Android Media Players?

AxLr

New member
12 September 2011
17
Θα ήθελα κατ'αρχήν να χαιρετίσω όλα τα μέλη του forum, καθώς αυτό είναι το πρώτο μου post.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν media player για το home theater που έχω στήσει και μέσα στο γενικότερο ψάξιμο που κάνω τις τελευταίες ημέρες ανακάλυψα το http://www.e-tablet.grhttp://www.e-tablet.gr/ στο οποίο βρήκα 4 διαφορετικά μοντέλα Android media players στην κατηγορία Android Internet TV Players.

Αυτά που μου τράβηξαν το ενδιαφέρον είναι το Nano ATV300 και το ATV2000. Φαίνονται να έχουν όλες τις απαραίτητες εισόδους-εξόδους και το γεγονός ότι τρέχουν Android 2.2 διευκολύνει την προβολή ιντερνετικού περιεχομένου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι για τα Android media players γενικά και ειδικότερα αν έχετε κάποια εμπειρία με τα 2 αυτά μοντέλα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,480
Μεταμορφωση
δεν θα εμπιστευομουν κανενα απο αυτα...Ειναι παρα πολυ νωρις για android media players.
Θεωρω οτι αν παρεις καποιο απο αυτα θα αντιμετωπισεις σοβαρα προβληματα.
Εντελω ανωριμα προιοντα (ακομα)
 

AxLr

New member
12 September 2011
17
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Πράγματι έχουν δρόμο ακόμα μπροστά τους. Όταν πρωτοάκουσα για τα android players ήμουν και εγώ πολύ επιφυλακτικός εώς αρνητικός θα έλεγα. Εκεί που αναθεώρησα τις απόψεις μου ήταν όταν βρέθηκα σε ένα internet cafe στην επαρχία και είδα ότι είχαν μέσα 3 Flexiview FV-1 συνδεμένα σε τηλεοράσεις 42" και τα χρησιμοποιούσαν για σερφάρισμα, παιχνιδάκια στο android, παρακολούθηση ταινιών και ποδοσφαιρικών αγώνων.

Όταν ρώτησα τον υπεύθυνο αν είναι ικανοποιημένοι από τα συγκεκριμένα players, μου είπε οτι σε γενικές γραμμές κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους και ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν μπορούν να παίξουν MKV αρχεία καθώς ο Samsung S5PV210 που φοράνε δεν τα πάει καλά με αυτού του είδους τα αρχεία.

Έκατσα βέβαια να επιβεβαιώσω αυτά που μου είπε και η αλήθεια είναι ότι έμεινα αρκετά ικανοποιημένος.

Έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω και για τα άλλα δύο players γιατί σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους και περισσότερες εξόδους έχουν και ο επεξεργαστής τους, απ'ότι διαβάζω, μπορεί να παιξει MKV χωρίς πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση, αν αποφασίσω να το ρισκάρω, θα γράψω τις απόψεις μου γιατί είμαι και ιδιαίτερα περίεργος αν θα παίξει side by side MKV και ποια θα είναι η ποιότητα εικόνας στο 3D σύστημα που εγκατέστησα πρόσφατα(Optoma 3D-XL & Optoma DW-318).
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
Δεν νομιζω να μπορεις να παιξεις 3D με αυτο το player! Αγορασα και γω ενα αλλο android player αλλα το πειρα για να δω τι γινεται στον μουσικο τομεα. Οσον αφορα τις ταινιες, μονο τα κανονικα media players αυτη την στιγμη μπορουν να παιξουν 3D
 

dinosgr

Established Member
5 April 2011
211
Αγαπητοί φίλοι,
να συνεχίσω το νήμα πάνω στο θέμα των android media player boxes

Ενδιαφέρομαι για αυτό εδώ:

http://www.ebay.com/itm/Full-HD-108...ltDomain_15&hash=item3a699801c1#ht_5684wt_698

ή το ίδιο σε άλλο λινκ

http://www.chinavasion.com/hdd-media-players/android-22-hd-media-player/


1. Αυτός ο επεξεργαστής skyvia 8860 ακούγεται λίγο "μάρκα μ' έκαψες" (δεν είναι intel, amd, cortex κλπ.). Τι ισχύει; Μπορεί να προβάλει περιεχόμενο 1080p χωρίς προβλήματα (high bit rate περιεχόμενο επίσης;;;). Είναι παγίδα;

2. Η δυνατότητα wifi προστίθεται σε αυτό το media player μέσω ενός usb wifi adapter (δεν είναι built in). Γνωρίζετε εάν οποιοσδήποτε wifi adapter ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ή εάν χρειαάζεται κάποιον συγκεκριμένο; Κάποιο συγκεκριμένο chipset για wifi adapter;; Πώς μπορώ να το γνωρίζω;

3. Θέλω να αγοράσω ασύρματο τηλεχειριστήριο για αυτό το κουτάκι. Γνωρίζετε αν αυτό το media player είναι συμβατό με BLUETOOTH και με RF wireless keyboards - touchpads;; Ποια τεχνολογία ασύρματου τηλεχειρισμού είναι συμβατή με το android;

Αυτό εδώ;;;
http://www.chinavasion.com/mouse-keyboard/mini-keyboard/

Πληζ βοηθήστε με, είναι για δωράκι που πρέπει να κάνω σύντομα σε έναν πιτσιτικά και πρέπει να προλάβω να το παραγγείλω πριν τα γενέθλιά του!!!!

ΤΗΑΝΚ YOU!!

:worshippy:
:2thumb22sup:
 

AxLr

New member
12 September 2011
17
Φαίνεται ενδιαφέρον, όμως ο επεξεργαστής μάλον είναι πολύ λίγος στα 400Mhz για 1080p. Τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι οι AmLogic και Telechips TCC 8803, αναπαράγουν 1080p απροβλημάτιστα.

Εκτός των άλλων, παρ'όλο που είναι σίγουρα φθηνό, πόσο θα βγει τελικά με τα μεταφορικά του, φπα, τελωνεία κ.λπ?
 

dinosgr

Established Member
5 April 2011
211
Απάντηση: Re: Android Media Players?

και γιατι να μην του παρεις κατι επωνυμο και δοκιμασμενο στα ιδια χρηματα?

Έχεις μήπως κάποια εναλλακτική πρόταση στα 75 ευρώ που να έχει FULL INTERNET BROWSER + τις υποδοχές που έχει αυτό το μηχανάκι; Τα απλά media players δεν έχουν (νομίζω) internet browser και τον πιτσιρικά τον ενδιαφέρει πολύ αυτή η δυνατότητα για να μπορεί να μπαίνει σε όλα τα video sites (όχι μόνο youtube). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ...
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
εγω φιλε μου παρελαβα πριν λιγες μερες αυτο:

http://www.ebay.co.uk/itm/Google-HD...605?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aae9e47fd

Παιζει τελεια 1080 και γενικα το βρηκα πολυ καλο! Ακομα πειραματιζομαι μαζι του. Παιζει angry birds κανονικα, και βεβαια μουσικη, φωτος κτλ.Το πηρα ομως λιγο παραπανω απο αυτο που λες εσυ, αλλα ειναι πολυ δυνατοτερο! PM εαν θελεις περισσοτερες λεπτομεριες (απο που το πηρα κτλ)
 

dinosgr

Established Member
5 April 2011
211
Είναι 50% ακριβότερο και έχει μόνο hdmi. Απορρίπτεται γιατί hdmi δεν έχει η tv του πιτσιρικά... :worshippy:

Υπάρχει κάποια εναλλακική επώνυμη λύση στην τιμή των 65 ευρώ που είναι αυτό το κινέζικο android 2.2 box ; :worshippy:
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
δεν εχει μονο hdmi! εχει εξοδο rca με video composite και εξοδο στερεοφωνικη ηχου! Το πηρα οχι απο το λινκ που σου εδωσα αλλα απο αλλου και ηρθε με τα μεταφορικα γυρω στα 85 ευρω!
 

AxLr

New member
12 September 2011
17
δεν εχει μονο hdmi! εχει εξοδο rca με video composite και εξοδο στερεοφωνικη ηχου! Το πηρα οχι απο το λινκ που σου εδωσα αλλα απο αλλου και ηρθε με τα μεταφορικα γυρω στα 85 ευρω!

Θα μπορούσες να μου πεις από που το πήρες? Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
Το πηρα για νατο δοκιμασωα απο δημοπρασια στο ebay. Αλλα μπορεις να το βρεις καινουργιο με τα μεταφορικα του (UPS) απο dhgate γυρο στα 95. θα σας πω και αλλα το βραδυ, τωρα φευγω για να βαφτισω τον γιο μου!
 

dinosgr

Established Member
5 April 2011
211
Μάγκες συγγνώμη που κάνω συνεχόμενα posts (δεν μπορώ να κάνω edit) αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής:

http://www.dealextreme.com/p/4-pin-3-5mm-minijack-to-3-x-rca-composite-av-cable-1-25-meter-10633

Αυτό το καλωδιάκι (mini-jack από τη μία και composite κόκκινο-άσπρο-κίτρινο από την άλλη), μπορεί να μπει στην τρύπα-καρφί AV OUT του android media player box που προτείνει ο φίλος πιο πάνω για να συνεργαστεί με μια παλιά τηλεόραση που δεν έχει hdmi υποδοχή παρά μόνο κόκκινο-άσπρο-κίτρινο υποδοχή).
:a0210:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
 

AxLr

New member
12 September 2011
17
Κρίνοντας από τις φωτογραφίες, η έξοδος AV μάλλον είναι μόνο για ήχο. Στην φωτο με τα καλώδια έχει ένα mini jack σε red-green-blue και ένα σε analog rca(το κλασσικό άσπρο-κόκκινο για ήχο).

Ένα άλλο θέμα που με έχει μπερδέψει γενικότερα με τις αγορές από μαγαζιά του εξωτερικού, είναι τι πληρώνουμε τελικά όταν έρθει αυτό παραγγείλαμε Ελλάδα.

Πέρσι αγόρασα ένα windows tablet, επέλεξα δυστυχώς αποστολή με DHL(και με τους υπόλοιπους γνωστούς courrier το ίδιο είναι) και πληρωσα εκτός του φπα που είναι δεδομένος και άλλα 100 ευρώ εκτελωνισμό(τον έκανε η DHL) επειδή δεν είχα δικό μου εκτελωνιστή. Το φυσούσα και δεν κρύωνε. Οπότε αποφάσισα ότι θα ψωνίσω ξανά εκτός Ευρωπαικής ένωσης μόνο αν δεν το βρίσκω Ελλάδα ή το βρίσκω σε πολύ μεγάλη διαφορά τιμής. Αλλιώς μόνο από εδώ πλέον.
 

dinosgr

Established Member
5 April 2011
211
Απάντηση: Re: Android Media Players?

Κρίνοντας από τις φωτογραφίες, η έξοδος AV μάλλον είναι μόνο για ήχο. Στην φωτο με τα καλώδια έχει ένα mini jack σε red-green-blue και ένα σε analog rca(το κλασσικό άσπρο-κόκκινο για ήχο).

Σόρρυ, αλλά είμαι άσχετος: δηλαδή, εάν η τηλεόρασή δεν έχει υποδοχή hdmi από πίσω, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το android media 2.3 box με κάποιο άλλο καλώδιο;
Πληζ βοήθησέ με, ευχαριστώ. :ernaehrung004: