Hugo

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Hugo.jpg








» Παίζουν: Τζουντ Λο, Άσα Μπάτερφιλντ, Κλόι Γκρέις Μόρετζ, Μπεν Κίνγκσλεϊ, Σάσα Μπαρόν Κοέν, Ρέι Γουίνστοουν, Κρίστοφερ Λι
» Σκηνοθέτης: Μάρτιν Σκορτσέζε

»
Διάρκεια: 100' λεπτά
» Κατηγορία: Οικογενειακή

»
Διανομή: Odeon
» Ημ. Κυκλοφορίας: 7 Μαΐου 2012

»
Έτος Παραγωγής: 2011
» imdb Rating: 7.8 /10

»
Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά

»
Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY, 3D BD και DvD







11 υποψηφιότητες για Όσκαρ μεταξύ των οποίων:
Καλύτερης ταινίας
Σκηνοθεσίας
Διασκευασμένου Σεναρίου
Πρωτότυπης Μουσικής

Χρυσή Σφαίρα
Καλύτερης Σκηνοθεσίας







» Υπόθεση:
Η ιστορία ενός ορφανού αγοριού που ζει μια μυστική ζωή στο σιδηροδρομικό σταθμό του Παρισιού, αλλά
όχι μόνο.... Όταν ο πανούργος και πολυμήχανος Χιούγκο ανακαλύπτει ένα καλά κρυμμένο μυστικό από
τον πατέρα του, ξεκλειδώνει ένα μυστήριο και ξεκινά μια αναζήτηση που θα μεταμορφώσει τους γύρω
του και θα τον οδηγήσει σε ένα ασφαλές και στοργικό μέρος, το οποίο θα μπορεί πλέον να αποκαλεί σπίτι.













 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Ο Scorsese σκηνοθετεί παιδική ταινία; Το είδαμε κι αυτό! ;)

Σκοτεινό το βλέπω, παίζει ο Johnny Depp, μήπως έπρεπε να το φτιάξει ο Tim Burton;
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

σε όλα τα credits (πλην του Imdb) συμπεριλαμβανομένου του official site της ταινίας, ο Depp αναφέρεται ως παραγωγός και όχι στο cast
 

anagnoct

Established Member
31 January 2010
176
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Ποτε θα βγει η ταινια στα μερη μας ξερει κανεις;
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

δεν έχω ιδέα για το θέμα υπόθεσης , ηθοποιίας, σκηνοθεσίας κτλ
αλλά στο εξωτερικό μιλάνε για το καλύτερο 3D ever
 

Morph3us

New member
1 September 2008
23
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Λοιπόν εγώ είδα το Hugo πριν από 1 μήνα στην Αμερική! Σην αρχή έδειχνε ενδιαφέρουσα, όμως τελικά κατέληξε να είναι μία από τις πιο βαρετές ταινίες που έχω δει!!! Απογοήτευση πλήρη, θα τη συνιστούσα μόνο για παιδιά! όσο για το 3D τίποτα το ιδιαίτερο, όπως άλλωστε και στις περισσότερες περιπτώσεις... Μάλλον αυτο το είδος είναι εντελώς αταίριαστο για τον μεγάλο κατά τ'άλλα Scorsese...
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Απάντηση: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Πάρα πολύ καλή....

Εκπληκτική φωτογραφία, άψογος ο Kingsley, πολύ ωραία τα πιτσιρίκια....και μουσικάρα.

Φόρο τιμής στον Georges Melies και στο έργο του....

Μπράβο στον Scorsese...
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Και ένα «πολύ καλή» και από μένα.
Ο πιτσιρικάς πολύ καλος, τον βλέπω να γίνεται λάμπρος ηθοποιούς
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Μολις την ειδα. Θα της βαλω πολυ καλη για τα σκηνικα.
Δεν ξερω αν θα την καταταξω σε ταινια για μικρους ή μεγαλους. Η ιστορια δεν νομιζω οτι θα ταιριαζε σε μεγαλες ηλικιες και απο την αλλη οι διαλογοι ισως δεν ηταν για πολυ μικρα παιδια.

Αυτο που μου αρεσε πολυ ηταν η φωτογραφια. Τα χρωματα υπεροχα, ειναι για να τα δεις σε μεγαλο πανι.
 
Last edited:

PLUTON

Established Member
27 September 2007
107
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Την είδα κι εγώ χθές. Κατά τη γνώμη μου είναι υπερ-εκτιμημένη , ίσως λόγω Σκορτσέζε.
Η αλήθεια είναι ότι τυφλώνεσαι με τα τεχνικά στοιχεία της ταινίας (όπως τα υπέροχα χρώματα , την σκηνογραφία , τη φωτογραφία , τα κοστούμια) που απο την αρχή της ταινίας σε παίρνουν απο το χέρι και ενώ είναι όλα έτοιμα για να απογειωθείς σε ένα όμορφο κινηματογραφικό παραμύθι .... αυτή η απογείωση όλο και καθυστερεί ... και καθυστερεί ... τελικά δεν συμβαίνει ποτέ.
Το σενάριο είναι πολύ καλό , είχε πολύ μεγαλύτερα περιθώρια για ανάπτυξη και λυπάμαι που το λέω = Ίσως με κάποιον άλλο σκηνοθέτη.
Το έργο έκανε κοιλιά , και νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι μισή ώρα μικρότερο.
Μην παρεξηγηθώ δεν το θάβω τελείως απλά περίμενα κάτι πολύ περισσότερο , με βάση τα όσα είχα ακούσει και με βάση τα μέχρι τώρα βραβεία του. Κάτι που βλέπω αντανακλάται και στην ψηφοφορία μέχρι στιγμής που το 51% του δίνει καλή μέτρια και κακή (προσωπικά ψήφισα 'καλή')
Δεν έχω δεί το Artist , για να εκφέρω άποψη , πάντως αυτή η ταινία αξίζει τα τεχνικά βραβεία στα Oscar και όχι το 'καλύτερης ταινίας' ούτε και 'σκηνοθεσίας'.
 

poromenos

Established Member
9 May 2011
226
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Η σκηνοθεσία δεν παίζεται έκει πιστεύω είναι το μεγάλο ατού της ταινίας...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Προτάθηκε για 11 όσκαρ είπαμε? Πφφφ...

Η αλήθεια είναι ότι τυφλώνεσαι με τα τεχνικά στοιχεία της ταινίας (όπως τα υπέροχα χρώματα , την σκηνογραφία , τη φωτογραφία , τα κοστούμια) που απο την αρχή της ταινίας σε παίρνουν απο το χέρι και ενώ είναι όλα έτοιμα για να απογειωθείς σε ένα όμορφο κινηματογραφικό παραμύθι .... αυτή η απογείωση όλο και καθυστερεί ... και καθυστερεί ... τελικά δεν συμβαίνει ποτέ.

Ετσι. Το όσκαρ της άδικης αναμονής το κέρδισε σίγουρα...
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

εγω το τραιλερ ειδα μονο χθες κ φανηκε αρκετα ενδιαφερον!!!! μπορει να τη τιμησω με τη παρουσια μου για να δουμε!!!
 
Απάντηση: Hugo (2011) - The Invention of Hugo Cabret

Η ταινία φέρει τη σφραγίδα του Σκορτσέζε σε όλο της το μήκος. Ελαφρά γκριζόχρωμα πλάνα, που δείχνουν το "χρώμα" του Παρισιού και ειδικότερα του σταθμού των τραίνων στις αρχές του αιώνα, χωρίς ωστόσο να λείπει η σωστή χρωματική τονικότητα. Βέβαια, το φιλμ, ιδωμένο μέσα από τα γκρίζα γιαλιά του 3D, επαυξάνει το συναίσθημα του γκρι, χωρίς να το υπερτονίζει.

Τα εφέ 3D, χωρίς να είναι υπερβολικά, κάνουν την ταινία πιο ρεαλιστική. Avatar δεν είναι, βέβαια, αλλά δεν υστερεί στη συνολική εντύπωση.

Η σκηνοθεσία και το σενάριο, πολύ ανθρώπινα και με την έντονα διεισδυτική ματιά του Σκορτσέζε, ντύνουν το όλο εγχείρημα με τη μαγεία του έντεχνου κινηματογραφικού λόγου. Οι ερμηνείες καλές, ειδικά ο πιτσιρικάς Asa Butterfield και η μικρή Chloe Grace Moret, είναι εξαιρετικοί. Ο Ben Kingsley, επίσης εξαιρετικός, όπως τον ξέρουμε. Ο Jude Law έχει μικρό ρόλο για να κριθεί. Οι υπόλοιποι αποδίδουν τα αναμενόμενα στα χέρια του Σκορτσέζε, ακόμα και ο μεγάλος Christopher Lee.

Εγώ πάντως έφυγα από το σινεμά με την ευχαρίστηση που νοιώθει κάποιος μετά από μια εξαιρετική κινηματογραφική βραδιά.

Ψηφίζω "εξαιρετική", λοιπόν.
-