Βουβάλια μέρος 3ο

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εχτές καθώς surfάριζα για να πάρω ιδέες ποιό θα είναι το επόμενό μου dac ( το λυκόπουλο θα πάει σε άλλο μαντρί) έπεσε το μάτι μού ότι από τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου θα ξεκινήσει η αποστολή του buffalo III . H παραγωγή του έχει ήδη ξεκινήσει.

Εχοντας διαβάσει και ακούσει πολλά για το εν λόγω dac πείστικα τελικά να προχωρήσω στην κατασκευή του εν λόγω dac σαν αντικαταστάτης του wolfson.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες εδώ αν ξέρουμε ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ του ΙΙ και του ΙΙΙ. Γνωρίζει κανείς;

Ας ξεκινήσουμε με τα απλά και σε λίγο θα έρθουμε και στα δύσκολα....

Καλή μας αρχή και καλή σας εβδομάδα!
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Οι βασικές διαφορές είναι οι εξής:

- PCB routing and layout is improved
- Tridents are now the default local regulators
- the board is bigger (but the holes are identical, so it still stacks on top of an IVY3/Legato)
- the board is more flexible: 1 to 8 channel output, 8 inputs
- the volumite is now on-board
- there are more switches, so more settings can be changed on-board
- there is an I/O connector to control all settings
- the on-board comparator is gone, you need a new optional module to convert consumer level SPDIF to TTL level

Αυτά...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Thanks exp4nder !

Επειδή είμαι ακόμα στο γραφείο αργότερα θα επανέλθω με κάποιες ιδέες που έχω περί του στησίματος και του δικού μου βουβαλιού....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Οι βασικές διαφορές είναι οι εξής:

- PCB routing and layout is improved
- Tridents are now the default local regulators
- the board is bigger (but the holes are identical, so it still stacks on top of an IVY3/Legato)
- the board is more flexible: 1 to 8 channel output, 8 inputs
- the volumite is now on-board
- there are more switches, so more settings can be changed on-board
- there is an I/O connector to control all settings
- the on-board comparator is gone, you need a new optional module to convert consumer level SPDIF to TTL level

Αυτά...


ουσιαστικά ...τίποτα.
Πάρε ένα β χέρι ΙΙ
:a0210:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
οι διαφορές θεωρητικά ήταν μεταξύ Ι και ΙΙ.
Ηχητικά για μένα ελάχιστες.
Για μένα οι διαφορές ήταν μεταξύ 32 και 32ΙΙ. Και αυτό το λέω χωρίς να ακούσω. Απλά ότι στο 32ΙΙ δεν υπάρχουν τελεστικοί και μπορεί να γίνει παιχνίδι όπως και στο Ι (κάτι που δεν ίσχυε στο 32)
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Δεν νομίζω να βρεις εύκολα κάποιον να πουλάει το BufII... οπότε ξεκίνα κι εδώ ήμαστε!!
Το ΙΙ ναι, είναι καλύτερο από το 32... τώρα το III, γνώμη μου είναι πως θα είναι λίγο καλύτερο λόγω των ενσωματωμένων trident, καθώς επίσης θα έχει και περισσότερες ευκολίες (volumite κλπ.), οπότε θα είναι και πιο vfm.
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
υπάρχει και διαδίκτυο...πού ξέρεις..

Οχι από το διαδίκτυο. Πιο πολύ εμπιστεύομαι τα παιδιά ενώ να μου φτιάξουν ένα παρά να το πάρω απ έξω. Και σε μνημονιακούς καιρούς ένα extra έστω και μικρό χρειάζεται....

Δεν νομίζω να βρεις εύκολα κάποιον να πουλάει το BufII... οπότε ξεκίνα κι εδώ ήμαστε!!
Το ΙΙ ναι, είναι καλύτερο από το 32... τώρα το III, γνώμη μου είναι πως θα είναι λίγο καλύτερο λόγω των ενσωματωμένων trident, καθώς επίσης θα έχει και περισσότερες ευκολίες (volumite κλπ.), οπότε θα είναι και πιο vfm.

exp4nder είσαι στο μυαλό μου. Αργότερα θα ξεκινήσω με ένα προκαταρκτικό brainstorming που έχω
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
προς το παρον δεν βλεπω να αλλαζουν πολλοι το ii θα μου χρησιμευε το ιιι για ενεργο ψηφιακο κροσοβερ αλλα κατα πως παη το πραγμα θα κατσω φρονιμα
για πολυ καιρο.

οσο για το ι με το 32s ειχαν καλη διαφορα μεταξυ τους.

μαλιστα το 32s εχει το καλυτερο μπασο απο ολα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγκεφαλικών αρχή..........Πάρτε depon και διαβάστε!!

Digital part

· Bufallo DAC
· 3 x S/PDIF Transceiver
· TOSLINK Module
· S/PDIF 4:1 MUX/Receiver Module

Analog part
· IVY-III I/V Stageή Legato I/V Stage Ποιές είναι οι διαφορές τους?

Control part
· Volumite - A Simple I2C/SPI Volume Control

Power part
· Placid HD Bipolar Shunt Regulated Power Supply
· Trident Regulator
· 15VA power supply + 30VA power supply


Για την ώρα είμαστε στα παραπάνω. Το control part χρειάζεται?

Επίσης μπορώ να βάλω στο αναλογικό κομμάτι και μια λαμπίτσα ? Εχει πειραματιστεί κανείς? Ποιό κύκλωμα θα χρειαστώ τότε για να κουμπώσει στο ψηφιακό τμήμα?

Απο τροφοδοσία είμαι καλά ή χρειάζομαι κάτι παραπάνω?

Επίσης μπορώ να βάλω δυο πλακέτες bufallo dac και να πάμε σε κάτι που να προσομοιάζει dual mono design???

Κουτί που θα τα στεγάσει όλα αυτά δεν βρήκα ακόμα.........
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι...!
Σου λέει τα trident δεν μας πήγαν καλά τι θα τα κάνουμε....!
Σου δίνω τόσες επιλογές με το ΒΙΙΙ άρα πρέπει να πάρεις και ένα MUX για να διαχειριστείς τις εισόδους για να ισορροπήσουμε λίγο πόσο κοστίζει ένα volumite; σχεδόν τίποτα βάλτο δωρεάν...!

Το μόνο ενδιαφέρον για μένα θα ήταν η επιλογή από την κάρτα ήχουν 5.1 spdif και να πάρω 5.1 αναλογικές μέσω του bufallo...για cinema...!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Εγκεφαλικών αρχή..........Πάρτε depon και διαβάστε!!

Digital part

· Bufallo DAC
· 3 x S/PDIF Transceiver
· TOSLINK Module
· S/PDIF 4:1 MUX/Receiver Module

Analog part
· IVY-III I/V Stageή Legato I/V Stage Ποιές είναι οι διαφορές τους?

Control part
· Volumite - A Simple I2C/SPI Volume Control

Power part
· Placid HD Bipolar Shunt Regulated Power Supply
· Trident Regulator
· 15VA power supply + 30VA power supply


Για την ώρα είμαστε στα παραπάνω. Το control part χρειάζεται?

Επίσης μπορώ να βάλω στο αναλογικό κομμάτι και μια λαμπίτσα ? Εχει πειραματιστεί κανείς? Ποιό κύκλωμα θα χρειαστώ τότε για να κουμπώσει στο ψηφιακό τμήμα?

Απο τροφοδοσία είμαι καλά ή χρειάζομαι κάτι παραπάνω?

Επίσης μπορώ να βάλω δυο πλακέτες bufallo dac και να πάμε σε κάτι που να προσομοιάζει dual mono design???

Κουτί που θα τα στεγάσει όλα αυτά δεν βρήκα ακόμα.........


προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα σχετικά νήματα ή ...πας να λουφάρεις..:furious3:
τα βασικά όπως τα πουλούσανε για το ΙΙ είναι μια χαρά.
Από τροφοδοσίες....και legato κλπ....
οι διαφορές μεταξύ legato ivy κλπ γιά πολύ....μυστήριους
λάμπα έχω βάλει. Είπαμε: διάβασε...
control δεν χρειάζεσαι, πόσες ψηφιακές εισόδους θα έχεις δηλαδή? όλοι συνήθως μιά έχουν. Αν έχεις δυό άλλαζε καλώδια. Αλλιώς ...θα πληρώσεις.
Volumite μόνο αν έχεις τελικό χωρίς προ και πάλι ΑΝ δεν έχεις άλλη πηγή... Εγώ το πήρα και σχεδόν κάθεται. Μόνο το δοκίμασα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα σχετικά νήματα ή ...πας να λουφάρεις..:furious3:
τα βασικά όπως τα πουλούσανε για το ΙΙ είναι μια χαρά.
Από τροφοδοσίες....και legato κλπ....
οι διαφορές μεταξύ legato ivy κλπ γιά πολύ....μυστήριους
λάμπα έχω βάλει. Είπαμε: διάβασε...
control δεν χρειάζεσαι, πόσες ψηφιακές εισόδους θα έχεις δηλαδή? όλοι συνήθως μιά έχουν. Αν έχεις δυό άλλαζε καλώδια. Αλλιώς ...θα πληρώσεις.
Volumite μόνο αν έχεις τελικό χωρίς προ και πάλι ΑΝ δεν έχεις άλλη πηγή... Εγώ το πήρα και σχεδόν κάθεται. Μόνο το δοκίμασα.

Ε όχι και λουφάρω....4 νήματα διάβασα (ένα δικό σου και τρία του exp4nder) αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.....:stupido2: Εχασα κάποιο?

Θυμάμαι ότι έχεις βάλει λάμπα αλλά μετά έπρεπε να βάλεις άλλο αναλογικό στάδιο και εκεί έχασα την μπάλα. Είπαμε :stupido2:

Εισόδους τρείς s/pdif και μια toshlink όπως τα λέμε.

volumite όχι λοιπόν.

Δεν μου απάντησες αν μπορούμε να κάνουμε κάτι σαν dual mono design με μια πλακέτα στο κανάλι...
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
προς το παρον δεν βλεπω να αλλαζουν πολλοι το ii θα μου χρησιμευε το ιιι για ενεργο ψηφιακο κροσοβερ αλλα κατα πως παη το πραγμα θα κατσω φρονιμα
για πολυ καιρο.

οσο για το ι με το 32s ειχαν καλη διαφορα μεταξυ τους.

μαλιστα το 32s εχει το καλυτερο μπασο απο ολα.

Νομίζω, από ότι έχω διαβάσει, το ΒΙΙ με ivy έχει ανάλογο μπάσο, επίσης ότι και το legato 3 πλησιάζει πολύ το ivy...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Ε όχι και λουφάρω....4 νήματα διάβασα (ένα δικό σου και τρία του exp4nder) αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.....:stupido2: Εχασα κάποιο?

Θυμάμαι ότι έχεις βάλει λάμπα αλλά μετά έπρεπε να βάλεις άλλο αναλογικό στάδιο και εκεί έχασα την μπάλα. Είπαμε :stupido2:

Εισόδους τρείς s/pdif και μια toshlink όπως τα λέμε.

volumite όχι λοιπόν.

Δεν μου απάντησες αν μπορούμε να κάνουμε κάτι σαν dual mono design με μια πλακέτα στο κανάλι...

όχι, η λάμπα είναι και αναλογικό στάδιο.
Αν θες τόσες εισόδους τότε πάρε τα mux κλπ... Αν θες και οπτική θες και τέτοια. Εγώ έχω μια spdif και μια οπτική και παίζω μ αυτές.
Για volumite είναι δικό σου θέμα.
Εγώ έχω προ. Εκεί πάνε και άλλες συσκευές phono, players...
Αν βάλω volumite πρέπει να φύγει ο προ. Πως θα ακούω βινύλιο μετά?
Εκεί πάει το θέμα.
dual mono γίνεται αλλά....πολύ κακό για το τίποτα. (για μένα) Δεν έχω κουράγιο γιά πολλά γούστα...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
όχι, η λάμπα είναι και αναλογικό στάδιο.
Αν θες τόσες εισόδους τότε πάρε τα mux κλπ... Αν θες και οπτική θες και τέτοια. Εγώ έχω μια spdif και μια οπτική και παίζω μ αυτές.
Για volumite είναι δικό σου θέμα.
Εγώ έχω προ. Εκεί πάνε και άλλες συσκευές phono, players...
Αν βάλω volumite πρέπει να φύγει ο προ. Πως θα ακούω βινύλιο μετά?
Εκεί πάει το θέμα.
dual mono γίνεται αλλά....πολύ κακό για το τίποτα. (για μένα) Δεν έχω κουράγιο γιά πολλά γούστα...

Για την ώρα παίζω με ολοκληρωμένο. Αργότερα όταν θα αλλάξω δεν ξέρω αν θα πάω σε προ-τελικό ή σκέτο τελικό+volumite. Για αυτό σκεφτόμουν να το βάλω και ας μείνει. Καλύτερα να υπάρχει παρά να το χρειαστώ και να μην το έχω.

Για τροφοδοσία τί να επιλέξω?
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Το ΒΙΙΙ θα έχει ενσωματωμένα :

trident για τις σταθεροποιήσεις & volumite

θα χρειάζεται επιπλέον:

ένα τροφοδοτικό placid, ένα MUX/Receiver Module για την αυτόματη επιλογή εώς 4 spdif (εδώ λένε ότι ίσως βγεί ειδική επιλογή MUX για αγορά πακέτο με το BIII) τέλος θα χρειαστεί ένα Ι/V legato ή IVY ή τη λάμπα του supersonic και φυσικά τροφοδοτικό για το Ι/V από 1 εώς 3 placid bipolar....μετασχηματιστές, καλώδια, κουτί .....


P.s. To Μux θα είναι υποχρεωτικό...(η ειδική έκδοση για BIII που είπα...)!
 
Last edited: