Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub1loufa.jpg
LOUFA-KAI-PARALLAGH-SEIRHNES-STH-STERIA-SE.png
LOUFA-KAI-PARALLAGH-SEIRHNES-STH-STERIA-BD.png








ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ: ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ
Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά







» Παίζουν: Ορφέας Αυγουστίδης, Βίκη Καγιά, Σωκράτης Πατσίκας, Γιώργος Σεϊταρίδης, Γιάννης Τσιμιτσέλης, Ρένος Χαραλαμπίδης.
» Σκηνοθέτης: Νίκος Περάκης

»
Διάρκεια: 108' λεπτά
» Κατηγορία: Κωμωδία
» Διανομή: Odeon

»
Ημ. Κυκλοφορίας: 20 Φεβρουαρίου 2012
» Έτος Παραγωγής: 2011
» imdb Rating: 4.5 /10

» Γλώσσα: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DvD







» Υπόθεση:
Λίγα χρόνια έχουν περάσει από το θερμό επεισόδιο στη βραχονησίδα Πίττα και η μάχιμη ομάδα καλείται
ξανά στο... καθήκον, αυτή
τη φορά εδράζεται στη στεριά. Οι δρόμοι ωστόσο που θα τους φέρουν πάλι μαζί
ξεκινούν από εντελώς διαφορετικές κατευθύνσεις.
Ο Σταυρακομαθιακάκης εγκαταλείπει τον Ψηλορείτη
για την Αθήνα, ακολουθώντας τα ίχνη της μυστηριωδώς απαχθείσας προστατευόμενης
του, της 12χρονης
ορφανής Πακιστανής Noori.
Εκεί, οι Παρβαλάντζας και Παπαδάκης προσπαθούν να περισώσουν την
αλυσίδα ανατολίτικων ταχυφαγείων Sevdali.


Ο Νάκος, που έχει πλέον εξελιχθεί σε χακερά και Ρομπέν των... Ραφιών, έχει βάλει σκοπό να αφυπνίσει το
περί δικαίου αίσθημα των συμπολιτών του.
Ο νεοεκλεγείς δημοτικός σύμβουλος Καλούρης, από τη μεριά του
αγωνίζεται για την αισθητική αναβάθμιση της πρωτεύουσας. Ο πρώην βυσματίας και
νυν περιζήτητος γκουρού
Τζιμπιτζίδης πασχίζει να ανεβάσει την αυτοεκτίμηση των οπαδών του καθώς και του Υπουργικού Συμβουλίου,
μέλος του
οποίου είναι η πρώην του και νυν υφυπουργός Μαριαλένα. Και μέσα σ' όλα αυτά κάπου στριμώχνεται
και ο κύριος Μακρής.











 
Last edited:

Paul

New member
1 July 2008
73
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Μου μυρίζει μεγάλη πατάτα!!!
 

MadPax

AVClub Enthusiast
19 October 2010
738
Σαλαμίνα
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Ο Περάκης μου αρέσει πολύ, αλλά το έχει παρατραβήξει με τη "Λούφα"...Ας το άφηνε όπως ήταν το έργο με τη φυσική του συνέχεια που ήταν το Βίος και Πολιτεία...Και αυτός ο Χαραλαμπίδης πολύ εκνευριστικός ηθοποιός ρε παιδί μου...Δεν θα πάρω, ευχαριστώ!
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Τυπική περίπτωση σκηνοθέτη που έχει "τελειώσει" δημιουργικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια και αναμασά τα ίδια προσβλέποντας σε "αρπαχτές" εκμεταλλευόμενος την "αύρα" και το όνομα που έφτιαξε η αρχική ταινία.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,043
Κατερίνη, Ελλάδα
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Τυπική περίπτωση σκηνοθέτη που έχει "τελειώσει" δημιουργικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια και αναμασά τα ίδια προσβλέποντας σε "αρπαχτές" εκμεταλλευόμενος την "αύρα" και το όνομα που έφτιαξε η αρχική ταινία.


+1. Μετά από "Άρπα κόλλα", "Λούφα και παραλλαγή" και εν μέρει "Βίος και πολιτεία" το χάος...
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

μαπα αλλα τουλαχιστον φαινεται να περνει λεπτα συμμετοχης ο κρητικος. Ειχα ριξει πολυ γελιο στο πρωτο μιλαμε αλλα μεχρι κει. Καλα τους ηταν ηθελαν κ τριλογια μανα μ .....
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Να γυρναμε που και που καμια ταινια, να γνωριζει και ο κοσμος τις νεες ηθοποιους.
Ας μην ξεχναμε το κινηματογραφικο ντεμπουτο της μεγίστης Τζουλιας Αλεξανδρατου στη "ψυχραιμια" του Περρακη.
(Πλακα-πλακα μια χαρα τα ειπε τα λογια της στη ταινια, σιγουρα καλυτερα απο οτι θα τα' λεγε η Ντενιση)
Κατα τα αλλα, φτανει πια, οχι αλλες ταινιες με στρατούς και στρατοπεδα.
 
Last edited:

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Από οτι κατάλαβα ο Περράκης κάνει το remake του Βίος και πολιτεία, αυτή τη φορά ως συνέχεια του Σειρήνες στο Αιγαίο. Το βιος και πολιτεία το θεωρώ τη δεύτερη καλύτερη ταινία του μετά την πρώτη Λούφα, και το καλύτερο σενάριό του ever. Θεωρώ κι εγώ ότι έχει στερέψει από ιδέες, αν και με κάποιον τρόπο προσπαθεί να είναι πάντα μέσα στα κινηματογραφικά πράγματα, ακόμα και αν αναγκάζεται να καταφύγει σε μέσα και πρακτικές που παραπέμπουν σε indy cinema. Πιθανόν γιατί δεν μπορεί να βρει πια χρήματα. Όχι τυχαίο κατά τη γνώμη μου μιας και δεν έχει δώσει καλό δείγμα από το Βιος και πολιτεία και μετά.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Την είδα χτες. Άθλια χωρίς να είμαι υπερβολικός!!
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Τυπική περίπτωση σκηνοθέτη που έχει "τελειώσει" δημιουργικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια και αναμασά τα ίδια προσβλέποντας σε "αρπαχτές" εκμεταλλευόμενος την "αύρα" και το όνομα που έφτιαξε η αρχική ταινία.

Πάνο, κατά την γνώμη μου, ουδέποτε είχε αύρα, ας μην υπήρχε το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου και θα σου έλεγα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,598
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Πάνο, κατά την γνώμη μου, ουδέποτε είχε αύρα, ας μην υπήρχε το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου και θα σου έλεγα.
Δεν είχε αύρα ή 1η Λούφα;

Μία από τις καλύτερες (οχι μόνο Ελληνικές) κωμωδίες (και όχι μόνο) ever;
 

bike

Established Member
28 April 2011
169
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Νομίζω υπερβάλεις λίγο. Έχω δει πολύ καλύτερα πράγματα και το μόνο που με ενθουσίασε στη πρώτη λούφα ήταν η Καγιά. Θα πάω να τη δω, αλλά δεν έχω μεγάλες προσδοκίες.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Νομίζω υπερβάλεις λίγο. Έχω δει πολύ καλύτερα πράγματα και το μόνο που με ενθουσίασε στη πρώτη λούφα ήταν η Καγιά. Θα πάω να τη δω, αλλά δεν έχω μεγάλες προσδοκίες.
Πρέπει να είσαι πολύ μικρός φίλε μου.
Η πρώτη Λούφα ήταν αρχές του 80 και μιλάμε για μια απ τις κορυφαίες ταινίες του Ελληνικού κινηματογράφου.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Πάνο, κατά την γνώμη μου, ουδέποτε είχε αύρα, ας μην υπήρχε το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου και θα σου έλεγα.
Στην χειρότερη ίσως 10ετία του Ελληνικού κινηματογράφου η πρώτη "Λούφα" μπορεί να μην είναι αριστούργημα αλλά συγκριτικά με τις υπόλοιπες ταινίες ήτσν πολύ καλή. Πραγματευόταν για πρώτη φορά με αστείο τρόπο ένα θέμα που αφορούσε το 50% του Ελληνικού πληθυσμού, τους άντρες δηλαδή που έκαναν τη θητεία τους. Η επιτυχία του ήταν σχεδόν σίγουρη αφού το θέμα της ήταν οικείο στον πολύ κόσμο. Όταν την ξαναείδα μετά τη θητεία μου αναγνώρισα πολλά πράγματα που συνάντησα στα χρόνια που έκανα φαντάρος. Απλά το θέμα ήταν αναμενόμενο να εξαντληθεί σε μία ταινία μόνο, από εκεί και πέρα μιλάγαμε για απλά αναμασήματα.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά (2011)

Η πρώτη Λούφα ΙΜΟ ήταν μια καθαρά πολιτική ταινία. Το ότι σατίριζε και καταστάσεις του στρατού την έκανε να αγαπηθεί από τους πολλούς. Τα νοήματα της όμως ήταν καθαρά πολιτικά και είχε και συγκλονιστικές στιγμές.