αγορά κονσόλας

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,582
Στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο ποια κονσόλα κρίνεται ως πιο συμφέρουσα αγορά? ps3 ή xbox 360?
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο ποια κονσόλα κρίνεται ως πιο συμφέρουσα αγορά? ps3 ή xbox 360?

Πάνω κάτω ίδια παιχνίδια και τιμές έχουν. Βλέπεις τις αποκλειστικότητες της κάθε κονσόλας και επιλέγεις.

Εδώ η λίστα με τις αποκλειστικότητες της κάθε κονσόλας:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_games_exclusives_(seventh_generation)#Microsoft_Xbox_360

Blu ray player έχει μόνο το PS3.
To XBOX 360 έχει πιο καλοοργανωμένη εμπειρία online gaming (XBOX live) επί πληρωμή όμως.
Στο PS3 Μπορείς να βάλεις φθηνό μεγάλο σκληρό εύκολα (δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό το θέμα στο 360).
Τα γραφικά είναι λίγο καλύτερα σε ορισμένες αποκλειστικότητες του PS3.

Έχω και τα 2 αλλά η αγαπημένη μου παιχνιδομηχανή είναι το PC ;-)
 
Last edited:

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,582
θα ήθελα να συμπληρώσω ότι το blu ray player δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, έχω ήδη το panasonic Panasonic DMP-BD85 που συνοδεύεται από το το netgear 550 για τα mkv..τώρα μελλοντικά για το 3d δεν ξέρω..
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Eξαρτάται από το είδος των παιχνιδιών που σε ευχαριστεί να παίζεις...
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,582
Eξαρτάται από το είδος των παιχνιδιών που σε ευχαριστεί να παίζεις...
δεν είμαι φανατικός gamer και δεν ξέρω αν γίνω...αν ήταν μόνο για χαβαλέ ίσως διάλεγα το wii..
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Απάντηση: Re: αγορά κονσόλας

να βάλω και το wii στη λίστα?

Το PS3 έχει το χειριστήριο move που είναι παρόμοιο με του wii και το 360 έχει το Kinect που δε χρησιμοποιεί καν χειριστήριο αλλά κάμερα.

Το wii έχει κάποια πολύ αξιόλογα παιχνίδια όπως το Zelda και τα Super Mario Galaxy.

Αν δεν είσαι φανατικός Gamer θα μπορούσες να δεις και ένα tablet ή ένα φθηνό PC τα οποία τρέχουν emulators από arcades και παλιές κονσόλες (SNES, Megadrive κλπ). Έτσι δε θα χρειαστεί να δώσεις δραχμή για παιχνίδια.

Πες μας 2-3 παιχνίδια που σου αρέσουν για να μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε περισσότερο.

Θα σε συμβούλευα να πας σε ένα σχετικό μαγαζί να τα δεις από κοντά .
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,582
Re: Απάντηση: Re: αγορά κονσόλας

Το PS3 έχει το χειριστήριο move που είναι παρόμοιο με του wii και το 360 έχει το Kinect που δε χρησιμοποιεί καν χειριστήριο αλλά κάμερα.

Το wii έχει κάποια πολύ αξιόλογα παιχνίδια όπως το Zelda και τα Super Mario Galaxy.

Αν δεν είσαι φανατικός Gamer θα μπορούσες να δεις και ένα tablet ή ένα φθηνό PC τα οποία τρέχουν emulators από arcades και παλιές κονσόλες (SNES, Megadrive κλπ). Έτσι δε θα χρειαστεί να δώσεις δραχμή για παιχνίδια.

Πες μας 2-3 παιχνίδια που σου αρέσουν για να μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε περισσότερο.

Θα σε συμβούλευα να πας σε ένα σχετικό μαγαζί να τα δεις από κοντά .
pc και tablet έχω...στο pc δεν μου αρέσει να παίζω..η ταμπλέτα θεωρώ πως έχει πλάκα, γι αυτό κ είπα να δοκιμάσω τον χώρο! εδώ στην επαρχία δεν έχουμε τέτοια μαγαζιά οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: αγορά κονσόλας

pc και tablet έχω...στο pc δεν μου αρέσει να παίζω..η ταμπλέτα θεωρώ πως έχει πλάκα, γι αυτό κ είπα να δοκιμάσω τον χώρο! εδώ στην επαρχία δεν έχουμε τέτοια μαγαζιά οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

Οι απόψεις διίστανται γιατί τα γούστα είναι διαφορετικά και οι κονσόλες παραπλήσιες. Εγώ πάντως αν ήταν να είχα μια μόνο κονσόλα θα έπαιρνα ΧΒΟΧ 360. Καθαρά προσωπική άποψη.
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,582
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: αγορά κονσόλας

Οι απόψεις διίστανται γιατί τα γούστα είναι διαφορετικά και οι κονσόλες παραπλήσιες. Εγώ πάντως αν ήταν να είχα μια μόνο κονσόλα θα έπαιρνα ΧΒΟΧ 360. Καθαρά προσωπική άποψη.
αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι ότι για διασκέδαση ολοι προτείνουν το wii ενώ σαν παιχνιδομηχανή οι περισσότεροι xbox.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Αυτή τη στιγμή, καλύτερα να περιμένεις την καινούρια της Nintendo που θα αντικαταστήσει το Wii σε λίγους μήνες...
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
εγω παιδες ειχα ps3, πηρα wii, Και κατεληξα με xbox.. το wii με απογοητευσε περισσοτερο απο ολα..το Ps3 μου την εδινε πολυ που καθε λιγο ηθελε Updates στα games..και τελικα κολησα με το xbox κυριως λογω...παρανομιας...:antlers:
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
το βασικότερο πλεονέκτημα της sony είναι ότι πουλάει πολύ περισσότερες κονσόλες στην Ελλάδα απ το XBOX με αποτέλεσμα όταν στραφείς προς ενοικίαση τίτλων να βρίσκεις πολύ περισσοτέρους ps3 στα ράφια σε σχέση με το 360 λόγο μεγαλύτερης ζήτησης .
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,582
Τελικά πήρα το wii με το balance board, τα Χριστούγεννα μαλλον πάω και για xbox για πιο hard καταστάσεις. Πρώτη εντύπωση η γνωστή...είναι κονσόλα διασκέδασης, τα γραφικά πολύ απλά και πιστεύω με την αγορά component να βελτιωθεί η κατάσταση. Τα παιχνίδια έχουν ενδιαφέρον στον χειρισμό (δεν έχει ξάπλα στον καναπέ )ενώ το balance board δίνει άλλη διάσταση στην κονσόλα, δεν μπορώ να φανταστώ wii χωρίς board.
Μέχρι στιγμής βρήκα ενδιaφέροντα το red steel που απαιτεί πολύ κίνηση, donkey kong country returns, virtual tennis.. ενώ το fit plus παρόλα τα παιδικά γραφικά σε γυμνάζει διασκεδάζοντας.
 
Last edited:

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Απάντηση: Re: αγορά κονσόλας

Τελικά πήρα το wii με το balance board, τα Χριστούγεννα μαλλον πάω και για xbox για πιο hard καταστάσεις. Πρώτη εντύπωση η γνωστή...είναι κονσόλα διασκέδασης, τα γραφικά πολύ απλά και πιστεύω με την αγορά component να βελτιωθεί η κατάσταση. Τα παιχνίδια έχουν ενδιαφέρον στον χειρισμό (δεν έχει ξάπλα στον καναπέ )ενώ το balance board δίνει άλλη διάσταση στην κονσόλα, χωρίς αυτό είναι υπολογιστής χωρίς internet.

Καλορίζικο !
To component να το πάρεις οπωσδήποτε. Βελτιώνει αισθητά την απεικόνιση. Όχι τα γραφικά.
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Τελικά πήρα το wii με το balance board, τα Χριστούγεννα μαλλον πάω και για xbox για πιο hard καταστάσεις. Πρώτη εντύπωση η γνωστή...είναι κονσόλα διασκέδασης, τα γραφικά πολύ απλά και πιστεύω με την αγορά component να βελτιωθεί η κατάσταση. Τα παιχνίδια έχουν ενδιαφέρον στον χειρισμό (δεν έχει ξάπλα στον καναπέ )ενώ το balance board δίνει άλλη διάσταση στην κονσόλα, δεν μπορώ να φανταστώ wii χωρίς board.
Μέχρι στιγμής βρήκα ενδιaφέροντα το red steel που απαιτεί πολύ κίνηση, donkey kong country returns, virtual tennis.. ενώ το fit plus παρόλα τα παιδικά γραφικά σε γυμνάζει διασκεδάζοντας.

Kαλορίζικο !!!

Must have hi-end παιχνίδια, για το συγκεκριμένο σύστημα, είναι τα Legend of Zelda: Twilight Princess, Metroid Prime Trilogy, Super Mario Galaxy 1 & 2, Mario Kart Wii, ενώ θα βρεις και αρκετούς "θρυλικούς" τίτλους του παρελθόντος στη Virtual Console... ;)