Crypto ReDi 210 MP

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

barkoulis5

New member
17 May 2010
21
Χθες παρέλαβα τον 210 απο το eshop. Τον είχε προσφορά 31 ευρώ. Πρώτη εντύπωση.... πολύ ψεύτικο!!! (τι περιμένεις βέβαια για 31 ευρώ..) πλαστικούρα τρελλή.
Μενού πολύ μέτριο...τα κανάλια με μια πρώτη ματιά δείχνουν ΟΚ (τα χρώματα πολύ μέτρια) Ο media player αναγνώρισε τον εξωτερικό μου σκληρό. Δυστυχώς δεν δείχνει τα αρχεία που έχουν τίτλο στα ελληνικα!!!!(ελληνική εταιρία μετα σου λέει!!!). Τα αρχεία τα παίζει (και σε αυτά η ποιότητα δεν λέει) Το χειρότερο όμως είναι οι υπότιτλοι που δεν μπορείς να τους μεγαλώσεις. Επίσεις σε HD ταινίες φαίνεται να ζορίζονται!!! (δεν φαίνεται άμεσα όλοι η πρόταση!!!) Επίσης σε κάποια φάση μου έδειχνε στην μια άκρη τους ελληνικούς και απο κάτω τους αγγλικούς!!! χεχε για πολυεθνικές παρέες!!! Αυτά απο μια πολυ γρήγορη πρώτη ματιά!!!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto Redi 210MP

Το πρόβλημα του μεγέθους των υποτίτλων είναι κοινό σε όλους τους δέκτες με επεξεργαστή ALi. Μπορεί να παρακαμφθεί μετατρέποντάς τους -εύκολα και γρήγορα- σε μορφή idx/sub.
Λεπτομέρειες υπάρχουν στη σελίδα www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1056131785#post1056131785

Παρόμοιο πρόβλημα για τον τρόπο/ταχύτητα εμφάνισης των υποτίτλων παρατηρήθηκε και στον Crypto 220. Μάλλον ένα κοινό πρόβλημα για τους HD δέκτες με ALi.

Αν μπορείς, ανέβασε μερικές εικόνες του. Κι αν δεν υπάρχει αυτοκόλλητο εγγύησης, ανέβασε 1-2 εικόνες του εσωτερικού του να δούμε αν έχει ψήκτρα στον επεξεργαστή του (και όχι μόνο αυτό).
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Crypto Redi 210MP

Πηρα κι εγω τον ιδιο, τον συνδεσα μεσω του ενισχυτη με τον προβολεα αλλα τιποτα.Μια φορα βρηκε ολα τα καναλια στην αρχη και μετα δεν...
 

kropilack

Senior Member
Μια βοηθεια για CRYPTO DVB-T RECEIVER REDI 210MP HD HDMI.

Παιδια ενδιαφερομαι να παρω τον CRYPTO DVB-T RECEIVER REDI 210MP HD HDMI.
Γνωριζει καποιος για αυτον τον δεκτη?
Διαβασα οτι παιζει τα hd. (Επειδη προσφατα την πατησα με κατι αντοστοιχο, απο δικο μου λαθος, για να το σιγουρεψω) ισχυει?
Καποιος που τον εχει, μου προτεινει να τον παρω?
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

Επειδή τα παρακάτω αφορούν το δέκτη Crypto Redi210MP και αναπτύχθηκαν σε άλλο νήμα, θεώρησα καλό να μεταφερθούν και εδώ έστω και με παράθεση.
(Να με συγχωρούν για την παρέμβαση οι συντονιστές συζήτησης.)

Λοιπόν παιδιά πήρα την Παρασκευή τον 210MP που όπως λένε τα manuals είναι το ίδιο με το 220MP σε άλλη συσκευασία.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι σε όλα τα mkv που έχω δοκιμάσει μετά από λίγο κολάει. [FONT=&quot]Σε μερικά βγάζει ένα μήνυμα για μεγάλο αρχείο και σε άλλα τίποτε. [/FONT] Τα mkv είναι βέβαια ταινίες και έχουν μέγεθος > 2.5GB.

Υπάρχει κάποια λύση γι’ αυτό?

Δεν ξέρω εάν έχει ανοιχτεί δικό του νήμα (καλό θα ήταν να το κάνεις), αλλά η περιγραφή σου μάλλον δείχνει προβληματικό κομμάτι.
Προσωπικά δεν ξέρω εάν βασίζεται στον ίδιο επεξεργαστή (ξέρουμε ότι είναι ALi, αλλά ποιον από όλους?), η mainboard σίγουρα δεν είναι η ίδια γιατί υπάρχουν διαφορές στις εξόδους (s/pdif, L-R).
Προτείνω να επικοινωνήσεις με την εταιρία (Crypto) ή να το πας για service. Παρεπιμπτόντως δέχεται τροφοδοσία 5V? Και εάν ναι το εξωτερικό τροφοδοτικό του πόσα Αμπέρ λέει ότι είναι;


Ούτε εγώ ξέρω ποιος ακριβώς Ali είναι.
Η τροφοδοσία του είναι 5V – 2A.
Θα επικοινωνήσω με την crypto αύριο, αλλά επειδή το αγόρασα Παρασκευή μήπως δικαιούμαι απ’ ευθείας αλλαγή και όχι service?

O 210 είναι διαφορετικού Κινέζου κατασκευαστή. Ίσως είναι αρκετά ενδιαφέρον μοντέλο. Ελπίζω να μας πει περισσότερα o G-none.
Μου φαίνεται πρόβλημα πρώιμου firmware, λόγο του μηνύματος. Επικοινώνησε πρώτα με crypto για firmware update.
Υπάρχει ήδη ανοικτό θέμα θυμάμαι. Αν θέλεις, γράψε εκεί με λεπτομέρειες το πρόβλημα για να μην μπερδευτούμε με τους δυο Crypto.

Ένα σχετικό thread που είδα δεν είχε σχεδόν κανένα post και γι’ αυτό έγραψα σε αυτό που απ’ ότι βλέπω έχετε ασχοληθεί αρκετά.

Πάντως στο site της crypto δεν υπάρχει FW update και το μήνυμα που βγάζει είναι “video interleave too big”.

Θα γράψω και στο σχετικό thread, αλλά δεν το βλέπω ..

Για να έχεις αυτό το μήνυμα σε όλα τα αρχεία βίντεο (ματρόσκες όπως έγραψες), πρέπει να είναι αυτό που σου είπε ο talos_2002 δηλ. "πρώιμο fw".

Κανονικά δικαιούσαι αλλαγή της συσκευής, εάν όμως σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη συσκευή, να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με το τεχνικό τμήμα της εταιρίας, να αναφέρεις το γεγονός και το πότε το αγόρασες και αναλόγως το τι θα σου πουν, πράττεις.
Προσωπικά εάν μου έλεγαν ότι δυστυχώς δεν υπάρχει νεότερο fw από αυτό της συσκευής (λογικά και σε σένα στο μενού, υπάρχουν οι πληροφορίες fw, δες τι γράφει) τότε θα πήγαινα τη συσκευή πίσω στο κατάστημα για απευθείας αλλαγή, διαφορετικά θα δοκίμαζα το νέο fw.

Καλό είναι όλα αυτά να γραφούν εκ νέου στο νήμα του Crypto Redi210 για να μη γίνουν παρερμηνείες.

Τελικά επικοινώνησα με την εταιρία και μου στείλανε νέο FW, το οποίο έλυσε το πρόβλημα.

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

Εφόσον το νήμα συμπληρώθηκε και "αναθερμάνθηκε", ας μπούνε στον κόπο οι κάτοχοι να μας δώσουν κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες, όπως:
α) τί είδους αρχεία ταινιών υποστηρίζει.
β) τί είδους αρχεία ήχου υποστηρίζει, για παράδειγμα εκτός από mp3, υποστηρίζει wav και flac (16bit)?
γ) επειδή έχει κατηγορηθεί ότι δεν έχει καλά χρώματα (υπερκορεσμένα), μήπως κάποιος τον έχει συγκρίνει με κάποιο άλλο γνωστό μοντέλο, να μας πει?
δ) ο φίλος που έλυσε το πρόβλημα με το νέο fw, ποιο fw του έστειλαν; Επίσης τι γίνεται με τους ελληνικούς υπότιτλους, υποστηρίζει και ansi εκτός των utf8?
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

Θα παρακαλέσω κάποιον κάτοχο να δοκιμάσει το παρακάτω αρχείο ήχου και να μας πει εάν αναπαράγεται κανονικά και φυσικά εάν το αναγράψει ως sinewave.flac
http://www.mlemo.gr/upload/sinewave.flac
Προσοχή= επειδή είναι ημίτονο 1KHz (στα -20dB) χαμηλώστε πάρα πολύ την ένταση πριν το παίξεται.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

Ti έγιναν οι κάτοχοι και εξαφανίστηκαν;

Σήμερα είχα την ευκαιρία να δω τη συσκευή από κοντά και να τη δουλέψω για περίπου μία ώρα.

Δεν είχα τη δυνατότητα να την ανοίξω και να τη φωτογραφίσω αλλά εξωτερικά, είναι ένα μικρό κουτί, πλαστικό μεν αλλά όχι τόσο ψεύτικο όσο είχε περιγραφεί, θα έλεγα τυπική κατασκευή.

Περιείχε firmware του Μαρτίου 2011, εντελώς πανομοιότυπο με εκείνο του Crypto Redi220MP, τόσο στα χρώματα όσο και στη σχεδίαση και λειτουργικότητα του μενού του.

Εντύπωση μου έκανε ότι σε τόσο πρώιμο firmware, είχε πολύ καλή συμβατότητα με αρχεία τόσο ήχου όσο και βίντεο.
Αρχεία ήχου mp3, wav & flac τα έπαιζε κανονικά.
Υποστήριζε και ansi υπότιτλους όπως επίσης έσβηνε αυτόματα και τη μπάρα πληροφοριών στην αναπαραγωγή ταινίας (κάτι που στο 220 διορθώθηκε το καλοκαίρι).

Εκεί που τα έκανε μαντάρα ήταν στα ελληνικά και συγκρεκριμένα στα αρχεία που ήταν γραμμένα στα ελληνικά (τους υπότιτλους τους έδειχνε κανονικά), παντού παύλες.
Αμέσως μπήκε το νεότερο fw που δόθηκε παραπάνω δηλ. Αυγούστου 2011.
Οι υποστηριζόμενες αναλύσεις οι ίδιες και αμέσως τα ελληνικά εμφανίστηκαν ως δια μαγείας δηλ. κανονική υποστήριξη και ελληνικών ονομάτων στα αρχεία (όχι όμως στα ελληνικά του preview).

Όμως το κερασάκι σε λίγο άρχισε να σβήνει...γιατί παρατηρήθηκε ότι στο νέο fw, έπαψε η υποστήριξη στα αρχεία wav & flac τα οποία τώρα δεν τα έβλεπε καθόλου!
Μαντζολιά καραμπινάτη!

Τέλος το τηλεχειριστήριο άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Αφενός μικρότερου μεγέθους (και όχι συμβατό) και πιο ποιοτικό σε σύγκριση με εκείνο του 220MP και με μεγαλύτερα πλήκτρα και επισημάνσεις (θετικό) και το πολυπόθητο για πολλούς page up / page down.
Αλλά του έλειπαν δύο σημαντικά πλήκτρα, απουσίαζε το πλήκτρο usb οπότε στο να μπεις στα περιεχόμενα του μέσου που έχει συνδεθεί στη usb θύρα έπρεπε να πας υποχρεωτικά μέσω του μενού δηλ. μενού->4ο κάθετο εικονίδιο->αρχεία, απουσίαζαν επίσης και κουμπιά : επόμενο και προηγούμενο, οπότε για να πας στο επόμενο ή προηγούμενο κομμάτι πρέπει να πατήσεις exit και από τη λίστα να επιλέξεις το επόμενο ή το προηγούμενο.
 
Last edited:

GREENLAND

Banned
14 October 2011
25
Re: Crypto Redi 210MP

Δυο πλεονεκτηματα του δεκτη αυτου που δεν εχουν αναφερθει μεχρι τωρα νομιζω ειναι:
πρωτον εχει τη δυνατοτητα την ωρα που γραφει ενα προγραμμα να μπορεις να δεις καποιο αλλο που εχεις στο σκληρο δισκο και δευτερον ονομαζει μονο του τα προγραμματα που γραφει οπως κι αν γινεται η εγγραφη.
Μειονεκτημα το μη λειτουργικο και μη αναλυτικο epg.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

Μάλλον αυτό που περιγράφεις, είναι δυνατότητα των τσιπ ALi, γιατί σε Mstar δεν γίνεται.
Γενικότερα υπάρχουν τέτοιες διαφορές, ανάμεσα στους δέκτες. Σε ένα Πολωνικό ιστότοπο που είδα τελευταία γινόταν σύγκριση μεταξή δεκτών που βασίζονται σε ALi 3601/3606 & Mstar, μεταξύ άλλων αναφερόταν και αυτό για το epg που γράφεις, ότι δηλ. στους ALi είναι υποδεέστερο σε σύγκριση με τους Mstar.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Crypto Redi 210MP

Πέρασα από το MediaMarkt Σταυρούπολης (Θεσσαλονίκη) πριν λίγο και τον είδα. Είναι τοσοδούλης, όχι μεγαλύτερος από τους καινούριους SD. Η τιμή στα 35 είναι πολύ καλή, αν αναλογισθεί κάποιος ότι οι SD έχουν 30 .
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

Σωστά και να πούμε για άλλη μια φορά ότι στο θέμα δέκτη δεν έχει και διαφορά από το επόμενο μοντέλο και ακριβότερο 220MP.

Λίγο συμμάζεμα θέλει το fw, στα λάθη που έχει (σίγουρα κακή αντιγραφή κώδικα) και το μηχανάκι είναι κελεπουράκι.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto Redi 210MP

Έπεσε στα χέρια μου για λίγες ώρες ένας 210.
Τοσοδούλης είναι! Έβγαλα μερικές μέτριες φωτογραφίες, αλλά κατάφερα να φωτογραφίσω το εσωτερικό του. Έχει δύσκολο στο άνοιγμα το κάλυμμα.
Είναι της Giec ο δέκτης.

Γνωρίζουμε ότι έχει επεξεργαστή ALi M3601, ενώ έχει και ένα τσιπ ram Nanya NT5TU32M16CG-25C των 64ΜΒ. Δεν βλέπουμε κάποιο κύκλωμα demodulator.

Οι χρόνοι ζάπινγκ (ξεκινώντας από ΕΤ1):
1023 -> ΝΕΤ
957 -> ΕΤ3
1501 -> ΜEGA
1092 -> ΣΚΑΪ
819 -> STAR
1297 -> ANT1
1023 -> ALPHA
546 -> ALTER
1160 -> ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
887 -> Cine+
682 -> Prisma+
614 -> ΒΟΥΛΗ
409 -> ΡΙΚ

... και είναι άνετα ο ταχύτερος δέκτης!

Εύχομαι μόνο να έχει την υποστήριξη σε firmware που έχει ο 220 και οι κλώνοι του.

Φωτογραφίες αύριο, επειδή δεν προλαβαίνω!
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

@talos περιμένουμε και τις φώτο.
Ο δέκτης επειδή είναι αυτούσιος σε λειτουργία με του 220, θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ καλός και ευαίσθητος οπότε μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι είναι πολύ κοντά στο επιθυμητό για τον καθένα, χωρίς ιδιαίτερες ανάγκες βελτίωσης (άντε να πούμε για καλύτερο epg, αλλά αυτό είναι κοινό χαρακτηριστικό όλων των ALi).

Στο κομμάτι του media player θέλει λίγο συμμάζεμα, σε κάτι παραλείψεις που ξέχασαν να μεταφέρουν από προηγούμενο fw και γίνεται και αυτό πολύ καλό για την τιμή του.

Για πες μου, το σύνδεσες με hdmi? Αν, ναι πως ήταν τα χρώματά του, γιατί εγώ που το είδα στο αυτοκίνητο με NTSC δεν είχε διαφορές από το 220MP.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto Redi 210MP

Δεν το συνέδεσα μέσω HDMI :( Προοριζόταν για μια Sony crt, οποία δεν έχει πολύ καλή εικόνα πια για να κρίνω αξιόπιστα.

Λίγες φωτογραφίες:
http://dl.dropbox.com/u/16268379/Crypto ReDi 210MP.zip

Δοκίμασα μια ταινία με XviD εικόνα, AC-3 ήχο και AVI conatiner, αλλά δεν έπαιζε τον ήχο. Αν μπορέσει κάποιος ιδιοκτήτης να το δοκιμάσει. Αν δεν υποστηρίζει AC-3 (όπως ο CA Micro-HD) δεν μπορείς εύκολα να τον προτείνεις ως media player.
Σε άλλo Xvid που δοκίμασα, είχα την αίσθηση ότι δεν είναι εντελώς ομαλή η εικόνα. Ίσως φταίει όμως η ταχύτητα του φλασακίου, αν και δεν είναι τόσο αργό ένα Verbatim 4GB για να παίξει Xvid.

Πρώτη φορά είδα υποτιτλους από ALi. Eίναι μικροί, σαν να προσπαθούσαν να τους κάνουν όσο πιο διακριτικούς γίνεται.

Έγραψα πολύ βιαστικά εχθές τους χρόνους, χωρίς να τους μετατρέψω σε δευτερόλεπτα από χιλιοστά του δευτερολέπτου και χωρίς να τους στρογγυλοποιήσω λίγο...

Να διευκρινίσω ότι η RAM του είναι DDR2-800.

Είχα λίγο χρόνο με τον δέκτη και τον περισσότερο τον ξόδεψα για να τον ανοίξω. Αυτό μου μου έμεινε είναι η ταχύτητα αλλαγής καναλιών. Ταχύτερος από όλους τους δέκτες, ακόμα και από τηλεοράσεις με αναλογικό δέκτη που έχω δει.
Στο θέμα εικόνας δεν είμαι κατάλληλος κριτής, ούτε η Sony ήταν σε άριστη κατάσταση ώστε να βοηθήσει.
Στο θέμα media player με απογοήτευσε, αλλά αυτό είναι σίγουρα κάτι που χρειάζεται αρκετές δοκιμές πριν βγουν συμπεράσματα, ενώ κι εγώ είμαι καλομαθημένος από τον Mstar που είχε ο Lifeview μου.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

@talos, thx για τις φώτο.
Θυμάσαι με ποιο fw τη δοκίμασες την ταινία; Μπορώ να δώσω στο φίλο που το έχει μια ταινία με ac-3 για να το εξακριβώσουμε (του είχα βάλει το τελευταίο fw που είχε δωθεί σε αυτό το νήμα, Αύγουστος 2011).
Ταινία δεν είδαμε καμία ολόκληρη αλλά ψιλοδοκιμές της τάξης του 1', δεν παρατήρησα σπασίματα στην κίνηση (είχαμε δοκιμάσει από ότι θυμάμαι, ts & mkv)

Για δες και τους νέους υπότιτλους που έφτιαξαν οι Πολωνοί στο 220 (έχω ανεβάσει στο νήμα του δύο φώτο). Οι αρχικοί ήταν όντως λιλιπούτειοι!

Εάν λάβω πληροφόρηση ότι σε hdmi, είναι κανόνι στα χρώματα και την ευκρίνεια, μάλλον το κόβω να το βάζω μέσα στην πλάσμα Panasonic και να επεκτείνω το iR, τι άλλο να θέλω από ένα δέκτη;)
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto Redi 210MP

Παρακαλώ lemon. Χαρά μου να βοθήσω. :)

Δεν είδα έκδοση. Ήταν το firmware με το οποίο ήρθε η συσκευή. Ούτε εγώ είδα ολόκληρη ταινία. Η μια δεν είχε ήχο και στην άλλη δεν μου άρεσε η ροή της εικόνας...

Είδα το post σου για τους υπότιτλους και αναρωτιέμαι πώς θα μάθουμε αν/όταν θα έχει το νέο λογισμικό και η Crypto.

«Μέσα» στην πλάσμα; Εντυπωσιακό!
Όσον αφορά την εικόνα από HDMI, δεν θα πρέπει να είναι ίδια με του 220 αφού έχουν ίδιο επεξεργαστή;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Crypto Redi 210MP

Για το θέμα του νέου fw για τη 220....θα έχω άμεσα νέα με το που θα εμφανιστεί (αυτό ας μη μας απασχολεί) -bye-

Αυτή η πλακετίτσα του 210 που μετά βίας είναι 13Χ8εκ. σίγουρα κάπου θα χωρέσει μέσα στην τηλεόραση. Τροφοδοσία και εδώ πανεύκολη με τόσα ψηφιακά ηλεκτρονικά μέσα της τα οποία είναι γεμάτα από +5V/2Α που απαιτεί. Απλά θα τραβήξω από την πλακέτα προς τα έξω ένα hdmi, αυτό θα πέσει σε μια ελεύθερη hdmi της τηλεόρασης και τέλος μαζί με την προέκταση του iR.

Οπότε τη δοκίμασες με το μαμίσιο fw. Υπομονή, σε λίγες μέρες θα μου φέρουνε ξανά τη συσκευή και θα της κάνω μια δοκιμή επί μακρόν. Νομίζω όμως - χωρίς να είμαι σίγουρος 100%) - ότι στο αυτοκίνητο όταν τη δοκίμασα είχε αναπαράγει κανονικά την ταινία Kung Fu Panda 2 στην οποία από ότι βλέπω ο ήχος είναι κωδικοποιημένος κατά AC-3. Τέλος πάντων θα τα δούμε όλα όταν θα έχω τη συσκευή ξανά.