ATI 6450 - Καλη επιλογη για HTPC?

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ειμαι στο ψαξιμο για μια νεα καρτα γραφικων που θα μπει στο HTPC (Core2Duo). Μπορω να διαθεσω μεχρι 50 ευρω και αναρωτιεμαι αν η ATI 6450 που βρισκω σε αυτα τα χρηματα ειναι καλη επιλογη.

Δεν παιζω παιχνιδια, με ενδιαφερει να κλειδωνει σωστα στα 23.976 με 40" Sony (δεχεται 1080/24p) και να περνανε ολα τα φορμά HD ηχου σε ενισχυτη μεσω HDMI.

Μηπως να κοιταξω αντιστοιχης τιμης NVidia? Υπαρχει καποιο πλεονεκτημα σε σχεση με τις ATI?

Τελος, σε κουτι Silverstone LC16 με δυο 8ρηδες ανεμιστηρες πισω, θα ειχα προβλημα αν παω σε fanless καρτα ή πρεπει να επιλεξω κλασσικη με ανεμιστηρα?

Ευχαριστω
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Κοιτα, την δουλειά σου την κανείς άνετα και με αυτήν την κάρτα και με πιο παλιά πχ (5450)

Απο την άλλη βέβαια μπορείς να πας με μόνο 20 πάνω σε μια nvidia 430@1600 να σαι πολύ πιο ευέλικτος σε επιλογή λογισμικού ( λέγε με xbmc) και το σημαντικότερο αν λέμε για windows σε επιλογή φιλτρων coreAVC(cuda) , LAV CUVID, MadVR. Έχει κάνει πιο καλή δουλειά εκεί η nvidia.
Μεγαλο ατού της nvidia τα custom resolutions.

Κάτι τελευταίο η 6450 η fanless , έχει πιο χαμηλά ρολόγια και λιγότερη πιο αργή μνήμη. Σε interlaced υλικό "βηχει" λίγο. Είχαμε κάνει μια συζήτηση σε ένα νήμα με ένα συγκριτικό απο το anandetch.
Οι ανεμιστήρες στις low profile δεν ακούγονται καθόλου. Δεν έχει νόημα να κανείς εκπτώσεις στην ποιότητα για τοσο μικρή βελτίωση στο θόρυβο.
 
Last edited:

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Κοιτα, την δουλειά σου την κανείς άνετα και με αυτήν την κάρτα και με πιο παλιά πχ (5450)

Απο την άλλη βέβαια μπορείς να πας με μόνο 20 πάνω σε μια nvidia 430@1600 να σαι πολύ πιο ευέλικτος σε επιλογή λογισμικού ( λέγε με xbmc) και το σημαντικότερο αν λέμε για windows σε επιλογή φιλτρων coreAVC(cuda) , LAV CUVID, MadVR. Έχει κάνει πιο καλή δουλειά εκεί η nvidia.
Μεγαλο ατού της nvidia τα custom resolutions.

Κάτι τελευταίο η 6450 η fanless , έχει πιο χαμηλά ρολόγια και λιγότερη πιο αργή μνήμη. Σε interlaced υλικό "βηχει" λίγο. Είχαμε κάνει μια συζήτηση σε ένα νήμα με ένα συγκριτικό απο το anandetch.
Οι ανεμιστήρες στις low profile δεν ακούγονται καθόλου. Δεν έχει νόημα να κανείς εκπτώσεις στην ποιότητα για τοσο μικρή βελτίωση στο θόρυβο.

+1.
Ότι λέει ο Portioli ισχύει. Στα 50 - 70 ευρώ για HTPC, η Nvidia GT 430 είναι μονόδρομος για να τα έχεις όλα (Windows, Linux με όλα όσα αναφέρει πάνω). Τώρα θα βρεις πολλές με διαφορετικούς χρονισμούς, από 59 ευρώ (1066 memory speed) http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Palit-GT-430-PCI-Express-GDDR3-1GB-NEAT430NFHD06.htm μέχρι και 67,50 ευρώ (1600 memory speed)http://www.msystems.gr/index.php?category=1619&product=11348 . Όσο πιο πολύ ανέβει η ταχύτητα μνήμης τόσο τόσο το καλύτερο, με όλες όμως θα κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά απ' την ΑΤΙ.
 
13 June 2010
3,048
Φίλε μου άσχετο το 20 παραπάνω που σου είπα είναι πολυ.
Η αντίστοιχη 430 της gigabyte κάνει 55 -65 .
http://www.skroutz.gr/s/287335/Gigabyte-GeForce-GT-430-OC-1-GΒ.html
Καλημερα σε ολους σας
Δε μου λες γιατρε μου, αυτη η συγκεκριμενη καρτα,πιανει μια η δυο θεσεις?
Θελει και ξεχωριστη τροφοδοσια?

Ευχαριστω
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Γειας κ. Βαγγέλη,


αυτη η συγκεκριμενη καρτα,πιανει μια η δυο θεσεις?



Θελει και ξεχωριστη τροφοδοσια?


P1010374_585_438_90.jpg


There's no need for any 6-pin PCIe power cable and the card only take up one PCI slot space.
Since the card comes in a low-profile PCI-E form factor, it's shorter than most standard graphics card,
which means it will fit in most chassis including full tower and HTPC chassis.

Νομίζω είναι μια χαρά.
Μία θέση, χωρίς εξωτερική τροφοδοσία.

Gigabyte: GV-N430OC-1GL
Review: Gigabyte Geforce GT 430 OC (1Gb DDR3)


χωρίς συγκεκριμένο λόγο, εγώ τα παραπάνω για την asus τα έδινα, πάντως...
πιο πολλά review , πολύ καλά λόγια
 
Last edited:

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Με πεισατε να αλλαξω στρατοπεδο!

Αν και εμπιστευομαι την Gigabyte σαν εταιρια, φοβαμαι οτι αυτο το συστημα ψυξης με τα δυο μεγάλα φουρ-φουρ θα ειναι θορυβωδες, οποτε καλοβλεπω την Asus και ας ξεφυγω λιγο απο το budget.
 
13 June 2010
3,048
Re: Απάντηση: ATI 6450 - Καλη επιλογη για HTPC?

χωρίς συγκεκριμένο λόγο, εγώ τα παραπάνω για την asus τα έδινα, πάντως...
πιο πολλά review , πολύ καλά λόγια
Ευχαριστω για την απαντηση σου.
Γιατι προτιμας την ASUS, αφου οπως λεει ο Αρχιατρος Αυγερινος οσο ταχυτερη ειναι η μνημη τοσο το καλλιτερο.
ASUS 1600 - GIGABYTE 1800
Τι λες για αυτο?

@Supacoopa
Νομιζω οτι οι δυο ανεμιστηρες και καλλιτερη ψυξη δινουν και λιγοτερο θορυβο πρεπει να κανουν.
Τι λενε οι υπολοιποι?
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: ATI 6450 - Καλη επιλογη για HTPC?

@Supacoopa
Νομιζω οτι οι δυο ανεμιστηρες και καλλιτερη ψυξη δινουν και λιγοτερο θορυβο πρεπει να κανουν.
Τι λενε οι υπολοιποι?

Στο review που έδωσε ο Portioli, βλέπω στο screenshot του GPU-Z "Fan Speed 15%" Μάλλον οι ανεμιστήρες επιταχύνουν και επιβραδύνουν ανάλογα με τον φόρτο. Καλό αυτό για να μην ακούγεται σαν ψυγείο.
Ελπίζω το σύστημα ψύξης να είναι καλής ποιότητας και να αντέχει στο χρόνο.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
έχει πιο πολλά review και στα site και στα forum,
πάντα πριν πάρω κάτι μ`αρέσει να το ξέρω απ'εξω λες και το έχω ήδη.

Κάτι άλλο για τα custom resolutions:

sshot-2.png


sshot-3.png


sshot-4.png


sshot-5.png


sshot-6.png


Πηγή: Anandtech Galleries - nVIDIA Custom Resolution

και εν δράση με λίγο πείραγμα:

attachment.php


ο MAdVR εδώ κάνει λάθος.
1/(|23,976 - 23.97601|)= 100.000s = 27,77777 Ωρες


η φωτογραφία είναι από εδώ
 

Attachments

  • NVIDIA 23.976Hz.jpg
    NVIDIA 23.976Hz.jpg
    94.4 KB · Views: 796