Ύφασμα για οθόνη (ιδιοκατασκευή)

avgr

New member
22 September 2010
90
Παιδιά, μια ερώτηση. Θα φτιάξω μια οθόνη προβολής για εξωτερικό χώρο, μιας και ο projector μεταφέρετε εύκολα, έτσι για το καλοκαιράκι για λίγο θερινό σινεμά. Την οθόνη θα την κατασκευάσει φίλος που φτιάχνει τέντες και για αυτόν θα είναι παιχνιδάκι. Το θέμα είναι αν γνωρίζετε τι ύφασμα να βάλουμε.

Πιστεύετε πως το πανί που βάζουν στις τέντες (άσπρο φυσικά) θα κάνει ή θέλει κάτι πιο λεπτό; Με μια αναζήτηση που έκανα βρήκα να λένε για ένα πανί τύπου blackout που είναι για κουρτίνες. Αυτό λογικά είναι πολύ πιο λεπτό. Το προτείνουν λόγω κόστους λέτε ή όντως πρέπει να είναι κάπως έτσι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Επίσης, σε ένα άλλο οδηγό, είδα να αναφέρετε το ύφασμα Tyvek. Είναι ύφασμα που υπάρχει συνήθως σε κουκούλες αυτοκινήτου. Το αναφέρει για οθόνες εξωτερικού χώρου, όπως αυτή που θέλω να φτιάξω εγώ, μιας και έξω οι συνθήκες είναι διαφορετικές.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι το διάβασα κι εγώ για το blackout, το αναφέρω στο πρώτο post. Το θέμα είναι μήπως απλά λέγεται λόγω κόστους (φτηνότερο δηλαδή σε σχέση με κάτι άλλο); Αν είναι πιο χοντρό, όπως το πανί από τέντα, δε θα κάνει καλή δουλειά πιστεύεις;

Επίσης δεν ξέρω αν το υλικό αυτό θα αντέξει σε συνθήκες εξωτερικού χώρου. Η οθόνη θα μαζεύει (χειροκίνητα), αλλά και πάλι δεν παύει να είναι έξω.


Ευχαριστώ. Δεν το είχα δει αυτό. Δυστυχώς όμως ψιλομπερδεύτηκα. Πολλές προτάσεις και η λύση του τελάρου που έχει και τη μεγαλύτερη αποδοχή δεν ταιριάζει τόσο με τη δικιά μου περίπτωση. Στο σημείο που θέλω να μπει η οθόνη, πρέπει να μπορεί να μαζεύει γιατί είναι πέρασμα.

Βέβαια διαβάζοντας το thread μου δημιουργήθηκε η απορία πόσο σταθερή θα είναι μια τέτοια οθόνη. Εντάξει θα έχει αντίβαρο και μιας και θα είναι και μεγάλη δεν νομίζω να κουνιέται με ένα απλό αεράκι, αλλά η αλήθεια είναι πως προβληματίστηκα κάπως.


Thanks. Ρίχνω διάβασμα και επιστρέφω με τις όποιες απορίες.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
ΟΚ, άρα ψάχνω για blackout, να το δει μία και ο φίλος ο τεντάς και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα όταν ολοκληρωθεί με το καλό.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Όχι, δεν είναι έτοιμο ακόμη. Δυστυχώς όμως δεν μπόρεσα να βρω σε πρώτη φάση blackout ύφασμα, οπότε το άφησα στην ευχέρεια του φίλου μου και μάλλον θα γίνει με τεντόπανο. Αν δε δουλέψει ικανοποιητικά τότε θα το ψάξω περισσότερο για ύφασμα ώστε να αλλαχτεί.
 

stelios_ath

New member
15 March 2008
63
γιατι δεν βαζεις δυο αλυσιδακια απο κατω στο αντιβαρο που να τα πιανεις καπου και μετα να την τεντωνεις και να μην κουναει ουτε με καταιγιδα?
για το υφασμα δεν μπορω να σου τιποτα γιατι ειμαι ασχετος αλλα εχω διαβασει εδω μεσα για καποιες κατασκευες με το "πλαστικο πανι" απο μεγαλες διαφημισεις...αν τα βρεις αυτα τα ποσταρισματα μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους για να μαθεις αν κανουν καλη δουλεια...
 
Last edited:

avgr

New member
22 September 2010
90
Το πολύ σε 3-4 μέρες με το καλό θα σας πω αποτελέσματα.

Στέλιο αυτό ακριβώς θα γίνει. Επειδή είχα αμφιβολίες αν θα αρκεί το αντίβαρο, έγινε μόντα ώστε να δένεται στο κάτω μέρος δεξιά και αριστερά και τώρα έτσι όπως είναι φαντάζομαι πως δε θα την κουνάει τίποτα.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Παιδιά η κατασκευή είναι έτοιμη. Τελικά μπήκε όπως σας είπα πανί από τέντα. Ουσιαστικά είναι δυο κομμάτια ύφασμα ραμμένα μεταξύ τους. Το ένα έχει πολύ καλή εφαρμογή. Το άλλο όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες ξεχωρίζει κάπως, αλλά όταν πέφτει πάνω του το φως του projector δε φαίνεται η διαφορά. Το ύφασμα δείχνει πολύ ανθεκτικό, πράγμα σημαντικό για εξωτερικό χώρο και η μόντα που έγινε ώστε να τεντώνει το πανί (δείτε φώτο) έχει ως αποτέλεσμα η οθόνη να μην κουνιέται χιλιοστό όσο και να φυσάει.

Λογικά αν επιλεγόταν κάποιο άλλο ύφασμα θα ήταν κάπως καλύτερα από άποψη ποιότητας, αλλά κι έτσι το τελικό αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό, οπότε δεν προβλέπεται να το αλλάξω. Πραγματικά, αν και όταν το είδα είχα τις αμφιβολίες μου για το πώς θα φαίνεται, όταν πέφτει πάνω το φως, η τελική εικόνα είναι εξαιρετική.

Μπροστά.

Πανί1.jpg

Πίσω.

Πανί2.jpg

Μόντα.

Πανί3.jpg
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Όσο και αν επέμενα να πληρώσω, δεν μου είπε (φίλος το έφτιαξε).
 

kokkalo

New member
14 January 2011
51
πολυ καλο...σου ειναι ευκολο να βαλεις καμια φοτο εν λειτουργια του προβολεα πανω στο πανι ?:SFGSFGSF:
 

Dikakom

Established Member
20 December 2007
173
Δειξτο μας και εν δράσει.

Καλός ο φίλος, όσο μπορείς τέντωνε!
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Δυστυχώς δεν βγήκαν πολύ καλές. Στη μία που έχει έντονα χρώματα βγήκε κάπως θολή και η άλλη είναι πιο καθαρή αλλά φαίνεται κάπως ξεθωριασμένη. Στην πραγματικότητα ήταν πολύ καλύτερα.

Η περικοκλάδα ήταν να κοπεί, αλλά προς το παρόν παρέμεινε ντεκόρ. :smile:

live1.jpg

live2.jpg
 

bholder

New member
7 July 2015
4
Δυστυχώς δεν βγήκαν πολύ καλές. Στη μία που έχει έντονα χρώματα βγήκε κάπως θολή και η άλλη είναι πιο καθαρή αλλά φαίνεται κάπως ξεθωριασμένη. Στην πραγματικότητα ήταν πολύ καλύτερα.

Η περικοκλάδα ήταν να κοπεί, αλλά προς το παρόν παρέμεινε ντεκόρ. :smile:

View attachment 69877

View attachment 69878
Με εσωσες φιλε μου! εκανα εγγραφη μονο και μονο να σε ευχαριστησω!ας ειναι και θαμενο το ποστ :)