LG Cinema LW4500 3D LED-LCD : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
λοιπον παιδια σημερα ενας φιλος μου περελαβε 42lw4500 και ειχα χρονο να την ψαξω λιγο οσο μου επιτρεπουν οι γνωσεις μου.

λοιπον ειδα bleed απο τις γωνιες σε σημειο που γινεται αντιλυπτο αρκετα σε σκοτεινο χωρο. και δεν μου αρεσε. clouding δεν ειχε τουλαχιστον δεν ειδα. Αλλα το πιο σπαστικο ειναι το οτι σε μαυρο φοντο οταν στο κεντρο ειχε κατι φωτεινο εκανε μια γραμμη φωτισμενη απο την μια μεχρι την αλλη ακρη στο υψος αυτο (banding) αν δεν κανω λαθος

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει αυτο να ελατωθει με σωστο καλιμπραρισμα εγω παντος οσο και αν κατεβασα την φωτεινοτητα και το backlight και το contrast σε σημειο που ηταν παρα πολύ σκοτεινη η εικονα αυτο δεν εφευγε.

Με ξενερωσε απειρα αν δεν φτιαχνεται ειναι σοβαρος λογος να μην την αγορασει καποιος.

Χρωματα ετσι και ετσι γενικα η εικονα της σε οικιακο και σκωτεινο περιβαλλον πολυ μετρια. Στα μαγαζια εδειχνε πολυ καλυτερα

Παμε τωρα στο 3d. Ειναι πολυ καλο, ειναι εντελος ξεκουραστο επαιξα pro με μετατροπη απο 2d-3d 1:30 ωρα και δεν καταλαβα τπτ ουτε το παιδι που την αγορασε κουραστηκε. αν και γενικα δεν εχω προβλημα οποτε καποιος αλλος ισως κουραστει

Απο αποσταση πολυ κοντινη <1.5 μ φαινονται η γραμμες οποτε δεν παιζει να δεις απο κοντα αλλα απο 2-2.5 μετρα η γραμμες δεν γινονται αντιλυπτες τουλαχιστον εγω δεν τις εβλεπα. και η θεαση ειναι ξεκουραστη και δεν με χαλασε κατι στην αναλυση και σε ταινιες αλλα και σε παιχνιδια

Η μετατροπη απο 2d σε 3d ειναι οτι καλυτερο εχω δει ακομα και στην ρυθμιση στο μεγιστο βαθος βλεπεις ανετα ουτε crosstalk ουτε τιποτα

το Μεγαλο μειον στο 3d ειναι οτι δεν ειναι προβολικο η ειναι πολυ λιγο και κυριως δινει βαθος σχεδον τπτ δεν βγαινει προς τα εξω. Δεν ξερω αλλα αυτο μου εκανε τεραστια εντυπωση γιατι ειχα δει το despicable me στην 47lw5500 και ηταν τελειος διαφορετικο απο οτι ειδα στην lw4500. Εχουν κατι διαφορετικο αυτες οι δυο στο τροπο που δειχνουν 3d ?

Γενικα ωμος μου εφησε πολλα παραπονα η τηλεοραση και ημουν ετοιμος να την αγορασω
 
Last edited:

kostas2

New member
9 July 2010
30
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

λοιπον παιδια σημερα ενας φιλος μου περελαβε 42lw4500 και ειχα χρονο να την ψαξω λιγο οσο μου επιτρεπουν οι γνωσεις μου.

λοιπον ειδα bleed απο τις γωνιες σε σημειο που γινεται αντιλυπτο αρκετα σε σκοτεινο χωρο. και δεν μου αρεσε. clouding δεν ειχε τουλαχιστον δεν ειδα. Αλλα το πιο σπαστικο ειναι το οτι σε μαυρο φοντο οταν στο κεντρο ειχε κατι φωτεινο εκανε μια γραμμη φωτισμενη απο την μια μεχρι την αλλη ακρη στο υψος αυτο (banding) αν δεν κανω λαθος

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει αυτο να ελατωθει με σωστο καλιμπραρισμα εγω παντος οσο και αν κατεβασα την φωτεινοτητα και το backlight και το contrast σε σημειο που ηταν παρα πολύ σκοτεινη η εικονα αυτο δεν εφευγε.

Με ξενερωσε απειρα αν δεν φτιαχνεται ειναι σοβαρος λογος να μην την αγορασει καποιος.

Χρωματα ετσι και ετσι γενικα η εικονα της σε οικιακο και σκωτεινο περιβαλλον πολυ μετρια. Στα μαγαζια εδειχνε πολυ καλυτερα

Παμε τωρα στο 3d. Ειναι πολυ καλο, ειναι εντελος ξεκουραστο επαιξα pro με μετατροπη απο 2d-3d 1:30 ωρα και δεν καταλαβα τπτ ουτε το παιδι που την αγορασε κουραστηκε. αν και γενικα δεν εχω προβλημα οποτε καποιος αλλος ισως κουραστει

Απο αποσταση πολυ κοντινη <1.5 μ φαινονται η γραμμες οποτε δεν παιζει να δεις απο κοντα αλλα απο 2-2.5 μετρα η γραμμες δεν γινονται αντιλυπτες τουλαχιστον εγω δεν τις εβλεπα. και η θεαση ειναι ξεκουραστη και δεν με χαλασε κατι στην αναλυση και σε ταινιες αλλα και σε παιχνιδια

Η μετατροπη απο 2d σε 3d ειναι οτι καλυτερο εχω δει ακομα και στην ρυθμιση στο μεγιστο βαθος βλεπεις ανετα ουτε crosstalk ουτε τιποτα

το Μεγαλο μειον στο 3d ειναι οτι δεν ειναι προβολικο η ειναι πολυ λιγο και κυριως δινει βαθος σχεδον τπτ δεν βγαινει προς τα εξω. Δεν ξερω αλλα αυτο μου εκανε τεραστια εντυπωση γιατι ειχα δει το despicable me στην 47lw5500 και ηταν τελειος διαφορετικο απο οτι ειδα στην lw4500. Εχουν κατι διαφορετικο αυτες οι δυο στο τροπο που δειχνουν 3d ?

Γενικα ωμος μου εφησε πολλα παραπονα η τηλεοραση και ημουν ετοιμος να την αγορασω
μηπως ετυχε ελλατωματικο το συγκεκριμενο κομματι? και εγω ημουν ετοιμος να παρω την 47αρα η οποια ειναι σε προσφορα,το 3δ δεν ειναι καθολου προβολικο?
 

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

το 3d που ειχα δει στην lw5500 επαιζε το despicable me και στο πλαισιο και στον κωτσοβολο στο mall ηταν πολυ προβολικο μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση.

Αλλα στην lw4500 τιποτα καθολου ισως πολυ λιγο. Το 3d effect το ειχα στο τερμα.Για blue ray player ειχα ps3 δεν ξερω αν παιζει ρολο κανονικα το επαιξε και μου εβγαλε την επιλογη. Και δεν ειναι να πεις σε μετατροπη ειναι και σε 3d υλικο

Δεν ξερω αν ειναι ελλατωματικο το κομματι αν καποιος την εχει και εχει δει κατι παρομοιο ας μας πει. δεν μιλαω για το 3d αλλα για το 2d και αυτο που κανει στο μαυρο φοντο
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Εγώ σήμερα που είδα στο mediamarkt την 55LW4500 να παίζει ice age 3d έμεινα με το στόμα ανοικτό!!!!
όντως σε λιγότερο απο 2 μέτρα έβλεπα γραμμές, άλλα στα 2+ δεν φαινόταν τίποτα και η 4500 ήταν φωτεινή, αν και είχε βάθος ήταν αρκετά προβολική (έβλεπα τα σκιουράκια, να βγαίνει η μούρη τους απο την οθόνη και τα φύλλα να πέφτουν μπροστά μου).
Επίσης στην 55LW5500 είχε demo απο παιχνίδι ps3 (war) και έβλεπα το όπλο του στρατιώτη να βγαίνει απο την οθόνη σε σημείο που να νομίζω ότι θα με χτυπήσει!!!

Εγώ προσωπικά που έχω και ps3 οπότε αν θέλω browser στην tv, έχω απο αυτό, σκέφτομαι την 4500 (τα aps της lg είναι αστεία και το smart tv δεν προσφέρει κατ'εμέ απολύτως τίποτα)

απλά ενώ στην 47άρα η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη (1050 απο μαγαζί στην θεσ/νικη) για να θεωρείται value for money, στην 55άρα τα 1500 + είναι αρκετά....μόνο αυτό λίγο με μπλοκάρει για την ώρα!!!
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Χρωματα ετσι και ετσι γενικα η εικονα της σε οικιακο και σκωτεινο περιβαλλον πολυ μετρια. Στα μαγαζια εδειχνε πολυ καλυτερα

Με ολες τις "LED" ισχυει αυτο , ο υπερβολικος φωτισμος των καταστηματων τις κανει να φαινονται πολυ καλυτερες απο οτι ειναι.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Αλλα το πιο σπαστικο ειναι το οτι σε μαυρο φοντο οταν στο κεντρο ειχε κατι φωτεινο εκανε μια γραμμη φωτισμενη απο την μια μεχρι την αλλη ακρη στο υψος αυτο (banding) αν δεν κανω λαθος

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει αυτο να ελατωθει με σωστο καλιμπραρισμα εγω παντος οσο και αν κατεβασα την φωτεινοτητα και το backlight και το contrast σε σημειο που ηταν παρα πολύ σκοτεινη η εικονα αυτο δεν εφευγε.
Αυτο το κανει και στη δικια μου (47lw4500). Και η αληθεια ειναι πως ειναι εντονο. Το ιδιο συμβαινει και οταν στο μαυρο φοντο βγαλει καποιο φωτεινο σηματακι σε καποια απο τις γωνιες. (π.χ το σημα play ή το ρολογακι του ps3 πριν αρχισει να παιζει η ταινια. Τοτε γυρω απο αυτο το σημα βλεπεις να φωτιζει η εικονα, σα να εχει ''ξεφυγει'' το φως!!! Και δε ξερω αν διορθωνετε με καποιο τροπο.


το Μεγαλο μειον στο 3d ειναι οτι δεν ειναι προβολικο η ειναι πολυ λιγο και κυριως δινει βαθος σχεδον τπτ δεν βγαινει προς τα εξω. Δεν ξερω αλλα αυτο μου εκανε τεραστια εντυπωση γιατι ειχα δει το despicable me στην 47lw5500 και ηταν τελειος διαφορετικο απο οτι ειδα στην lw4500. Εχουν κατι διαφορετικο αυτες οι δυο στο τροπο που δειχνουν 3d ?
Γενικα λενε πως το παθητικο 3d δεν ειναι τοσο προβολικο οσο το ενεργητικο. Ειδικα στη μετατροπη απο 2d δεν προκειτε να δεις κατι να ''βγαινει'' εξω απο την οθονη.
Αν δεις ομως ταινια η οποια εχει αρκετες τετοιες σκηνες θα καταλαβεις οτι παιζει πολυ το προβολικο. π.χ. εγω που ειδα resident evil και το piranhas εχουν αρκετες σκηνες.
Η 5500 δεν εχει καμια διαφορα σε εικονα απο την 4500. Η μονη τους διαφορα ειναι το smart tv. Οποτε οτι ειδες στη μια θα το δεις και στην αλλη. Εγω στο demo που ειδα στα media markt εβλεπα συνεχεια μια μπαλα να ερχεται επανω μου.
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

περήφανος κάτοχος της 47lw4500
Τελικά με κέρδισε η φτήνια :slapface: του χιλιοπενηντάρικου!!!!
 

dbfan

Established Member
23 April 2008
289
athens
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Καλοριζικη φιλε !!!!!!!!
Αν γινεται,επειδη ενδιαφερομαι και εγω γι'αυτην γραψε μας τις εντυπωσεις σου απο αυτην.
Και παλι ευχομαι καλοριζικη.
Regards dbfan
 

subuteo

Established Member
2 January 2011
125
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Παιδιά πήρα την 42LW4500 πριν από μία εβδομάδα και είμαι κατενθουσιασμένος!!

Το Υλικό σε HD παίζει υπέροχα το processing που κάνει την εικόνα "100hz" είναι πάρα πολύ καλό (σε σημείο που μου θύμισε περσινές υλοποιήσεις που ονομάζονταν "200hz"). Ξαναείδα από την αρχή την καταπληκτική σειρά documentary του BBC Planet Earth και έμεινα απόλυτα ενθουσιασμένος με την χρωματική παλέτα

Το 3d με μια λέξη. ΤΕΛΕΙΟ. Επειδη οι 42 inches είναι σχετικά λίγες ο εγγενής περιορισμούς του half-res είναι μη αντιληπτός από το μάτι , διότι τα χρώματα είναι ΤΟΣΟ ΛΑΜΠΕΡΑ και το sharpness ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ που νομίζεις ότι βλέπεις 1080p 3d. To λέω μετά λόγου γνώσεως διότι έχω δει αρκετές ώρες active 3d σε 46ρα samsung και πλέον προτιμώ χωρίς συζήτηση το παθητικό 3d . Πολύ πιο ξεκούραστο - ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Από 3D ταινίες είδα το Step Up 3d και το Despicable Me που περιλαμβάνονται στο πακέτο. Το Step Up έχει πολύ καλά εφφε που "βγαινουν" από την οθόνη ειδικά στα χορευτικά των "συμμοριών"

Η μεγάλη αποκάλυψη όμως ήταν όταν είδα 3D το Avatar στην γνωστή εκδοχή Side by Side που γνωρίζετε :) . Δεν μπορώ να περιγράψω την εμπειρία. Τα χρώματα ήταν πολύ λαμπερότερα από το ίδιο υλικό σε Actice Shutter και η θέαση εντελώς ξεκουραστη. Καθήσαμε στο σαλόνι 5 άτομα (στο πακέτο έχει δώρο 7 γυαλια!) και από τους 5 οι 3 είχαν ήδη active TVs (χτυπούσαν το κεφάλι τους χαχαχα)

Να ενημερώσω επίσης ότι εκτός απο τα πραγματικά 3d φορματς (Blue Ray, SidebySide, Top/Botom) υπάρχει και ο ενσωματωμένος converter ο οποίος είναι μεν καλύτερος του μέσου όρου της αγοράς , αλλά όποιος δει υλικό με το πραγματικό του 3d , δεν θα καταδέχεται ουτε καν να πατήσει το κουμπακι του.
 

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

subuteo πες μας για το 2d για το μαυρο της και γενικα για clouding banding και bleeding και αν ειναι ευκολο πες και τις ρυθμισεις που εχεις
 

subuteo

Established Member
2 January 2011
125
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Το μαύρο της θεωρώ ότι είναι εντός του μέσου όρου των TV των δύο τελευταίων ετών. Πολύ καλό , αλλά όχι άριστο!

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς πρέπει να τρέξω patterns για να είμαι ακριβής στις παρατηρήσεις μου. Υποκειμενικά όμως σου λέω ότι δεν υπάρχουν αξιόλογα θέματα. Αυτό που ίσως ενοχλεί μερικούς είναι ότι σε μεγάλες επιφάνειες μαύρου υπάρχουν κάποια stripes από το local dimming αλλά θεωρώ ότι για την τιμή της τηλεόρασης όλα αυτά είναι nitpicking!

Να πώ τέλος ότι για κάποιον περίεργο λόγο τα "μαύρα" σε 3d Θεάσεις αγγίζουν το 100% . Για παράδειγμα στο Under The Sea 3d (ΙΜΑΧ) έβλεπα τα μαυρα ψάρια να έχουν ένα μαυρο που δέν επιτυγχάνετο όταν έβαζα την ίδια ακριβώς σκηνή να παίξει σε 2d.

Να πώ τέλος ότι σε 1080p απαιτητικό περιεχόμενο , κάποιες ελάχιστες φορές μέχρι να πάρει μπρος ο αλγόριθμος του true motion υπάρχει για μισό δευτερόλεπτο ένα ελαφρό Judder. Πχ στις σκηνές του PLANET EARTH που το ελικόπτερό πετάει γύρω-γύρω από τα βουνά και έχουμε μεγάλες κινήσεις αντικειμένων στην οθόνη. Εάν πειράξουμε όμως λίγο τις ρυθμίσεις του true motion το πρόβλημα εξαφανίζεται.

Για τις ρυθμίσεις νομίζω ότι το θέμα είναι υποκειμενικό . Όμως να πώ ότι σε αντιθεση με ότι λένε τα περισσότερα σχετικά sites εγώ προτίμησα να τσιμπήσω λίγο παραπάνω την ρυθμιση του "φωτισμός" και λίγο παρακάτω την ρύθμιση της "φωτεινότητας" από ότι λένε τα σχετικά sites. Πάντως η προρυθμιση "Sports" είναι απαράδεκτη - μη ρεαλιστική. Δεν την ξαναβάζω καν. :)
 

subuteo

Established Member
2 January 2011
125
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Να πώ επίσης ότι όσοι φίλοι δεν βλέπουν σε κάποια 3d ταινία "να βγαίνουν" τα αντικείμενα προς τα έξω αλλά βλέπουν μόνο βάθος , το πιθανότερο είναι ότι είναι λάθος την ρύθμιση "Δεξί/Αριστερό" στο 3d μενού.

Επίσης, η ρύθμιση "3D Effect 1 εώς 20" αναφέρεται στο ψευτο3d του 2D περιεχομένου και σε πραγματική 3d ταινία ΔΕΝ υπάρχει ως διαθέσιμη ρύθμιση.

Είναι λάθος η άποψη ότι στις passive 3d "το 3d είναι μόνο προς τα μέσα και όχι προς τα έξω". Ενδεικτικά μόνο, βάλτε το Step up 3d στο λεπτό 32'' και θα δείτε την γροθιά της κοπέλας να είναι τουλάχιστον 1 μέτρο έξω από την οθόνη σας.
Δεν μιλάω για το AVATAR εκεί τα παραδείγματα είναι πολλά αλλά το Step UP 3D το έχουν όλοι οι κάτοχοι LW4500 , γιαυτό και το αναφέρω.

Επαναλαμβάνω τέλος , μην κρίνετε τις 3D ΤV με βάση το ψευτο3D. Εκεί το αποτέλσμενα είναι απλά διαβαθμίσεις του φρικαλέου. Αλλές TV βγάζουν πολύ φρικτό 3D και άλλες λιγότερο φρικτό 3D. :chinese::chinese::chinese:
Οποιός δει πραγματικό 3δ υλικό απο Βlu-ray ή απο τον Θείο θα καταλάβει...

Ευχαριστώ
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Λένε κάποιοι στο φόρουμ ότι στα side by side mkv στο passive 3d ότι ''η κάθετη ανάλυση μειώνεται κατά 50%,δηλαδή αυτό που βλέπουμε έχει ανάλυση 960*540!''
Τι λες τόσο χάλια?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

...η κάθετη ανάλυση μειώνεται κατά 50%,δηλαδή αυτό που βλέπουμε έχει ανάλυση 960*540!''

Αυτό είναι βασικά το 25% του 1080p...
 

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

λοιπον παιδια σημερα ενας φιλος μου περελαβε 42lw4500 και ειχα χρονο να την ψαξω λιγο οσο μου επιτρεπουν οι γνωσεις μου.

λοιπον ειδα bleed απο τις γωνιες σε σημειο που γινεται αντιλυπτο αρκετα σε σκοτεινο χωρο. και δεν μου αρεσε. clouding δεν ειχε τουλαχιστον δεν ειδα. Αλλα το πιο σπαστικο ειναι το οτι σε μαυρο φοντο οταν στο κεντρο ειχε κατι φωτεινο εκανε μια γραμμη φωτισμενη απο την μια μεχρι την αλλη ακρη στο υψος αυτο (banding) αν δεν κανω λαθος

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει αυτο να ελατωθει με σωστο καλιμπραρισμα εγω παντος οσο και αν κατεβασα την φωτεινοτητα και το backlight και το contrast σε σημειο που ηταν παρα πολύ σκοτεινη η εικονα αυτο δεν εφευγε.

Με ξενερωσε απειρα αν δεν φτιαχνεται ειναι σοβαρος λογος να μην την αγορασει καποιος.

Χρωματα ετσι και ετσι γενικα η εικονα της σε οικιακο και σκωτεινο περιβαλλον πολυ μετρια. Στα μαγαζια εδειχνε πολυ καλυτερα

Παμε τωρα στο 3d. Ειναι πολυ καλο, ειναι εντελος ξεκουραστο επαιξα pro με μετατροπη απο 2d-3d 1:30 ωρα και δεν καταλαβα τπτ ουτε το παιδι που την αγορασε κουραστηκε. αν και γενικα δεν εχω προβλημα οποτε καποιος αλλος ισως κουραστει

Απο αποσταση πολυ κοντινη <1.5 μ φαινονται η γραμμες οποτε δεν παιζει να δεις απο κοντα αλλα απο 2-2.5 μετρα η γραμμες δεν γινονται αντιλυπτες τουλαχιστον εγω δεν τις εβλεπα. και η θεαση ειναι ξεκουραστη και δεν με χαλασε κατι στην αναλυση και σε ταινιες αλλα και σε παιχνιδια

Η μετατροπη απο 2d σε 3d ειναι οτι καλυτερο εχω δει ακομα και στην ρυθμιση στο μεγιστο βαθος βλεπεις ανετα ουτε crosstalk ουτε τιποτα

το Μεγαλο μειον στο 3d ειναι οτι δεν ειναι προβολικο η ειναι πολυ λιγο και κυριως δινει βαθος σχεδον τπτ δεν βγαινει προς τα εξω. Δεν ξερω αλλα αυτο μου εκανε τεραστια εντυπωση γιατι ειχα δει το despicable me στην 47lw5500 και ηταν τελειος διαφορετικο απο οτι ειδα στην lw4500. Εχουν κατι διαφορετικο αυτες οι δυο στο τροπο που δειχνουν 3d ?

Γενικα ωμος μου εφησε πολλα παραπονα η τηλεοραση και ημουν ετοιμος να την αγορασω

λοιπον μετα απο ρυθμισεις τα πραγματα ειναι πολυυυυυυ καλυτερα τελικα ωπος ειπε και ο subuteo το προβλημα με το μαυρο και τις λοριδες που φωτιζονται το κανει το local dimming που πολυ απλα το κλεινεις και εισαι μια χαρα

ακομα ειδα ta credits απο το despicable me και ειναι εντελος προβολικο τo 3d. Αρα με το σωστο content εχεισ και προβολικο 3δ στις passive

ξαναλαξα γνωμη :p για τα λεφτα της (κοντα στα 800 ευρω) η τηλεοραση ειναι κατι παραπανω απο super. Απλα θελει πολυ καλιμπραρισμα γιατι out of the box δεν εχει καλη αποδοση κατα την γνωμη μου
 

subuteo

Established Member
2 January 2011
125
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

Σε 3D υλικό από Blu-Ray η θεωρητικά ωφέλιμη ανάλυση στις Passive υλοποιήσεις είναι 1920 x 540 δηλαδή το μισό της 1920 x 1080. (Στην πράξη λόγω της αυξημένης φωτεινότητας και του αυξημένου framerate (TrueMotion) δεν καταλαβαίνεις την διαφορά )

Να πουμε όμως εδώ ότι στις active 3δ τηλεοράσεις το framerate μειώνεται στο μισό διότι παίζονται εναλλάξ frames για κάθε μάτι. Δηλαδή με τις active 3δ ότι κερδίσεις σε ανάλυση το χάνεις σε frame rate (To παραπάνω βέβαια δεν ισχύει σε υλικό 24P διότι εκει και οι δύο υλοποιήσεις παίζουν το ίδιο frame rate)

Να το πώ πιο λαικά - στις active 3d οι ΤV με τα 400hz γίνονται 200hz , αυτές με τα 200Ηz γίνονται 100hz ,με τα 100hz γίνονται 50hz κ.ο.κ.

Στις passive 3d τα hz διατηρούνται σταθερά , σύμφωνα δηλαδή με τις προδιαγραφές της ΤV.

Σε υλικό SBS τώρα , η θεωρητικά ωφέλιμη ανάλυση για τις ACTIVE 3d είναι 960 x 1080 ενώ για τις passive 960 x 540 . Δηλαδή το SBS υλικό είναι το 50% του FULL HD για τις ACTIVE και το 25% για τις passive

(Στην πράξη τώρα - είδα το AVATAR και το TROΝ σε SBS 1080p . Στο AVATAR ΔΕΝ καταλαβα την μειωμένη ανάλυση στο TRON όμως την κατάλαβα , άρα είναι και θέμα υλικού. Και πάλι όμως το perception του θεατή είναι πολύ ανώτερο από ότι λένε τα "στεγνα" νουμερα.)

Μην στέκεστε στα νουμερα. Πηγαίνετε σε ένα μαγαζί και δείτε 5 λεπτά 3D υλικού σε Passive υλοποίηση και βγάλτε μόνοι συμπερασμα... Τα νουμερα ξεγελούνε...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

λοιπον μετα απο ρυθμισεις τα πραγματα ειναι πολυυυυυυ καλυτερα τελικα ωπος ειπε και ο subuteo το προβλημα με το μαυρο και τις λοριδες που φωτιζονται το κανει το local dimming που πολυ απλα το κλεινεις και εισαι μια χαρα

Ποιο local dimming? Δεν εχει τετοιο πραγμα η συγκεκριμενη γιατι ειναι edge LED.

Πως λεγεται η ρυθμιση που κλεινεις? Μηπως ειναι banding οπως αναφερουν καποιοι εδω?

http://www.avforums.com/forums/lg-forum/1393486-official-lg-lw450u-3d-led-thread-3.html
 

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
Re: 42LW4500 vs 42LW650S

εχει ρυθμιση local dimming :S δεν ξερω αν ειναι οντος local dimming η κατι αλλο και απλα το εχει ετσι στο μενου