Hi End κυπελλακια απο το θιβετ....

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Πιστευω ολοι εχουμε ακουσει για καποια κυπελλακια που τα βαζουμε στο χωρο και υποτιθεται οτι φερουν τρομακτικες βελτιωσεις στην ακουστικη συμπεριφορα του δωματιου μας.... Νομιζω τετοια βγαζει η Synergistic Research, η Acoustic System με τα Resonators κλπ....

Ολοι αυτοι μιλαγαν για καποια θιβετιανα κυπελλακια απο τα οποια αντεγραψαν την ιδεα.... Για διαβαστε το παρακατω αρθρο που δημοσιευτηκε στο in.gr

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231115992
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
'τα θιβετιανά κύπελλα παράγουν έναν απόκοσμο ήχο'

Όταν ο μεταφραστής αναφέρεται σε άλλους κόσμους πάντα συγκινούμαι :D
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,824
Re: Απάντηση: Hi End κυπελλακια απο το θιβετ....

'τα θιβετιανά κύπελλα παράγουν έναν απόκοσμο ήχο'

Όταν ο μεταφραστής αναφέρεται σε άλλους κόσμους πάντα συγκινούμαι :D

Παλι καλα,θα μπορουσε να πει και αποκρυφο :laugh:
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Απάντηση: Hi End κυπελλακια απο το θιβετ....

Geopolitis, που βρίσκεις τη σύνδεση του άρθρου με το hi-end?
Γιατί το διαβάζω και δε βρίσκω σύνδεση http://iopscience.iop.org/0951-7715/24/8/R01/pdf/0951-7715_24_8_R01.pdf
Το άρθρο είναι ξεκάθαρο τι μελετά.

Υποτίθεται ότι αυτά

http://www.6moons.com/audioreviews/acousticsystem/resonators.html

βασίστηκαν σαν ιδέα πάνω στα προαναφερόμενα θιβετιανα κυπελλακια
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το προϊόν που δείχνεις *πρέπει* να είναι hi end καθώς μπορείς να το αγοράσεις μπρούτζινο, ασημένιο, χρυσό ή και από παλλάδιο στη φιλική hi end τιμή των 1695 eurω.

Στο άρθρο από την άλλη υπάρχουν τυπολογία αλλά και πειραματικές διατάξεις για να μελετήσουν την ακουστική συμπεριφορά των cups.

Ο ευφυέστατος κύρος που εμπορεύεται hi end δε βλέπω να αναφέρει πουθενά μετρήσεις. Γιατί αναρωτιέμαι. Μήπως γιατί είναι τόσο ελάχιστη η επιρροή που δεν είναι καν ακουστή από την απόσταση ακρόασης?

geopolitics, μη με παρεξηγείς, προσωπικά γούσταρα το άρθρο και το διάβασα. Αλλά καμία σχέση οι μετρήσεις που παρουσιάζει το άρθρο, με την αυθαίρετη τιμολογιακή πολιτική ενός μπιζού. Στο κάτω κάτω γιατί ακούγεται καλύτερα το παλλάδιο δηλαδή?
Άλλωστε φαίνεται και στο άρθρο ότι διαφορετικά υλικά έχουν διαφορετικές παραμέτρους, πράγμα που θα πρέπει να λαμβάνει κανείς υπόψη εάν θέλει να έχει τα ίδια αποτελέσματα από δύο μπιζού από διαφορετικά υλικά.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Supersonic το πρωτότυπο είναι άκρως τεχνικό άρθρο.
Ο μεταφραστής είναι κλασικός Έλληνας μεταφραστής τεχνολογίας, και το hi end είναι απλά κάτι το δυσνόητο σε αυτή την εμπορική του μορφή.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,421
127.0.0.1
Ακόμη δεν έχω καταλάβει τον συσχετισμό...
Συνεχίζω να προτιμώ τον ήχο της ακουστικής κιθάρας από αυτά τα κατσαρόλια αλλά δεν έχω κρεμάσει κιθαρίτσες γύρω γύρω στο σπίτι μου...
Βέβαια αυτό το video θα ήταν η χαρά της κόρης μου, μόνο που δεν θα ήταν τόσο ευγενική με τα κατσαρόλια... :p
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Μιάς και εχω βάλει μερικά κυπελάκια της acoustic resonators στον χώρο
σας πληροφορώ οτι λειτουργούν με ακουστικές διαφορές που γίνονται αντιληπτές απο όλους τους σχετικούς και άσχετους με τον ήχο
 

gkon961

Established Member
1 February 2011
165
Αθήνα
Ας μην ψαχνόμαστε πια τόσο πολύ.
Ακουστικές διαφορές πάντα θα υπάρχουν όποια παράμετρο και αν αλλάξουμε. Ο ήχος είναι κάτι ζωντανό, είναι ζωή!

Από ένα σημείο και έπειτα όμως νομίζω πως πλησιάζει σε σημείο εμμονής.

Π.χ., με εμένα μόνο στο δωμάτιο ακούω αλλιώς το σύστημα μου (δε λέω καλύτερα ή χειρότερα) σε σχέση με το αν είμαι με 2 καλούς φίλους και ακούμε μουσική και τη χαιρόμαστε.

Αν μετά από ..μετρήσεις δω ότι με φίλους ακούγεται χειρότερα (αν 5 κυπελάκια αλλάζουν τον ήχο, πόσο δε μάλλον με δύο ανθρώπινα σώματα στο χώρο..), θα πω στους φίλους ουστ, ακούω καλύτερα χωρίς εσάς;

Οχι ευχαριστώ..


ΥΓ: Εχω παρατηρήσει πως όταν η γάτα μου είναι αραχτή δεξιά του αριστερού ηχείου είναι κάπως πιο προβολικές οι μεσαίες.
Είναι κεραμιδόγατα και πιστεύω πως έχει σημασία λόγω υφής της τρίχας της..
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Αμα ειναι να γινουμε αλκοολικοι, αστα να πάνε.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον gkon961, δεν πα να άλλαζε ο ήχος τελείως κυπελλάκια δεν θα έπαιρνα ποτέ. Δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου. :D

Πόσο μάλλον όταν με τα ίδια λεφτά, μετράω το χώρο μου και κάνω τις όποιες επεμβάσεις.
 
Δεν εννοούσα να γίνουμε αλκοολικοί..

Εννοούσα ότι η οποιαδήποτε αλλαγή στον οργανισμό μας αλλάζει και την αίσθηση που μας αφήνει ένα σύστημα.. Παίζει δηλαδή ρόλο το κατά πόσο έχουμε κοιμηθεί καλά το βράδυ, πως περάσαμε την ημέρα μας, κ.ο.κ.

Δηλαδή, χάος...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τελικά το resonator από παλλάδιο είναι καλύτερο από το χρυσό ? :D

Κάποιοι Ferengi θα τρίβουν τα αφτιά τους.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,824
Re: Απάντηση: Hi End κυπελλακια απο το θιβετ....

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον gkon961, δεν πα να άλλαζε ο ήχος τελείως κυπελλάκια δεν θα έπαιρνα ποτέ. Δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου. :D
Το επιτρεπεις ισως με αλλους τροπους,οπως π.χ καλωδια κλπ........
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Απάντηση: Re: Απάντηση: Hi End κυπελλακια απο το θιβετ....

Το επιτρεπεις ισως με αλλους τροπους,οπως π.χ καλωδια κλπ........

Μην το πάμε εκεί γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Δεν ειναι το ιδιο πράγμα πάντως.