MadVR: Ρυθμίσεις, προβλήματα, F.I., κτλ (split από το madVR vs. EVR)

Status
Not open for further replies.
13 June 2010
3,048
Καλησπερα σε ολους σας.
Καποιος απο τους γιατρους εκει μπορει να μου πει ,πως με τον MPC θα μπορω να εχω την εικονα απο τα εργα μου σε full screen και οχι με μαυρες μπαρες (πανω-κατω) αλλα σε μονιμη βαση ,και οχι να πηγαινω συνεχεια με το ποντικι να αλλαζω το aspect ratio?
Αυτος ειναι ο κυριος λογος που δεν ξεκολαω απο το XBMC
Ευχαριστω Βαγγελης...................
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

Καλησπερα σε ολους σας.
Καποιος απο τους γιατρους εκει μπορει να μου πει ,πως με τον MPC θα μπορω να εχω την εικονα απο τα εργα μου σε full screen και οχι με μαυρες μπαρες (πανω-κατω) αλλα σε μονιμη βαση ,και οχι να πηγαινω συνεχεια με το ποντικι να αλλαζω το aspect ratio?
Αυτος ειναι ο κυριος λογος που δεν ξεκολαω απο το XBMC
Ευχαριστω Βαγγελης...................

Γιατί να το κάνεις αυτό? Για να φαίνεται ο Ben Hur σαν τον Φασούλα?:hmmmm2:
 
13 June 2010
3,048
Re: Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

Γιατί να το κάνεις αυτό? Για να φαίνεται ο Ben Hur σαν τον Φασούλα?:hmmmm2:
Πιστευω οτι εχεις χρησιμοποιησει και εσυ το XBMC που σου δειχνει ολοκληρη την εικονα με μια παραμορφωση στο streching οχι παραπανω απο 5%
Εν κατακλειδι,δεν κανω κεφι τις μαυρες μπαρες που σου αφηνουν την εικονα μιση
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

Κατάλαβα!!!

ffd SHOW live rendering version!!!!:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

:hahaha:

Καλησπερα σε ολους σας.
Καποιος απο τους γιατρους εκει μπορει να μου πει ,πως με τον MPC θα μπορω να εχω την εικονα απο τα εργα μου σε full screen και οχι με μαυρες μπαρες (πανω-κατω) αλλα σε μονιμη βαση ,και οχι να πηγαινω συνεχεια με το ποντικι να αλλαζω το aspect ratio?
Αυτος ειναι ο κυριος λογος που δεν ξεκολαω απο το XBMC
Ευχαριστω Βαγγελης...................

:eek:fftopic:Να σε πω εσένα. Τράβα πάρε τον Κώστα και κανόνισε το ΣΚ να φορτώσετε τα "μαραφέτια" σας και ανεβείτε να τα σετάρουμε. Το πολύ - πολύ να λιώσουμε στην μπύρα και να δούμε καμιά ταινία...
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

Καλησπερα σε ολους σας.
Καποιος απο τους γιατρους εκει μπορει να μου πει ,πως με τον MPC θα μπορω να εχω την εικονα απο τα εργα μου σε full screen και οχι με μαυρες μπαρες (πανω-κατω) αλλα σε μονιμη βαση ,και οχι να πηγαινω συνεχεια με το ποντικι να αλλαζω το aspect ratio?
Αυτος ειναι ο κυριος λογος που δεν ξεκολαω απο το XBMC
Ευχαριστω Βαγγελης...................


Θες να τα βλέπεις "τραβηγμένα" ή "πετσοκομμένα"; Το καθένα έχει άλλη ρύθμιση.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

Πιστευω οτι εχεις χρησιμοποιησει και εσυ το XBMC που σου δειχνει ολοκληρη την εικονα με μια παραμορφωση στο streching οχι παραπανω απο 5%
Εν κατακλειδι,δεν κανω κεφι τις μαυρες μπαρες που σου αφηνουν την εικονα μιση

Όχι, δεν χρησιμοποιώ το XBMC.

Είμαστε οφ τόπικ, βέβαια, αλλά πως γίνεται οι 800 γραμμές να γίνονται 1080 με 5% streching?
 
13 June 2010
3,048
Re: Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

:hahaha:



:eek:fftopic:Να σε πω εσένα. Τράβα πάρε τον Κώστα και κανόνισε το ΣΚ να φορτώσετε τα "μαραφέτια" σας και ανεβείτε να τα σετάρουμε. Το πολύ - πολύ να λιώσουμε στην μπύρα και να δούμε καμιά ταινία...
Αυτο γινεται ευχαριστως που μενεις και στα Αγια χωματα εκει διπλα στο Ναο.............
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

Αυτο γινεται ευχαριστως που μενεις και στα Αγια χωματα εκει διπλα στο Ναο.............

Αχά!!!

Φέρτο να στο σετάρω εγώ. Μέχρι και τα divx.........πράσινα θα τα βλέπεις!!!:laugh::laugh:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: madVR vs. EVR Custom

Επιτέλους κατάφερα να λειτουργήσει αξιοπρεπώς ο MadVR, ακολουθώντας τις συμβουλές του φίλτατου Portioli. Με PotPlayer, Cyberlink σε HAM mode και LAV Splitter είδα την εικόνα την αληθινή, έστω και με κάποια σκαλώματα όταν "μπουκώνουν" επεξεργαστής ή/και κάρτα γραφικών (ΑΤΙ, δυστυχώς).

Δε λέω, αρκετή διαφορά σε σχέση με το EVR Custom στην Panasonic G10 αλλά έχω ένα προβληματάκι: σε ορισμένα αρχεία βγάζει μια πράσινη γραμμή στο κάτω μέρος της εικόνας.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

περιεργο στo κανει και στον MPC-HC αυτο?

Το MPC δεν το πείραξα, μπορεί να θυμώσει και να αρχίσει να χοροπηδάει πάλι :p

Μάλλον φταιει ο Cyberlink. Δοκίμασα το ίδιο αρχείο με άλλο decoder και η πράσινη γραμμή δεν εμφανίστηκε.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

κωστα αν βαλλεις κανα τελευταιο build του MPC
δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,892
Dystopia
Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

η πανασονικ σου νομιζω εχει ρυθμιση για να αλλαζεις το Input color format του HDMI σε RGB.
επειδη το θεμα δεν ειναι τοσο Madvr vs evr αλλα
ΜΑdvr και rgb all the way(o madshi θελει pc-levels & pixel format FullRGB) Vs ΗDCP + YCbCr (με τΜΤ h PowerDVD)
ΣΕ αυτη τη συγκριση που βλεπεις καλυτερα?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

η πανασονικ σου νομιζω εχει ρυθμιση για να αλλαζεις το Input color format του HDMI σε RGB.
επειδη το θεμα δεν ειναι τοσο Madvr vs evr αλλα
ΜΑdvr και rgb all the way(o madshi θελει pc-levels & pixel format FullRGB) Vs ΗDCP + YCbCr (με τΜΤ h PowerDVD)
ΣΕ αυτη τη συγκριση που βλεπεις καλυτερα?

Δεν μπορώ να το δω τώρα, o υπολογιστής είναι απασχολημένος. Θα σου πω αύριο :smile:
 

giorpap

Established Member
3 August 2007
169
Re: madVR vs. EVR Custom

Τι φαγάνα plugin ειναι αυτο... Mainframe θέλει για να παίξει.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

η πανασονικ σου νομιζω εχει ρυθμιση για να αλλαζεις το Input color format του HDMI σε RGB.
επειδη το θεμα δεν ειναι τοσο Madvr vs evr αλλα
ΜΑdvr και rgb all the way(o madshi θελει pc-levels & pixel format FullRGB) Vs ΗDCP + YCbCr (με τΜΤ h PowerDVD)
ΣΕ αυτη τη συγκριση που βλεπεις καλυτερα?

Δυστυχώς η πρώτη γενιά της Panasonic σειράς G δεν είχε και πολλά καλούδια.

Τώρα έχω ρυθμίσει RGB PC levels τόσο στο CCC όσο και στο MadVR και φαίνεται καλύτερη η εικόνα. Νεές δοκιμές το βράδυ, τώρα έχει πολύ φως στο δωμάτιο για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα :smile:
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: madVR vs. EVR Custom

Δυστυχώς η πρώτη γενιά της Panasonic σειράς G δεν είχε και πολλά καλούδια.

Τώρα έχω ρυθμίσει RGB PC levels τόσο στο CCC όσο και στο MadVR και φαίνεται καλύτερη η εικόνα. Νεές δοκιμές το βράδυ, τώρα έχει πολύ φως στο δωμάτιο για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα :smile:

Έτσι, Plasma τηλεόραση για καλύτερη αξιοποίηση του Madvr :grinning-smiley-043
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Re: madVR vs. EVR Custom

Να υποθέσω ότι άλλος τρόπος αναπαραγωγής υποτίτλων πλην του ffdshow ή του directovobsub σε madvr δεν υπάρχει, σωστά;
Αν σωστά, ποιος τρόπος ενδίκνειται;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

Να υποθέσω ότι άλλος τρόπος αναπαραγωγής υποτίτλων πλην του ffdshow ή του directovobsub σε madvr δεν υπάρχει, σωστά;
Αν σωστά, ποιος τρόπος ενδίκνειται;

Και βέβαια υπάρχει. Κατέβασε τις τελευταίες εκδόσεις του MPC-HC http://www.xvidvideo.ru/media-player-classic-home-cinema-x86-x64/ και θ αέχεις υπότιτλους εσωτερικά με τον MPC-HC.
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Re: Απάντηση: Re: madVR vs. EVR Custom

Και βέβαια υπάρχει. Κατέβασε τις τελευταίες εκδόσεις του MPC-HC http://www.xvidvideo.ru/media-player-classic-home-cinema-x86-x64/ και θ αέχεις υπότιτλους εσωτερικά με τον MPC-HC.

ok.. THanks... Θα το δοκιμάσω...

Μήπως ξέρεις γιατί αυτές οι εκδόσεις δεν εμπεριέχουν τη δυνατότητα;
 
Status
Not open for further replies.