Μετατροπή σταθερού πιάτου σε κινητό. Γίνεται;

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους!

Καλώς σας βρήκα, μιας και είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ!

Έχω ένα σταθερό δορυφορικό πιάτο Tecatel 1.25x1.10 πάνω σε μία σταθερή βάση, με 3 LNB πάνω, τα οποία είναι στοχευμένα στους δορυφόρους 13.0e, 15.8e και 19.2e.

Λόγω του ότι θέλω να πιάσω αρκετούς δορυφόρους, κυρίως για feeds που μια εμφανίζονται στον 12.5w, μια στον 24.5w, μια στον 10.0e κτλ κτλ κατέληξα στην εγκατάσταση ενος κινητού πιάτου.

Γίνεται να κάνω κάτι τέτοιο χρησιμοποιώντας το πιάτο που έχω ήδη;
Πέρα από το μοτέρ, τι άλλο χρειάζεται να αγοράσω;
Πχ, πρέπει να αλλαχθεί και η βάση;

Ρωτάω γιατί όσο το έχω ψάξει το θέμα όσον αφορά την δορυφορική σε θέμα δορυφόρων και το τι πραγματικά θέλω, άλλο τόσο δεν το έχω καθόλου με τις εγκαταστάσεις, τις στοχεύσεις κτλ κτλ!

Ps. Στο κατάστημα που είχα τοποθετήσει εξ' αρχής το πιάτο, μου είπαν ότι δεν κάνει να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο πιάτο γι' αυτή τη δουλειά (επειδή είναι βαρύ και το μοτέρ που θα το κινεί θα το χαλάσει επειδή χρησιμοποιεί πλαστικά γρανάζια) και ότι πρέπει να πάρω ένα καινούριο "ειδικό" για να κινείται από δορυφόρο σε δορυφόρο. Για να μη τα πολυλογώ μου έκαναν έναν προϋπολογισμό λίγο πάνω από τα 500 που μου φάνηκε εξωφρενική τιμή για κάτι τέτοιο. (Υπολόγιζα κάπου ~200 , χονδρικά)

Κάθε πρόταση δεκτή!
Ευχαριστώ!
 

kozadin

Senior Member
28 July 2006
667
Βόλος
Υπερβολές. Πάρε μοτερ με μεταλλικά γρανάζια που κινούν άνετα το 1.10. Βάση δεν χρειαζεται να αλλάξεις.
Για μεγαλύτερα όμως πιάτα (1.40-1.50 και πάνω) χρειάζεται actuator - positioner, χοντρικα +100 περίπου

PS καλώς ήρθες
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Υπερβολές. Πάρε μοτερ με μεταλλικά γρανάζια που κινούν άνετα το 1.10. Βάση δεν χρειαζεται να αλλάξεις.
Για μεγαλύτερα όμως πιάτα (1.40-1.50 και πάνω) χρειάζεται actuator - positioner, χοντρικα +100 περίπου

PS καλώς ήρθες

Ευχαριστώ! :a0210:
Καμία συγκεκριμένη πρόταση για μοτέρ;

Η στόχευση των δορυφόρων πόσο κοστίζει περίπου; Ρωτάω γιατί δεν έχω πεδιόμετρο, και την τελευταία φορά που πήγα να στοχεύσω τα έκανα μαντάρα και τα παράτησα!
Αν και κάτι διάβασα ότι μπορείς να κάνεις στόχευση και μέσω του iPhone, δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι αξιόπιστο όμως!
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ευχαριστώ! :a0210:
Καμία συγκεκριμένη πρόταση για μοτέρ;

Η στόχευση των δορυφόρων πόσο κοστίζει περίπου; Ρωτάω γιατί δεν έχω πεδιόμετρο, και την τελευταία φορά που πήγα να στοχεύσω τα έκανα μαντάρα και τα παράτησα!
Αν και κάτι διάβασα ότι μπορείς να κάνεις στόχευση και μέσω του iPhone, δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι αξιόπιστο όμως!

Αγαπητε Στελιο η στοχευση των δορυφορων δεν ειναι ευκολη υποθεση. Καλυτερα να δωσεις καποια χρηματα απο την αρχη σε τεχνικο με πεδιομετρο να σου φτιαξει το τοξο τουλαχιστο 30W με 45Ε. Ειναι παρα πολυ δυσκολο να εισαι στο τοξο κατα την κινηση του πιατου. Μην επιχειρησεις μονος σου, θα ταλαιπωρηθεις αδικα.
Οσο γισ το μοτερ τα απλα που παιρνουν ρευμα απο το καλωδιο μπορουν κινουν πιατα σχετικα ελαφρα και κατα προτιμηση αλουμινιου με μεγιστη διασταση 1,20.
Νικος
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ Νίκο!
Το κόστος για την στόχευση πόσο να το υπολογίζω περίπου;

Θέλω να βγάλω μία τιμή του τι θα μου στοιχίσει όλη η διαδικασία πάνω-κάτω να το στήσω μέσα στον μήνα άμα είναι! Αλλά αν δεν πάρεις γνώμες και πας στα χαμένα, ο καθένας σου λέει ό,τι τιμή θέλει!
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Ευχαριστώ Νίκο!
Το κόστος για την στόχευση πόσο να το υπολογίζω περίπου;

Θέλω να βγάλω μία τιμή του τι θα μου στοιχίσει όλη η διαδικασία πάνω-κάτω να το στήσω μέσα στον μήνα άμα είναι! Αλλά αν δεν πάρεις γνώμες και πας στα χαμένα, ο καθένας σου λέει ό,τι τιμή θέλει!

Στελιο η εγκατασταση πιατου κινητου και η στοχευση του κλασσικου τοξου 30W -45E (υπαρχουν αρκετοι που θελουν το πιατο να πηγαινει και περαν του τοξου συνηθως μετα τις 42Ε για 45Ε ακομα και 65Ε) ξεκινα συνηθως απο 50-70 ευρω και εξαρταται απο την ικανοτητα του τεχνικου και το βαθμο δυσκολιας που θα συναντησει (στηριξη - αντιμετωπιση παρεμβολων κτλ). Απο κει και μετα ο καθενας κοστολογει οσο θελει. Ωστοσο πιστευω οτι μια τιμη 70 euros ειναι μια τιμια τιμη για περιπου ενα διωρο δουλειας. Ξερω θα μου πεις οτι αυτο ειναι ολοκληρο μεροκαματο μαζι με τις κρατησεις αλλα δυστυχως αυτες ειναι οι τιμες της αγορας.
Μη σου πω να κανεις και ερευνα αγορας με οσο περισοοτερουςτεχνικους μπορειις να συμπεριλαβεις. Να εχεις μονο υποψη σου οχι μονο την χαμηλοτερη τιμη αλλα και την ικανοτητα του καθε τεχνιτη που φυσικα μαθαινεται απο στομα σε στομα.
Νικος
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Στελιο η εγκατασταση πιατου κινητου και η στοχευση του κλασσικου τοξου 30W -45E (υπαρχουν αρκετοι που θελουν το πιατο να πηγαινει και περαν του τοξου συνηθως μετα τις 42Ε για 45Ε ακομα και 65Ε) ξεκινα συνηθως απο 50-70 ευρω και εξαρταται απο την ικανοτητα του τεχνικου και το βαθμο δυσκολιας που θα συναντησει (στηριξη - αντιμετωπιση παρεμβολων κτλ). Απο κει και μετα ο καθενας κοστολογει οσο θελει. Ωστοσο πιστευω οτι μια τιμη 70 euros ειναι μια τιμια τιμη για περιπου ενα διωρο δουλειας. Ξερω θα μου πεις οτι αυτο ειναι ολοκληρο μεροκαματο μαζι με τις κρατησεις αλλα δυστυχως αυτες ειναι οι τιμες της αγορας.
Μη σου πω να κανεις και ερευνα αγορας με οσο περισοοτερουςτεχνικους μπορειις να συμπεριλαβεις. Να εχεις μονο υποψη σου οχι μονο την χαμηλοτερη τιμη αλλα και την ικανοτητα του καθε τεχνιτη που φυσικα μαθαινεται απο στομα σε στομα.
Νικος

Καλά σίγουρα, και αν λάβεις υπόψη ότι στην άλλη τιμή που άκουσα (~500 ) συμπεριλαμβανόταν ένα κόστος εγκατάστασης ~150 , τα 70 είναι μεγάλη διαφορά!

Καλού κακού, θα γυρίσω σε όσους περισσότερους μπορώ, να πάρω προσφορές και να καταλήξω!

Για μοτέρ με μεταλλικά γρανάζια, είναι κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες/μοντέλα στις οποίες είναι καλό να κοιτάξω;

Βρήκα π.χ. αυτό:
http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=343
 

cccamer

Established Member
2 April 2010
117
Μάλλον (μάλλον) θα χρειαστείς ένα moteck2500 (σιδερένια γρανάζια -το κατά πόσο θα μπορέσεις να το βρεις είναι ένα άλλο θέμα, και πόσο καιρό θα αντέξει μιας και το alg110 είναι ολίγον βαρύ + κατά πόσο φυσάει εκεί που βρίσκεται το πιάτο) και (λογικά) κάπου 150 για εγκατάσταση :ciao:
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Μετατροπή σταθερού πιάτου σε κινητό. Γίνεται;

Μάλλον (μάλλον) θα χρειαστείς ένα moteck2500 (σιδερένια γρανάζια -το κατά πόσο θα μπορέσεις να το βρεις είναι ένα άλλο θέμα, και πόσο καιρό θα αντέξει μιας και το alg110 είναι ολίγον βαρύ + κατά πόσο φυσάει εκεί που βρίσκεται το πιάτο) και (λογικά) κάπου 150 για εγκατάσταση :ciao:

Χμμ, μήπως τότε είναι καλύτερο να πάω σε μία λύση actuator+positioner, που ενδείκνυται για μεγαλύτερα πιάτα; Το πιάτο είναι εγκατεστημένο τέρμα πάνω στην ταράτσα και είναι ελεύθερο από παντού (Μεγάλη απόσταση και από όλες τις διπλανές οικοδομές δλδ)
 

cccamer

Established Member
2 April 2010
117
Το θέμα είναι πως τα "actuator+positioner" δεν μπένουν σε ένα πιάτο σταθερό αλλά σε "ειδικό" (που σου παν)
συγκεκριμένα λ.χ. το alg120P προορίζεται να κινείται
το οποίο μόνο του, χωρίς τη βάση θα βγει 170
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
παιδια για να μην ανοιγω θεμα εγω θελω να κινησω ενα ΟP-100 εχω βρει το μοτερακι απο ενα παιδι εδω moteck αλλα θελω να μου προτινεται βασης τοιχου για μοτερ δεν βρισκω καπου στο νετ, μονο τοιχου λογω μονωσης ταρατσας
 

kozadin

Senior Member
28 July 2006
667
Βόλος
Υπάρχουν πάντως λύσεις για την στεγανοποίηση των τρυπών και την διατήρηση της μόνωσης της ταράτσας.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
δεν θελω να την πειραξω εχετε να μου πειτε κατι για τοιχο?
ευχαριστω
 

mixalis

Senior Member
28 January 2009
372
1η επιλογή http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=21190&cat=347&page=1 ώστε να βάλεις αυτά στον τοίχο και μετά να τοποθετήσεις μία σωλήνα που να ξεπερνά σε ύψος τον τοίχο ώστε να μπορεί το πιάτο να γυρίσει σε όλο το τόξο.

2η επιλογή http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19896&cat=347&page=1 κατευθείαν στον τοίχο αλλά δεν ξέρω πόσο ψηλά βγαίνει το μπράτσο ώστε να γυρίζει ανεμπόδιστα το πιάτο.

η πρώτη επιλογή είναι και πιο σταθερή κατά την γνώμη μου.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: Απάντηση: Μετατροπή σταθερού πιάτου σε κινητό. Γίνεται;

Χμμ, μήπως τότε είναι καλύτερο να πάω σε μία λύση actuator+positioner, που ενδείκνυται για μεγαλύτερα πιάτα; Το πιάτο είναι εγκατεστημένο τέρμα πάνω στην ταράτσα και είναι ελεύθερο από παντού (Μεγάλη απόσταση και από όλες τις διπλανές οικοδομές δλδ)

Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι και την ειδική βάση που ονομάζεται polar mount (πολική βάση), οπότε δεν ειναι τόσο απλό όσο δείχνει και πρεπει και να βρεις μία που να ταιριάζει στο πιάτο σου
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Οπότε, μήπως είναι καλύτερο να στήσω κανένα μικρότερο πιάτο (~1,00m) με ένα μοτέρ moteck ή stab πάνω και να κρατήσω και το σταθερό ως έχει;

Γίνεται μετά να κατεβαίνει πάλι ένα καλώδιο κάτω, όπως τώρα;
Δλδ, να μπεί το καλώδιο του κινητού πιάτου στην 4η ελεύθερη υποδοχή του Diseqc που έχω ήδη (4.1)