Το Άλογο του Πολέμου — War Horse

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...

Το Άλογο του Πολέμου – War Horse

avclub1warhorse.jpg


Από την Dream Works Studios και τον σκηνοθέτη Στίβεν Σπίλμπεργκ
έρχεται το “War Horse,” μια επική περιπέτεια με θέμα τη φιλία και το θάρρος.

Βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του 1982, το «War Horse» αποτελεί μια κλασική οικογενειακή
ιστορία αγάπης και πίστης, ιδιαίτερα αγαπητή σε μικρούς και μεγάλους σε ολόκληρο τον κόσμο.
Η πρωτότυπη αυτή ιστορία μεταφέρθηκε στο θέατρο με μεγάλη επιτυχία και τότε ήρθε σε
επαφή μαζί της ο Στίβεν Σπίλμπεργκ.

«Η ιστορία με γοήτευσε και με μετέφερε ακριβώς στην εποχή εκείνη. Με κατέκτησε με την αυθεντικότητα
και την ειλικρίνεια της και την οραματίστηκα ως μια ταινία για οικογένειες, το ταξίδι ενός αγοριού και
ενός αλόγου που ήταν κάποτε τόσο κοντά, ώσπου η μοίρα τους χώρισε. Ελπίζω αυτή η ιστορία
να φέρει τους ανθρώπους κοντά, καθώς το μήνυμά της στην ουσία του μπορούν να το νιώσουν
άνθρωποι από διαφορετικές χώρες και εθνικότητες».


Η συγκινητική, ανθρώπινη θεματολογία είναι χαρακτηριστικό στοιχείο στις περισσότερες ταινίες του Σπίλμπεργκ:
«Η ταινία έχει θέμα της την πίστη, την ελπίδα και την επιμονή, το θάρρος ενός αγοριού και ενός αλόγου
και την αφοσίωση που κινεί τη σχέση τους»
, όπως δηλώνει ο ίδιος.

Η ταινία γυρίστηκε στο Νταρτμουρ:
«Ποτέ ξανά στην μακρά και επιλεκτική καριέρα μου, δεν έχω έρθει σε επαφή με τόσο άφθονη φυσική
ομορφιά, όσο αυτή στο Νταρτμουρ. Η φυσική ομορφιά του τοπίου έχει μείνει ανέγγιχτη και στην ταινία,
καθώς δεν χρειάστηκε να επέμβω σχεδόν καθόλου στα ‛σκηνικά’»


Για τον Σπίλμπεργκ η ευκαιρία να δουλέψει με άλογα ήταν μια εμπειρία μοναδική
«Εντυπωσιάστηκα με το πόσο εκφραστικά είναι τα άλογα και πόσο εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους»
λέει χαρακτηριστικά.

Το “War Horse” ανοίγει στους κινηματογράφους 28 Δεκεμβρίου του 2011
και πιθανότατα Ιανουάριο του 2012 στην Ελλάδα.

(go-out.gr)​






icon2.png
edit by airb:

horse_dvd_cover_thumb1.png
horse_bd_cover_thumb1.png






» Παίζουν: Έμιλι Γουάτσον, Ντέιβιντ Θιούλις, Πίτερ Μιούλαν, Νιλς Άρεστρουπ, Τομ Χίντλεστον, Τζέρεμι Ιρβάιν, Τόμπι Κέμπελ
» Σκηνοθέτης: Στίβεν Σπίλμπεργκ
» Διάρκεια: 146' λεπτά

» Κατηγορία: Πολεμικό δράμα
» Διανομή: Sony
» Ημ. Κυκλοφορίας: 7 Μαΐου 2012

» Έτος Παραγωγής: 2011
» imdb Rating: 7.2 /10

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DvD





» Υπόθεση:
Λίγο μετά το ξέσπασμα του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, ο Άλμπερτ, ένας έφηβος που ζει σε μια φάρμα στη
βρετανική ύπαιθρο, πληροφορείται πως ο πατέρας του αποφάσισε να πουλήσει τον Τζόι, το αγαπημένο
του άλογο, στο βρετανικό ιππικό. Πολύ σύντομα, ο Τζόι καταλήγει στην πρώτη γραμμή του Γαλλικού
μετώπου, όπου ως δια μαγείας αλλάζει τις ζωές των ανθρώπων με τους οποίους έρχεται σε επαφή.
Πίσω στην Αγγλία, ωστόσο, ο Άλμπερτ, νιώθοντας πως έχει χάσει έναν πολύ καλό φίλο, αποφασίζει
να αψηφήσει τις επιταγές της μοίρας και να καταταγεί στον στρατό, με την ελπίδα να τον ξαναβρεί.










 
Last edited by a moderator:

Paul

New member
1 July 2008
73
Απάντηση: Το Άλογο του Πολέμου — War Horse (2011)

Κατά τη διάρκεια της ταινίας παρακολουθούμε τις περιπέτειες ενός αλόγου από τη γέννηση του, ως και τη λήξη του πρώτου παγκοσμίου πολέμου, για τον οποίο έχει ήδη επιταχθεί σε νεαρή ηλικία. Η σκηνοθεσία και φωτογραφία της ταινίας είναι καταπληκτική και θυμίζει το παλιό, αλλά καλό, Χόλυγουντ. Πανταχού παρούσα είναι η φρικαλεότητα και ο παραλογισμός του πολέμου, που αποτελεί και αγαπημένο θέμα του σκηνοθέτη. Υπάρχουν εδώ κι εκεί, κάποιες συγκινητικές στιγμές και, παρόλη τη σχετικά μεγάλη διάρκειά, η ταινία κυλά με σωστό ρυθμό. Συνολικά, μία αξιόλογη πρόταση που δε θα μετανιώσετε που είδατε, δια χειρός του «μάγου» του Χόλυγουντ.

Βαθμολογία 7/10

Το είδα στην αίθουσα 9 των Village Cinemas @ The Mall με εξαιρετικής ποιότητας ήχο DOLBY DIGITAL.


Για περισσότερες κριτικές και εν γένει ότι αφορά στον κινηματογράφο επισκεφθείτε τη σελίδα μου στο facebook: www.facebook.com/sinefilos.
Ευχαριστώ!!!
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Το Άλογο του Πολέμου — War Horse (2011)

Την είδα κι εγώ προχτές και μπορώ να πω ότι μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Όχι τίποτα τρομερό βέβαια όσον αφορά το στόρυ, ή το δούλεμα των χαρακτήρων αν και θα έλεγα ότι το σενάριο αποτελείτο από πολλές μικρές ιστορίες με συνδετικό κρίκο το άλογο. Οι μικρότεροι ρόλοι είχαν περισσοτερο ενδιαφέρον. Ειδικά αυτοί στο σκηνικό στη no man's land. Από εκεί και πέρα όλα όσα μας θυμίζουν Σπίλμπεργκ στην είκονα είναι εδώ. Η υπέροχη φωτογραφία του Καμίνσκυ, ο σωστός ρυθμός -μηδενική κοιλια- στην ταινία αλλά και στα πλάνα, οι τέλειες γωνίες λήψεις. Θεωρώ ότι το drawback αυτής της ταινίας είναι η έλλειψη ανθρώπινου πρωταγωνιστή. Το στόρυ από μόνο του δεν μπορεί να σταθεί το ίδιο, αν δεν υπάρχουν οι πρωταγωνιστές με τους οποίους ο θεατής μπορεί να ταυτιστεί...
 

PARKOS

Established Member
19 June 2006
156
Re: Το Άλογο του Πολέμου — War Horse (2011)

ωραιο παραμυθακι...
συγκινηθηκα δεν λεω...μου θυμισε κατι "μαγικο" απο τη λατρεμενη Χάιντι που εβλεπα στο δημοτικο...
..το μικρο σπιτι στο λειβαδι...πιπιφακιδομουρα, κα.

(μην
το δει η κορουλα σας ...θα θελει να της παρετε αλογο μετα)

Ακατάλληλο για ηλικιες 17 και άνω
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Μια καθαρόαιμη Σπιρμπερική ταινία . Είναι αυτό που περιμέναμε απ τον κατ αμέ υπερεκτιμημένο αμερικανό δημιουργό . Μια ταινία που στοχεύει στο να συγκινήσει το κοινό κερδίζοντας έτσι την εύνοια του και μαζί φυσικά μ αυτή και την εισπρακτική επιτυχία . Δεν είναι άσχημη , το αντίθετο θα έλεγα , Άρτια σκηνοθετικά χωρίς υπερβολές και κινηματογραφικές καινοτομίες , βαδίζοντας στις πεπατημένες κλασικές μεθόδους του Spielberg που καταφέρνει να στήσει ένα μαγικό παραμύθι για μικρούς και μεγάλους . Είναι κάτι που κάνει όλα αυτά τα χρόνια ο παραμυθάς Spielberg και το κάνει μάλιστα και καλά . Ένα παραμύθι βασισμένο σ ένα διάσιμο παιδικό μυθιστόρημα του 1982 που πριν μερικά χρόνια μεταφέρθηκε και επί θεατρικής σκηνής .

Η Ιστορία μας μεταφέρει στις αρχές του Α’ παγκόσμιου πολέμου στη Μ Βρετανία όπου ένας νεαρός κατατάσσεται στον στρατό με σκοπό να βρει το αγαπημένο του άλογο το οποίο πούλησε ο πατέρας του στο βρετανικό ιππικό. Σύντομα θα βρεθεί στην πρώτη γραμμή του μετώπου αντιμέτωπος με τη λαίλαπα του πολέμου αλλά και με τη μοίρα του . Μια μοίρα που στο τέλος θα του χαμογελάσει .

Αν και η διάρκεια του φιλμ πλησιάζει τις δυόμισι ώρες η ταινία δεν κάνει κοιλιές και κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή . Δείτε την χωρίς βέβαια να έχετε τις τρελές απαιτήσεις απ αυτήν.
 

kostas_dr

AVClub Enthusiast
22 November 2010
1,112
City of Athens
Το ότι η ταινία βασίζεται σε ένα παιδικό βιβλίο, "ουρλιάζει" απο μακριά.
Η υπόθεση βέβαια δεν στέκει ούτε σε παιδικό παραμύθι.
 

yale107

Senior Member
29 October 2010
374
Για τα κυβικά της μια χαρά είναι η ταινία. Εμένα μου άρεσε πάντως.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Αυτο βασικα που ηθελα να δω,περισσοτερο απ'ολα,ηταν την αναπαρασταση του Α' Παγκοσμιου πολεμου.Ειχα "τσιμπησει" απο κατι πλανα στο τρειλερ και ειχα φτιαχτει.
Η δουλεια που εχει γινει ειναι εξαιρετικη.Δεν περιμενα και τιποτα λιγοτερο απο τον Σπηλμπεργκ.Απο την επιθεση του ιππικου εναντιων των πολυβολων,μεχρι την σκηνη που το αλογο ερχεται απεναντι στο αρμα,η ταινια διαπνεεται απο ενα κλιμα πικρου αποχαιρετισμου του παλιου κοσμου εναντια στον νεο,της φυσης εναντια στην τεχνολογια,που εισβαλει βιαια,μεσω του πολεμου,και παιρνει τα σκηπτρα.Μια νικη ολοκληρωτικη και ανελεητη με τον ανθρωπο της επαρχιας,τον αγροτη που δουλευει με τα "εργαλεια" που του δινει η φυση,να δειχνει ηττημενος και ανημπορος σε αυτον τον Νεο Πολεμο.
Αυτο το ζωο "περπατησε" διπλα διπλα με τον ανθρωπο για χιλιαδες χρονια και αποτελεσε εναν απο τους μεγαλυτερους παραγοντες στην εξελιξη του ανθρωπινου πολιτισμου.Και ομως την ωρα της "συνταξιοδοτησης" του ο ανθρωπος δειχνει αχαριστος και σκληρος σβηνοντας μονοκοντυλια αιωνες προσφορας.Η σκηνη που τα αλογα κουβαλανε τα τεραστια κανονια ειναι χαρακτηριστικη.
Ο αγροτης ειναι ο μονος που θα του αποδωσει το σεβασμο που του πρεπει.Ειτε ειναι Αγγλος,ειτε Γαλλος,ειτε Γερμανος.Και ο τροπος που το αλογο στην ταινια αλλαζει χερια στην ταινια,δειχνοντας την οικουμενικοτητα αυτου του σεβασμου ειναι συγκινητικος.
Αυτο θεωρω οτι ειναι και το πιο ενδιαφερον σημειο αναγνωσης της ταινιας και μπραβο στον Σπηλμπεργκ που το ανεδειξε.Κατα τα αλλα,ως ιστορια δεν ειναι και τιποτα φοβερο,μια ταινια απλα συγκινητικη για ολη την οικογενεια,παλιομοδιτικη (χωρις να ειναι απαραιτητα κακο αυτο),θυμιζοντας ταινιες τις Ντισνευ απο τη δεκαετια του 50 και 60.Η φωτογραφια του Καμινσκι ειναι για αλλη μια φορα υπεροχη,η αφηγηση ειναι σε ψηλα επιπεδα,η αναπαρασταση της εποχης οπως ειπα εξαιρετικη και λεπτομερεστατη και οι ερμηνειες,πλην του πρωταγωνιστη που ηταν αδιαφορος κατα τη γνωμη μου,σε ψηλα επιπεδα.

Υ.Γ.Μετα την σκηνη της αποβασης στην Ομαχα Μπητς στον Στρατιωτη Ραιαν ολα δειχνουν πολυ πιο ευκολα για τον Στιβεν,αλλα και παλι η αναπαρασταση του μετωπου του Σομ ειναι απο τις καλυτερες μεταφορες του Α' Παγκοσμιου στο πανι που εχω δει.
 
Last edited:

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Απάντηση: Το Άλογο του Πολέμου — War Horse

Υ.Γ.Μετα την σκηνη της αποβασης στην Ομαχα Μπητς στον Στρατιωτη Ραιαν ολα δειχνουν πολυ πιο ευκολα για τον Στιβεν,αλλα και παλι η αναπαρασταση του μετωπου του Σομ ειναι απο τις καλυτερες μεταφορες του Α' Παγκοσμιου στο πανι που εχω δει.

Και τώρα με τον Lincoln να δούμε και την σκηνοθετική ματιά του στον εμφύλιο