SHARP LE830: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
IMG_P-LC-46LE830Egross.jpg



  • Full HD X-gen panel with high speed LCD and AQUOS Quattron Technology (1920 x 1080 x 4)

  • HD tuner (DVB-T / DVB-C / DVB-S), MPEG2 / MPEG4 H.264

  • 3D ready LCD TV with edge LED backlight

  • FRED high speed technology and Scanning Backlight 200 with film dejudder

  • Skype ready

  • AQUOS NET + Internet Access

  • Media player via home network (DLNA) or USB and USB time shift function

  • The new AQUOS 830 series televisions feature a full HD high-speed LCD panel that comes in a range of sizes: 40, 46, 52 and 60 inches.

  • The TVs in the AQUOS series LC-830E will be available as of May 2011 for 1,199 (LC-40LE830E) and 1,599 (LC-46LE830E).

  • Prices and availability for the 52” and 60” models are not yet known.

Πηγή: Sharp Europe


Στο skroutz βλέπω μόνο τις 40άρες και αυτές σε "τσιμπημένη" τιμή.


Και μερικά reviews:

FlatpanelsHD (46'')

FullHD.gr (40'')

DIGITAL VERSUS (40'')
 
Last edited:

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Άλλη μια υποτιμημένη τηλεόραση στο forum. Πραγματικά μου είναι αδιανόητο για ποιό λόγο για την συγκεκριμένη τηλεόραση δεν υπάρχει ενδιαφέρον και κουβέντα. Αναρωτιέμαι όλοι αυτοί που προτείνουν τηλεοράσεις την έχουν δει να παίζει ή απλά αναμασούν τετριμμένα κλισέ περί υπεροχής των πλάσμα έναντι των led, τηλεοράσεων έναντι μόνιτορ κλπ. Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται για την πραγματικότητα και όχι για προμόσιον η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι από τις ποιό "ζωντανές" που έχω δει να παίζουν. Έχει χρώματα φωτεινά και έντονα, μαύρο ικανοποιητικό, όχι το γκρι κάποιων άλλων τηλεοράσεων lcd, και ευκρίνεια πολύ υψηλή. Πραγματική αποκάλυψη δηλαδή, που αν πέσει και λίγο η τιμή της και φτάσει στα επίπεδα που πουλιέται σε μεγαλύτερες αγορές όπως στην Αγγλία, πραγματικά θα είναι και πολύ συμφέρουσα αγορά. Ακόμη και τώρα όμως είναι φθηνότερη από κάποιες προβεβλημένες πλάσμα, που δεν υπάρχουν καν στην αγορά αυτή τη στιγμή αλλά θα έρθουν κάποια στιγμή μέσα στο έτος, αλλά και κάποιες led με υψηλότερη τιμή και χαρακτηριστικά ισάξια αν όχι υποδεέστερα από την sharp.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Από ότι βλέπω στο skroutz ξεκινάει από τα 1015 ευρώ που θεωρώ ότι είναι υπερβολική τιμή για 40". Στα περισσότερα καταστήματα δεν είναι καν διαθέσιμη για αγορά μάλιστα.

Έχει κάτι το ιδιαίτερο σε εικόνα η συγκεκριμένη τηλεόραση?
 
Last edited:

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Από ότι βλέπω στο skroutz ξεκινάει από τα 1015 ευρώ που θεωρώ ότι είναι υπερβολική τιμή για 40". Στα περισσότερα καταστήματα δεν είναι καν διαθέσιμη για αγορά μάλιστα.

Έχει κάτι το ιδιαίτερο σε εικόνα η συγκεκριμένη τηλεόραση?

ε δεν έχει γιάννη μου. 0.09 στάθμη μαύρου και την κλασσική πατέντα να αυξάνουμε το κοντραστ με τη φωτεινότητα. η δική μου s30 στα 440 ευρώ μετράει 0.02.

είναι αυτό που λέμε μου κάνανε δώρο ένα μαύρο ralph lauren. μου πάει να το κρατήσω???

polo-ralph-lauren-grey-slim-shirt-12240-1718_zoom.jpg
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Επειδή την είχα δει έπαιζε υπερβολικά "τσιτωμένα" χρώματα. Οι αποχρώσεις ακόμη και σε σχέση με άλλες LED LCD τηλεοράσεις ήταν εντελώς άλλα 'ντ' άλλων.

Δεν ξέρω πως μπορεί να παίξει μετά από ρύθμιση/καλιμπράρισμα αλλά μου είχε κάνει πολύ αρνητική εντύπωση.
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Το κοντράστ είναι το πηλίκο της διαίρεσης της μέγιστης φωτεινότητας δια της μέγιστης στάθμης μαυρου. Κατά συνέπεια αγαπητοί κύριοι η φωτεινότητα ενός πανελ, την οποία φωτεινότητα την έχετε δαιμονοποιήσει για να δικαιολογήσετε την αξιωματική για σας υπεροχή των πλασμα έναντι των lcd, είναι σημαντική παράμετρος για το κοντραστ. Και μεγαλύτερο κοντράστ ίσον καλύτερη τηλεόραση. Άρα vas papavas η σύγκριση της συγκεκριμένης φωτεινής sharp με τη σκοτεινή s30 είναι πραγματικό ανέκδοτο. Αναφορικά με τα εξωπραγματικά χρώματα που είδες yperion στην συγκεκριμενη τηλεόραση, απλώς σου παραθέτω την κριτική του Μάνου στο fullhd, τον οποίο απ' ότι καταλαβαίνω σέβεστε και εκτιμάτε στο forum, όπως και εγώ άλλωστε με βάση όσα διαβάζω στο εν λόγω site, ο οποίος αναφέρει την χρωματική απόδοση ως προσόν της τηλεόρασης.