Panasonic TX-L E30E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xaramadas

New member
6 August 2011
20
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Προσφατα αγόρασα μια tv Panasonic TX-L42E30E,από την οποία είμαι ευχαριστημένος.
Θέλω όμως τα φώτα σας στο εξής.Ενώ η tv είναι full hd 200xz στο info μου βγάζει 1080p-50xz,είτε παίζει blue-ray (samsung bd-1580),είτε dvd LG(με αναβάθμιση εικόνας 1080p) είτε novaHD (εδώ βγάζει 720p-50xz).Ολες οι συσκευές είναι φυσικά συνδεμένες με HDMI.
Μίλησα με Panasonic και μου είπαν ότι δεν έχει καμία σχέση το 50xz στο info με τα 200xz της tv.
Θα ήθελα τις γνώσεις σας επί του θέματος.
Ευχαριστώ.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Panasonic TX-L42E30E

Στο info βλέπεις το είδος του σήματος που δέχεται η τηλεόραση και όχι τον ρυθμό ανανέωσης της, άρα σωστά σου είπαν.

Είσαι σίγουρος πως το BDP 1580 σου δίνει 1080/50 και όχι 1080/60 ή 1080/24 ?

Όπως και να έχει ρύθμισε το samsung να στέλνει 1080/24 για αναπαραγωγή bluray.
 

xaramadas

New member
6 August 2011
20
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic TX-L42E30E

Στο info βλέπεις το είδος του σήματος που δέχεται η τηλεόραση και όχι τον ρυθμό ανανέωσης της, άρα σωστά σου είπαν.

Είσαι σίγουρος πως το BDP 1580 σου δίνει 1080/50 και όχι 1080/60 ή 1080/24 ?

Όπως και να έχει ρύθμισε το samsung να στέλνει 1080/24 για αναπαραγωγή bluray.
Προφανώς ενοείς το 1080/24fps true cinema,το οποίο είναι ενεργοποιημένο και η ένδειξη στο info είναι σίγουρα 1080-50xz,όπως ήταν (ένδειξη1080/50xz) και στην tv που αντικατέστησα,μια samsung LE40A536T (αυτή ήταν απλή 50zx) η οποία είχε και αυτή το 24p real movie.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Panasonic TX-L42E30E

Προφανώς ενοείς το 1080/24fps true cinema,το οποίο είναι ενεργοποιημένο και η ένδειξη στο info είναι σίγουρα 1080-50xz,όπως ήταν (ένδειξη1080/50xz) και στην tv που αντικατέστησα,μια samsung LE40A536T (αυτή ήταν απλή 50zx) η οποία είχε και αυτή το 24p real movie.

Αναφέρομαι στην ρύθμιση του Bluray Player και όχι στην τηλεόραση. Απλά βεβαιώσου από τις ρυθμίσεις του Bluray player ότι στέλνει σήμα 1080/24 όταν αναπαράγει bluray.
 

xaramadas

New member
6 August 2011
20
Θεσσαλονίκη
Re: Panasonic TX-L42E30E

Αναφέρομαι στην ρύθμιση του Bluray Player και όχι στην τηλεόραση. Απλά βεβαιώσου από τις ρυθμίσεις του Bluray player ότι στέλνει σήμα 1080/24 όταν αναπαράγει bluray.

ok.
Κάτι ακόμη να ρωτήσω.
Είδα το ''Panasonic DMP-BDT110E 3D Blu-ray Player''.Αυτό είναι 3d ενώ η tv δεν είναι 3d.Εαν το πάρω και βάλω δισκάκι 3d θα δω στην tv εικόνα 3d ή όχι???
Eυχαριστώ.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Panasonic TX-L42E30E

ok.
Κάτι ακόμη να ρωτήσω.
Είδα το ''Panasonic DMP-BDT110E 3D Blu-ray Player''.Αυτό είναι 3d ενώ η tv δεν είναι 3d.Εαν το πάρω και βάλω δισκάκι 3d θα δω στην tv εικόνα 3d ή όχι???
Eυχαριστώ.
Όχι δε θα δεις, πρέπει να είναι και η τηλεόραση 3d.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Προσφατως απεκτησα την Panasonic tx-l37e30e.

Να γραψω μερικες εντυωπσεις.
1ον. Η εικονα της με ικανοποιει απο πολυ εως παρα πολυ. Ωστοσο να σημειωθει οτι ελαχιστες διαφορες γινονται αντιληπτες απο την παραμετροποιηση που εχει στη διαθεση του ο χρηστης. Αυτο δεν μου αρεσε.

2ον. Δεν ειναι απτις τηλεορασεις που θα σε καλυψει ο ηχος της. Δεν παιζει καθολου μπασα, ενω και στα πριμα ειναι μετρια. Με λιγα λογια οποιος θελει ανω του μετριου ηχο απλα θελει εξωτερικα ηχεια. Για το μπατζετ της ισως θα πρεπε να εχει προσεχτει περισσοτερο στον τομεα αυτο. Εξαλλου μιλαμε για 2011 μοντελο.

3ον και σημαντικοτερον. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλα artifacts οταν την βαζω να παιξει σε 1080i ενα σημα τυπου 1080p. Αναγκαζομαι να την παω σε 720p/720i οπου υπαρχουν ναι μεν artifacts αλλα σε ανεκτο επιπεδο. Φυσικα χανω σε ποιοτητα. Με λιγα λογια η συγκεκριμενη τηλεοραση ΔΕΝ μπορει να παιξει σε αναλυση 1080i. Αυτο με θορυβησε πιο πολυ αποτιδηποτε αλλο.

4oν. Αυτο μπορει να μην ειναι θεμα τηλεορασης, αλλα ο δορυφορικος μου δεκτης εχει μεγιστη υποστηριζομενη αναλυση 1080p/24hz. Οταν την βαλω εχω πολυ κακη κινηση ειδικα σε ποδοσφαιρο κλπ. Αρα η επομενη επιλογη μου ειναι το 1080i που δεν παιζει λογω της panasonic, αρα με λιγα λογια οτι σημα 1080p εχω πρεπει να το δω σε 720p, σαν να αγορασα μια HD Ready τηλεοραση δηλαδη. Φυσικα φταιει και ο δορυφορικος δεκτης που δεν παιζει 1080p/50hz.

Παμε και στα καλα.
1ον. Γρηγορη εναλλαγη καναλιων στο προτυπο mpeg-4 σε σχεση με αλλες τηλεορασεις η αποκωδικοποιητες. Αρα εξαιρετικη στο zapping.
2ον. Σχετικα απλη υποθεση η παραμετροποιηση της.
3ον. Ομορφο design και ποιοτικα υλικα, oμως θα την περιμενα λιγο λεπτοτερη ως edge LED.
4ον. Εξαιρετικη στις γωνιες θεασης (IPS-Alpha panel).

Λογω των artifacts-αδυναμιας της να παιξει σε 1080i εχω μια μικρη εως μεγαλη απογοητευση μεχρι στιγμης. Ειδωμεν. Και το ελεγα να αποφυγω την panasonic αλλα διαβαζοντας απο δω κι απο κει...
 
Last edited:

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
3ον και σημαντικοτερον. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλα artifacts οταν την βαζω να παιξει σε 1080i ενα σημα τυπου 1080p. Αναγκαζομαι να την παω σε 720p/720i οπου υπαρχουν ναι μεν artifacts αλλα σε ανεκτο επιπεδο. Φυσικα χανω σε ποιοτητα. Με λιγα λογια η συγκεκριμενη τηλεοραση ΔΕΝ μπορει να παιξει σε αναλυση 1080i. Αυτο με θορυβησε πιο πολυ αποτιδηποτε αλλο.

4oν. Αυτο μπορει να μην ειναι θεμα τηλεορασης, αλλα ο δορυφορικος μου δεκτης εχει μεγιστη υποστηριζομενη αναλυση 1080p/24hz. Οταν την βαλω εχω πολυ κακη κινηση ειδικα σε ποδοσφαιρο κλπ. Αρα η επομενη επιλογη μου ειναι το 1080i που δεν παιζει λογω της panasonic, αρα με λιγα λογια οτι σημα 1080p εχω πρεπει να το δω σε 720p, σαν να αγορασα μια HD Ready τηλεοραση δηλαδη. Φυσικα φταιει και ο δορυφορικος δεκτης που δεν παιζει 1080p/50hz.

Μιλάμε για δορυφορικό σήμα HD έτσι δεν είναι ?

Ακούγεται σαν θέμα απόπλεξης της τηλεόρασης, αλλά αν ίσχυε αυτό λογικά θα έπρεπε να βλέπεις το ίδιο θέμα και με τα SD κανάλια του δέκτη της ή γενικά σε όλες τις περιπτώσεις που στέλνεις i αντί για p. Υπάρχει και εκεί πρόβλημα ?


Σε γενικές γραμμές πάντως όταν η εικόνα περιέχει κίνηση το 720p είναι προτιμότερο από το 1080i.


Edit: Η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση των IFC και Clear Cinema κάνει καμιά διαφορά ?
 
Last edited:

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Μιλάμε για δορυφορικό σήμα HD έτσι δεν είναι ?
Ναι για δορυφορικο σημα 1080p (μιλαω για αριστη ληψη με πολυ καλο SNR, αρα δεν τιθεται θεμα προβληματος με το σημα, εξαλλου προκεται για artifacts και οχι παγωμα/pixels στην ληψη).
Ακούγεται σαν θέμα απόπλεξης της τηλεόρασης, αλλά αν ίσχυε αυτό λογικά θα έπρεπε να βλέπεις το ίδιο θέμα και με τα SD κανάλια του δέκτη της ή γενικά σε όλες τις περιπτώσεις που στέλνεις i αντί για p. Υπάρχει και εκεί πρόβλημα ?
Δεν παρατηρησα τι γινεται στα SD, θα το τσεκαρω ομως. Το θεμα ομως επειδη με θορυβησε αρκετα το εψαξα οσο μπορουσα και βρηκα απο ενα review τις παρακατω πληροφοριες που ενισχυονται απο οσα διαπιστωσα και μονος μου:

"The biggest shortcoming of the Panasonic TC-L42E30 in motion score was artifacting, which was a very consistent problem in both 1080p and 1080i resolutions. No additional video processing seemed to help this problem consistently, and all of our test patterns showed normal issues with motion that are fairly usual for LCD TVs.

The Panasonic TC-L42E30 doesn’t struggle with native 24fps content like blu-ray movies much at all. Though by default it is in the “auto” position, you should be sure to change the 3:2 pulldown setting under the advanced picture settings menu is in the “on” position before you watch a movie, otherwise there are issues with jerkiness and unclean motion. If you leave the setting in the “Auto” position, it will perform better than if you leave it off, but there will be some bizarre artifacting in certain high-frequency patterns."

http://www.televisioninfo.com/content/Panasonic-TC-L42E30-LED-LCD-HDTV-Review/Motion.htm

Σε γενικές γραμμές πάντως όταν η εικόνα περιέχει κίνηση το 720p είναι προτιμότερο από το 1080i.


Edit: Η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση των IFC και Clear Cinema κάνει καμιά διαφορά ?
Παρηγορια στον αρρωστο αυτο με το 720p.
Οσο για το IFC και clear cinema, η αρχικη εντυπωση που μου δοθηκε ηταν οτι με το IFC ανοιχτο χειροτερεψε η κατασταση με τα artifacts. Ωστοσο μαλλον ηταν τυχαιο γιατι ξανατεσταροντας διαπιστωσα πως εχω πολλα artifacts στα 1080i ειτε ειναι ανοιχτο ειτε κλειστο το IFC. Το clear cinema ακομα δεν εχω καταλαβει τι διαφορα κανει ειτε ανοιχτο, ειτε κλειστο...Αλλα και παλι ειμαι τιγκα στα artifacts

*Στο μεταξυ βλεπω πως ο reviewer αναφερει πολλα artifacts και στα 1080p. Wtf βγαζει artifacts στο native resolution της, η καταλαβαινω εγω κατι λαθος? Αν ειναι ετσι, η τηλεοραση ειναι απλα αχρηστη και παιζει απροβληματιστα μονο σε 520 :furious3: Δηλαδη σκεφτομαι να την παω πισω να παρω καμια αλλη...
 
Last edited:

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Ας με διαψεύσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει υλικό 1080p δορυφορικά. Νομίζω πως όλα τα HD δορυφορικά κανάλια εκπέμπουν ή 720p ή 1080i στα 50Hz.

Απλά ήθελα να σιγουρέψουμε ότι το θέμα είναι της τηλεόρασης και δεν προέρχεται από κάποια μετατροπή του δέκτη.

Για παράδειγμα όταν ρυθμίζεις τον δέκτη να στέλνει 1080p/24 είναι λογικό να υπάρχει θέμα το οποίο οφείλεται στον δέκτη και όχι στην τηλεόραση. Ο δέκτης "δέχεται" 50 και πρέπει να στείλει 24. Αυτή η μετατροπή δεν γίνεται χωρίς πολλά σπασίματα στην εικόνα.

Αν πάλι το κανάλι εκπέμπει σε 720p/50 και εσυ έχεις βάλεις τον δέκτη να στέλνει 1080i στην τηλεόραση πάλι το πρόβλημα μπορεί να είναι στον δέκτη.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Ο δεκτης αναφερει οτι το σημα ληψης ειναι 1080p αν δεν κανω λαθος. Και αυτο ομως θα το επιβεβαιωσω αν ισχυει υστερα απο τις πληροφοριες σου, ωστε να αποκλειουμε σιγα σιγα διαφορες πιθανοτητες μεχρι να καταληξουμε στο τι φταιει.
Για παράδειγμα όταν ρυθμίζεις τον δέκτη να στέλνει 1080p/24 είναι λογικό να υπάρχει θέμα το οποίο οφείλεται στον δέκτη και όχι στην τηλεόραση. Ο δέκτης "δέχεται" 50 και πρέπει να στείλει 24. Αυτή η μετατροπή δεν γίνεται χωρίς πολλά σπασίματα στην εικόνα.
Αυτο ειναι προβλημα του δεκτη ξεκαθαρα, το διαπιστωσα και μονος ως εξης: Ο δεκτης μου ειναι dual boot, κατα συνεπεια εκινωντας με το αλλο λειτουργικο που υποστηριζει 1080p/50hz δεν εχω προβληματα στην κινηση. Δεν παρατηρησα αν εχω artifacts ομως γιατι ηθελα μονο να τσεκαρω αν υποστηριζει 1080p/50hz.

Αν πάλι το κανάλι εκπέμπει σε 720p/50 και εσυ έχεις βάλεις τον δέκτη να στέλνει 1080i στην τηλεόραση πάλι το πρόβλημα μπορεί να είναι στον δέκτη.
Well, θα το ψαξω και θα αναφερω νεοτερα αμεσα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
So
Ενα καναλι στο οποιο παρατηρω πολυ συχνα τα προβληματα εβαλα να δω τα info του.
Η αναλυση που εκπεμπει με βαση τα "infos/about" ειναι 1920χ1088.
Αν βαλω τον δεκτη σε 1080p/24hz η κινηση ειναι χαλια (δεν υποστηριζει το λογισμικο του παραπανω hz). Ωστοσο δεν εχω artifacts.
Αν βαλω τον δεκτη 1080i/50hz εχω καλη κινηση αλλα ειμαι τιγκα στα artifacts.

Αν βαλω τον δεκτη 720p/50hz εχω καλη κινηση και artifacts σε ανεκτο επιπεδο.

Παραλληλα δεν εχω προβλημα σε SD σηματα. Απ'οσο καταλαβαινω το προβλημα ειναι στο να παιρνει ενα σημα υψηλης αναλυσης και να το χαμηλωνει. Αντιθετα δεν εχει προβλημα οταν παιρνει ενα σημα χαμηλης αναλυσης και το βαζει να παιξει σε υψηλοτερη αναλυση. Παιζει να ειναι και προβλημα δεκτη.

Ολα αυτα με το IFC στο max.
 
Last edited:

Diogenis

New member
22 June 2006
2
Γιά σε όλους.

Εγώ αγόρασα την TX-L32E30E και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αυτό που με ενόχλησε είναι τα εξής.
1. Για WiFi πρέπει να πάρω αυτό που μου λέει η Panasonic. 73
2. Για να βάλω κάμερα για Skape πρέπει να δώσω 150
3. Των σκληρό δίσκο που εχω τοποθετήσει, πρέπει να τον αφιερώσω μόνο στην τηλεόραση. Δεν μπορώ να ρίξω μέσα τίποτε άλλο, γιατί το διαμορφώνει με κλείδωμα. Χαμένα και τα 60 για των HD.

Δηλαδή από εκεί που έδωσα 550 μου βγήκε ..+++...

Ξέρει κάποιος πώς ξεκλειδώνουμε τουλάχιστον των σκληρό δίσκο, για να βάζω και καμιά ταινία

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Διογένης
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Που την βρηκες 550 ευρω αν επιτρεπεται? Πολυ καλη η τιμη που την αγορασες, εγω πουθενα δεν την βρηκα κατω απο 640.
 

modechristo

New member
3 August 2011
10
Panasonic TX-L E30E LED

καλησπερα παιδια ειμαι κατοχος αυτης της tv εδω και μια εβδομαδα...
δοκιμασα να βαλω ταινιες απο σκληρο δισκο και δεν μου επαιζαν οι υποτιτλοι!!
Μονο οσες τους ειχαν ενσωματωμενους επαιζαν!
υπαρχει καποιος κατοχος εδω ι καποιος να γνωριζει αν το media player της συγκεκριμενης τηλεορασης μπορει να παιξει υποτιτλους απο ξεχωριστο αρχειο .srt?
 

Takis1974

New member
21 October 2010
42
Αίγιο
Re: Panasonic TX-L E30E LED

Φίλε, όντως δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους, αλλά και αγγλικούς που δοκίμσα τους δείχνει σαν ψείρες. Εϊναι από τα (λίγα) μείον της TV, αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να έχεις εξωτερικό media player. Εγώ έχω το Mede8er 400 και είμαι κομπλέ, παίζει τα πάντα όλα :music-smiley-005:
 

Takis1974

New member
21 October 2010
42
Αίγιο
Αν και είναι καλύτερο ένα εξωτερικό player, θα ήθελα να πω ότι το βασικότερο μείον του player της TV είναι ότι δεν βλέπει NTFS δίσκους. Παίζει κανένα workaround ή είναι αδύνατο;