Αγώνες Πείνας — The Hunger Games

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    75

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,103
Λιβαδειά
The-Hunger-Games.jpg





» Παίζουν: Γούντι Χάρελσον, Ντόναλντ Σάδερλαντ, Στάνλεϊ Τούτσι, Ελίζαμπεθ Μπανκς, Τζος Χάτσερσον, Λένι Κράβιτς, Τζένιφερ Λώρενς
» Σκηνοθέτης: Γκάρι Ρος

» Διάρκεια BluRay: 142' λεπτά
» Διάρκεια DvD: 137' λεπτά
» Κατηγορία: Περιπέτεια , Φαντασίας
» Διανομή: Audio Visual

» Έτος Παραγωγής: 2012
» imdb Rating: 7.3 /10

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά

» Ημ. Κυκλοφορίας: 5 Οκτωβρίου 2012
» Κυκλοφορεί σε: Blu-Ray και DvD







» Υπόθεση:
Από τα ερείπια ενός μέρους που κάποτε ήταν γνωστό ως Βόρεια Αμερική έχει αναδυθεί το έθνος της Πάνεμ,
μια λαμπερή Κάπιτολ που περιβάλλεται από δώδεκα απομακρυσμένες επαρχίες. Η Κάπιτολ είναι σκληρή και
αμείλικτη και κρατά τις επαρχίες υπό τον έλεγχό της αναγκάζοντάς τις να στέλνουν από ένα αγόρι και ένα
κορίτσι ηλικίας από δώδεκα μέχρι δεκαοχτώ για να συμμετάσχουν στους ετήσιους Αγώνες Πείνας, έναν
αγώνα θανάτου που μεταδίδεται ζωντανά από την τηλεόραση.












 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: The Hunger Games (2012)

Εχοντας διαβασει το ομωνυμο βιβλιο,το πρωτο τριλογιας,πιστευω οτι μπορει να γινει μια πετυχημενη,νεανικη κυριως, ταινια.Βεβαια το βιβλιο και φανταζομαι το σεναριο ειναι "εμπνευσμενο"-σικ-απο ελληνικη μυθολογια "ακα μινωταυρος" (εκανε η συγγραφεας ενα τρανσφερ στο μελλον, με αρκετες εξτρα πινελιες).
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: The Hunger Games (2012)

Μοιάζει με το Battle Royale ή όχι ;
Mονο στο οτι πρεπει στο τελος να επιβιωσει ενας (ειναι νεανικη περιπετεια,οι αναγνωστες ειναι κυριως εφηβοι).Αν το προσεξουν θα γινει πολυ καλη τριλογια.
 
Last edited:

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

Τρίτο καλύτερο άνοιγμα όλων των εποχών

155 μύρια στην Αμερική


214 παγκόσμια

άσχετο ....
αλλά ο ελληνικός τίτλος μου φαίνεται γελοίος ...
 
Re: Απάντηση: Re: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

Το ειδα χτες σε αιθουσα odeon..
Δε με εντυπωσιασε,μετριο θα το χαρακτηριζα.Κουραστικη κατα τη γνωμη μου εικονοληψια,με πολλες θολες ληψεις και τρεμαμενες καμερες,ηχος μετριος και ανευρος,ερμηνειες τραβηγμενες απο τα μαλια με βεβιασμενα δακρυα και δραματα.Η Capitol παρουσιαζεται σαν απεραντο καρναβαλι,με γκροτεσκους κατοικους,οι Ειρηνοποιοι γελοιοι,ντυμενοι με κατι σαν πυτζαμες με κρανος,γενικα νομιζω οτι επιχειρηθηκε να δοθει ενας αερας cult χωρις επιτυχια..
Στα θετικα της ταινιας η σχετικα πιστη αποδοση της ιστοριας του βιβλιου..
 
Re: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

Αν εξαιρέσει κανείς τα πράγματι βεβιασμένα δάκρυα, και τα τελείως άστοχα πλάνα στο χέρι, δεν θα το έλεγα κακό. Η γελοιοποίηση των κατοίκων της Capitol μου άρεσε σαν ιδέα (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, δεν ξέρω πως τους περιγράφει εκεί), αφού μην ξεχνάμε ότι είναι άνθρωποι που ενθουσιάζονται με τα Hunger Games, άρα έχουν εκφυλιστεί πλήρως λόγω του χρήματος, της αδράνειας κλπ.

Μου άρεσε η επιλογή της πρωταγωνίστριας, ο ρυθμός δεν ήταν κακός, αλλά γενικότερα, απλά πέρασα ένα ευχάριστο βράδυ.


Με προβληματίζει πάντως η άνεση με την οποία παρουσιάζονται blockbusters που αποτυπώνουν την κοινωνία που ευαγγελίζονται οι δισεκατομμυριούχοι του σήμερα (κλειστά σύνορα μεταξύ τάξεων, πεινασμένοι που δουλεύουν για ζάπλουτους κλπ). Θέλουν να μας πουν κάτι άραγε;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

Αρκετά καλή.
Ωραίο σενάριο , εξαιρετική πρωταγωνίστρια , χωρις πολλες εφφετζήδικες μάχες.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

η πρωταγωνίστρια καλή, και... τίποτα άλλο. Σε συνδυασμό με την μεγάλη διάρκεια, με κούρασε.
Μου έφερε στο μυαλό μου την Νάρνια (ίσως λόγω των παιδιών - πολεμιστών)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

Δυστυχώς ενώ το βιβλίο φαίνεται ότι είχε περιεχόμενο η ταινία στέκεται πολύ στην επιφάνεια , οι ερμηνείες και η σκηνοθεσία δεν ξεπερνούν την μετριότητα.

Το μόνο που ξεχωρίζει είναι η πρωταγωνίστρια που έχω την εντύπωση ότι θα την βλέπουμε αρκετά από εδώ και πέρα.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

Εξαιτίας αυτής της ταινίας, οι αγώνες τοξοβολίας στους Αγώνες του Λονδίνου είχαν πρωτοφανή τηλεθέαση. Μέχρι και στο τελευταίο επεισόδιο του Longmire εγινε αναφορά στο πόσο της μόδας έγινε η τοξοβολία μετά την προβολή της.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Αγώνες Πείνας — The Hunger Games (2012)

Την περίμενα καλύτερη την ταινία ,από όσα είχα ακούσει - διαβάσει .