Τροφοδοτικό ενισχυτή solid state.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
980
Ξάνθη
Σε τροφοδοτικό ενισχυτή στερεάς κατάστασης είτε με mosfet είτε με διπολικά tranzistor τι προτιμάτε ή τι είναι καλύτερό,δυο μεγάλους πυκνωτές οι πολλούς μικρούς;Ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δυο υλοποιήσεων;
O Rod Elliott για αυτόν το ενισχυτή με mosfet http://sound.westhost.com/project101.htm προτείνει 6 πυκνωτές των 4700uF.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Αν και μερικοί μεγάλοι έχουν χαμηλό ESR, νομίζω ότι μία γενικώς αποδεκτή θεωρία είναι ότι η χρήση πολλών μικρότερης χωρητικότητας πυκνωτών έναντι δύο μεγάλων, προσφέρει χαμηλότερη κυμάτωση σε δυναμικό φορτίο.

Φυσικά το όλο έχει να κάνει με το γενικότερο σχεδιασμό του τροφοδοτικού, αν χρησιμοποιεί για παράδειγμα snubber κύκλωμα μπορεί να έχει πολύ χαμηλή κυμάτωση ακόμη και με δύο μεγάλους.
 
18 June 2006
980
Ξάνθη
Lemon τι είναι το snubber κύκλωμα στο τροφοδοτικό;Βάζοντας όμως πολλούς μικρούς δεν έχουμε αμέσως και πολλές περισσότερες επαφές στο τροφοδοτικό;
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
οπως για τα περισσοτερα πραγματα η αληθεια ειναι καπου στην μεση

ναι μεν πολλοι μικροι περισοοτεροι ριχνουν το ESR αλλα συχνα πυκνα ακολουθουν πολλα αλλα προβληματα τυπου hardware αλλα και γειωσεων γιατι οταν εχεις δεκα πυκνωτες αντι για τεσσερις ξαφνικα το star ground εχει ψιλοπαει περιπατον ...

Ενω η αρχικη ερωτηση ηταν 4 μεγαλοι ? οι δεκα μικροτεροι ?
Μια αντερωτηση θα ηταν εφοσον εισαι στην φαση σχεδιασμου τι εχει νοημα?
πλακετακι τροφοδοτικου με τεσσερις μεγαλους η δεκα μικρους ?
Η αλλιως σχεδιασμος στην πλακετα του ενισχυτη με τους ηλεκτρολυτικους κολλητα με τα τρανσιτορ εξοδου ?

Η απαντηση ειναι η δευτερη εαν ενας ενισχυτης εχει πχ 10,000 mfd ανα σκελος και 4 τρανσιστορ εξοδου ανα σκελος το ιδανικο θα ηταν να εχει 2200 πανω απο καθε τρανσιτορ

Η αληθεια ειναι οτι υλοποιησεις τετοιυ τυπου απαιτουν πολλες γνωσεις και κατα κανονα δεν μπορουν να γινουν σε κυκλωματα μονης οψης μια και το βασικοτερο προβλημα ειναι η διαχειριση της γειωσης .


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
τα 1058-162 ειναι σε γενικες γραμμες πιο "μουσικα" εχουν παιξει και σε πολλες εφαρμογες high end τα profusion ενω δεν εχουν την ιδια μουσικοτητα κατα κανονα ειναι κτηνη καιε χουν εξαιρετικη στιβαροτητα .

Σαφως παιζει και μεγαλο ρολο το κυκλωμα που τα οδηγει Επισης σε πολλα κυκλωματα με τα profusion η αντισταση gate ειναι διαφορτικη στο Ρ απο οτι στο Ν μοσφετ ...εκει θελει λιγο προσοχη .
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
χαλαρα ...φιαξε την βερσιον με τα τεσσερα τρανσιστορ ...Αγορασε πλακετα απο τον rod τσαμπα τις δινει μην λυπηθεις τροφοδοτικα και ψυκτρες και θα αποκτησεις ενα κορυφαιο μηχανημα ...

Εχω φτιαξει και εγω και μαλιστα με τα profusion πηγε σφαιρα και μαλιστα ενα κομματι το εχω και σε σχεδον επαγγελματικη χρηση και σκιζει ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 
18 June 2006
980
Ξάνθη
Σάκη ωραία αφού τον έχεις φτιάξει θα χρειαστώ την βοήθειά σου.Πλακέτες έχω παραγγείλει και περιμένω να έρθουν.Έχω δυο ψύκτρες Fissher 30x15x4 και δυο μετασχηματιστές 2χ42,5V στα 600VA από παλαιότερο ενισχυτή.Σάκη καμία φωτογραφία έχεις να ανεβάσεις;
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
Νικολα απο βοηθεια οτι θες ...φωτο δεν εχει χαθηκαν στο προηγουμενο pc το οποιο εχει καταστραφει

φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
συνήθως κάνουν μπαμ οι διαφορές. η πλάτη και η φάτσα πχ ειναι ξυσμένη με γυαλόχαρτο, το λογότυπο ειναι κατάλευκο μεταξοτυπωμένο κακογραμμένο και φεύγει με ασετον και το κέλυφος ειναι άλλου τύπου.