση του χαρακτήρα του Edgar...Απο τους πιο μισητούς ανθρώπους. Με τόσα κόμπλεξ, δεμένος με την μητέρα του και παράλληλα ραδιούργος και φαντασιομανής...Κυνηγώντας πάντα του "Κομμουνιστές".....

και όμως αγάπησε, παράφορα και δυνατά. Εξαιρετικός ο Ντι Κάπριο, πολύ καλός και ο φίλος του.

Μπράβο στον Κλιντ.

220px-Emma_Goldman_Grave.jpg


Η ταφόπλακά της αναγράφει: “Η ελευθερία δεν θα κατέβει σε έναν λαό, ένας λαός πρέπει να ανυψωθεί στην Ελευθερία” (Liberty will not descend to a people, a people must raise themselves to Liberty).

Respect στην μορφή αυτή....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: J. Edgar (2012)

Ίσως όχι η κορυφαία ταινία του Κλιντ, δεν παύει όμως να είναι ιδιαιτερα ενδιαφέρουσα και να φωτίζει άγνωστες πτυχές μιας μισητής εκτός ΗΠΑ προσωπικότητας...
Άριστη μεταφορά του κλίματος εποχής και πολύ δυνατή ερμηνεία από τον Di Caprio.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: J. Edgar (2012)

αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα , αν και τη ψιλό-βαρέθηκα κάπως προς το τέλος.
καλύτερο πιστεύω αποτέλεσμα συγκριτικά με την ταινία για τον Μαντέλα
Ο Di Caprio αξιόλογος ,
εντύπωση μου έκανε πόσο ψεύτικο φαίνονταν το make up του συμπρωταγωνιστή Armie Hammer (Clyde Tolson)..
 

bike

Established Member
28 April 2011
169
Re: J. Edgar (2012)

εγώ δυστυχώς σε μια συζήτηση με έναν φίλο μου ανέφερε ότι η ταινία ήταν λίγο βαρετή και την απέφυγα ενώ ήθελα να τη δω. Εκ των υστέρων μάλλον το μετάνοιωσα. Θα την ψάξω μόλις βγει σε καμία nova ή σε κάνα dvdάδικο.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: J. Edgar (2012)

Θέλω να ψηφίσω "καλή" αλλά αισθάνομαι πως κάτι έλλειπε. Και τεχνικά προβλήματα, όπως το απαράδεκτο μέικ απ των γερασμένων χαρακτήρων, επιπέδου Ελληνικού TV σήριαλ, αλλά κυρίως η έλλειψη ροής και συνέχειας... μπορεί βέβαια να νύσταζα και λίγο όταν την είδα, αλλά και πάλι αυτό δεν είναι δικό μου σφάλμα...