Crypto ReDi 25 MP

agelosmas

New member
14 September 2011
3
Παιδιά γειά σας και καλώς ήρθα.
Ο redi 25 (mini scart), μόλις βγήκε από την εγγύηση, σταμάτησε να παίρνει εντολές από το τηλεχειριστήριο, το οποίο λειτουργεί εξακριβωμένα με την κάμερα του κινητού. Το πράσινο led στο "μάτι" είναι ΟΚ. Να τον πετάξω ή μπορεί να επισκευαστεί;
 

drtsous

New member
31 March 2011
13
Βοηθεια για crypto redi 25mp

Προ λιγων ημερων αγορασα τον δεκτη Redi 25mp και σε μια προσπαθεια μου να αντιμετωπισω τη μη αναπαραγωγη ηχου ac3, περασα firmware αλλης εταιρειας(Edision) με αποτελεσμα να μην λειτουργει το τηλεχειριστηριο. Υπαρχει καποιος τροπος να επαναφερω τις εργοστασιακες ρυθμισεις μεσω usb? γιατι δεν μπορω να χειριστω καθολου το δεκτη(βλεπω μονο την αρχικη οθονη)
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Βοηθεια για crypto redi 25mp

To κλασσικότερο πρόβλημα που προκύπτει όταν χρησιμοποιούμε ανεπίσημο λογισμικό. Γιαυτό πριν δοκιμάσουμε ανεπίσημο λογισμικό εκτός από τις πληροφορίες για την συγγένεια των δεκτών βρίσκουμε φωτογραφίες του δέκτη και του τηλεκοντρόλ του για να δούμε αν ταιριάζουν τα τηλεκοντρόλ. Η κλασσικότερη λύση είναι ένα προγραμματιζόμενο με κωδικούς τηλεκοντρόλ. Κάνεις αυτόματη αναζήτηση και αν είσαι τυχερός θα βρει τον κωδικό του καινούριου λογισμικού. Γιατί στην ουσία τώρα έχεις αλλάξει δέκτη. Ακόμα και μερικά κουμπιά να δουλεύουν απλά μέχρι να μπεις στο μενού, μπορείς να ξαναβάλεις το γνήσιο λογισμικό. Βέβαια δεν έχουν όλα τα προγραμματιζόμενα τηλεκοντρόλ όλους τους κωδικούς, οπότε και εδώ χρειάζεται τύχη. Ή όσο πιο δυνατόν πλήρες σε κωδικούς τηλεκοντρόλ. Υπάρχει και ένα κόλπο να εξαναγκάσεις τον δέκτη να κάνει άμεση και απευθείας αναβάθμιση λογισμικού χωρίς τηλεκοντρόλ, αλλά είναι σχετικά δύσκολο, κάνει για ορισμένους δέκτες και δεν ξέρω αν ταιριάζει στον δικό σου. To έχω δοκιμάσει εγώ σε προηγούμενης γενιάς MSTAR και δούλεψε, αλλά δεν ξέρω τι είναι ο δικός σου δέκτης.
 

drtsous

New member
31 March 2011
13
Απάντηση: Crypto Redi 25MP

Αν δεν πιασει το κολπο με το universal χειριστηριο, με ποιες προυποθεσεις μπορει να γινει το αλλο κολπο?Απ'οτι καταλαβα ο δεκτης εχει επεξεργαστη Ali m3105d
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Crypto Redi 25MP

Το κόλπο μου το είπανε και εμένα για τον δέκτη μου XORO 7600 που είναι της οικογένειας των κλώνων του AMTC 290. Πρόκειται για δέκτη MSTAR και μάλιστα προηγούμενης γενιάς γιατί τώρα τελευταία βγήκε καινούρια γενιά. Σε αυτό το τσιπ πιάνει, όπως έπιασε και σε εμένα. Αν και εγώ είχα άλλον λόγο που το δοκίμασα. Σε άλλον δέκτη F&U 2205 με τσιπ NEC που το προτείναμε δεν φαίνεται να δούλεψε. Διάβασε τις δύο περιπτώσεις που γίνεται αναλυτική περιγραφή της διαδικασίας. Thread AMTC 290 μηνύματα #318 μέχρι #321, και thread F&U 2205 μηνύματα #1366 μέχρι #1373. Δεν χρειάζεται καμία προυπόθεση, απλά να πετύχεις το πάτημα του πλήκτρου όπως πρέπει. Η μόνη προυπόθεση είναι να δουλεύει αυτό το κόλπο και σε αυτόν τον δέκτη. Αν δουλέψει, δούλεψε. Ζημιά πάντως δεν κάνει.
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
CRYPTO ReDi 25 MP

είναι ο δέκτης που έχει μινι scart και μπαίνει πισω απο την τηλεοραση. η απορια μου ειναι η εξής . πως παίρνει τις εντολες απο το τηλεχειριστήριο αφου βρίσκετε πίσω απο την τηλεόραση.. τον έχει κανείς?? γνωρίζει να μου πει

c10062751-1l.jpg
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: CRYPTO ReDi 25 MP

Έχει μια υποδοχή στην οποία συνδέεται ένα καλώδιο που στην άκρη του έχει τον δέκτη υπερύθρων. Είναι μικρό και διακριτικό, ενώ το βάζεις σε όποιο σημείο θέλεις εσύ, πάνω-κάτω, δίπλα ή μακριά (όσο το επιτρέπει το μήκος), ή το καμουφλάρεις με κάποιο μπιχλιμπίδι εκεί κοντά.
 

nuclear__

New member
10 July 2008
7
Re: Crypto Redi 25MP

Αγόρασα σήμερα το 25ΜΠ και το έβαλα σε μια polaroid tv. Μπερδεύοντε τα σήματα των τηλεχειρηστηρίων.
πχ πατας να αλλάξεις κανάλη στο δέκτη και αλλάζει επιλογή εισόδου η tv. Εκτός του να κλείσω το μάτι της τβ (και να την ανοίγω από τη πρόσοψη) υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;
 

red di

New member
13 November 2012
5
Απάντηση: Crypto Redi 25MP

παιδια κανα update εκανε η crypto για τον redi 25 ???
μηπως και διορθωθει το θεμα με τους υποτιτλους που τους βγαζει ψειρες ???
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μπορεί να έχουν, αλλά να μη την ανέβασαν. Τα κάνουν και αυτά εκεί στην Crypto...
Στείλε τους ένα μήνυμα να τους ρωτήσεις μήπως έχουν κάτι.
 

red di

New member
13 November 2012
5
Μια χαρα χαλια δηλαδη....
Ειχα δει οτι στο site της crypto δεν υπηρχε κατι και ειπα να ρωτησω εδω μηπως και ξερει καποιος.......
Απλα εγω το χρησιμοποιω μονο για να βλεπω ταινιες και οι υποτιτλοι που βγαζει ειναι δραμα......
Μ αρεσει που χει και κουμπι για εμφανιση-αποκρυψη υποτιτλων αλλα δεν δουλευει για κανενα λογο....
Ουτε μια ρυθμιση εχει ουτε τιποτα.....
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μεγάλο κουράγιο έχεις για να ψάχνεις ταινίες που να μπορεί να τις παίξει!

Δοκίμασε να μετατρέψεις τους υπότιτλους σε Vobsub. Αναφέρονται 3 προγραμματάκια στο οδηγό.
 

red di

New member
13 November 2012
5
Εστειλα και η απαντηση ηταν πως δεν γινεται τιποτα για το θεμα των υποτιτλων, και πως δεν υπαρχει καποια αναβαθμιση........
Αυτο θα πει πολυ καλο service.....!!!!
Μονο στην ΕΛΛΑΔΑ γινονται αυτα......
Τους εχουμε μαθει πλεον........!!!!!!!
 
Last edited by a moderator: