Εντυπώσεις απο service της SAMSUNG σε γνωστη βλαβη TV LED 46' F86

pltlybe

New member
30 August 2008
12
Greece
Καλησπέρα στο Forum!Να σας παραθεσω κ γω τις εντυπωσεις μου οσον αφορά βλάβη και service σε TV Samsung F86 46'.Η tv είχε το γνωστο πρόβλημα που διάβασα σε αρκετούς που εχουν την ίδια TV και αναφερομαι στα συπτωματα που είχε όταν πήγαινες να την ανοίξεις έκανε το χαρακτηριστηκο τακ τακ του ρελέ και ο χρονος για να ανοίξει οσο άφηνες το πρόβλημα μεγάλωνε και τελικά θα κατέληγε καποια στιγμη να μην ανοιγει καθολου.Την πηγα σε επισημο SERVICE της εταιρίας κ αφου του εξηγησα αναλητικα οτι το πιο πιθανο προβλημα να ηταν ορισμενοι πυκνωτες και το πολυ πολυ το τρανζιστορ λογω αρκετης συχνοτητας του προβληματος,αρχισε να μου λεει για τροφοδοτικα και αλλα τετοια..Την αφησα κ μετα απο 2 μερες μου ειπε οτι οντως ηταν αυτα που του αναφερα,κοστος επισκευης στα 55ευρο(20για το ανοιγμα,12οι πυκνωτες,9 το τρανζιστορ και τα αλλα η δουλεια του).ΣΚΕΤΗ ΑΠΑΤΗ.Εχε χαρη που δεν ειχα τα καταλληλα εργαλεια.Εν κατακλειδι εαν καποιος εχει τα ιδια συπτωματα να μην το αφησει οσο δεν ειναι καμμενη η καρτα,για το service με ευγενια και οτι και να εκαναν μου τηλ.,βεβαια με αρκετη εξηγηση αλλα αρκετα ακριβη:bigcry:.Ευχαριστω και ολους οσους βαζουν review και εμπειριες απο τα δικα τους προβληματα,να ξερετε οτι καποιος μπορει να τα χρειαστει!!!:music-smiley-005::music-smiley-005:-bye-
 

steeve

New member
24 May 2007
12
ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΡΧΙΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.
ΠΗΡΑ ΧΘΕΣ ΤΗΛ. ΤΟ SERVICE ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ (ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ), ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΑΠΟ ΚΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ ΒΛΑΒΗΣ.
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ, Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ;
 

pltlybe

New member
30 August 2008
12
Greece
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο service της SAMSUNG σε γνωστη βλαβη TV LED 46' F86

ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΡΧΙΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.
ΠΗΡΑ ΧΘΕΣ ΤΗΛ. ΤΟ SERVICE ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ (ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ), ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΑΠΟ ΚΕΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΤΥΠΟΣ ΒΛΑΒΗΣ.
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ, Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ;


Εαν μιλαμε για το ιδιο μοντελο τοτε η εγγυηση εχει ληξη.Ομως εαν ειναι το ιδιο προβλημα τοτε θα εχεις ενα κοστος της ταξης των 50-70ευρο αναλογα τη μαρκα κ ποιοτητα απο τα πυκνωτακια και του τρανζιστορ που θα(κ εαν)αλλαξει καθως και ο αριθμος τους.Η στανταρ δουλεια τους οπως ανοιγμα και κοιταγμα ειναι περιπου 20-25.Επισημανε του πως το προβλημα πιθανον να ειναι αυτο και οχι τρφοδοτικο,ομως οσο πιο γρηγορα το πας τοσο λιγοτερη ζημια θα σου αχει κανει,ειδικα εαν η τηλεοραση ανοιγει μετα απο λιγο.Επισης εαν τη πας εσυ ο ιδιος θα στην κανουν κ πιο γρηγορα κ λιγοτερο κοστος.υπαρχει μια μικρη περιπτωση να σου εχει παρει κ την πλακετα αλλα εαν δινει ρευμα σωστο δεν ειναι το τροφοδοτικο.Ελπιζω με λιγα πυκνωτακια να την βγαλεις καθαρη....Καλη Επιτυχια:music-smiley-005::music-smiley-005:
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Καλησπέρα στο Forum!Να σας παραθεσω κ γω τις εντυπωσεις μου οσον αφορά βλάβη και service σε TV Samsung F86 46'.Η tv είχε το γνωστο πρόβλημα που διάβασα σε αρκετούς που εχουν την ίδια TV και αναφερομαι στα συπτωματα που είχε όταν πήγαινες να την ανοίξεις έκανε το χαρακτηριστηκο τακ τακ του ρελέ και ο χρονος για να ανοίξει οσο άφηνες το πρόβλημα μεγάλωνε και τελικά θα κατέληγε καποια στιγμη να μην ανοιγει καθολου.Την πηγα σε επισημο SERVICE της εταιρίας κ αφου του εξηγησα αναλητικα οτι το πιο πιθανο προβλημα να ηταν ορισμενοι πυκνωτες και το πολυ πολυ το τρανζιστορ λογω αρκετης συχνοτητας του προβληματος,αρχισε να μου λεει για τροφοδοτικα και αλλα τετοια..Την αφησα κ μετα απο 2 μερες μου ειπε οτι οντως ηταν αυτα που του αναφερα,κοστος επισκευης στα 55ευρο(20για το ανοιγμα,12οι πυκνωτες,9 το τρανζιστορ και τα αλλα η δουλεια του).ΣΚΕΤΗ ΑΠΑΤΗ.Εχε χαρη που δεν ειχα τα καταλληλα εργαλεια.Εν κατακλειδι εαν καποιος εχει τα ιδια συπτωματα να μην το αφησει οσο δεν ειναι καμμενη η καρτα,για το service με ευγενια και οτι και να εκαναν μου τηλ.,βεβαια με αρκετη εξηγηση αλλα αρκετα ακριβη:bigcry:.Ευχαριστω και ολους οσους βαζουν review και εμπειριες απο τα δικα τους προβληματα,να ξερετε οτι καποιος μπορει να τα χρειαστει!!!:music-smiley-005::music-smiley-005:-bye-

Ειναι γιατι ερχονται τα τρανζιστοπ/πυκνωτες κατευθειαν απο Κορεα :smash::smash:...:rifle::rifle:. Τι να πω...
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,365
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μου κάνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έχω μία 46" LCD A656.Το έκανε χτές αλλά νάνοιξε και έπεξε. Σήμερα τέλος. Αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι κάνει τακ τακ και μαυρίλα.
 

pltlybe

New member
30 August 2008
12
Greece
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο service της SAMSUNG σε γνωστη βλαβη TV LED 46' F86

Μου κάνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έχω μία 46" LCD A656.Το έκανε χτές αλλά νάνοιξε και έπεξε. Σήμερα τέλος. Αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι κάνει τακ τακ και μαυρίλα.


Κακο αυτο,οσο δεν ανοιγει σημαινει οτι εχει μεγαλυτερο προβλημα.Εαν την εχεις φτιαξει λογω των 7 ημερων που εχεις το προβλημα πες μας τελικα τι ειχε,ευχαριστω!!!
 

steeve

New member
24 May 2007
12
ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ SERVICE ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ, ΜΕ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ 135 . ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ, ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΕΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΤΑ ΣΚΑΣΩ....
 

steeve

New member
24 May 2007
12
ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ. Η ΒΛΑΒΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΧΙΚΟ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.
ΚΟΣΤΟΣ 135,00 ....
 

pltlybe

New member
30 August 2008
12
Greece
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο service της SAMSUNG σε γνωστη βλαβη TV LED 46' F86

ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ. Η ΒΛΑΒΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΧΙΚΟ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.
ΚΟΣΤΟΣ 135,00 ....


Εαν ολα τα αλλα ειναι ενταξει τοτε να προσεξεις τη λειτουργια της κ να τους αναφερεις οποιοδηποτε προβλημα υπαρξει σχετικα με αυτο παντα για να μην ξαναπληρωσεις τα ιδια!!!Αντε κ καλη θεαση!!!!:a0210:
 

gvstrom

New member
29 December 2009
23
Το ιδιο προβλημα και σε μενα αλλα σε LE40R86BDX την πηγα σε εξουσιοδοτημενο στο γαλατσι και μου ειπαν 200 ευρω αναγκαστηκα να τους πω να την φτιαξουν αλλα τοσα πολλα για το τροφοδοτικο?? Εαν την πηγαινα σε αλλο service το ιδιο θα ηταν? Εχει την ιδια πολιτικη η samsung σε ολα τα service (εξουσιοδοτημενα)??
 

gvstrom

New member
29 December 2009
23
Κι ομως τηλεφωνησα και σε αλλο εξουσιοδοτημενο και μου ειπε οτι αποκλειεται να φτασει το κοστος 200 ευρω για την συγκεκριμενη επισκευει.Δυστηχως την ειχα παει ηδη στο γαλατσι.
 

pltlybe

New member
30 August 2008
12
Greece
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο service της SAMSUNG σε γνωστη βλαβη TV LED 46' F86

Κι ομως τηλεφωνησα και σε αλλο εξουσιοδοτημενο και μου ειπε οτι αποκλειεται να φτασει το κοστος 200 ευρω για την συγκεκριμενη επισκευει.Δυστηχως την ειχα παει ηδη στο γαλατσι.


Κ ομως μπορει να ξεκινουσε με λιγοτερα κ μετα με διαφορες προφασεις να σου το εφταναν παραπανω.Παντως κ εγω πιστευω πως για το συγκεκριμενο μοντελο τωρα ειναι πολλα.Ας ειναι μονο αυτο ομως...:music-smiley-005:
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Συγνωμη που επεμβαινω , χωρις να εχω τετοια τηλεοραση, αλλα διαβαζοντας το 1ο ποστ, ειδα οτι για να σου επισκευασουν μια τηλεοραση σε εξουσιοδοτημενο καταστημα με 55 ευρω θεωρειται απατη!!
Μηπως απλα υπερβαλλεις??
Γιατι απατεωνα θα τον ελεγα αν δεν στην εφτιαχνε και σου επαιρνε χρηματα... εδω που ειναι η απατη??
 

gvstrom

New member
29 December 2009
23
Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απο service της SAMSUNG σε γνωστη βλαβη TV LED 46' F86

Κ ομως μπορει να ξεκινουσε με λιγοτερα κ μετα με διαφορες προφασεις να σου το εφταναν παραπανω.Παντως κ εγω πιστευω πως για το συγκεκριμενο μοντελο τωρα ειναι πολλα.Ας ειναι μονο αυτο ομως...:music-smiley-005:
Λοιποv κοστος τροφοδοτικου 120 ευρω εργασια 50 ευρω και ελεγχος 30 ευρω (που τα πληρωvεις με το που αφηvεις τηv τv) Τα θεωρω πολλα μοvο για τροφοδοτικο. Τηv Δευτερα θα παρω τηv samsuvg vα δω τι θα μου πουvε.
 

stamos63

New member
10 October 2011
8
Εχω και εγω το ιδιο προβλημα.Το ξεκινησε αυτο με το τσικ τσακ στα ρελε εδω και ενα μηνα αλλα εδω και ενα χρονο εκανε το εξης.Οταν πηγαινες να την ανοιξεις εκανε στην αρχη 2 φορες τον ηχο που κανει οταν την ανοιγεις και μετα ανοιγε,σιγα σιγα απο τις 2 φορες εγινε 3-5-7 φορες ο ηχος αυτος και μετα ανοιγε.Εδω και 1 μηνα αρχισε τα τσακ τσκουκ και για να ανοξει πρεπει να βαζω βγαζω τι καλωδιο σπο την πριζα και να πετυχω οταν το βαλω και πατησω το ον να μην αναβοσβηνει συνεχεια το λαμπακι αλλα να αναβει να σβυνει για 3 δευτερα και να το κανει αυτο καπου στις20 φορες οπου μετα ξεκιναει και ο ηχος που κανει οταν την ανοιγεις για αλλες 10 φορες καξ μετα ανοιγει και αν εισαι τυχερος να εχει και φωνη αλλιως κανεις την ιδια διαδικασια. Η τηλεοραση ειναι η LE40S81BX1XEH ειναι 5ετιας αλλα εβλεπα μια χαρα.Αραγε στην περιπτωση μου ποσο θα ειναι η επισκευη κανενα 300;Πιστευω πως πανω απο 100 δεν αξιζει να δωσω για ενα παλιο μοντελο σωστα;
 

gvstrom

New member
29 December 2009
23
Φιλε stamos63 καλυτερα vα τηv πας προτου καψει το τροφοδοτικο.Εγω μιλησα σημερα με SAMSUNG και μου επαv οτι αυτο ειvαι το κοστος(200ευρω).Εκ τοv υστερωv κακος τηv εφτιαξα αλλα με τη οικοvομικη κατασταση δεv μπορουσα vα καvω αλλιως.
 

stamos63

New member
10 October 2011
8
Σήμερα η τηλεόραση δεν άνοιγε καθόλου.Μόνο τσακ τσουκ το ρελε και δεν έκανε λαό τον ήχο του ανοίγματος.Θα πάρω και εγώ αύριο στην Samsung στο Γαλάτσι που είναι ποιο κοντά μου να μάθω τιμή.Αλλά θα ακούσω και εγώ 200 και θα το σκεφτώ αν θα την φτιάξω.Λέτε να μην την παω Γαλάτσι γιατί ποιο πάνω έγραφε πως τσιμπάει τις τιμές
 

stamos63

New member
10 October 2011
8
Τώρα που το σκέφτηκα αν παω στην αντιπροσωπεία και τους πω πως θέλω να αγοράσω μόνο την κάρτα του τροφοδοτικου θα πληρώσω μόνο 120 και θα την αλλάξω μόνος μου γνωρίζω αρκετά από ηλεκτρονικό δε θα είναι και δύσκολο.Μήπως όμως από αντιπροσωπεία σε αντιπροσωπεία η πλακέτα θα έχει διαφορά στην τιμή;Θέλει ψάξιμο
 

gvstrom

New member
29 December 2009
23
Καλυτερα να την πας σε κανεναν ηλεκτρονικό της γειτονιας σου αλλιως αν πιανουν τα χερια σου ...