Media Players vs Htpc = Two worlds collide

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Μετά απο την αναίτια χθεσινοβραδινή επίθεση που δεχτήκαμε απο “συμφορουμίτες” σχετικά με “αντιπαράθεση” Media Players και htpc δεν μπορούσαμε παρα να απαντήσουμε και εμεις με τρόπο που αρμόζει στο ποιόν της htpc κοινοτητας (say what ? )

Λίγο πρεπει να πείραξε ο ήλιος μιας και ειμαστε μέσα Αυγούστου , λίγο η τεράστια κίνηση που έχουμε στην media players section, λίγο η πολύ πεσμένη κίνηση που έχουν στην δικη τους , δεν ξερω...
Απο την αλλη πιθανότατα απλά ζηλεύουν ...

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως εβγαλαν βαρύγδουπη ανακοίνωση εχοντας συννενοηθεί μεταξυ τους για τα htpc ενω για τα media players δεν είχαν καν κάποιο μηχανάκι στο μυαλό τους.
Φροντισαν επίσης πάνω στον τρόμο τους να προσπαθησουν να βγάλουν και το κορυφαίο oppo 93 εκτος συναγωνισμού.Τόσο σίγουροι είναι για τα ογκώδη καβουρδιστήρια τους των 400+ watts.
Δεν πείράζει όμως , οι σόμπες τους θα ηττηθούν και απο υποδεέστερα μηχανάκια μας.

Επίσης κύριε Δημητρακούδη ,επειδή ξέρω οτι εσεις κρυβεστε πίσω απο όλα αυτά , σας προτείνω τα ακόλουθα ...

1)Φερτε τουλάχιστον ενα htpc με λιγο πιο μικρο μέγεθος απο midi tower, εμεις βασικά για την μέση σας νοιαζόμαστε μιας και το βάρος θα είναι αυξημένο.Θα φερετε αραγε και εξωτερικο NAS Server μαζί σας ?
2)Παρακαλώ πολύ φροντιστε να είναι το ίδιο αθόρυβο με τα media player μας
3)Ενημερώστε τα μέλη σας οτι τα media players εδω και 2 χρόνια παιζουν full blu ray με τα menu τους και δινουν κανονικα hd audio bitstream.Εσας κε Δημητρακούδη μπορεί να μην σας νοιάζει λόγω του προβληματικού ενισχυτή σας , αλλα κακά τα ψέμματα εκτίθεται η μικρη σας κοινότητα.
4)Εμεις το πρώι της ίδιας μέρας απλα θα κοιταξουμε το πολυ πολυ για κανα νέο fw update και μετα θα ασχοληθούμε με τις δραστηριοτητες μας.Εσεις που απο τις προηγουμενες ημερες (οπως μου μαρτυρήσατε ) θα “στήνετε” τα πψια σας (and I quote mr Dimitrakoudis's words “εχω φροντίσει να μην μείνει τίποτα στην τύχη”) φροντίστε παρακαλώ να μη σας παρει ο υπνος και να έρθετε στην ώρα σας.Κερνάμε και καφε ! (βεβαια αν περισσεψει πίτσα απο την ολονυχτία σας , φέρτε και κανα κομμάτι)
5)Μη ξεχάσετε επίσης πληκτρολόγια , μπαταρίες , ΒΤ adaptors και οτι αλλο καλωδιομάνι θελουν τα μπαούλα σας.Αν ο ογκος είναι μεγαλος , ευχαρίστως να ρωτήσω αν μπορω να δεσμεύσω το φορτηγάκι της εταιρείας για μια μερα και να έρθω εγω ο ίδιος να σας βοηθήσω.Βλέπετε εμεις οτι θέλουμε χωράει σε μια σακκούλα.
6)Θεωρω ντροπή εκ μερους σας που απο την κόντρα που ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΤΕ ,αφησατε απ'έξω τα αδέρφια σας που ασχολούνται με το XBMC .Αραγε αυτοι θα αναμετρηθούν ? Αν βέβαια δεν τους θεωρείτε δικους σας ,βγάλτε τους απο την κατηγορια HTPC του forum και φτιάξτε μια δική τους.Απο την άλλη αν το κάνετε δεν θα έχετε και κανα σοβαρό GUI να παρουσιάσετε ... Αν έρθουν ομως και σας εκπροσωπήσουν , θα μεινετε χωρις blu ray menus και hd audio.Mονο που το γράφω με έχει πιάσει μελαγχολία...

Τελος , επειδή μέχρι τωρα ημουν πολυ ευγενικος :p , θέλω να σας πω το ακόλουθο ...

To all the biatches out there : The gloves are off , the knives are sharpened ,the guns are loaded and we are ready for f@ckin' WAR
 
Last edited:
Re: Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέστηκε το φορουμ όλο ! (Media Players vs htpc)

Ο vadergr:

attachment.php


:p


ΥΓ. Οι δικές μου εικόνες δουλεύουν.. :p
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέστηκε το φορουμ όλο ! (Media Players vs htp

Θα ακολουθήσει εξώδικη διαμαρτυρία-πρόσκληση-απάντηση προς το παραπάνω αμετροεπές και ασεβέστατο ποστ του vadergr. Αν νομίζετε ότι μ' ένα παλιοτσιπάκι και μια hdmi είστε καβάλα στον γάϊδαρο, κατεβείτε πάραυτα μην τον αφαλοκόψετε!!!:p:p
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέστηκε το φορουμ όλο !

deathstar2_battle3.jpg


1001.jpg

:p
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέστηκε το φορουμ

Δεν φοβομαστε κανεναν!

Ναι, ναι τίποτα...πλην καμμιάς δήλωσης τύπου:

''Το mkv2 θεωρείται ο πληρέστερος container και φημολογείται ότι εντός μερικών μηνών θα γίνει standard στον ψηφιακό οπτικοακουστικό κόσμο της οικιακής ψυχαγωγίας''.:silly:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέστηκε το φο

Ναι, ναι τίποτα...πλην καμμιάς δήλωσης τύπου:

''Το mkv2 θεωρείται ο πληρέστερος container και φημολογείται ότι εντός μερικών μηνών θα γίνει standard στον ψηφιακό οπτικοακουστικό κόσμο της οικιακής ψυχαγωγίας''.:silly:

Σοβαρό επιχείρημα...

Ενώ με το PC είσαι εξασφαλισμένος... Απλά μπορεί να χρειαστείς καινούρια κάρτα γραφικών, επεξεργαστή, RAM, μητρική, κτλ. με κόστος τουλάχιστον όσο 2 media player... :flipout:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέσ

Σοβαρό επιχείρημα...

Ενώ με το PC είσαι εξασφαλισμένος... Απλά μπορεί να χρειαστείς καινούρια κάρτα γραφικών, επεξεργαστή, RAM, μητρική, κτλ. με κόστος τουλάχιστον όσο 2 media player... :flipout:

4 χρόνια μετράει το πισάκι μου και δεν έχω βάλει επάνω του ούτε μισό φανάκι. Όλα ακόμα και σήμερα νεράκι τα παίζει. Ας βγάλουν όποια version ματρόσκας θέλουν.

Εσείς τι κάνετε?


Παρακαλώ...περάστε!!



:chinese:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και

4 χρόνια μετράει το πισάκι μου και δεν έχω βάλει επάνω του ούτε μισό φανάκι. Όλα ακόμα και σήμερα νεράκι τα παίζει. Ας βγάλουν όποια version ματρόσκας θέλουν.

Εσείς τι κάνετε?


Παρακαλώ...περάστε!!



:chinese:

Ενα fw update υπόθεση είναι ...
Σιγά μη μπλέξουμε ποτέ με σόμπες.Πάλι καλα που τα καλοκαίρια πάτε και σε καμμιά παραλία και δεν τα ανοιγετε και πολύ γιατι υπάρχει κίνδυνος ...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και

4 χρόνια μετράει το πισάκι μου και δεν έχω βάλει επάνω του ούτε μισό φανάκι. Όλα ακόμα και σήμερα νεράκι τα παίζει. Ας βγάλουν όποια version ματρόσκας θέλουν.

Εσείς τι κάνετε?


Παρακαλώ...περάστε!!



:chinese:

Σε 720p έξοδο, ναι. Σε 1080p;

3D παίζεις χωρίς hardware upgrade;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδε

Σε 720p έξοδο, ναι. Σε 1080p;

3D παίζεις χωρίς hardware upgrade;

Και σε 1080 ασφαλώς (τι ερωτήσεις είναι αυτές?)!!!

3D νομίζω παίζει η κάρτα μου, αλλά δεν έχω ασχοληθεί. Όπως γνωρίζεις το 3D δεν με αρέσει!!!:cool:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέστηκε το φορουμ όλο ! (Media Players vs htp

... γάϊδαρο...


4 χρόνια μετράει το πισάκι μου και δεν έχω βάλει επάνω του ούτε μισό φανάκι. ...


Έτσι έλεγε ο Χατζ και για τον γάιδαρο του…
Δεν τον ταΐζω δεν τον ποτίζω δε χεριάζετε
… και του ψόφησε
:flipout::flipout::flipout:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: Media Players vs Htpc = Εβγαλαν οι htpc-άδες κώλο και χέστηκε το φορουμ όλο !

Τα καστρα πρωτα πεφτουν απο μεσα :p
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Media Players vs Htpc = Tρόμαξαν οι htpc-άδες !

Λοιπόν....εκείνο που με παραξενεύει είναι ότι δεν βλέπω πολεμοφόδια(προτάσεις) ,δεν βλέπω άρματα ( set ups ) δεν βλέπω πυρομαχικά ( ρυθμίσεις ) .....
Ξυπνάτε βρε!!!
Που είναι το ηθικό ? Να γίνει έκτακτο πολεμικό συμβούλιο αμέσως παλληκάρια !!!
Στ 'αρματα !!
Οι htpc-άδες έχουν άποψη δίπλα! arguments (που λέμε στα ελληνικά..)
(Μηπως ψήσω και τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα της Xtreamer να φέρει κι ένα Prodigy αεροπορικώς .......να γίνει το ρουα ματ στα γρήγορα? Μην με σιχτιρίσει φοβάμαι.....)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Media Players vs Htpc = Tρόμαξαν οι htpc-άδες !

Παίξτε καθυστερήσεις βρεεεεε....

Το στήνουνε στα γρήγορα για να προλάβουν τις εξελίξεις.... :flipout:

(Θέλω το φίλτρο ρεεεεεε... γύρνα πίσω... ένα χρόνο διακοπές κάνεις... ;) :D)
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Media Players vs Htpc = Tρόμαξαν οι htpc-άδες !

(Μηπως ψήσω και τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα της Xtreamer να φέρει κι ένα Prodigy αεροπορικώς .......να γίνει το ρουα ματ στα γρήγορα? Μην με σιχτιρίσει φοβάμαι.....)

Ξανασκέψου το Νίκο!!!

Μηχανάκι με αρ. firmware 00000001 δεν βλέπω να παίζει ούτε vcd!!!!:D:D
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,042
127.0.0.1
Re: Media Players vs Htpc = Tρόμαξαν οι htpc-άδες !

Βάι βάι βάι...
Γιατί μπρε;
Τι έχουν τα ακριβά Media players στα σωθικά τους;
Κάτι άλλο εκτός από φτηνιάρικα pc που σαν htpc τα αγοράζεις στη μισή τιμή;

Κάτι σαν το γαμπρικό κουστούμι που επειδή ονομάστηκε "γαμπρικό" πήρε ένα 200% πάνω στη τιμή του...